Zavrieť

Porady

Hospodarska kriza a co s nou

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ked sledujem niektore zavazne temy tu, na porade a v kontexte priblizujucej sa krizy aj k nam na Slovensko, ma napadlo, ze ak sa o nase nazory niekto zaujima, tak skusme si taky cvicny brainstorming /vymyvanie hlav/ a skuste seriozne porozmyslat, kazdy za seba, co by nam vsetkym podnikatelom pomohlo, aby sa zmenilo v zakonoch tohto statu a tym nam pomohlo prekonat toto vazne obdobie, ktore sa bezpochyby blizi, resp. uz je tu. Prosim o seriozne navrhy, mozno, ze ti, ktori to mozu navrhnut, sem pozru. Mam totiz vazne obyvy, ze nasi poniektori ekonomovia su sice mozno vyborni teoretici, ale o praxi nemaju ani sajnu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Dúfam, že tým nikoho neurazím, ale ak áno, nevadí.

Neviem kto prvý tú hlúposť vyslovil a označil americké hypotéky za hlavnú príčinu finančnej krízy a následne za spúšťač celosvetovej krízy. Myslím, že to nie je dôležité. Ale zaráža ma, ako sa vôbec mohla taká hlúposť zrodiť v ľudskej hlave a na viac, ako takú myšlienku môže prijať a ďalej papagájovať duševne zdravý jedinec. Je to absolútne nelogická hypotéza a napriek tomu sa šíri, dokonca aj medzi ekonomicky vzdelanou populáciou. Doslova neuveriteľné.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
jar88 Pozri príspevok
Dúfam, že tým nikoho neurazím, ale ak áno, nevadí.

Neviem kto prvý tú hlúposť vyslovil a označil americké hypotéky za hlavnú príčinu finančnej krízy a následne za spúšťač celosvetovej krízy. Myslím, že to nie je dôležité. Ale zaráža ma, ako sa vôbec mohla taká hlúposť zrodiť v ľudskej hlave a na viac, ako takú myšlienku môže prijať a ďalej papagájovať duševne zdravý jedinec. Je to absolútne nelogická hypotéza a napriek tomu sa šíri, dokonca aj medzi ekonomicky vzdelanou populáciou. Doslova neuveriteľné.
Americké hypotéky nie sú možno hlavnou, ale jednou z príčin krízy. U psychiatra som ešte nebola, teda ako pacient, takže sa objednám. Ty brďo, ak ma zbaví svojprávnosti, tak sme na Porade dolaškovali.....
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Kríza s americkymi hypotekami bol iba sprievodny jav zdeformovaneho (americkeho)trhu. Neviem o tom, že by to niekto pomenoval ako jednu z najhlavnejších príčin. I ked, general wustenrotu, ten rakušan (Mag. Siegfried Fatzi ) pred rokom opisoval dosť vážne prave tie ich hypoteky: http://nazory.pravda.sk/od-svetovej-...28_sk-nana_p09
A myslim si, že náš jarko88, ktory nam stale nenapisal čo a kto je a čo robí a čím sa živí, je mu iba po členky.

Kríza vznikla z tohoto dôvodu: je obrovská nadprodukcia a ludia maju nízku kupnú silu.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Možno tiež jeden spôsob (alebo donutenie) ako sa vyhnuť hypoteke?

Rodinný dům zvládli postavit za 150 tisíc. Stačilo mít slámu, dřevo a jíl
http://bydleni.idnes.cz/rodinny-dum-...057_stavba_web

0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
duves Pozri príspevok
Možno tiež jeden spôsob (alebo donutenie) ako sa vyhnuť hypoteke?

Rodinný dům zvládli postavit za 150 tisíc. Stačilo mít slámu, dřevo a jíl
http://bydleni.idnes.cz/rodinny-dum-...057_stavba_web


No myslím,že keby si to dali patentovať,ako dom pre sociálne slabších,mohli by mať celkom dobrý biznis. Možno by to zaujímalo aj primátora Košíc.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
jar88 Pozri príspevok
Dúfam, že tým nikoho neurazím, ale ak áno, nevadí.

Neviem kto prvý tú hlúposť vyslovil a označil americké hypotéky za hlavnú príčinu finančnej krízy a následne za spúšťač celosvetovej krízy. Myslím, že to nie je dôležité. Ale zaráža ma, ako sa vôbec mohla taká hlúposť zrodiť v ľudskej hlave a na viac, ako takú myšlienku môže prijať a ďalej papagájovať duševne zdravý jedinec. Je to absolútne nelogická hypotéza a napriek tomu sa šíri, dokonca aj medzi ekonomicky vzdelanou populáciou. Doslova neuveriteľné.
Ja nie , proskám pekne ...
Ale tu sa spomínajú nejaké ekonomicky vzdelanci z Wall ...

Obrovská moc bankovej oligarchie, ktorú ešte podrobnejšie rozoberieme v ďalšom komentári, je však len následkom chybných politických rozhodnutí. Posadnutosť vlád krátkodobo stimulovať ekonomiku cez expanzívnu fiškálnu a najmä cez expanzívnu monetárnu politiku dala bankám obrovské zdroje voľných a lacných peňazí. A keďže ich primárnym cieľom je vidina zisku, tak snaha tieto peniaze čo najlepšie zhodnotiť, viedla k obrovským bublinám na úkor samotných obyvateľov. Tým sa expanzívna monetárna politika v systéme parciálneho rezervného bankovníctva mení na zabijaka ekonomického rastu a bezbrehého okrádania strednej triedy. Preto každá hospodárska politika založená na nezdravých princípoch bude mať dopredu nepredvídateľné avšak vždy katastrofické následky. Tie najhoršie vidíme pri tom, ako banková oligarchia prerástla do politických štruktúr.

A presne v tejto politike sa neustále pokračuje a nie je preto pochýb o tom, že na trhu opäť vznikajú nové bubliny, ktoré odrážajú obrovský nesúlad medzi fundamentmi a cenami aktív. Posledný rast akciových trhov tak nie je spôsobený globálnou obnovou ekonomického prostredia, ale nalievaním obrovskej masy nových peňazí z centrálnych bánk do komerčných bánk, ktoré opäť otvárajú kasíno hry na nekonečný rast finančných aktív.

A to je hra, ktorej by sme sa mali všetci vyvarovať, presne tak, ako nám ukázal tento komentár. Pri finančných bublinách ceny aktív strácajú akýkoľvek vzťah k reálnym fundamentom, avšak predávať takéto finančné aktíva pri ich raste by bolo naivné. Nemenej naivné je veriť ich rastu nepodloženom realitou. Preto jedinou a silne profitabilnou stratégiou, je mať pred očami rastúcu bublinu, a trpezlivo čakať na akýkoľvek náznak je prasknutia. Môže to byť zastavenie expanzívne monetárnej politiky z akéhokoľvek dôvodu, môže ísť o nárast nedôvery na finančných trhoch napríklad z dôvodu krachu kľúčovej banky alebo krajiny alebo iný dopredu len ťažko predikovateľný fakt, ktorý dokáže spraviť dieru do nafukujúcej sa bubliny.

Oči treba mať otvorené a myseľ uvoľnenú, lebo už čoskoro príde k novým obrovským príležitostiam, ktoré by sme nechceli prepásť...
http://dolezite.sk/Stroj_na_vyrobu_bublin_167.html
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Pozri príspevok
Kríza s americkymi hypotekami bol iba sprievodny jav zdeformovaneho (americkeho)trhu. Neviem o tom, že by to niekto pomenoval ako jednu z najhlavnejších príčin. I ked, general wustenrotu, ten rakušan (Mag. Siegfried Fatzi ) pred rokom opisoval dosť vážne prave tie ich hypoteky: http://nazory.pravda.sk/od-svetovej-...28_sk-nana_p09
A myslim si, že náš jarko88, ktory nam stale nenapisal čo a kto je a čo robí a čím sa živí, je mu iba po členky.

Kríza vznikla z tohoto dôvodu: je obrovská nadprodukcia a ludia maju nízku kupnú silu.
duves, tu si skonštatoval, že je obrovská nadprodukcia a ľudia majú nízku kúpnu silu.

Presne tak a preto je kríza. S tým je možné súhlasiť. Pritom je to jednoduché, výstižné a naviac, aj pravdivé.

Dúfam, že už to vyjadrenie nevezmeš späť.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Pozri príspevok
K "účelovému" nakupovaniou sa nechcem vyjadrovať. No s tou časťou o klesaní dopytu súhlasím. Teraz mi povedzte, kde je teda problem? Je vyrobeny tovar a sú dokonca aj zakaznici, čo by ho chceli. No nemaju....no...peniaze!

No analyzujme teda problem.

Sú navine nenažraní obchodnící, čo majú vysoke ceny? Sú na vine zamestnavatelia, čo malo platia zamestnancov, čo si nemôžu dovoliť kúpiť tovar, ktorý je vyrobený (a možno práve nimi)? Je na vine štát (hociktorý), kde žijú ludia a všetci sú zaťažení daňami, rôznymi odvodmi a tak im zostane len velmi malo na kúpu tych roznych tovarov?

Alebo nie je to tak vážení, že miesto toho, aby všetky tie peniaze, ktore boli použité na výrobu tovaru napokon aj tak skončia v úzkej skupine zbohatlíkov, ktorí k tomu obrovskému množstvu ponuky tovarov, neponúkajú adekvátny dopyt a akumulovaný kapitál končí v roznych kapitálových hrách zvaných burza, fondy, investovanie a čo ja viem čo ešte, ktore potrebuju samotne pre svoju existenciu dalsi zisk?

Ja osobne si to myslim. A ak sa toto nezmení, tak kríza sa bude prehlbovať.
Tu je to dosť podobné. Ale analyzujme konečne. Teda prečo je nadprodukcia a málo peňazí?
Naposledy upravil jar88 : 08.01.10 at 16:01
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Nuz donekonecna sa neda produkovat, ked ludi, co pracuju je cim dalej menej. Cim dalej menej ludi ma v rukach coraz vacsiu cast bohatstva sveta.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
Tu je to dosť podobné. Ale analyzujme konečne. Teda prečo je nadprodukcia a málo peňazí?
Pretože kupnu silu nema ten, čo sa podiela na produkcii ako lacná pracovna sila, ale iba úzka časť zbohatlíkov. U nich sa kumuluje kapital, ktory sa špekulatívne presuva z jedne časti zemegule na druhu, podla potreby, kde je to práve najvyhodnejsie. Príliv takeho kapitalu kratkodobo aktivuje pracovne sily, vynuti okrem mierneho rastu miezd vysoky rast uverov a hypotek v náväznosti na ešte vyšší rast cien tovarov a nehnuteľností a vzápätí, ked kapitál zmizne, zostane zbedačená krajina, vysoka nezamestnanosť a činnosť exekútorov.
0 0
Generalissimus Generalissimus

Generalissimus je offline (nepripojený) Generalissimus

jar88 Pozri príspevok
Dúfam, že tým nikoho neurazím, ale ak áno, nevadí.

Neviem kto prvý tú hlúposť vyslovil a označil americké hypotéky za hlavnú príčinu finančnej krízy a následne za spúšťač celosvetovej krízy. Myslím, že to nie je dôležité. Ale zaráža ma, ako sa vôbec mohla taká hlúposť zrodiť v ľudskej hlave a na viac, ako takú myšlienku môže prijať a ďalej papagájovať duševne zdravý jedinec. Je to absolútne nelogická hypotéza a napriek tomu sa šíri, dokonca aj medzi ekonomicky vzdelanou populáciou. Doslova neuveriteľné.

Akoze neviem ci prave tie americke hypoteky, ale ak boli ako tie europske tak v tom maju urcite svoj podiel. To ale nevravim o tych slovenskych, tie nikdy neboli a ani uz nebudu tak vyhodne a dostupne ako na zapade.
Opytaj sa hocikoho kto bol aspon chvilku v Irsku. Tam sa pri kazdej dedine stavali dalsie cele dediny, radova vystavba, od 200 do 1200 novych rodinnych domov.
Developeri nabrali velke hypoteky na vystavbu tychto domov a nemali nicim kryty ich predaj. Len pozemok pod Irskym domom stoji minimalne 250 000 € plus hodnota domu, vacsina Irov si kupovala tieto domy tiez na hypoteky s umyslom prenajimat prichadzajucim poliakom.
Toto sa dialo okolo roku 2004 ked som odtial po dvoch rokoch odchadzal, uz vtedy sme krutili hlavami ze ako dlho a kolko takychto dedin tu chcu vystavat a kto to vsetko bude kupovat a hlavne za co kedze vacsina Irov zije v podnajme z dovodu drahych pozemkov.
Nakoniec to dopadlo tak ze niektore z dedin ostali (ne)dostavane v roznych fazach, v nepredanych domoch byvaju nacierno poliaci, developeri sa postracali bankam ostalo ..... .
Taktiez dovera bank dat pozicku. Poznal som viacero ludi co tam prisli, vybavili ubytovanie sli do banky po pozicku 5000€ a sli domov. Dostali by ste ju na slovensku v tej dobe bez roboty??? Este stale rozmyslam ci ich teraz niekto stiha alebo nie za to ze to neplatili...

Ten kto pozorne cital zbadal aj odpoved na dalsiu Jarovu otazku. Kde sa vzala ta nadprodukcia a malo penazi.

ideme stavat dedinu - zobrala sa hypoteka - nabrali sa ludia - kupil sa material - firma co vyrabala material otvorila dalsie vyroby - nabrali sa dalsi ludia - isli hore platy - vyrabalo sa naplno --- chvilu ticho --- nikto nechce domy - prestalo sa stavat - prestalo sa vyrabat - a je tu kriza - teraz to treba proste zaplatit!

ale tomu vsetci rozumeju, len jeden z mnohych prikladov podielu hypotek na tejto krize ktora podla nasho vacsinovo zvoleneho vodcu skoncila minuly rok a uz to bude len lepsie ...
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Tak tu sa teda urcite hlboko myli, ktoru pricinu krizy sme dokazali pomenovat a odstranit? Ani jednu, tak preco by kriza mala skoncit, jedine, ze by bola znechutena sama zo seba a picne sa vlastnym pricinenim.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
duves Pozri príspevok
Pretože kupnu silu nema ten, čo sa podiela na produkcii ako lacná pracovna sila, ale iba úzka časť zbohatlíkov. U nich sa kumuluje kapital, ktory sa špekulatívne presuva z jedne časti zemegule na druhu, podla potreby, kde je to práve najvyhodnejsie. Príliv takeho kapitalu kratkodobo aktivuje pracovne sily, vynuti okrem mierneho rastu miezd vysoky rast uverov a hypotek v náväznosti na ešte vyšší rast cien tovarov a nehnuteľností a vzápätí, ked kapitál zmizne, zostane zbedačená krajina, vysoka nezamestnanosť a činnosť exekútorov.
Už je to tady....
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Generalissimus Pozri príspevok
Opytaj sa hocikoho kto bol aspon chvilku v Irsku. Tam sa pri kazdej dedine stavali dalsie cele dediny, radova vystavba, od 200 do 1200 novych rodinnych domov.
Developeri nabrali velke hypoteky na vystavbu tychto domov a nemali nicim kryty ich predaj. Len pozemok pod Irskym domom stoji minimalne 250 000 € plus hodnota domu, vacsina Irov si kupovala tieto domy tiez na hypoteky s umyslom prenajimat....
A pritom to domacim neprospelo: KELTSKÁ RAKOVINA - Bezprecedentný rast ekonomiky Írska - komu však priniesol osoh? 1. časť
http://www.paradigma.sk/redakcny_system/clanok.php?id=204
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Generalissimus Pozri príspevok
Developeri nabrali velke hypoteky na vystavbu tychto domov a nemali nicim kryty ich predaj. Len pozemok pod Irskym domom stoji minimalne 250 000 € plus hodnota domu, vacsina Irov si kupovala tieto domy tiez na hypoteky s umyslom prenajimat prichadzajucim poliakom.
Toto sa dialo okolo roku 2004 ked som odtial po dvoch rokoch odchadzal, uz vtedy sme krutili hlavami ze ako dlho a kolko takychto dedin tu chcu vystavat a kto to vsetko bude kupovat.
Generalissimus, ale toto určite nebude dôvod finančnej krízy.

Určite nebude v hospodárstve dôležité, kto vlastní ktorý dom, alebo rozostavaný dom. Či tie domy vlastnia jednoduchý Íri, alebo Poliaci, alebo bohatá banka.
Síce je pravda, na čo bude banke rozostavaný dom, ale to je problém tej banky.

Prípadný zisk, by bol tiež len ich súkromný problém.
Že je to pre tú banku a jej majiteľov teraz stratové? Hold musia sa starať a čakať, až to bude ziskové.

To je riziko podnikania. To je trh. Naviac, ak tam utopíš aj svoje peniaze, koho to bude strata, len a len tvoja. (ak tie peniaze nestratíš a necháš si ich v pančuche bude kríza ?)

Ešte drobnosť, v USA majú tých voľných domov viac, ako 18.000.000 kusov aj s pozemkami. Na tom nič nieje.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Mám príbuzného v Kanade a ten vyrába montované domy.
Následne ich predávajú v USA na kľúč. Vraj majú najlepšie vymakanú technológiu a najkvalitnejšie zateplenie. Pritom výrobná cena je pod 60.000 dolárov. Vraj sa im predávali v rokoch 2006 až 2007 od 130.000 dolárov vyššie, ako cukor.

Je to Slovák a tak ho ani len nenapadlo zarobené peniaze prešustrovať na burze. Podniká inak a kríza sa ho netýka.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
Určite nebude v hospodárstve dôležité, kto vlastní ktorý dom, alebo rozostavaný dom. Či tie domy vlastnia jednoduchý Íri, alebo Poliaci, alebo bohatá banka.
Síce je pravda, na čo bude banke rozostavaný dom, ale to je problém tej banky.

Prípadný zisk, by bol tiež len ich súkromný problém.
Že je to pre tú banku a jej majiteľov teraz stratové? Hold musia sa starať a čakať, až to bude ziskové.

To je riziko podnikania. To je trh. Naviac, ak tam utopíš aj svoje peniaze, koho to bude strata, len a len tvoja. (ak tie peniaze nestratíš a necháš si ich v pančuche bude kríza ?)

Ešte drobnosť, v USA majú tých voľných domov viac, ako 18.000.000 kusov aj s pozemkami. Na tom nič nieje.
Zial, v tychto vetach si nič nevysvetlil, iba konštatoval a to je to, čo rad kritizuješ u iných.
Okrem toho Generalissimus nikde nesponinal, že je chybou, že poliaci mali vlastniť nejake domy v írsku. Ty to tam niekde vidíš? Ja nie.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Pozri príspevok
Zial, v tychto vetach si nič nevysvetlil, iba konštatoval a to je to, čo rad kritizuješ u iných.
Okrem toho Generalissimus nikde nesponinal, že je chybou, že poliaci mali vlastniť nejake domy v írsku. Ty to tam niekde vidíš? Ja nie.
Ja som chcel len poukázať na to, že nieje dôležité, kto vlastní majetok. Kto vlastní hodnoty. Dôležité je kde sú a či sú niekomu prospešné.

Dom je určite hodnota a banka, ak je bankou, musí vedieť aká, kde a za akých okolností, či podmienok je. Ak to nevie, nie je dobrou bankou a musí z kola von. Nič sa nestane, lebo bude nahradená inou, schopnejšou bankou.

Tak to na svete chodí a tak to má byť.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

jar88 Pozri príspevok
Mám príbuzného v Kanade a ten vyrába montované domy.
Následne ich predávajú v USA na kľúč. Vraj majú najlepšie vymakanú technológiu a najkvalitnejšie zateplenie. Pritom výrobná cena je pod 60.000 dolárov. Vraj sa im predávali v rokoch 2006 až 2007 od 130.000 dolárov vyššie, ako cukor.

Je to Slovák a tak ho ani len nenapadlo zarobené peniaze prešustrovať na burze. Podniká inak a kríza sa ho netýka.
Ešte ti niečo pridám duves.

V lete tu bol ten môj Kanadský Američan. Hovorme mu DB. Bavili sme sa aj o ich kríze.
Pýtal som sa tak čo DB, čo kríza, idete do sra...k čo??
DB- aká že kríza, my sme v kanade, nie v europe.
Jar88- no dobre, ale v USA je hypotekarna kríza a vraj krachuje trh
DB- no ale ja nemám banku, ja mám výrobu domov a pílu a tá píla je ešte na 40% banky
jar88- no ale ak sa nestavia nemáte robotu a nebudeš mať na splátky píly
DB- veď ti vravím, že ešte nie je moja a keď nebude zarábať, nechám ju banke, čo ma po nej.
jar88- veď si za ňu zaplatil už 60% ceny
DB- no dobre, ale to som neplatil zo svojho, to sa platí zo zisku píly, ak na seba nezarobí, na čo mi bude?
jar88- a čo výroba?
DB- tá maká, nerobíme už 60 domov týždenne, ale len 15 až 20 a ľudia majú kľud a oddýchnu si
jar88- no a z čoho ich platíš? Zo svojho?
DB- nie, čo si, veď nie sme v europe. Tu v kanade, rovnako ako v USA sme na zmluvu, na výkon, nieje zmluva nie sú peniaze
jar88- a potom z čoho žijú? Zo vzduchu, či z podpory?
DB- no ale oni majú z čoho žiť, nezarábajú už 1500 týždenne, ale 1500 mesačne. Veď aj pred tým míňali len 1000 dolárov mesačne. Tu je to ako v amerike, len o niečo lepšie.
jar88- no dobre, ale dolár ide dole vodou
DB- no to som ani nezbadal, lebo tovar je stále lacnejší a dolár som už 10 rokov nevidel. Až teraz tu v Bratislave Euro, lebo skoro všade pýtajú peniaze. To v amerike už nie je. Ani v kanade nie sú peniaze, všade sú karty.

duves, poviem ti, pripadal som si, ako blbec.

Pýtal som sa aj na nesplácané hypotéky a podobne, ale žiadna kríza tam nie je.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
duves, poviem ti, pripadal som si, ako blbec.
No keby len sebe.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať