Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti za rok 2009

Ahojte poraďáci,

chcem vás poprosiť, ak už existuje táto téma tak ma nasmerujte kde si ju môžem pozrieť, ak nie tak prosím o radu ako mám správne vypísať žiadosť o vykonanie výpočtu dane..... a kde sa podrobne dočítam o postupoch ako správne vykonanť roč. zúčtov. , keďže ma zamestnávateľ neposiela na žiadne potrebné školenia, všetko si musím hľadať na internete.
Ďakujem za všetky rady.
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ani z dohôd nie je povinnosť podať DP do 2012,85 €. Ale treba sa pozrieť na Potvrd. o zdanit. mzde, či je tam zrazená daň.
Pokiaľ áno oplatí sa vyplniť DP, vtedy DU vráti (musí byť preplatok nad 3,32 €, nižšie nevráti).
Pozri sa ešte na ten Tvoj prvý prípad - na toho dôchodcu, či tam bola nejaká daň zrazená, ak áno tak tiež môže podať.
DP typu A.
0 0
Bibiana_77 Bibiana_77

Bibiana_77 je offline (nepripojený) Bibiana_77

ukončila som obchodnú akadémiu a po 15-tich rokoch som sa dala na účtovníctvo, pretože som predtým pracovala v banke... a je to všetko pre mňa ako keby zasa nové... ...viac
Bibiana_77 Pozri príspevok
Ahojte, práve som sa dočítala, že celú zamestnaneckú prémiu dostane len zamestnanec, ktorý odpracoval celý rok, inak keď odpracoval menej ako rok, dostane alikvótnu čiastku, napr. 8 mesiacov, tak dostane prémiu za 8 mesiacov? Máme zamestnanca, ktorý nastúpil v máji. Predtým bol evidovaný na úp. Zarobil 3335 Eur v hrubom. Keby pracoval celý rok, tak by mu vyšla mzda vyššia ako 12-násobok minimálnej mzdy. Patrí mu zamestnanecká prémia za 8 mesiacov alebo mu patrí celých 181 Eur. Ďakujem pekne za odpoveď. Neviem si s tým rady, lebo som ročné zúčtovanie dane ešte nerobila a príručka, ktorú som si objednala z krosu mi zatiaľ neprišla... Ďakujem....
Prosím, vie niekto poradiť? Ďakujem.
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

svedia Pozri príspevok
Prosím musí daváť DP dôchodca, ktorý je na predčasnom dôchodku od 05/2009.
01 - 04 2009 bol zamestnaný zarobil hrubého
*1304,66
-poistné 178,57
*1126,09

ĎAKUJEM ZA OCHOTU ODPOVEDAť..
Ak je na predčasnom od mája a pracoval len do apríla, tak sa mu oplatí podať DP, môže si poslednýkrát uplatniť celú odpočítateľnú položku a vráti sa mu daň.
0 0
kay2s2 kay2s2

kay2s2 je offline (nepripojený) kay2s2

uct2007 Pozri príspevok
V prvom rade,ak mali príjem ešte od iných zamestnávateľov, tak potvrdenie o príjme, ja si pýtam aj potvrdenie z úradu práce o dobe evidencie,aby som mala doklad a mala tak vykrytý rok 2009, podpora v nezamestnanosti je príjem od dane oslobodený, tak ten do RZD zamestnancovi nedávaš.

Keď si uplatňuje odpočítateľnú položku na manželku tak samozrejme musí predložiť potvrdenie o výške jej príjmu, aby si vedela vypočítať, koľko mu môžeš odrátať (rozdiel medzi 4025,70 a príjmom manželky po odrátaní odvodov), ale keď si takýto zamestnanec chce uplatniť odpočet na manželku tam sa do príjmu manželky započítavajú aj takého príjmy,ako napr.starobný dôchodok, invalidný dôchodok, podpora v nezamestnanosti, nemocenské dávky, náhrada príjmu pri PN, príspevok na opatrovanie.
Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítavajú len tieto príjmy : zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky,ako sú napr. prídavky na deti, rodičovský príspevok, atď.
Zamestnanec si chce uplatnit odpoc.polozku na manzelku. Priniesol mi potvrdenie za poberanie materskych davok a potvrdenie o rodicovskych davok (manzelka v r.2009 nepracovala). V Ziadosti ma uviest obe tieto davky, alebo len materske? Vopred dakujem za odpoved.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Dobrý deˇm
Chcem sa opýtať . K 31.12.2009 sme prepustili niektorých zamestnancov.
Všetci sú na úrade práce. Musím im urobiť ročné zúčtovanie dane ak ma o to požiadajú.A ak budú mať preplatok na dani, už u nás nerobia, ako to vysporiadam s Daňovým úradom.? Ďakujem.
0 0
keri keri

keri je offline (nepripojený) keri

Pre kay2s2:

Na manzelku si moze uplatnit odpocet vo vyske 4025,70-suma vyplatenych mat. davok.
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Rodičovské je socialna dávka - tá sa neuvádza. Daj Iba materské dávky, ak iný príjem už nemala.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

HankaS Pozri príspevok
Dobrý deˇm
Chcem sa opýtať . K 31.12.2009 sme prepustili niektorých zamestnancov.
Všetci sú na úrade práce. Musím im urobiť ročné zúčtovanie dane ak ma o to požiadajú.A ak budú mať preplatok na dani, už u nás nerobia, ako to vysporiadam s Daňovým úradom.? Ďakujem.
Ak ťa požiadajú o RZD tak musíš urobiť (neviem či stihnú - len do 15.2.2010), pretože si ich posledný zamestnávateľ.
Preplatok dane vysporiadaš vo výplate v ktorej bude len ten preplatok alebo nedoplatok. S daňovým úradom to vysporiadaš tak, že v danom mesiaci keď budeš preplácať preplatky ponížiš celkovú daň zo závislej činnosti za daný mesiac.
Nekomplikuj si to zbytočne, radšej im vyplň DP typ A, je to rýchlo a nech si ho zanesú na daňový úrad, prípadný preplatok im doplatí DÚ.
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

HankaS Pozri príspevok
Dobrý deˇm
Chcem sa opýtať . K 31.12.2009 sme prepustili niektorých zamestnancov.
Všetci sú na úrade práce. Musím im urobiť ročné zúčtovanie dane ak ma o to požiadajú.A ak budú mať preplatok na dani, už u nás nerobia, ako to vysporiadam s Daňovým úradom.? Ďakujem.
Ak máte ešte nejakých zamestnancov, tak o tú sumu preplatku odvedieš menej dane v príslušnom mesiaci za zamestnancov. Samozrejme musíš preplatok vyplatiť aj tým, ktorí už u vás nepracujú.
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

HankaS Pozri príspevok
Dobrý deˇm
Chcem sa opýtať . K 31.12.2009 sme prepustili niektorých zamestnancov.
Všetci sú na úrade práce. Musím im urobiť ročné zúčtovanie dane ak ma o to požiadajú.A ak budú mať preplatok na dani, už u nás nerobia, ako to vysporiadam s Daňovým úradom.? Ďakujem.
Ak ťa požiadajú do 15.2. tak im musíš urobiť zúčtovanie a preplatok im vrátiš. Ponížiš o túto sumu preddavkovú daň ktorú budeš odvádzať za ostatných zamestnancov.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

kay2s2 Pozri príspevok
Zamestnanec si chce uplatnit odpoc.polozku na manzelku. Priniesol mi potvrdenie za poberanie materskych davok a potvrdenie o rodicovskych davok (manzelka v r.2009 nepracovala). V Ziadosti ma uviest obe tieto davky, alebo len materske? Vopred dakujem za odpoved.
NČ na manželku 4025,70 - materská
Rodičovský príspevok na tento účel nie je príjmom.
0 0
Maja2 Maja2

Maja2 je offline (nepripojený) Maja2

Daggmar Pozri príspevok
Ak máte ešte nejakých zamestnancov, tak o tú sumu preplatku odvedieš menej dane v príslušnom mesiaci za zamestnancov. Samozrejme musíš preplatok vyplatiť aj tým, ktorí už u vás nepracujú.
Moja otazka padla do zabudnutia, tak skusim este raz. Ak vratim zamestnancom preplatky a nemam si to s cim vysporiadat s danovym uradom, mozem poziadat DU o vratenie preplatkov?

Zamestnanci dostavaju v tomto roku minimalnu mzdu, po odpocte odpocitatelnej polozky neplatia ziadnu dan. Takze nemam co odvadzat a tym padom nemam si to ani s cim zapocitat. Dakujem za odpoved.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Maja2 Pozri príspevok
Moja otazka padla do zabudnutia, tak skusim este raz. Ak vratim zamestnancom preplatky a nemam si to s cim vysporiadat s danovym uradom, mozem poziadat DU o vratenie preplatkov?

Zamestnanci dostavaju v tomto roku minimalnu mzdu, po odpocte odpocitatelnej polozky neplatia ziadnu dan. Takze nemam co odvadzat a tym padom nemam si to ani s cim zapocitat. Dakujem za odpoved.
áno, požiadaš daňový úrad o vyplatenie celkovej sumy preplatkov, ktorú si ty vyplatila zamestnancom
0 0
Maja2 Maja2

Maja2 je offline (nepripojený) Maja2

Dakujem za rychlu odpoved. A este sa spytam. Danovy bonus si moze uplatnit rodic na invalidne dieta, ak dieta donesie potvrdenie o navsteve školy - špeciálnej? Ak dosiahne vek 18 rokov a priznajú jej invalidný dôchodok, tak v tom mesiaci už nemá nárok na daňový bonus?
0 0
Maja2 Maja2

Maja2 je offline (nepripojený) Maja2

Timka1 Pozri príspevok
áno, požiadaš daňový úrad o vyplatenie celkovej sumy preplatkov, ktorú si ty vyplatila zamestnancom
Nie je na to žiadne tlačivo, že? Napíšem len list.
0 0
Maja2 Maja2

Maja2 je offline (nepripojený) Maja2

Maja2 Pozri príspevok
Dakujem za rychlu odpoved. A este sa spytam. Danovy bonus si moze uplatnit rodic na invalidne dieta, ak dieta donesie potvrdenie o navsteve školy - špeciálnej? Ak dosiahne vek 18 rokov a priznajú jej invalidný dôchodok, tak v tom mesiaci už nemá nárok na daňový bonus?
pekne prosim, poradte :-)
0 0
florkula florkula

florkula je offline (nepripojený) florkula

Dobrý deň ak môžem mala by som aj ja ešte jednu otázočku ak je žienka na dôchodku cez rok si zarobila na dohodu a bola jej zrazená daň môže si podať daňové priznanie ,to že si môže urobiť dp to by som ako tak chapala ,len neviem či sa do príjmu počíta aj dôchodok alebo sa počíta daňové len z toho príjmu čo mala na dohodu
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

florkula Pozri príspevok
Dobrý deň ak môžem mala by som aj ja ešte jednu otázočku ak je žienka na dôchodku cez rok si zarobila na dohodu a bola jej zrazená daň môže si podať daňové priznanie ,to že si môže urobiť dp to by som ako tak chapala ,len neviem či sa do príjmu počíta aj dôchodok alebo sa počíta daňové len z toho príjmu čo mala na dohodu
ak mala príjem do polovice NČ čo je 2012,85 €, tak zrazenú daň jej vrátia.
Dôchodok nie je zdaniteľný príjem, avšak NČ si nemôže uplatniť ak bola už 1.1.2009 na dôchodku
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

florkula Pozri príspevok
Dobrý deň ak môžem mala by som aj ja ešte jednu otázočku ak je žienka na dôchodku cez rok si zarobila na dohodu a bola jej zrazená daň môže si podať daňové priznanie ,to že si môže urobiť dp to by som ako tak chapala ,len neviem či sa do príjmu počíta aj dôchodok alebo sa počíta daňové len z toho príjmu čo mala na dohodu
Dôchodok sa nepočíta do príjmu-nie je to zdaniteľný príjem. Ak
mala príjem za r.2009 vyšší ako 2012,85 € je povinná podať DP, alebo požiada zamestnávateľa do 15.2.2010 o roč. zúčtovanie. Ak nižší nemusí podať DP, ale sa jej oplatí - vráti sa jej zrazená daň.
0 0
florkula florkula

florkula je offline (nepripojený) florkula

Ďakujem za vysvetlenie ,vždy ma poteší keď sa dočkam odpovede a viem že poraďáci ma podržia
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať