Zavrieť

Porady

Okamžité skončenie PP

hmmm
Tento týždeň som sa stretla s takou zaujímavosťou, tak by som rada vedela Vaše názory. Známy dostal v práci výpoveď v znení:
Dnešným dňom rozväzujem s Vami pracovný pomer v súlade s § 68 ZP - Okamžité skončenie pracovného pomeru. Dôvody uvedené v prílohe.
Je vôbec takáto výpoveď platná? A nadôvažok prílohou je iba zmluva o pôžičke od zamestnávateľa, ktorú má splatiť do troch rokov. Môže sa tento zamestnanec napr. po roku odvolať, že dostal neplatnú výpoveď?
Pretože, ja keď píšem v práci okamžité skončenie, vypistujem tam priamo všetky dôvody, pre ktoré výpoveď dávam a prikladám k tomu aj stanovisko zástupcu zamestnancov.
Známy tú výpoveď dostal oprávnene, asi mu nechceli uškodiť, tak sa tam nerozpisovali, ale nemôžu si v konečnom dôsledku uškodiť sami?
Usporiadat
mali_g mali_g

mali_g je offline (nepripojený) mali_g

Zdravim,
rad by som poprosil o nejaky odborny nazor na nasledujucu situaciu:
Zamestnanec pred casom nastupil na PN, ktora sa nasledne ukazala ako dlhodoba. Zamestnavatelovi sa to nepacilo a vyhrazal sa vypovedou ak zamestnanec nenastupi do prace. Po niekolkych rozhovoroch vsak ustupil.
Po skonceni PN - asi po 4 mesiacoch- zamestnanec nastupil do prace, na uvitanie zamestnavatel navrhol dat si "po pohariku". Potom odisiel a ked sa vratil tak dal zamestnancovi "fukat", samozrejme s pozitivnym vysledkom.
Z toho dovodu dal zamestnancovi podpisat o tom zaznam a ustne oznamil okamzite ukoncenie pracovneho pomeru pre porusenie discipliny. Dodatocne pripustil moznost ukoncit PP dohodou.
Ako by mal zamestnanec postupovat? Podpisat vypoved dohodou? Alebo pockat na okamzite ukoncenia a napadnut to na sude? Doposial zamestnanec nemal ziadne upozornenie pre porusenie pracovnej disipliny. To ze alkohol ponukol zamestnancovi sam zamestnavatel je viac-menej nedokazatelne... a je zrejme ze sa zamenstnanca chcel zbavit
Pracovna zmluva bola na dobu urcitu a zamestnavatel ziskal podporu z UP na vytvorenie prac. miesta.
Vopred dakujem za vsetky nazory
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ako ZĽ zisťoval alkohol v dychu ZC? akým spôsobom?
0 0
mali_g mali_g

mali_g je offline (nepripojený) mali_g

klasicke trubicky, nie elektronicky
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

sú certifikované? moja "známa" takto vyhrala súd s bývalým ZĽ, tiež jej dal fúkať, ale nemal certifikovaný prístroj......
musel ju vziať späť do zamestnania a za mesiac zavolal policajtov, tí jej dali fúkať a on ju prepustil za porušenie pracovnej disciplíny.....
0 0
mali_g mali_g

mali_g je offline (nepripojený) mali_g

nie som si 100% isty ale asi su... podstatne je ci existuje sanca na uspech v pripade napadnutia OSPP kvoli tomu ze pozitivny vysledok si zamestnanec nezavinil sam
0 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

Zamestnávateľ je povinný kontrolovať 470/2011 Z. z., ale aj to musí mať svoje pravidlá a </SPAN></SPAN>
v prvom rade je potrebné, aby zamestnávateľ mal spracovaný vnútorný predpis „ smernicu“, ktorá bude upravovať postup pri vykonávaní kontroly požitia alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, spôsob vykonávania dychovej skúšky zamestnancov v súlade so zákonom č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia § 9. Kontrola požitia alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok sa vykonáva komisionálne. Pri vykonávaní dychovej skúšky sa vyžaduje účasť priameho nadriadeného zamestnanca. O vykonaní dychovej skúšky (s negatívnym alebo pozitívnym výsledkom) musí byť spísaný „Zápis o kontrole zamestnanca“.</SPAN></SPAN>
Kontrolu na pracoviskách sa musí vykonávať napr. 1-krát za polroka u všetkých zamestnancov, alebo na vybranej skupine zamestnancov.</SPAN></SPAN>

Ale niekomu cielene naliať a potom urobiť dychovú skúšku............... </SPAN></SPAN>
brátniť sa tým, že na podnet zamestnávateľa sa snažil ukončiť PN, naďalej užíva lieky, nebol doliečený, a preto „nadýchal“. </SPAN></SPAN>
Nech ide na PN, nech nič nepodpisuje a okamžité skončenie PP napadnúť súdnou cestou. d
Doba určitá, mu skončí uplynutím dojednanej doby.</SPAN></SPAN>
Myslím si, že jeho zamestnávateľ tiež bude niektoré veci ťažko dokazovať.
2 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Pri okamžitom ukončení prac.pomeru - § 68 ods. 1b, - zamestnanec na pracovisku požíval alkohol (svedkovia ) je potrebné dať zamestnancovi aj oznámenie o porušení prac. disciplíny, alebo stačí záznam o porušení podísaní svedkami a dať okamžité ukončenie?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ada159 Pozri príspevok
Pri okamžitom ukončení prac.pomeru - § 68 ods. 1b, - zamestnanec na pracovisku požíval alkohol (svedkovia ) je potrebné dať zamestnancovi aj oznámenie o porušení prac. disciplíny, alebo stačí záznam o porušení podísaní svedkami a dať okamžité ukončenie?
môj názor......

musíte mať priamy dôkaz o tom, že mal na pracovisku vypité.......dychová skúška s certifikovaným dych. prístrojom.......
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Jedná sa o zamestnanca pracujúceho v reštauračnom zariadení, ktorý počas výkonu práce pred hosťami a zamestnancami požíval alkohol vo veľkej miere a na základe toho bol spísaný záznam podpísaný svedkami. Nie je to dostačujúce? Jasné že zamestnanec odmietol podpísať. Ale svedkovia ano.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ada159 Pozri príspevok
Jedná sa o zamestnanca pracujúceho v reštauračnom zariadení, ktorý počas výkonu práce pred hosťami a zamestnancami požíval alkohol vo veľkej miere a na základe toho bol spísaný záznam podpísaný svedkami. Nie je to dostačujúce? Jasné že zamestnanec odmietol podpísať. Ale svedkovia ano.
Porušenie PD musí zistiť zamestnávateľ, a on to zistil priamo, alebo ako? Nestačí len tzv. bonz zamestnancov. Veď v dnešnej dobe by nemal byť problém dať zamestnancovi fúkať.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Zamestnavateľ sa to dozvedel na základe podnetu, prisiel na mieto, zistil skutočnosť ale fúkať nedal. Na druhý deň dal okamžité skončenie a až teraz to rieši so mnou
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ada159 Pozri príspevok
Zamestnavateľ sa to dozvedel na základe podnetu, prisiel na mieto, zistil skutočnosť ale fúkať nedal. Na druhý deň dal okamžité skončenie a až teraz to rieši so mnou
Takže už dal skončenie. Ak už teda bola doručené, PP skončil, nie je čo riešiť. Ale pre budúcnosť to nie je práve najsprávnejšie.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Stalo sa to včera, ukončenie dnes. Tak sa snažím nájsť ešte niečo schodné, aby to nebolo napadnuteľné. Poslala som ho kúpiť certifikovaný tester na alkohol, ale či mu dnes ešte niečo nameria, neviem. Ale údajne sa opakovalo viac ráz a dostal ústne napomenutie
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ada159 Pozri príspevok
Stalo sa to včera, ukončenie dnes. Tak sa snažím nájsť ešte niečo schodné, aby to nebolo napadnuteľné. Poslala som ho kúpiť certifikovaný tester na alkohol, ale či mu dnes ešte niečo nameria, neviem. Ale údajne sa opakovalo viac ráz a dostal ústne napomenutie
Podľa ZP je to takto:
§ 68
Okamžité skončenie pracovného pomeru
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5.
§ 70
Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Takže čo navrhuješ ? Ja som mu dala okamžité skončenie § 68 1b, s tým, nech spraví písomný záznam. Má mu to dnes dať podpísať. S tým, že som mu navrhovala spraviť ešte dychovú skúšku za prítomnosti svedkov. Odohralo sa to v noci, resp. včera
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

môj názor už vieš......nie je to dostačujúce.....

stretla som sa s podobným prípadom a dotyčná vyhrala súd......
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

dakujem za všetky odpovede
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

ešte otázka, ak zamestnávateľ dáva okamžité ukončenie, ktoré zamestnanec osobne neprevzal na pracovisku, preto mu bolo zasielané poštou, je chápaný dátum ukončenia na výpovedi, alebo až doručením?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
dátum výpovede je až dátum prevzatia. Ak zamestnanec výpoveď neprevezme, tak dátum výpovede je dátum, kedy sa vám zásielka vráti späť.
1 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

dnes
Naposledy upravil Darina1234 : 14.05.13 at 14:34 Dôvod: nespravny odpoved
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať