Zavrieť

Porady

Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Pecenie oplatiek je relax. A naviac uz v celom dome citit, ze idu Vianoce. Ta ohromna vona skorice...
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Moja dobrá kamarátka nás (jej kamarátov) posledné 2 roky zásobila doma pečenými oblátkami a trubičkami . (Tento rok asi nebude stíhať, lebo má malé dvojičky). A jej pán manžel nás zase zásobuje medíkom.

A čo budeme piecť?
Neviem, čo si naplánovala mama, ale ja si určite urobím moje obľúbené nepečené pečivo:

1 sladené kondenzované mlieko Salko zmiešam s 200 g kokosu (príp. aj viac podľa potreby). Hmotu dám do druhého dňa do chladničky, aby kokos nažil Salkom. Na druhý deň z hmoty pomocou formičky tvarujem osie úle (používam malú otváraciu formičku, je toho viac, lepšie to vyzerá, navyše sú tieto úle veľmi sladké a sýte a z veľkej formičky by to bol úľ aj za tri - štyri malé ) - formičky vysýpam práškovým cukrom. Potom úle postavím na vidličku, polejem čokoládou (ale môžu zostať aj "holé") a nechám na teflónovej podložke, kým čokoláda nestuhne. Úle sa môžu aj mraziť.
Toto je recept z maminej písanky. Má k nemu písaných ešte 200 g práškového cukru, ale ja nedávam žiadny cukor (okrem toho, čo používam na vysýpanie formičiek) - je to sladké dosť.
Raz som použila kakaové (čokoládové) Salko, vtedy som musela dať aj cukor a dosť veľa cukru, lebo chuť bola taká nahorkastá.

A možno tento rok rozšírim perníkovú dedinu, keďže už nebude hroziť, že by sa mi do nej pustili škrečkovia
1 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ja sa každý rok zahrávam s myšlienkou, že už piecť nebudem...nerada to robím a nie som na to ani šikovná..že objednám u nejakej cukrárky...Ale nakoniec pečiem - medovníky, vanilkové rožky, orechové tyčinky ( toto za asistencie svokry) , drobné pečivo z vínového cesta a sem tam pridám aj niečo nové.... No a potom ešte nejaký naplnený koláčik..zvyčajne je favoritom metrový koláč. A keď sa o koláčiky podelím s mladými, zať mi na oplátku napečie venčeky...je na to macher..vždy sa mu podaria.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

tetrisss Pozri príspevok
Livka a cim tie ule plnis?
Tieto úle sa neplnia. Z tej hmoty sa môžu tvarovať aj guličky, ale pri mojej "šikovnosti" úle vyzerajú lepšie.
Robíme aj plnené úle na štýl "co dúm dal" (cháp: čo sa pri pečení pos.... ) a plníme ich takou plnkou, aká zvýši a ak nezvýši, tak sú úle plné.

Mama dnes vyriešila vianočné pečenie (a trochu ma tým naštvala, lebo každý rok pečieme spolu a max. týždeň pred Vianocami): prišla som domov a už mala napečené plnené oriešky, čierne trubičky, linecké hviezdičky. Po naplnení to rozdelí do nádob, zamrazí a bude dúfať, že do Vianoc niečo z toho aj vydrží.

Mozgy (Mandľová triešť)
Asi 55 ks;294 kJ/ks
400 g štípaných mandlí, 150 g práškového cukru, 200 g čokolády podľa chuti
Mandle dáme na dosku, prikryjeme navlhčenou utierkou a necháme niekoľko minút navlhnúť. Plech vyložíme papierom na pečenie alebo alobalom. Do misy dáme mandle a práškový cukor a dôkladne premiešame. Potom ich dáme na plech. Pražíme v rúre predhriatej na 180 stupňov asi 10 – 15 min. Necháme vychladnúť. Nahrubo nasekanú čokoládu dáme do kovovej misky a rozpustíme v horúcom vodnom kúpeli. Necháme trochu vychladnúť. Mandle zmiešame s ešte tekutou čokoládou a lyžicou utvoríme asi 55 kopčekov. Dáme na plech vyložený papierom na pečenie a necháme stuhnúť. Namiesto mandlí môžeme použiť aj kukuričné lupienky.
Moje vylepšenia:
- olúpanie celých mandlí: mandle na chvíľu zaliať vriacou vodou, potom sa ľahko šúpu (nenechávam ich vo vode dlho, lebo potom sú také divné - zmäknuté),
- štípané mandle (nasekané na obdĺžniky): mandle zomeliem na klasickom ručnom mlynčeku, do ktorého dám strúhadlo na strúhanie jabĺk (to väčšie). Mandle takto zomeliem na väčšie kúsky,
- opečenie: dá sa urobiť aj v mikrovlnke - mám funkciu na zapekanie CRISP - treba ich častejšie kontrolovať, lebo sa "ľúbia" na krajoch a v strede pripáliť. Opečenie sa dá urobiť aj na klasickej panvici na sporáku - je to rýchlejšie ako v rúre a navyše ľahšie dohliadnem na to, aby sa mi mandle nepripálili, čo sa mi stávalo v rúre, že sa mandle pripálili z boku. A niekedy, keď mám pečenia už plné zuby, tak mandle len premiešam s cukrom, príp. túto zmes na chvíľu zohrejem v mikrovlnke,
- rozpustenie čokolády na opražené mandle: používam 3-4 druhy čokolády (bielu, mliečnu, horkú, na varenie). Čokoládu nastrúham na mlynčeku rovnako ako mandle a vmiešam ju do časti ešte horúcich opražených mandlí. Čokoláda sa krásne rozpustí. Nehrozí jej prihorenie. Alebo
- rozpustenie čokolády na nastrúhané mandle: mandle rozdelím na časti a do každej časti na mlynčeku nastrúham aj čokoládu (príp. najskôr nastrúham čokoládu, potom časť mandlí, mandle vyčistia strúhadlo, takže sa čokolády nepomiešajú). Zmes premiešam, dám zahriať do mikrovlnky, kým sa čokoláda nerozpustí,
- servírovanie: mozgy rozdelím do najmenších papierových košíčkov. Výborne vyzerá servírovanie na antikorovej tácke - vždy 2 rady z každej "farby" čokolády,
- tento recept sa dá robiť aj z iných orechov, u nás ho robíme z mandlí a lieskových orechov.
(Recept mám z nejakého časopisu o vianočnom pečení.)

Na obrázku: hore "kokosové úle" a "mozgy", v strede košičky a "čierne trubičky",
dole perníky a "plnené oriešky"
vzadu: dobytok pri vianočnom stole
Naposledy upravil Llívia : 29.11.10 at 22:21
Kokosové úle, mozgy, čierne trubičky.jpg  
1 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
durisovad Pozri príspevok
Moja mama hovorievala, ze aby boli stastlive Vianoce, musi byt sedem druhov peciva. Snazim sa to dodrziavat aj ja a zatial sme nestastlive Vianoce, chvala Bohu, nemali.
Tento rok sa budem držať aj ja tvojej rady... Ja upečiem 7 druhov a dcéra 7 druhov, veď to bude v jednej kuchyni
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Aj ja mám ten problém, že chcem robiť zopár druhov a nakoniec ich je zo 10.
No ale tento rok tradične isto iste medovníčky, možno aj dvakrát, lebo u nás miznú už pred Vianocami, potom tradičné zázvorníky (ďumbierniky) z kila múky podla starodávneho svokrinho receptu. Oboje sa dá hodne dopredu upiecť a počas celých sviatkov pekne mäkkučné papkať. Najmä tie zázvorníky sú super, lebo vnútri sú mäkkučné a na vrchu chrumkavé, ako keby mali tenučkú škrupinku na sebe. Tieto dvoje musím najneskúr cez tento víkend postíhať. A deti budú ozdobovať medovníčky. To je ich.
No a ešte zvykneme klasické linecké lepené kolieska (alebo kvietky).
Z nepečených sa mi osvedčili piškótové gulky s rôznymi náplňami - s marhulovým džemom, nutelou, mletými orechmi, kokosom, kompótovými višňami - tie pre dospelákov aj do rumu alebo vodky vopred namáčam, alebo ozdobíme kandizovaným ovocím, orieškom, dajú sa na tisíc spôsobov pripraviť. Pripravím viacnásoe duplovanú dávku základnéj hmoty a potom len rozdelím a prísady rôzne doplním. Ugúlam, obalím, ozdobím, dám do papierového košíčka a odložím schladiť. Toto stačí ale až 1-3 dni pred dňom podávania. Za ten čas sa pekne chute spoja
A určite aj nejaký smotanový alebo pudingový zákusok alebo tortu spravíme). estra dúfam spraví šuhajdy, tak niečo vymeníme.
No a nesmú chýbať slané tyčinky z lístkového cesta alebo pagáčiky.
Aby som nezabudla, vlani sme robili namiesto vanilkových rožkov kávové a boli fantastické. Jeden špic sme vždy do bielej čokolády namáčali.
No nejako sa mi to množstvo zase zväčšuje
1 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

terezamaria Pozri príspevok
Anička, zajtra spravím predprípravu a vyskúšam, určite sa Ti ozvem, ako to dopadlo, ďakujem krásne.
Pekáč alebo papier na pečenie mastíš? A čím?
Nemáš začo ďakovať, mala som recepty po ruke, len vnuk bol na PC a 2 PC mi štrajkuje.....pekáč mastím trochu vždy normálne olejom..nech sa ti vydaria...
1 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ty si sikulka, tolko mas toho napeceneho, ze by si kludne mohla otvorit cukraren.
1 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
lavanda Pozri príspevok
Takto vyzeral dnes môj kuchynský stôl, ukladala som a lepila a ešte poobede som piekla tie citrónové kolieska, tie idem teraz zlepovať a zajtra pridám recepty na ostatné pečivo, zatiaľ nech sa páči aspoň tie, čo mám už spracované - najradšej máme tie orechové koláčiky, sú zvonka krehko chrumkavé a zvnútra mäkučké.
Lavanda, teda úprimne ti poviem, že keď pozerám na to množstvo, ktoré už máš napečené, tak som dostala depku z toho, že ja ešte ani len nepremýšľam nad pečením.
Tak to akože už mám začať aspoň uvažovať?
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
vema Pozri príspevok
Prosím vás, dá sa dať do mrazničky aj koláčik s čokoládovou polevou. Nič sa poleve nestane? Kto má skúsenosť? Potrebujem súrne.
Ja by som to neriskoval, pošli.
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Jééj, až teraz som ten link od Terezymarie otvorila a tam je to, čo som aj ja už napísala....
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ludmila12 Pozri príspevok
Ešte musím dodať, že tento falošný marcipán je nenáročný ja som s ním robila rvý raz v živote a bez problémov. Čo nespotrebujem dám do ladničky a keď potrebujem zdobiť tak si z neho odrežem a dám na 3-4 sekundy do mikrovlnky, treba opatrne stačí krátko aby sa neroztiekol len toľko aby bol vláčny ako plastelína. V téme torty som sa toho naučila straaaaaaaaašne veľa ďakujem a predávam ďalej. Pekné sviatky všetkým. A ešte som sa naučila, že gelovými farbami sa dá zdobiť priamo na hotové výrobky. A marcipán som nalepovala na medovníčky jedlým lepidlom, ktoré som si objednala z cukrárenských pomôcok.
poradim ti este maly trik-tento potah staci trosku normalnym stetcom navlhcit-na jednom, dvoch miestach a nepotrebujes ziadne jedle lepidlo.minimalne na torte to tak robim a drzi.verim ze na medovnikoch to tiez funguje.
1 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
blazonko Pozri príspevok
Radšej rezne na 1. sviatok a2. sviatok. V žiadnom prípade nič okrídlené, lebo by ti šťastie uletelo!!!!!!!!!!!
U nas plati, ze okridlene ani plavajuce sa nema jest na novy rok, tiez kvoli tomu uleteniu alebo odplavaniu.
1 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

Tieto Vianoce,som piekla len 4 druhy.
parížske rožky
medovníčky
plnené oblátky (griliašky)
plnené košíčky

Piekavala som vždy 7 druhov.
1 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

...tri druhy suchých koláčikov...viedenské rezy, nanukové rezy a kubánske rezy....je ich plná chladnička...
1 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

ja som našla svoj recept na mačacie oči, len tam ide maslo, možno by sa dalo zameniť za masť:
100 gr.hl. múka
100 gr. hrubá múka
130 gr. maslo
130 gr. cukor
1 celé vajce
1 0
asedma asedma

asedma je offline (nepripojený) asedma

Tak mne sa podaril fajnovy orechovo-penovy zakusok, dlho som ho nerobila, ale je vyborny, presne ako moja mama robievala na kazde sviatky. No a po tom, co som poslala krabicu suchych kolacikov do polska a druhu dcere, zostalo nieco z medovnikov, orechovych rozkov, lineckych a masinkoveho aj pre nas. Vnuk lubi len kupovane puncaky a muz konakove spice . Este som mala v plane robit kokosky, ale sb ma stopol, ze staci, tak ho posluchnem
1 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Hlava rodiny si priala veterníky, griláž, vanilkové rožky,punčové rezy, syn medovníčky, marlenku a Sacherovu tortu, dcéra linecké, kokosové guličky,oriešky, košíčky, a ešte slané pečivo, na zmenu chuti.
1 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

trisestri
neviem či do kremu možno pridat nejaky alkohol http://mojerecepty.sk/orechove-uliky.html
Dávam, nie veľa, toho krému tiež nie je veľa, tak pridávaj po kvapkách a prešlahaj.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
veronikasad
erzet
korela
Tiež som robievala pre radosť rodiny orgie s drobným pečivom. Poučená životom teraz už iba opitého Františka vo forme torty so šľahačkou. Tmavé piškót.cesto s veľmi kvalitným kakaom a ešte dobre pridám, malinový levár, broskyne, postrúhané mandle, cukru aby sa nepovedalo , rumu koľko treba a navrch roztopená min. 90% čokoláda.
Načo prekysľovať organizmus. Aj keď sú Vianoce raz za rok. Radšej ovocný dobrý šalát.
Je rozdiel medzi opitým Františkom či františkánom a opitým Izidorom?
Izidor je s džemom - bez ovocia
Ďakujem
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať