Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti za rok 2009

Ahojte poraďáci,

chcem vás poprosiť, ak už existuje táto téma tak ma nasmerujte kde si ju môžem pozrieť, ak nie tak prosím o radu ako mám správne vypísať žiadosť o vykonanie výpočtu dane..... a kde sa podrobne dočítam o postupoch ako správne vykonanť roč. zúčtov. , keďže ma zamestnávateľ neposiela na žiadne potrebné školenia, všetko si musím hľadať na internete.
Ďakujem za všetky rady.
Usporiadat
janaZH janaZH

janaZH je offline (nepripojený) janaZH

janaZH Pozri príspevok
Dobrý deň. Tiež by ma zaujímalo, či môžem urobiť ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý bol dva mesiace nezamestnaný, ale nebol evidovaný. A ako je to s odvodmi, ktoré si platil ako samoplatiteľ?
A ešte - iný zamestnanec mal príjem 250,- Eur na základe inominátnej zmluvy, išlo o lektorskú činnosť. Musí tieto príjmy zdaniť, alebo sa môžu považovať za príležitostný príjem? Môžem mu urobiť ročné zúčtovanie?
Ďakujem.
Ospravedlňujem sa, teraz som si všimla príspevky hore.... Ale prosím odpoveď na moju druhú otázku.
0 0
nina100 nina100

nina100 je offline (nepripojený) nina100

Chcem sa opýtat :
Zamestnanec požiadal o rzd zamestnávateľa no a dnes doniesol ešte nejaké vraj zabudnuté potvrdenie od iného zamestnávateľa, kde pracoval na dohodu 3 mesiace - má tu preddavky na dań podľa par. 35 aj daň zrážkovú podľa par. 43.
Môže mu zamestnávateľ vykonať RZD alebo si musí podať sám DP?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

nina100 Pozri príspevok
Chcem sa opýtat :
Zamestnanec požiadal o rzd zamestnávateľa no a dnes doniesol ešte nejaké vraj zabudnuté potvrdenie od iného zamestnávateľa, kde pracoval na dohodu 3 mesiace - má tu preddavky na dań podľa par. 35 aj daň zrážkovú podľa par. 43.
Môže mu zamestnávateľ vykonať RZD alebo si musí podať sám DP?
v podstate mal tie doklady dodať do 15.2., ale keď si ešte nerobila RZD tak môžeš urobiť ak si bola jeho posledný zamestnávateľ
0 0
nina100 nina100

nina100 je offline (nepripojený) nina100

Timka1 Pozri príspevok
v podstate mal tie doklady dodať do 15.2., ale keď si ešte nerobila RZD tak môžeš urobiť ak si bola jeho posledný zamestnávateľ
ano mal to dodať, ale vraj zabudol, no a vlastne ide len o to, ze mu to musím prerobiť a nie som si istá tou zrážkovou danou - podľa mna môžem aj tú zrážkovú dan započítať do RZD. len toto si chcem ujasniť.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

nina100 Pozri príspevok
ano mal to dodať, ale vraj zabudol, no a vlastne ide len o to, ze mu to musím prerobiť a nie som si istá tou zrážkovou danou - podľa mna môžem aj tú zrážkovú dan započítať do RZD. len toto si chcem ujasniť.
ak je to zrážková daň zo závislej činnosti môžeš mu urobiť RZD - tento rok prvý krát
0 0
nina100 nina100

nina100 je offline (nepripojený) nina100

Timka1 Pozri príspevok
ak je to zrážková daň zo závislej činnosti môžeš mu urobiť RZD - tento rok prvý krát
ano je to zrážková zo ZC, dík
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

prosím Vás máme v práci jednu zamestnankyňu, požiadala o Rzd, dnes mi oznámila, že jej prišlo z DÚ oznámenie o registrácii a pridelení DIČ od 15.12.2009, vraj nevie o čo sa jedná a žiadne iné príjmy ako zo ZČ nemá, môžem jej vykonať RzD?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

ivetakli Pozri príspevok
prosím Vás máme v práci jednu zamestnankyňu, požiadala o Rzd, dnes mi oznámila, že jej prišlo z DÚ oznámenie o registrácii a pridelení DIČ od 15.12.2009, vraj nevie o čo sa jedná a žiadne iné príjmy ako zo ZČ nemá, môžem jej vykonať RzD?
a neregistrovala sa kvôli prenájmu? počkaj najprv, nech zistí na daňovom úrade o čo ide .... a potom sa zariadiš
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

ak by to bolo z dôvodu prenájmu, čo si myslím, že asi bude?
0 0
tigy tigy

tigy je offline (nepripojený) tigy

Ančika Pozri príspevok
U dôchodcov sa neuplatňuje nezdaniteľná čiastka. Daň sa mu vráti preto, lebo príjem do 2012.85 sa vôbec nezdaňuje, a tak daň, ktorú odviedol bola zaplatená bez právneho dôvodu.
Dobry den,
mozte mi prosim povedat, preco sa u dochodcu prijem zo zavislej cinnosti do 2012,85 eur nezdanuje, podla akeho paragrafu?
Viem, ze vtedy nemusi podat DP, ale ak ho poda, podla akeho § je tento prijem oslobodeny od dane? V §9 (prijmy oslobodene od dane) som to nenasla, je to v nejakom inom paragrafe?
Vopred vdaka...
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

nájdeš to v ZoDP

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
0 0
tigy tigy

tigy je offline (nepripojený) tigy

Timka1 Pozri príspevok
nájdeš to v ZoDP

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
Dakujem za odpoved, uz som to nasla aj ja )
Bohuzial, tatko dochodca zarobil 2105,- cize tesne nad, takze mu uplatnim aspon ten rozdiel medzi dochodkom a nezdan. castou, aj to je nieco (
0 0
tigy tigy

tigy je offline (nepripojený) tigy

Ak som dobre pochopila nove tlacivo prehladu o zrazenych a odvedenych preddavkoch, tak preplatky z rocneho zuctovania zamestnancov mozem odratavat iba z preddavkov na dan ale zo zrazkovej dane nie, avsak zamestnanecku premiu mozem aj z preddavkov aj zo zrazkovej dane, je to tak?
Cize, kedze my vysli dost vysoke preplatky, tak ich budem poslusne kompenzovat z preddavkov az do konca roka a co mi zostane nevykompenzovane, si budem moct vypytat az na konci roku 2010 v Hlaseni? Ale zamestnanecku premiu si mozem vyziadat uz v najblizsom Prehlade....
Dobre to chapem?
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Preplatky na dani alebo nedoplatky na dani z RZD sa zaokrúhlujú?
0 0
tigy tigy

tigy je offline (nepripojený) tigy

zhv Pozri príspevok
Preplatky na dani alebo nedoplatky na dani z RZD sa zaokrúhlujú?
Ako to myslis, ci sa zaokruhluju? Myslis na cele eura? Nie, vycisluju sa v eurocentoch, cize na dve desatinne miesta.
Vypocitana dan sa zaokruhluje na eurocenty nadol (§47), zrazene preddavky resp. zrazenu dan mas uz na potvrdeniach o prijmoch zaokruhlene tiez na dve desatinne miesta, a vysledny nedoplatok alebo preplatok je uz len rozdiel tychto cisiel...

Alebo som nerozumela otazke?
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Áno máš pravdu, zaokrúhľuje sa len daň,
Ďakujem
0 0
janaZH janaZH

janaZH je offline (nepripojený) janaZH

Ešte raz vkladám svoju otázku - zamestnanec mal príjem 250,- Eur na základe inominátnej zmluvy, išlo o lektorskú činnosť. Bola to len jednorázová záležitosť. Musí zamestnanec tieto príjmy zdaniť, alebo sa môžu považovať za príležitostný príjem? Prečítala som si, že záleží od toho, čo je napísané v zluve a či by sa to dalo považovať za závislú činnosť... Prosím o vašu radu.
Ďakujem.
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Chcela by som poprosiť o radu. Zamestnanec si v predchadzajucich rokoch uplatnil zivotne poistenie ako nezdanitelnu cast. V roku 2009 vsak uvedené poistenie zrusil. Podla zakona je povinny do troch rokov od porusenia podmienok poistenia uplatnenu nezdanitelnu sumu dodanit. Ked sa zamestnanec rozhodne, ze si dodani uplatnene poistenie az za rok 2010, mozem mu v roku 2009 vykonat rocne zuctovanie dane?
Vopred dakujem za odpoved.
0 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

Dobrý deň, prosím o radu, zamestnanec priniesol potvrdenie o zaplatenom životnom poistení z poisťovne Generali Praha, suma je uvedená v CZK. Čo s tým do RZD? Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

GABAZ Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu. Zamestnanec si v predchadzajucich rokoch uplatnil zivotne poistenie ako nezdanitelnu cast. V roku 2009 vsak uvedené poistenie zrusil. Podla zakona je povinny do troch rokov od porusenia podmienok poistenia uplatnenu nezdanitelnu sumu dodanit. Ked sa zamestnanec rozhodne, ze si dodani uplatnene poistenie az za rok 2010, mozem mu v roku 2009 vykonat rocne zuctovanie dane?
Vopred dakujem za odpoved.
Samozrejme, môžeš. Len v tom roku, kedy si bude chcieť povýšiť základ dane o tú poistku, čiže za rok 2010, si musí podať DP. Teraz mu kľudne môžeš urobiť RZD, teda ak Ťa požiadal.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať