Zavrieť

Porady

Okamžité skončenie PP

hmmm
Tento týždeň som sa stretla s takou zaujímavosťou, tak by som rada vedela Vaše názory. Známy dostal v práci výpoveď v znení:
Dnešným dňom rozväzujem s Vami pracovný pomer v súlade s § 68 ZP - Okamžité skončenie pracovného pomeru. Dôvody uvedené v prílohe.
Je vôbec takáto výpoveď platná? A nadôvažok prílohou je iba zmluva o pôžičke od zamestnávateľa, ktorú má splatiť do troch rokov. Môže sa tento zamestnanec napr. po roku odvolať, že dostal neplatnú výpoveď?
Pretože, ja keď píšem v práci okamžité skončenie, vypistujem tam priamo všetky dôvody, pre ktoré výpoveď dávam a prikladám k tomu aj stanovisko zástupcu zamestnancov.
Známy tú výpoveď dostal oprávnene, asi mu nechceli uškodiť, tak sa tam nerozpisovali, ale nemôžu si v konečnom dôsledku uškodiť sami?
Usporiadat
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Tak si v lehote - posielaj znova. Ak by neprevzal, vráti sa Ti tuším do 18 dní??? /ak niekto viete presnejšie, opravte ma/.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ešte mám predsa otázku, toto ukončenie som vystavila 3.2. (2.2. bola porušená prac. disciplína), mám prepísať dátum vystavenia dokumentu alebo môže ostať? - budem to znova posielať dnes, t.j. 9.2. ... na dokumente stojí, že PP skončí dňom doručenia dokumentu
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Nie, ja by som dátum neprepisovala, len by som to správne poslala.
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Pri dorucovani je na poste ulozna doba 18 dni, ak adresat postu neprebera. Vypoved ma byt platna dnom dorucenia, tj. den, kedy sa Ti zasielka vrati naspat.
Olga
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
t.z. máme v pracovnej zmluve uvedený závažný dôvod porušenia požívanie alkoholu a omamných látok v pracovnom čase. Teraz máme zamestnanca, ktorý bol opitý (3), zamestnávateľ ho varoval tri razy, ale len ústne. Môžeme skončit pracovný pomer okamžite ? s 1 mesačnou výpovednou lehotou, alebo aj skôr. Zamestnanec nepracuje a zamestnávateľovi sa vyhýba.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Antonia Jendrišáková
t.z. máme v pracovnej zmluve uvedený závažný dôvod porušenia požívanie alkoholu a omamných látok v pracovnom čase. Teraz máme zamestnanca, ktorý bol opitý (3), zamestnávateľ ho varoval tri razy, ale len ústne. Môžeme skončit pracovný pomer okamžite ? s 1 mesačnou výpovednou lehotou, alebo aj skôr. Zamestnanec nepracuje a zamestnávateľovi sa vyhýba.
Ak to mate nejakym sposobom zdokumentovane, resp. viete preukazat, ze zamestnanec v pracovnej dobe pozil al. napoj alebo bol pod jeho vplyvom, tak mu mozete dat okamzite skoncenie pp. Predpokladam ze si takyto stav zavinil sam, teda ze nejde o situaciu, ze pozitie alkoholu sposobil zamestnavatel, napr. sef v ramci svojej oslavy narodenin v pracovnom case nuti zc pit alkohol V takom pripade nie je podmienkou predchadzajuce upozornenie.
musite vsak dat pozor, aby ste pomer skoncili do jedneho mesiaca odkedy ste sa o tom dozvedeli. Preto je tiez dolezite aby ste to mali zdokumentovane.

Vypovedna doba neplynie, k skonceniu PP dojde momentom dorucenia oznamnia o skonceni

dana
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
Ďakujem Vám za radu. Sám pil. Je to stavebný robotník, zo stavby ho vyhodil majster. Robotník počkal, kým mu skončí skúšovbá doba a teraz robí problémy.
0 0
miweb miweb

miweb je offline (nepripojený) miweb

Nechcem vytvarat uz novu temu, mam otazku na konkretne tento pripad...

Zamestnavateľ okamžite ukončil PP s odovodnenim "hrubeho porusenia povinosti a za nevykonanu pracu". V tej obalke v ktorej sa nachadzalo toto Ukončenie PP kde bolo aj druhe upozornenie s dovodmi ukoncenia PP. Mesiac pred tym zamestnancovi totizto bolo po prvy krat pisomne vystavene PRVE upozornenie ktore objasnovalo nedostatky zamestnanca s upozornenim ze druhe pisomne upozornenie ktore uz bude spojene uz aj s Ukoncenim PP ak sa "nepolepsi".

Mozem sa spytat ci uvedene dovody v Ukonceni PP postacuju dikcii zakona konk.ust.§70 a to skutkovym vymedzenim dovodu?!?
0 0
legal legal

legal je offline (nepripojený) legal

dovod OSPP sa musi skutkovo vymedzit, aby ho nebolo mozne zamenit.
ak by sa dalo vyvodit z obsahu OSPP aka praca nebola vykonana, tak je to v sulade s § 70 ZP.
0 0
miweb miweb

miweb je offline (nepripojený) miweb

Velmi detailne skutkovo vymedzene odovodnenie bolo v druhom upozorneni, ktore zamestnavatel povazoval za dostatocne odovodnene a vypisal aj vestky kroky ktore sa snazil vyjkonat pocnuc ponuknutim zamestnania nizsieho prac.zaradenia. V OSPP to uz nevypisoval kedze to bolo brane ako celok v jednej obalke! Len je otazka ci sa to da brat ako celok?!
0 0
legal legal

legal je offline (nepripojený) legal

miweb Pozri príspevok
Velmi detailne skutkovo vymedzene odovodnenie bolo v druhom upozorneni, ktore zamestnavatel povazoval za dostatocne odovodnene a vypisal aj vestky kroky ktore sa snazil vyjkonat pocnuc ponuknutim zamestnania nizsieho prac.zaradenia. V OSPP to uz nevypisoval kedze to bolo brane ako celok v jednej obalke! Len je otazka ci sa to da brat ako celok?!
v druhom upozorneni je vlasltne v tom prvom/povodnom upozorneni ??
ak je to tak ako pises a je to v tej mesacnej lehote ako sa zamestnavatel o dovode OSPP dozvedl, tak niet o com diskutovat.
dovod skutkovo vymedzit znamena uviest konkretny dovod a ho skutkovo vymedzit !!

napr:
dovod: porusenie pracovnej discipliny (porusil zakladnu povinnost)
skutok: neospravedlnena absencia na pracovisku dna 15.7.2007
0 0
miweb miweb

miweb je offline (nepripojený) miweb

Sud sa s tymto nazorom nestotoznil, ale idem dat odvolanie tak uvidim. Dam vediet!
0 0
legal legal

legal je offline (nepripojený) legal

to miweb:

no ja pisem vseobecne, kedze nepoznam konkretny skutkovy stav !
cize na tvoj pripad sa to nemusi platit.
z toho co si napisal, nie je mozne jednoznacne zaujat stanovisko odhliadnuc od toho, ze som nevidel pracovnu zmluv ani samotne OSPP.
ak to mozes naskenovat, tak to posli mailom
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

V dobe, keď bol zamestnávateľ na dovolenke, jeho zamestnanec mu vykradol prevádzku a odcudzil peňažnú hotovosť a notebook. Môžem použiť § 68 ods. 1b) ZP k okamžitému skončeniu pracovného pomeru?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
abel Pozri príspevok
V dobe, keď bol zamestnávateľ na dovolenke, jeho zamestnanec mu vykradol prevádzku a odcudzil peňažnú hotovosť a notebook. Môžem použiť § 68 ods. 1b) ZP k okamžitému skončeniu pracovného pomeru?
AK je to jednoznačne dokázateľné, tak áno. A ešte aj trestné oznámenie by som dal.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

To pravdepodobne podá, ale chce, aby som napísala výpoveď tak, aby mu to figurovalo v papieroch, aby nový zamestnávateľ hneď vedel, o koho ide. Lenže ten zamestnanec pravdepodobne preukáže novému zamestnávateľovi len zápočtový list a tam bude len čislo §-u.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
abel Pozri príspevok
To pravdepodobne podá, ale chce, aby som napísala výpoveď tak, aby mu to figurovalo v papieroch, aby nový zamestnávateľ hneď vedel, o koho ide. Lenže ten zamestnanec pravdepodobne preukáže novému zamestnávateľovi len zápočtový list a tam bude len čislo §-u.
Ale veĎ do zápočtového listu sa píše dôvod rozviazania PP aj slovne, nie len uvedením paragrafu. Ja by som dal § - krádež majetku
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

smith Pozri príspevok
Ale veĎ do zápočtového listu sa píše dôvod rozviazania PP aj slovne, nie len uvedením paragrafu. Ja by som dal § - krádež majetku
Pozor, krádež nie je dôvodom rozviazania PP podľa ZP. ZP pozná len dôvod okamžité skončenie PP z dôvodu hrubého proušenia pracovnej disciplíny alebo z dôvodu odsúdenia za úmyselný terstný čin.

Kokrétne vymedzenie podstaty veci, kvôli ktorej sa okamžite končí PP, sa uvedie vo výpovedi. na výstupnom liste sa podľa mňa uvedie len §, podľa ktorého sa PP skončil, a to je § 68 ods. 1 písm. b) - závažné porušenie prac. disciplíny.

Ako si to už on vysvetlí u nového zamestnávateľa, je na ňom.
Naposledy upravil Chobot : 13.08.07 at 09:11
0 0
miweb miweb

miweb je offline (nepripojený) miweb

Nezabudnut skutkovo vymedzit dovody OSPP. Aby ste nemali problemy ako moj zamestnavatel s jednym zamestnancom, ktory dostal OSPP opravnene avsak pre nedostatocny opis skutkov, ktorymi sa tak mal dopustit bol sudom OSPP neplatne.

Myslim, ze kradez je dostatocny dovod na ukoncenia prac.pomeru!
Len musi byt dostatocne opisany dovod aj v OSPP!
0 0
aninka aninka

aninka je offline (nepripojený) aninka

Zamestnanec dostal výpoveď podľa § 68 ods. 1 písm. b) - závažné porušenie prac. disciplíny k 16.7.2007 kedy bol aj odhlásený z poisťovní, dňa 14.8. zamestnávateľovi zamestnanec doručil list že nesúhlasí s výpoveďou. Predpokladám že rozhodnutie o platnosti skončí na súde. Má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za obdobie do rozhodnutia súdu ? Ako je to s platením poistného? Mal by sa od 17.7.2007 prihlásiť ako nezamestnaný ?
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať