Zavrieť

Porady

neuznanie naroku na materske

Mam problem s SP. Bola som sa informovat ohladom jednej zamestnankyne, ktora pracovala od 12.11.2001 do 31.03.2005 v jednej firme a od 01.04.2005 v druhej firme. Nastup na materku je 09.10.2005. Chcela som vediet z ktoreho zamestnania sa jej bude ratat materska a ich odpoved znela, ze narok na matersku pravdepobne nevznikne, nakolko z noveho zamestnania nema odpracovanych 270 dni a z predchadzajuceho uplynula ochranna lehota. Podla mna je to nezmysel, ved pracovnicka neprerusila poistenie ani na jediny den. Ak SP vyda taketo rozhodnutie, da sa alebo lepsie povedane oplati sa proti tomuto rozhodnutiu neako branit? Z ktoreho zamestnania by mala SP zohladnovat prijem (RO) - moj nazor - z posledneho, je to spravne? Za odpovede vopred velmi pekne dakujem!!
Usporiadat
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
prosím potvrdí mi to niekto? :-)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirka134 Pozri príspevok
ahoj tak nevedela som ti presne napísať lebo to bolo pre neter a urobila chybu asi teraz a neviem či to vôbec dostane pretože poslednú splátku poistného zaplatila až 10. 10 pretože čakala na šek, ktorý jej sľúbila pani zo sociálnej že jej príde koľko má zaplatiť a to asi urobila chybu na materskú nastúpila 12.10. dakujem velmi pekne
Kedy jej skončilo dobrovolné nem.poistenie ? Ide o nárok na materské z ochrannej doby ?
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Kedy jej skončilo dobrovolné nem.poistenie ? Ide o nárok na materské z ochrannej doby ?
dobrý den tak ešte raz vás poprosím o radu pre neter,
ktorá si platila o 10/2011 14,47 € v januári si to zmenila na vyššie 50,75€ a dobrovoľné poistné jej končilo 2.10.2012
za toto posledné poistné ale zaplatila až 12.11.2012 sumu 7,25€ na materskú nastúpila 10.10.2012

no napísali jej že jej materské zamietajú a nemá nárok na materské od 10.10.2012 do 4.6.2012 z dôvodu neskorej platby

chcela by som vás poprosiť či by sa s tým ešte niečo dalo robiť alebo nie

dakujem vám veľmi pekne
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

a
mirka134 Pozri príspevok
dobrý den tak ešte raz vás poprosím o radu pre neter,
ktorá si platila o 10/2011 14,47 € v januári si to zmenila na vyššie 50,75€ a dobrovoľné poistné jej končilo 2.10.2012
za toto posledné poistné ale zaplatila až 12.11.2012 sumu 7,25€ na materskú nastúpila 10.10.2012

no napísali jej že jej materské zamietajú a nemá nárok na materské od 10.10.2012 do 4.6.2012 z dôvodu neskorej platby

chcela by som vás poprosiť či by sa s tým ešte niečo dalo robiť alebo nie

dakujem vám veľmi pekne
no bohužiaľ je to tak (aj keď je to na porazenie!!!).. SP toleruje dlh do 5 eur. Ide o nárok z ochrannej doby - a tam musí byť dodržaný termín splatnosti - viď zák o SP.
inak ja som niekoľkokrát upozorňovala, že poistné treba platiť včas - inak nemá význam sa na to ani prihlasovať.

http://www.porada.sk/t201717-dnp-po-...ml#post2178948

len ešte doplním, že za dva dni októbra nemohlo byť poistné 7 eur - musela mať tam ešte aj podlžnosť za predchádzajúce obdobie

Naposledy upravil Katy a R : 04.12.12 at 10:34
1 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
Katy a R Pozri príspevok
a

no bohužiaľ je to tak (aj keď je to na porazenie!!!).. SP toleruje dlh do 5 eur. Ide o nárok z ochrannej doby - a tam musí byť dodržaný termín splatnosti - viď zák o SP.
inak ja som niekoľkokrát upozorňovala, že poistné treba platiť včas - inak nemá význam sa na to ani prihlasovať.
takže znamená že to už ani nevybaví nijako lebo ju domýlilo to, že jej povedali na SP ze jej pošlu šek a ona čakala na šek a tak to nezaplatila včas lebo si myslele ze jej sek pošlu


dakujem velmi pekne
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
Katy a R Pozri príspevok
a

no bohužiaľ je to tak (aj keď je to na porazenie!!!).. SP toleruje dlh do 5 eur. Ide o nárok z ochrannej doby - a tam musí byť dodržaný termín splatnosti - viď zák o SP.
inak ja som niekoľkokrát upozorňovala, že poistné treba platiť včas - inak nemá význam sa na to ani prihlasovať.

http://www.porada.sk/t201717-dnp-po-...ml#post2178948

len ešte doplním, že za dva dni októbra nemohlo byť poistné 7 eur - musela mať tam ešte aj podlžnosť za predchádzajúce obdobie

no či mala podlžnosť neviem možno skôr že si to zle vypočítala
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
Katy a R Pozri príspevok
a

no bohužiaľ je to tak (aj keď je to na porazenie!!!).. SP toleruje dlh do 5 eur. Ide o nárok z ochrannej doby - a tam musí byť dodržaný termín splatnosti - viď zák o SP.
inak ja som niekoľkokrát upozorňovala, že poistné treba platiť včas - inak nemá význam sa na to ani prihlasovať.

http://www.porada.sk/t201717-dnp-po-...ml#post2178948

len ešte doplním, že za dva dni októbra nemohlo byť poistné 7 eur - musela mať tam ešte aj podlžnosť za predchádzajúce obdobie

ešte ťa poprosím takže teraz by už ani nič nedostala vlastne bude musieť isť poberať RP ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mirka134 Pozri príspevok
ešte ťa poprosím takže teraz by už ani nič nedostala vlastne bude musieť isť poberať RP ?
No možno by sa ešte dalo prihlásiť na balík DNP, a požiadať lekára aby vystavil novú žiadosť o materskú s dátumom nasledujúcom po dni prihlásenia sa na SP na DNP. Materská bude kratšia, ale o cca 30e vyššia ako rodičovský.
2 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
Xanti Pozri príspevok
No možno by sa ešte dalo prihlásiť na balík DNP, a požiadať lekára aby vystavil novú žiadosť o materskú s dátumom nasledujúcom po dni prihlásenia sa na SP na DNP. Materská bude kratšia, ale o cca 30e vyššia ako rodičovský.
xanti a to by sa dalo ? ked už je teraz neplatca a bábätko sa už narodilo, a z akej sumy by musela z maxima?
dakujem velmi pekne
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mirka134 Pozri príspevok
xanti a to by sa dalo ? ked už je teraz neplatca a bábätko sa už narodilo, a z akej sumy by musela z maxima?
dakujem velmi pekne
Tak to už nie, už ked sa bábo narodilo tak sa nedá, pred pôrodom tam šanca bola. Už len rodičovský príspevok bude dostávať. Škoda pre malú chybu prišla o kopu prachov.
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
Xanti Pozri príspevok
Tak to už nie, už ked sa bábo narodilo tak sa nedá, pred pôrodom tam šanca bola. Už len rodičovský príspevok bude dostávať. Škoda pre malú chybu prišla o kopu prachov.
no tak dakujem velmi pekne
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
Xanti Pozri príspevok
Tak to už nie, už ked sa bábo narodilo tak sa nedá, pred pôrodom tam šanca bola. Už len rodičovský príspevok bude dostávať. Škoda pre malú chybu prišla o kopu prachov.

ahojte prosím vás pozreli by ste sa mi na paragraf - neviem či si ho nevysvetľujem zle
§ 31
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky povinne nemocensky poistenejsamostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby

(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 5 eur.


čo znamená že je suma dlžná menej ako 5 €?
či by sa nevzťahovalo tá suma 5 € v príspevku č. 44

dakujem velmi pekne :-)

0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veď som ti písala, že za dva dni nemohlo byť toľko poistné - musela tam mať nejaké staršie nezrovnalosti.
Stálo by za to vypýtať si presne ten zoznam platieb zo SP - a skontrolovať!
Alebo by ste to mohli aj sami prepočítať - a zistiť, či ozaj má SP správne údaje o platbách?
keby ste našli nejakú nezrovnalosť - a znížili to o tri eurá - paráda!
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
Katy a R Pozri príspevok
veď som ti písala, že za dva dni nemohlo byť toľko poistné - musela tam mať nejaké staršie nezrovnalosti.
Stálo by za to vypýtať si presne ten zoznam platieb zo SP - a skontrolovať!
Alebo by ste to mohli aj sami prepočítať - a zistiť, či ozaj má SP správne údaje o platbách?
keby ste našli nejakú nezrovnalosť - a znížili to o tri eurá - paráda!
no neviem musím jej kázať sa na to pozrieť to som len teraz pozerala a akosi mi to nešlo zajtra jej zavolám a
dakujem velmi pekne
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
Katy a R Pozri príspevok
veď som ti písala, že za dva dni nemohlo byť toľko poistné - musela tam mať nejaké staršie nezrovnalosti.
Stálo by za to vypýtať si presne ten zoznam platieb zo SP - a skontrolovať!
Alebo by ste to mohli aj sami prepočítať - a zistiť, či ozaj má SP správne údaje o platbách?
keby ste našli nejakú nezrovnalosť - a znížili to o tri eurá - paráda!
no a ešte nebude to ozaj vadiť že to zaplatila neskoro?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mirka134 Pozri príspevok
no a ešte nebude to ozaj vadiť že to zaplatila neskoro?
no veď dôvod jej nepriznania je - že zaplatila neskoro. Ale ak by sa tá suma znížila na 4,99 - ak by tam naozaj na dačo zabudli, alebo sa pomýlili - tak paráda!
(nuž ale zase ružovo to nevidím)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirka134 Pozri príspevok
no neviem musím jej kázať sa na to pozrieť to som len teraz pozerala a akosi mi to nešlo zajtra jej zavolám a
dakujem velmi pekne
Mirka, a kde ste boli takmer 3 mesiace ? Veď tento problém si začala riešiť začiatkom decembra
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

Dobry den,
mam otazocku, kamarátka si dlhodobo platila dobrovolne poistenie, ktore sa jej 31.01. 2011 automaticky zrusilo - v tej dobe poberala rodicovské. minuly rok (september 2012 ?) zacala platit odznovu dobrovolne pripoistenie, a hned na to zistila, ze je tehotna. 20.3. 2013 to bude 26 týždňov co to bude platit a 21.03. 2013 alebo 22.03.2013 ma nastupit na matersku. Okrem toho je zamestnana a dostava minimalnu mzdu. Bude mat narok na matersku aj z toho dobrovolneho poistenia?
Dakujem za radu
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bambino87 Pozri príspevok
Dobry den,
mam otazocku, kamarátka si dlhodobo platila dobrovolne poistenie, ktore sa jej 31.01. 2011 automaticky zrusilo - v tej dobe poberala rodicovské. minuly rok (september 2012 ?) zacala platit odznovu dobrovolne pripoistenie, a hned na to zistila, ze je tehotna. 20.3. 2013 to bude 26 týždňov co to bude platit a 21.03. 2013 alebo 22.03.2013 ma nastupit na matersku. Okrem toho je zamestnana a dostava minimalnu mzdu. Bude mat narok na matersku aj z toho dobrovolneho poistenia?
Dakujem za radu
tak predpokladám, že zo zákona jej DNP zaniklo v jan 2012 - či? Ak je to tak - tak je šikulka . Bude nárok aj z tohto poistenia - ak samozrejme nespraví chybu - aká sa rieši v tejto téme (nepriznanie dávky z dôvodu dlhu - resp neskorého platenia)
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

ano v jan.2012
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať