Zavrieť

Porady

Hospodarska kriza a co s nou

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ked sledujem niektore zavazne temy tu, na porade a v kontexte priblizujucej sa krizy aj k nam na Slovensko, ma napadlo, ze ak sa o nase nazory niekto zaujima, tak skusme si taky cvicny brainstorming /vymyvanie hlav/ a skuste seriozne porozmyslat, kazdy za seba, co by nam vsetkym podnikatelom pomohlo, aby sa zmenilo v zakonoch tohto statu a tym nam pomohlo prekonat toto vazne obdobie, ktore sa bezpochyby blizi, resp. uz je tu. Prosim o seriozne navrhy, mozno, ze ti, ktori to mozu navrhnut, sem pozru. Mam totiz vazne obyvy, ze nasi poniektori ekonomovia su sice mozno vyborni teoretici, ale o praxi nemaju ani sajnu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Pozri príspevok
No musíš mi to vysvetliť. To vieš, starnem, menej chapem.
Takže ruskí turisti mali doláre?
Alebo ruskí turisti mali ruble a tie si vymenil s americkými turistami? Za ten super kurz? Trhali sa za rublami?
Ruský turista mal pridelené len vreckové (pár Kčs, ft. zl.) ale chceli nakupovať za Kčs a odniesť si to do CCCP.
U nás boli devízové prísľuby a prídel. Našinci tiež cestovali do CCCP a tiež si chceli niečo výhodne kúpiť (aj nad limit).
Ty si žil v inkubátore či na kopaniciach? Ty si tu nebol pred 89-tym ?
.................................................. ..........................................
Veď tí Rusi prišli v teplákoch a poltopánkach. Im bol vzácny aj šušťák a superky za 20 rubľov bol pre nich dar z neba. Riflová bunda bol pre nich hit. Doma z nich boli kingovia.
Naposledy upravil jar88 : 24.04.10 at 06:05
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
Ruský turista mal pridelené len vreckové (pár Kčs, ft. zl.) ale chceli nakupovať za Kčs a odniesť si to do CCCP.
U nás boli devízové prísľuby a prídel. Našinci tiež cestovali do CCCP a tiež si chceli niečo výhodne kúpiť (aj nad limit).
Ty si žil v inkubátore či na kopaniciach? Ty si tu nebol pred 89-tym ?
.................................................. ..........................................
Veď tí Rusi prišli v teplákoch a poltopánkach. Im bol vzácny aj šušťák a superky za 20 rubľov bol pre nich dar z neba. Riflová bunda bol pre nich hit. Doma z nich boli kingovia.
Ruskych turistov som videl, nemusiš to rozoberat. Stale však neviem, ako sa do toho dostali tie dolare? cez kopírky?
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Pozri príspevok
Ruskych turistov som videl, nemusiš to rozoberat. Stale však neviem, ako sa do toho dostali tie dolare? cez kopírky?
Vidím, že kombinačné myslenie ti veľmi nefunguje. Vtedy ešte kopírky neboli, ale boli tu aj ľudia, ktorí cestovali za prácou do sveta.
V banke sa legálne meniť nedalo, tak sa menilo na slobodnom trhu za tržné ceny. Ty a tebe podobní to nazývajú čierny trh. Ja poznám len trh. Slobodný trh bez prívlastkov. Kto chce, slobodne sa zúčastní a kto nechce, ten sa nezúčastní.
.................................................. ...
Jednoduché a prosté, nie? (preto to aj po stáročia funguje)
.................................................. ..............................
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Prešla už nejaká doba a kríza úspešne pokračuje. (a čo s ňou, duves)
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
Vidím, že kombinačné myslenie ti veľmi nefunguje. Vtedy ešte kopírky neboli, ale boli tu aj ľudia, ktorí cestovali za prácou do sveta.
V banke sa legálne meniť nedalo, tak sa menilo na slobodnom trhu za tržné ceny. Ty a tebe podobní to nazývajú čierny trh. Ja poznám len trh. Slobodný trh bez prívlastkov. Kto chce, slobodne sa zúčastní a kto nechce, ten sa nezúčastní.
.................................................. ...
Jednoduché a prosté, nie? (preto to aj po stáročia funguje)
.................................................. ..............................
To je vies, moja malosť mi nedovoluje tak obšírne uvažovať ako tebe. A stále sme sa nedopracovali k tomuto kurzu.

jar88 Pozri príspevok
.....a za rubel boli dva doláre a.......
Ty mi nechceš prezradiť to know how? Sa neser!


p.s. kopírky boli, napr. Costar-y z bratislavskej meopty, neviem či si ale pamätáš.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
Prešla už nejaká doba a kríza úspešne pokračuje. (a čo s ňou, duves)
Este uvidime tu srandu
http://spravy.pravda.sk/faz-grecko-z..._ekonomika_p01


Nemci to povedali tak ako to je!
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Pozri príspevok
To je vies, moja malosť mi nedovoluje tak obšírne uvažovať ako tebe. A stále sme sa nedopracovali k tomuto kurzu.


Ty mi nechceš prezradiť to know how? Sa neser!


p.s. kopírky boli, napr. Costar-y z bratislavskej meopty, neviem či si ale pamätáš.
Z tých kopírok mali na západe asi husiu kožu. Určite sa báli v USA a aj v GB a BRD či nás náhodou nenapadne nakopírovať kopu mariek, lebier a dolárov. To by im boli hviezdne vojny aj s celým Rééganom na dve veci.
Bolo by po imperialistoch, ale soudruhúm to nedošlo. Pritom sme boli tak blízko.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Pozri príspevok
Este uvidime tu srandu
http://spravy.pravda.sk/faz-grecko-z..._ekonomika_p01


Nemci to povedali tak ako to je!
Nechápem čo to vlastne tí Nemci špekuľujú.
Možno nevedia o tom expertovi na bezúročnú ekonomiku. Merkelová musí mať poriadne medzery vo vzdelaní a chápaní peňazí.
Veď si môžu narobiť peňazí koľko len chcú, vzduchu je dosť. Vraj sa z neho kdesi v Amerike robia doláre.
To je ta Európa technologicky tak pozadu ? Čo sme pripálení, či čo?
.................................................. .........................................
Už aby tu bolo po voľbách (..KSS.sk...) oni to predsa nejako zvládnu. Vždy tak bolo. Vždy im to trochu trvalo, ale ani žigulák nebol problém. Tak do toho Slovensko. Slovenskóóó.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
Z tých kopírok mali na západe asi husiu kožu. Určite sa báli v USA a aj v GB a BRD či nás náhodou nenapadne nakopírovať kopu mariek, lebier a dolárov. To by im boli hviezdne vojny aj s celým Rééganom na dve veci.
Bolo by po imperialistoch, ale soudruhúm to nedošlo. Pritom sme boli tak blízko.
Pri tych kopirkach som trochu bol. Myslim, že viem ako to bolo.

Ale neodbáčaj od temy. Stále nepozname ten zazračný model na výrobu 2 dolarov z jedneho rubla.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Pozri príspevok
Pri tych kopirkach som trochu bol. Myslim, že viem ako to bolo.

Ale neodbáčaj od temy. Stále nepozname ten zazračný model na výrobu 2 dolarov z jedneho rubla.
A koľko bol kurz ? Jedna k jednej ?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
Nechápem čo to vlastne tí Nemci špekuľujú.
Co nemci? Ale češi, to su koumaci!
Kapitalistické plánování

Tvorba státního rozpočtu probíhá tak, že „kapitalističtí plánovači“ z Ministerstva financí na základě „upřeného pohledu do křišťálové koule“, resp. jejich rádoby vědeckých analýz, odhadnou - „naplánují“ velikost HDP v příštím roce. Z toho a na základě předpokládaného vývoje daňové kvóty vypočítají, jaké mají být daňové příjmy. Potom určují, které výdaje státního rozpočtu je třeba seškrtat, aby jim vyšel naplánovaný deficit státního rozpočtu. Ignorují, ať již vědomě nebo nevědomky, že velikost výdajů státního rozpočtu přímo určuje velikost HDP, neboli že „ušetřením“ výdajů se podle paradoxu spořivosti nic neušetří. HDP poklesne a rozpočtové příjmy se sníží.. Při nezměněných ostatních podmínkách (například úrokových sazbách) platí, že HDP je pozitivní funkcí rozpočtových výdajů, neboli čím jsou výdaje státního rozpočtu větší, tím je větší i velikost HDP a daňových příjmů (a samozřejmě i naopak). Je to tím, že zvýšením výdajů státního rozpočtu se zvýší tvorba produktu veřejného sektoru a tím i daňové příjmy. Následně pak podniky a zaměstnanci veřejného sektoru mají větší příjmy, které utratí v sektoru soukromém, čímž se zvýší velikost produktu soukromého sektoru a jeho příjmy. Tím dojde k dalšímu zvýšení daňových příjmů. V českých podmínkách normálně platí, že veškeré výdaje státního rozpočtu, se do státního rozpočtu ve formě příjmů vrátí. (Pokud ovšem Ministerstvo financí nevydá v předstihu státní dluhopisy.)
Notoricky opakovaná demagogie politiků Kalouska, Topolánka, Kateřiny Jacques, Janoty a jiných i NERVních ekonomických expertů, že: „Když se zvýší rozpočtové výdaje, tak že se zvýší deficit státního rozpočtu,“ jsou ekonomickým nesmyslem. Jde o sametovou propagandu, jejímž cílem je ovlivnit občany, aby souhlasili s jejich politikou. Pro propagandu platí, že: „Jednoduchá lež vždy porazí složitou pravdu.“ (František Koukolík).


Čítajte viac: http://www.outsidermedia.cz/Deficit-...netarne-1.aspx


alebo náš slovak
http://dolezite.sk/Ako_funguje_bezur...omika_187.html

Jarko, ak banky môžu vyrábať peniaze zo vzduchu, teda z ničoho, prečo by to nemohli robiť vlády? A este by to robili bezúročne.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
A koľko bol kurz ? Jedna k jednej ?
Ja neviem aky bol kurz. Bola to posledna vec, čo ma od mojho narodenia až do novembra 89 trápila. To nie ako teba, ty si si robil hadam aj grafy a štatistiky.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Pozri príspevok
Ja neviem aky bol kurz. Bola to posledna vec, čo ma od mojho narodenia až do novembra 89 trápila. To nie ako teba, ty si si robil hadam aj grafy a štatistiky.
Duves, vtedy sa nerobilo na základe grafov. Vtedy to išlo z ruky do ruky. Žiadne dlhy, žiadne záruky, žiadne štatistiky - stačilo mi siahnuť na buksu.
Hmatom som poznal na čom som.
------------------------------------------------
K tej otázke prečo by to nemohli robiť aj vlády zo vzduchu a dokonca bezúročne.
--------------------------------------------------
Tiež sa tomu čudujem prečo to nejde ? Možno sú naozaj prispatí, alebo nedonosení.
Ja sa naviac čudujem, načo vlastne chcú, aby ľudia chodili do roboty. Veď to nemá logický dôvod. Mladí na to už pomaličky prichádzajú, len tí starší sa tomu akosi čudujú. Vraj sa mladým nechce pracovať.
Ja sa pýtam, prečo by sa im vlastne malo chcieť pracovať?
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves, ešte musím doplniť k tomu tvojmu postrehu:Co nemci? Ale češi, to su koumaci!
Veď to bolo jasné už dávno pred 89tym.
Nemec si nevedel opraviť ani defekt (možno tak vymeniť rezervu). Našinec, to bol iný koumák. Našinec dokázal aj generálku motora v garáži. V piatok pristavíš žigulíka pred garáž a v nedeľu máš hotové. Stačila známosť v mototechne, aby boli súčiastky.
V dvojke 20.000 Kčs na ruku za dva dni.
Nemec na to potreboval týždeň a 5000 mariek a vraj auto (akýsi mercedes).
O škode 120 de lux sa im ani len nesnívalo. Za sobotu GO a za cenu čo by stála v Nemecku kontrola a výmena brzdových kotúčov na BMW.
---------------------------------------------------------------------
Pár rokov a chodili by k nám žobrať. Kapitalisti poondiati.
---------------------------------------------------------------------
Nevšimol si si že tu beží reklama na www.KSS.sk?
Nie je to zbytočné ? Veď to musí byť každému jasné, že treba voliť KSS.
Zdá sa mi to zbytočné márnenie peňazí na kapitalistickú reklamu. Tebe nie?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
------------------------------------------------
K tej otázke prečo by to nemohli robiť aj vlády zo vzduchu a dokonca bezúročne.
--------------------------------------------------
Pre toto:
Článek pojmenovává základní problém našeho finančního systému. Je to problém, o němž se nemluví, a o němž ekonomové nevědí. Jde o to, že peníze vznikají jako dluh a mají být následně splaceny i s úroky. Důsledkem je prostá skutečnost, že v každém okamžiku existuje více dluhů než peněz, a to znamená, že dluhy jsou ve stávajícím finančním systému nesplatitelné. Kdyby nyní všichni začali splácet dluhy, ekonomiku to položí, protože z oběhu zmizí veškeré peníze.


Čítajte viac: http://dolezite.sk/Nazor_od_bratov_Cechov_197.html#ixzz0m2TG1Hvr
p.s. inak páči sa mi tvoj najnovší dizajn! Ale fakt, žiadne tučne písma, alebo farebne. Pekne oddeliš prerušovanou čiarkou (-----) najväčšiu myslienku. Fakt pokrok. Oceňujem.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Pozri príspevok
Pre toto:

p.s. inak páči sa mi tvoj najnovší dizajn! Ale fakt, žiadne tučne písma, alebo farebne. Pekne oddeliš prerušovanou čiarkou (-----) najväčšiu myslienku. Fakt pokrok. Oceňujem.
Ďakujem, že si ocenil aspoň dizajn.
Škoda že ja ťa zatiaľ nemám za čo pochváliť. U teba žiadna zmena nenastala.
Stále len copy a paste. Mohol by si konečne napísať, alebo opísať nejakú myšlienku aj vlastnými slovami.
-----------------------------------
Hlavná myšlienka bolo toto:
-----------------------------------
K tej otázke prečo by to nemohli robiť aj vlády zo vzduchu a dokonca bezúročne.
--------------------------------------------------
Tiež sa tomu čudujem prečo to nejde ? Možno sú naozaj prispatí, alebo nedonosení.
Ja sa naviac čudujem, načo vlastne chcú, aby ľudia chodili do roboty. Veď to nemá logický dôvod. Mladí na to už pomaličky prichádzajú, len tí starší sa tomu akosi čudujú. Vraj sa mladým nechce pracovať.
Ja sa pýtam, prečo by sa im vlastne malo chcieť pracovať?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
To máš tak. Feudalizmus padol, lebo lud zistil, že ich nepotrebuje. Kapitalizmus padne, lebo lud zisti, že ich nepotrebuje.

Ked feudalni panovnica zacali mat problemy s financovanim statnych vydavkov, ochotne sa toho chopili nenažranci, čo vymysleli system čiastočných rezerv a panovnici (neviem prečo) sa vzdali prava vydavat platidla za urok.
Kapitalizmus padne hned, čo ludia pridu na to, že system papierovych peňazí, resp. čísel na obrazovke počítača už nepotrebuje kapitalistov.
(A ludia pridu na to, že dohadzovačsku funkciu peňazí nemusí presuvať na nenažrancov.)
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Ja si myslím, že celý problém je podstatne jednoduchší.
Ľuďom chýbajú základné vedomosti. Nevedia čo sú peniaze a aké majú funkcie. Nemajú ani poňatia o bankách a o bankovom systéme. Nemajú ani len šajn ako má fungovať štát. Aké sú daňové systémy, čo majú plniť. Nevedia čo je živnostník, čo spol.s r.o. a čo a.s. a podobne.
Jednoducho povedané, z tohto pohľadu sú doslova analfabeti.
Následne z týchto príčin začnú splietať rôzne konšpiračné teórie a rôzne utopistické spoločenské zriadenia, ako socializmus a bezúročné čí dokonca bezpeňažné systémy spoločnosti. Sú to len sprostosti.
------------------------------------------------------------------
Duves, vidím že si si z týchto debát nič neodniesol a stále zostávaš na rovnakej úrovni.
-------------------------------------------------------------------
Potrebuješ naštudovať a pochopiť základy.
1....ústavu
2....základné zákony, ako občiansky zákon a podobné
3....správne poriadky a správne zákony
4....niečo o bankách, nemusíš dopodrobna, na začiatok stačia základy
5....niečo o OSN aspoň chartu
6....niečo o WTO aspoň ciele a nástroje
7....niečo o EU a EHS
8....niečo o ECB a EMU
9....aspoň niečo málo o FED-e a bankovom systéme v USA
10...niečo o daňovom systéme v USA
11...niečo o MMF a to zas len základné úlohy a ciele
---------------------------------------------------------------------
Pozerám že tých základov je trošku viac, ako som si myslel (a to som len na začiatku) dalo by sa takto po bodoch napísať niekoľko strán, ale to je asi zbytočné.
Ale ak by sa ti podarilo aspoň niečo naštudovať, začali by sa ti objavovať skutočné súvislosti a prestal by si špekulovať nad utópiou a konšpiračnými teóriami o fungovaní sveta.
Svet v ktorom, žiješ je v skutočnosti jednoduchší, ako si myslíš. Aj programovanie je pre ľudí, ktorí to ovládajú jednoduché. Je to otázka vedomostí, skúseností a kombinačného myslenia. Tomu sa hovorí ľudská inteligencia.
---------------------------------------------------------------------
Veľa času venuješ čítaniu, ako je dolezite.sk a podobné. Nechcem tým povedať aby si to nečítal, sú to zaujímavé myšlienky, ale treba ich konfrontovať aj s inými vedomosťami. Potom ti bude ľahšie na duši a možno sa staneš luteránom, či mohamedánom. Záleží to len na tvojej inteligencii.
----------------------------------------------------------------------
Možno z teba bude aj ateista, alebo komunista. Možno len inteligentný človek.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
jar88 Pozri príspevok
duves, ešte musím doplniť k tomu tvojmu postrehu:Co nemci? Ale češi, to su koumaci!
...no jooooo.....

- Co čech , to muzikant ...
- Zlatý český ručičky ...

a hlavne

- Dejte mi lidi , já to udělám ...
- Nedělat , ale vydělat ...

jar88 Pozri príspevok
Mohol by si konečne napísať, alebo opísať nejakú myšlienku aj vlastnými slovami.
Veď to nemá logický dôvod. Mladí na to už pomaličky prichádzajú, len tí starší sa tomu akosi čudujú. Vraj sa mladým nechce pracovať.
Ja sa pýtam, prečo by sa im vlastne malo chcieť pracovať?
...tiež by ma to zaujímalo ....

jar88 Pozri príspevok
Ja si myslím, že celý problém je podstatne jednoduchší.
Ľuďom chýbajú základné vedomosti.
Nevedia čo sú peniaze a aké majú funkcie. Nemajú ani poňatia o bankách a o bankovom systéme. Nemajú ani len šajn ako má fungovať štát. Aké sú daňové systémy, čo majú plniť. Nevedia čo je živnostník, čo spol.s r.o. a čo a.s. a podobne.
Jednoducho povedané, z tohto pohľadu sú doslova analfabeti.
Jednoducho povedané - ""jednoduchému človeku"" je to na trt ...
A je úplne jedno , kde a v akom spoločenskom zriadení na svete sa nachádza ...

Následne z týchto príčin začnú splietať rôzne konšpiračné teórie a rôzne utopistické spoločenské zriadenia, ako socializmus a bezúročné čí dokonca bezpeňažné systémy spoločnosti. Sú to len sprostosti.
------------------------------------------------------------------
Duves, vidím že si si z týchto debát nič neodniesol a stále zostávaš na rovnakej úrovni.
-------------------------------------------------------------------
Potrebuješ naštudovať a pochopiť základy.
1....ústavu
2....základné zákony, ako občiansky zákon a podobné
3....správne poriadky a správne zákony
4....niečo o bankách, nemusíš dopodrobna, na začiatok stačia základy
5....niečo o OSN aspoň chartu
6....niečo o WTO aspoň ciele a nástroje
7....niečo o EU a EHS
8....niečo o ECB a EMU
9....aspoň niečo málo o FED-e a bankovom systéme v USA
10...niečo o daňovom systéme v USA
11...niečo o MMF a to zas len základné úlohy a ciele
---------------------------------------------------------------------
Pozerám že tých základov je trošku viac, ako som si myslel (a to som len na začiatku) dalo by sa takto po bodoch napísať niekoľko strán, ale to je asi zbytočné.
Tiež si myslím , debata o hovne , veď máme na takéto názory iných ...kompetentnejších ...
Ale ak by sa ti podarilo aspoň niečo naštudovať, začali by sa ti objavovať skutočné súvislosti a prestal by si špekulovať nad utópiou a konšpiračnými teóriami o fungovaní sveta.
Svet v ktorom, žiješ je v skutočnosti jednoduchší, ako si myslíš. Aj programovanie je pre ľudí, ktorí to ovládajú jednoduché. Je to otázka vedomostí, skúseností a kombinačného myslenia. Tomu sa hovorí ľudská inteligencia.
---------------------------------------------------------------------
Veľa času venuješ čítaniu, ako je dolezite.sk a podobné. Nechcem tým povedať aby si to nečítal, sú to zaujímavé myšlienky, ale treba ich konfrontovať aj s inými vedomosťami. Potom ti bude ľahšie na duši a možno sa staneš luteránom, či mohamedánom. Záleží to len na tvojej inteligencii.
----------------------------------------------------------------------
Možno z teba bude aj ateista, alebo komunista. Možno len inteligentný človek.
K tej poslednej vete si neodpustím ...

Či ateista , či komunista , či katolík , či luterán , mohamedán ...všetko je o človeku ...
Mal som možnosť stretnúť všetkých ...boli medzi nimi AJ inteligentní ľudia ...aj ...
Mal som možnosť stretnúť AJ inteligentných ľudí ...ale boli medzi nimi " iní inteligenti"...
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
buchač Pozri príspevok
...no jooooo.....

a hlavne

- Dejte mi lidi , já to udělám ...
tým už napáchol celý svet. Hlavne u nas to vnímať na každom manažerskom poste.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať