Zavrieť

Porady

Okamžité skončenie PP

hmmm
Tento týždeň som sa stretla s takou zaujímavosťou, tak by som rada vedela Vaše názory. Známy dostal v práci výpoveď v znení:
Dnešným dňom rozväzujem s Vami pracovný pomer v súlade s § 68 ZP - Okamžité skončenie pracovného pomeru. Dôvody uvedené v prílohe.
Je vôbec takáto výpoveď platná? A nadôvažok prílohou je iba zmluva o pôžičke od zamestnávateľa, ktorú má splatiť do troch rokov. Môže sa tento zamestnanec napr. po roku odvolať, že dostal neplatnú výpoveď?
Pretože, ja keď píšem v práci okamžité skončenie, vypistujem tam priamo všetky dôvody, pre ktoré výpoveď dávam a prikladám k tomu aj stanovisko zástupcu zamestnancov.
Známy tú výpoveď dostal oprávnene, asi mu nechceli uškodiť, tak sa tam nerozpisovali, ale nemôžu si v konečnom dôsledku uškodiť sami?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

aninka Pozri príspevok
Zamestnanec dostal výpoveď podľa § 68 ods. 1 písm. b) - závažné porušenie prac. disciplíny k 16.7.2007 kedy bol aj odhlásený z poisťovní, dňa 14.8. zamestnávateľovi zamestnanec doručil list že nesúhlasí s výpoveďou. Predpokladám že rozhodnutie o platnosti skončí na súde. Má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za obdobie do rozhodnutia súdu ? Ako je to s platením poistného? Mal by sa od 17.7.2007 prihlásiť ako nezamestnaný ?
Ďakujem
Pokiaľ súd rozhodne o neplatnosti skončenia PP, tak má nárok na náhradu mzdy za obdobie, ktoré určí súd (býva to do vynesenia rozsudku, ale môže to byť aj kratšie obdobie).

Zamestnanec sa medzitým môže rozhodnúť sám, ako sa zariadi, rovnako ako aj firma. Firma môže platiť náhradu mzdy (ak súd rozhodne v prospech firmy, že výpoveď je platná, bude musieť náhradu vrátiť), ale nemusí, pokiaľ súd nerozhodne (toto ej lepšia alternatíva pre firmu - nebude musieť vymáhať v prípade úspechu na súde).

Zamestnanec sa tiež môže registrovať na ÚP a poberať podporu (pokiaľ však bude na súde úspešný, bude musieť podporu vrátiť), ale ani nemusí a môže byť nezamestnaný. Môže sa medzitým aj zamestnať niekde inde.

Neuviedol si, či si zamestnávateľ alebo ten prepustený zamestnanec, preto radím obom stranám.
0 0
aninka aninka

aninka je offline (nepripojený) aninka

Pýtam sa ako zamestnávateľ. Zmiatlo ma :"ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru." To by teda znamenalo, že aj keď nechodí do práce, porušoval hrubo pracovnú disciplínu, tak ho máme platiť ? A čo odvody ? ked sme ho odhlásili ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

aninka Pozri príspevok
Pýtam sa ako zamestnávateľ. Zmiatlo ma :"ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru." To by teda znamenalo, že aj keď nechodí do práce, porušoval hrubo pracovnú disciplínu, tak ho máme platiť ? A čo odvody ? ked sme ho odhlásili ?

Poradím ti jednoducho - tvárte sa, že PP skončil, nič mu neplaťte. Ak súd rozhodne, že skončenie bolo neplatné, zaviaže vás rozsudkom doplatiť náhradu mzdy plus úroky z omeškania. Ak rozhodne vo váš prospech, jednoducho to máte v suchu.

Môžete ho aj naďalej zamestnávať a platiť mu mzdu (alebo nezamestnávať a platiť mu náhradu mzdy), a keď súd rozhodne o neplatnosti, tak ušetríte na úrokoch z omeškania. Ak rozhodne o platnosti (vo váš prospech), tak ak ste vyplácali náhradu, z-c ju bude musieť vrátiť. Preto si myslím, že najjednoduchšie je tváriť sa, že PP skončil a počkať ako rozhodne súd. Viac problémov už z-c narobiť nemôže, aj keď mu nebudete platiť.

Poznám z praxe taký prípad, kde sa obe strany tvárili, že PP skončil a čakalo sa na rozhodnutie súdu. Medzitým z-ľ nič neplatil, zamestnanec sa zamestnal medzitým inde. Súd rozhodol v prospech z-ľa, takže vynesením rozsudku bolo všetko vyriešené.
0 0
vieroska vieroska

vieroska je offline (nepripojený) vieroska

Dobrý deň.
Chcela by som sa informovať o ohľadne okamžitého skončenia pracovného pomeru.
Zamestnanec bez povolenia vynášal dňa 17.4.08 výrobky zamestnávateľa zo spoločnosti (teda kradol). Treba v takomto prípade aj písomne napomenutie o porušení disciplíny alebo stačí ak mu písomne vyhodnotíme list o okamžitom skončení pracovného pomeru z dôvodu krádeže a uvedieme paragraf (§68 odst.1 písm.b)?
Vopred ďakujem za usmernenie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
vieroska Pozri príspevok
Dobrý deň.
Chcela by som sa informovať o ohľadne okamžitého skončenia pracovného pomeru.
Zamestnanec bez povolenia vynášal dňa 17.4.08 výrobky zamestnávateľa zo spoločnosti (teda kradol). Treba v takomto prípade aj písomne napomenutie o porušení disciplíny alebo stačí ak mu písomne vyhodnotíme list o okamžitom skončení pracovného pomeru z dôvodu krádeže a uvedieme paragraf (§68 odst.1 písm.b)?
Vopred ďakujem za usmernenie.
Odporúčal by som spísať zápisnicu o pristihnutí pri krádeži, a potom aplikovať ten paragraf. Tá zápisnica je najlepšie ak sú aj svedkovia.
0 0
monickab monickab

monickab je offline (nepripojený) monickab

Dobrý deň,
chcem sa opýtať. Zamestnanec nastúpil na odpolednú zmenu. Jeho vedúci bol v ten deň na kontrole pracoviska a nenašiel ho v práci. Na druhý deň sa zistilo, že predčasne odišiel ( o 6 hodín skôr).
Porušil disciplínu tým, že si neodpísal odchod z práce, odišiel z pracoviska bez súhlasu nadriadeného, a ani nemá ospravedlnenku od lekára. Takže mu chceme dať absenciu.
Myslíme si, že to už niekoľko krát urobil.
Môžeme s ním okamžite skončiť pracovný pomer ak predtým nemá žiadne písomné porušenie prac. discplíny. Iba ústne za nedoržiavanie prestávok a za nedodržaný postup pri hlásení dovolenky?
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monickab Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa opýtať. Zamestnanec nastúpil na odpolednú zmenu. Jeho vedúci bol v ten deň na kontrole pracoviska a nenašiel ho v práci. Na druhý deň sa zistilo, že predčasne odišiel ( o 6 hodín skôr).
Porušil disciplínu tým, že si neodpísal odchod z práce, odišiel z pracoviska bez súhlasu nadriadeného, a ani nemá ospravedlnenku od lekára. Takže mu chceme dať absenciu.
Myslíme si, že to už niekoľko krát urobil.
Môžeme s ním okamžite skončiť pracovný pomer ak predtým nemá žiadne písomné porušenie prac. discplíny. Iba ústne za nedoržiavanie prestávok a za nedodržaný postup pri hlásení dovolenky?
Ďakujem
§63 odst. 5 ZP ,ak zamestnáv. chce dať výpoveď pre porušenie prac. disciplíny, je povinný oboznámiť zamestn, s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa.
0 0
Lucia7 Lucia7

Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

Dobrý deň,
chcem sa opýtať na takúto vec.
Zamestnanec už v mesiaci apríl chodil do práce maximálne sporadicky (bez potvrdenia lekára, žiadosti o dovolenku a pod.). V mesiaci máji nebol v práci vôbec. Chceli sme mu dať výpoveď dohodou podľa § 60 ZP ale on s ňou nesúhlasí. Chce odstupné.
Momentálne (rozumej dnes) sedí v krčme.
Ja sa chcem ale hlavne spýtať, čo môžem považovať za hrubé porušenie pracovnej disciplíny? Môže to byť aj to že vlastne počas pracovnej doby sedí v krčme
Na absenciu sme ho zatiaľ nepouzorňovali.
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Už v apríli ste ho mali písomne upozorniť na porušovanie pracovnej discipíny a možnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru.
V pracovnom a disciplinárnom poriadku by ste mali mať konkretizované čo je porušenie pracovnej discipíny a čo je hrubé porušenie PD.
V tomto prípade by som to kvalifikovala ako hrubé porušenie PD.
Pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny s ním môžte rozviazať pracovný pomer podľa § 68 ZP.
0 0
zuzu247 zuzu247

zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

Ahojky, ja mám tiež podobný problém. Zamestnanec chodí do práce sporadicky, nemá na to rozumné vysvetlenie (lekár, dovolenka), bol už na to viackrát písomne upozorovaný, nakoľko vytrvalo chodí do práce občasne, šéf sa rozhodol dať mu okamžitú výpoveď, k 04.07.2008. No zamestnanec dnes doniesol PN-ku od 5.7.2008. Môžem mu dať teraz výpoveď k uvedenému dátumu, alebo radšej čakať kým neskončí PN?
Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pre okamžité ukončenie PP podla § 68 neplatí zákaz výpovede (§ 64).
Pozri si, s kým zamestnávatel nemôže ukončiť okamžite PP § 68 ods.3. Ak nie je osamelý, ktorý sa stará o dieťa do 3rokov ...
Ak ste naplnili podmienky § 68 ZP, tak s ním môžete okamžite ukončiť PP (nejde o výpoved! pozri napr. aj § 59 ZP, sú to dva odlišné spôsoby ukončenia PP)

Ak by ste s ním neukončili okamžite PP, tak by ste mu museli vyplácať náhradu mzdy počas doč.PN. Takto mu bude odo dna po ukončení PP vyplácať SP nemocenské (teda ak mal prerušené NP, tak neviem..).
Naposledy upravil brčko : 07.07.08 at 13:48
0 0
zuzu247 zuzu247

zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

Ďakujem za rýchlu odpoveď, obávala som sa najmä tej PN, aby z toho neboli zbytočné problémy.
krásny dníček
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ja mám takýto problém. Zamestnancovi končila zmluva na dobu určitú k 30.06.2008. Podpísali sme dodatok s tým, že zmluva sa predlžuje do 31.12.2008. Pracuje v trojzmennej prevádzke s tým, že odpracuje 2 zmeny po 12 hodín a 2 dni má voľno. Naposledy odpracoval zmenu 30.06.2008. Ďalšia mu pripadla na 03.07. Do práce však nenastúpil, nedalo sa mu dovolať a ani ho nikde zohnať. Keďže sa to už stalo aj predtým a dodatočne nám doniesol PN, vyčkávali sme a skúšali sa ho dovolať. V nedeľu 13.07. poslal sms, že sa vracia z Ruska, a príde si po ukončenie PP k 30.06. Teraz neviem ako to urobiť čo najlepšie. Ak bude zamestnanec súhlasiť, roztrhať dodatok k zmluve a ukončiť PP k 30.06.2008, aj keď budeme s hlásením na SP meškať alebo mu dať absenciu a okamžite ukončiť pracovný pomer k 15.07. z dôvodu absencie. Otázkou však je odkedy mu evidovať absenciu? Od 01.07, keď mal mať ešte 2 dni voľno, alebo až od 03.07. kedy mal nastúpiť na zmenu a nenastúpil. Čo však v tom prípade s tými dvoma dňami, ktoré neodpracoval, pretože mal voľno, ale ani mu nevznikol žiadny mzdový nárok? Ďakujem.
0 0
zuzu247 zuzu247

zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

Ahojček ešte sa chcem spýtať, PN-ka nášho zamestnanca, s ktorým sme skončili pracovný pomer dľa §68 mi zostala ležať na stole. Mám ju odniesť na SP alebo sa pokúsiť nejako doručiť zamestnancovi. (na adresu trvalého pobytu asi nemôžem, lebo sa tam nezdržiava) Ď
0 0
zuzu247 zuzu247

zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

milagros208 Pozri príspevok
Ja mám takýto problém. Zamestnancovi končila zmluva na dobu určitú k 30.06.2008. Podpísali sme dodatok s tým, že zmluva sa predlžuje do 31.12.2008. Pracuje v trojzmennej prevádzke s tým, že odpracuje 2 zmeny po 12 hodín a 2 dni má voľno. Naposledy odpracoval zmenu 30.06.2008. Ďalšia mu pripadla na 03.07. Do práce však nenastúpil, nedalo sa mu dovolať a ani ho nikde zohnať. Keďže sa to už stalo aj predtým a dodatočne nám doniesol PN, vyčkávali sme a skúšali sa ho dovolať. V nedeľu 13.07. poslal sms, že sa vracia z Ruska, a príde si po ukončenie PP k 30.06. Teraz neviem ako to urobiť čo najlepšie. Ak bude zamestnanec súhlasiť, roztrhať dodatok k zmluve a ukončiť PP k 30.06.2008, aj keď budeme s hlásením na SP meškať alebo mu dať absenciu a okamžite ukončiť pracovný pomer k 15.07. z dôvodu absencie. Otázkou však je odkedy mu evidovať absenciu? Od 01.07, keď mal mať ešte 2 dni voľno, alebo až od 03.07. kedy mal nastúpiť na zmenu a nenastúpil. Čo však v tom prípade s tými dvoma dňami, ktoré neodpracoval, pretože mal voľno, ale ani mu nevznikol žiadny mzdový nárok? Ďakujem.
Ako mzdár začiatočník by som to asi ukončila dohodou o ukončení PP. V takom prípade neviem, či je nutno hlásiť absencie na SP. Hádam sa pripoja skúsenejší.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzu247 Pozri príspevok
Ahojček ešte sa chcem spýtať, PN-ka nášho zamestnanca, s ktorým sme skončili pracovný pomer dľa §68 mi zostala ležať na stole. Mám ju odniesť na SP alebo sa pokúsiť nejako doručiť zamestnancovi. (na adresu trvalého pobytu asi nemôžem, lebo sa tam nezdržiava) Ď
Záleží od toho, či je to DPN ešte počas PP, alebo nie, alebo aj aj.
0 0
zuzu247 zuzu247

zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

Ukončili sme s ním (teda šéf nariadil) PP k 4.7.2008 čo bolo v piatok a on v pondelok 7.7.2008 doniesol PN od 5.7.2008(sobota)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzu247 Pozri príspevok
Ukončili sme s ním (teda šéf nariadil) PP k 4.7.2008 čo bolo v piatok a on v pondelok 7.7.2008 doniesol PN od 5.7.2008(sobota)
Tak potom je potrebné postúpiť SP, ona bude platiť nemocenské od prvého dňa.
0 0
ludka09 ludka09

ludka09 je offline (nepripojený) ludka09

ahoj, z mojich skusenosti ti mozem povedat ze s takym zamestnancom sa nedohaduj co ta ma v pazi a neda vediet co s nim.V pripade ze dodatok podpisal tak mu plati pracovny pomer, ale nakolko nechodil do zamest. pises mu najprv dovolenku ak nejaku ma a nasledne neplatene volno.Ak vsak dodatok nepodpisal,tak mu vlastne skoncil pomer na dobu urcitu a to ti odporucam poodhlasovat ho z poistovni cim skor.
0 0
ludka09 ludka09

ludka09 je offline (nepripojený) ludka09

absencia v praci bez udania dovodu je hrube porusenie prac.discipliny a dovod na vypoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať