Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti za rok 2009

Ahojte poraďáci,

chcem vás poprosiť, ak už existuje táto téma tak ma nasmerujte kde si ju môžem pozrieť, ak nie tak prosím o radu ako mám správne vypísať žiadosť o vykonanie výpočtu dane..... a kde sa podrobne dočítam o postupoch ako správne vykonanť roč. zúčtov. , keďže ma zamestnávateľ neposiela na žiadne potrebné školenia, všetko si musím hľadať na internete.
Ďakujem za všetky rady.
Usporiadat
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Timka1 Pozri príspevok
Ak si che uplatniť daň z úrokov, musí si podať DP typ B, pri RZD sa to nedá. Na výpise by mal byť uvedený pohyb s dátumom, ak je tam 31.12.2009 platí to pre rok 2009.
Aha tak toto som si ani nevšimla. Ale on sa vraj pýtal na daňovom úrade a povedali mu že si to môže uplatniť len neviem či vravel cez ročné zúčtovanie. A na tom výpise ani nie je spomínaný dátum 31.12.2009 len je tam napísané že posledný výpis ku dňu 31.12.2008 a tento výpis ďalší je ku dňu 13.1.2010. Tak preto som z toho jeleň lebo tam nie je rok 2009 ani spomenutý.
0 0
Bibiana_77 Bibiana_77

Bibiana_77 je offline (nepripojený) Bibiana_77

ukončila som obchodnú akadémiu a po 15-tich rokoch som sa dala na účtovníctvo, pretože som predtým pracovala v banke... a je to všetko pre mňa ako keby zasa nové... ...viac
Dobrý deň. Idem prvý krát robiť ročné zúčtovanie dane. Do teraz som to nikdy nerobila a mám v tom chaos. Už som si i objednala príručku k programu k ročnému zúčtovaniu dane, ale ešte mi neprišla. My máme väčšinou zamestnancov, ktorí majú min. mzdu a nastúpili k nám v priebehu roka. Chcem sa opýtať, či keď ich príjem nedosiahne za celý rok 2009 výšku 2012,82 Eur tak ani nemusia žiadať o vykonanie ročného zúčtovania a ani si sami nemusia dávať dp? Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem. Veľmi veľa príspevkov na porade čítam a som rada, že je tu toľko dobrých a ochotných ľudí, ktorí poradia.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Bibiana_77 Pozri príspevok
Dobrý deň. Idem prvý krát robiť ročné zúčtovanie dane. Do teraz som to nikdy nerobila a mám v tom chaos. Už som si i objednala príručku k programu k ročnému zúčtovaniu dane, ale ešte mi neprišla. My máme väčšinou zamestnancov, ktorí majú min. mzdu a nastúpili k nám v priebehu roka. Chcem sa opýtať, či keď ich príjem nedosiahne za celý rok 2009 výšku 2012,82 Eur tak ani nemusia žiadať o vykonanie ročného zúčtovania a ani si sami nemusia dávať dp? Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem. Veľmi veľa príspevkov na porade čítam a som rada, že je tu toľko dobrých a ochotných ľudí, ktorí poradia.
Nemusia žiadať, ale sa im oplatí. Ak majú nárok na nezd.časť ZD a požiadajú o roč. zúčtovanie do 15.2.2010, doložia potrebné doklady-vráti sa im zrazená daň a pri splnení podmienok možno budú mať aj nárok na zamest. prémiu. Každý prípad je špecifický -toto sú len všeobecné informácie.
0 0
Bibiana_77 Bibiana_77

Bibiana_77 je offline (nepripojený) Bibiana_77

ukončila som obchodnú akadémiu a po 15-tich rokoch som sa dala na účtovníctvo, pretože som predtým pracovala v banke... a je to všetko pre mňa ako keby zasa nové... ...viac
Ďakujem za skorú odpoveď... Ale oni pri takých malých mzdách neplatili ani žiadnu daň, takže sa im ani nemá čo vrátiť. Alebo áno? Lebo tomu veľmi nerozumiem, tak ak máš čas,môžeš mi to trošku objasniť? Ďakujem.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Bibiana_77 Pozri príspevok
Ďakujem za skorú odpoveď... Ale oni pri takých malých mzdách neplatili ani žiadnu daň, takže sa im ani nemá čo vrátiť. Alebo áno? Lebo tomu veľmi nerozumiem, tak ak máš čas,môžeš mi to trošku objasniť? Ďakujem.
Ale môže byť pre niektorých zaujímavá zamestnanecká prémia.
0 0
Bibiana_77 Bibiana_77

Bibiana_77 je offline (nepripojený) Bibiana_77

ukončila som obchodnú akadémiu a po 15-tich rokoch som sa dala na účtovníctvo, pretože som predtým pracovala v banke... a je to všetko pre mňa ako keby zasa nové... ...viac
Na väčšinu z nich berie SZČO príspevok na udržanie miesta, takže ani zamestnanecká prémia im nepatrí. V takom prípade im nemusíme nič robiť?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Bibiana_77 Pozri príspevok
Na väčšinu z nich berie SZČO príspevok na udržanie miesta, takže ani to by im nepatrilo. V takom prípade im nemusíme nič robiť?
Keď nemaj úžiadnu daň zrazenú a majú príjem len do polovice NČ 2012,85 €, tak im nemusíte robiť.
0 0
Bibiana_77 Bibiana_77

Bibiana_77 je offline (nepripojený) Bibiana_77

ukončila som obchodnú akadémiu a po 15-tich rokoch som sa dala na účtovníctvo, pretože som predtým pracovala v banke... a je to všetko pre mňa ako keby zasa nové... ...viac
Timka1 Pozri príspevok
Keď nemaj úžiadnu daň zrazenú a majú príjem len do polovice NČ 2012,85 €, tak im nemusíte robiť.
Ďakujem veľmi pekne... aspoň sa môžem posunúť ďalej....
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Airam25 Pozri príspevok
Pekny den, chcem sa Vas spytat resp.potvrdit spravnost : mam zamestnanca,kt.nemal zivotne poistenie.V r.2006 si zalozil poistku v 11.mesiaci a v RZD r.2006 si uplatnil nezdanitelnu cast.V dalsich rokoch 2007,a 2008 mu bolo robene RZD ale bez odpoctu na ziv.poistku-zamestnanec tvrdil,ze ju zrusil. Je moje tvrdenie -ze za rok 2009 si musi podat DP sam a zvysit si zaklad dane spravne ?? Zamestnanec mi totiz dorucil ziadost o RZD ! Dakujem.
Posuvam otázku.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Airam25 Pozri príspevok
Pekny den, chcem sa Vas spytat resp.potvrdit spravnost : mam zamestnanca,kt.nemal zivotne poistenie.V r.2006 si zalozil poistku v 11.mesiaci a v RZD r.2006 si uplatnil nezdanitelnu cast.V dalsich rokoch 2007,a 2008 mu bolo robene RZD ale bez odpoctu na ziv.poistku-zamestnanec tvrdil ,ze ju zrusil. Je moje tvrdenie-ze za rok 2009 si musi podat DP sam a zvysit si zaklad dane spravne ?? Zamestnanec mi totiz dorucil ziadost o RZD ! Dakujem za odpoved
Ak si ju uplatnil a následne zrušil má povinnosť do 3 rokov podať daňové priznanie a dodaniť si ju. Záleží, kedy ju zrušil. Tie 3 roky sa počítajú od zrušenia zmluvy.
Zákon 595/2003 § 11 ods.12
(12)Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
Naposledy upravil katka50 : 12.02.10 at 12:42
0 0
Cent Cent

Cent je offline (nepripojený) Cent

Airam25 Pozri príspevok
Posuvam otázku.
Kedy zrušil poistku? Keď zrušil v roku 2007- tak má povinnosť zvýšit ZD do troch zdaň.obdobiach od skončenia zdaň obdobia kedy došlo k porušeniu. Tak keď to počítam, k porušeniu došlo v roku 2007, tak má ešte čas to priznať pri daňovom priznaní za rok 2010.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Airam25 Pozri príspevok
Pekny den, chcem sa Vas spytat resp.potvrdit spravnost : mam zamestnanca,kt.nemal zivotne poistenie.V r.2006 si zalozil poistku v 11.mesiaci a v RZD r.2006 si uplatnil nezdanitelnu cast.V dalsich rokoch 2007,a 2008 mu bolo robene RZD ale bez odpoctu na ziv.poistku-zamestnanec tvrdil ,ze ju zrusil. Je moje tvrdenie-ze za rok 2009 si musi podat DP sam a zvysit si zaklad dane spravne ?? Zamestnanec mi totiz dorucil ziadost o RZD ! Dakujem za odpoved
Áno, posledným obdobím na vykonanie opravy ZD je rok 2010
Tvoja úvaha, že upraviť ZD a podať DP si musí sám, je správna.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Prosím vás mám bývalého zam-ca, ktorý u nás skončil11/09 s odstupným. Toto ale nebolo vyplatené dodnes, pôjde z garančného fondu. Musím vydať potvrdenie tomuto zam-covi ale musím ponížiť príjem o nevyplatené odstupné a daň?
0 0
autoholik autoholik

autoholik je offline (nepripojený) autoholik

Ked sa tu uz pise o tom vracani dane...opytam sa.
Par stran dozadu som zistoval, ked som nezamestnany, ci musim podavat danove priznanie typ "A". Teraz som sa niekde docital, ze ked za mna spravil posledny zamestnavatel "ročné zúčtovanie preddavkov na daň", ze danove priznanie podavat nemusim, ale v dalsom odseku som cital, ze sa to moze oplatit - a prichadzam k jadru - ak si ho podam, vratia mi nejake peniaze za moju manzelku, ktora je student a nemala ziadne prijmy?
A este dalsia vec, ktorej moja hlava nerozumie, ci musim podat aj rocne zuctovanie v zdravotnej poistovni. Na stranke samotnej vszp.sk je tolko moznosti, ze neviem do ktorej sa zaradit...
Dakujem komukolvek za radu
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

autoholik Pozri príspevok
Ked sa tu uz pise o tom vracani dane...opytam sa.
Par stran dozadu som zistoval, ked som nezamestnany, ci musim podavat danove priznanie typ "A". Teraz som sa niekde docital, ze ked za mna spravil posledny zamestnavatel "ročné zúčtovanie preddavkov na daň", ze danove priznanie podavat nemusim, ale v dalsom odseku som cital, ze sa to moze oplatit - a prichadzam k jadru - ak si ho podam, vratia mi nejake peniaze za moju manzelku, ktora je student a nemala ziadne prijmy?
A este dalsia vec, ktorej moja hlava nerozumie, ci musim podat aj rocne zuctovanie v zdravotnej poistovni. Na stranke samotnej vszp.sk je tolko moznosti, ze neviem do ktorej sa zaradit...
Dakujem komukolvek za radu
Nenapísal si, či si bol v roku 2009 aj zamestnaný. Ak áno, RZD si podaj alebo požaidaj oň posledného zamestnávateľ a odvedená daň sa Ti vráti. Ak si nepracoval po celý rok a bol si v evidencii úradu práce, nemajú Ti akú daň vrátiť, nakoľko si žiadnu nezaplatil.
0 0
autoholik autoholik

autoholik je offline (nepripojený) autoholik

prepac
Ano, bol som zamestnany cely rok do 31.9.2009, od 1.10. som na UP.
Zamestnavatel je v komunikacii tazky pripad, DP si spravim sam, cez znameho alebo inym sposobom...toho by som sa nedozil u min. zamestnavatela.
0 0
anawinka anawinka

anawinka je offline (nepripojený) anawinka

ahojte, potrebujem vysvetlit ohladom Potvrdenia o prijme fyzickej osoby.....za rok 2009.
v riadku c.01 mam sumu 170,50eur
c.02: 05-05
c.04: 170,50eur
c.05: 32,39eur

c.11: 286eur
c.13: 54,34eur
ostatne riadky su : 0

dohody mimo pracovneho pomeru: ano v mesiacoch 02,03,04,05,06

na pracovnu zmluvu som zacala pracovat u zamestnavatela od 02\2009

mam v tom nejasno, pretoze ako laik, sa na to pozriem, tak by som mala mat nejaku dohodu od 02-06 r.2009 ?? a este aj v maji, spravne chapem?

takze by som mala dostat za pracu ked to spocitam 456,50eur?

ale mam problem, na ziadnu dohodu som nikde nepracovala, a ziadne peniaze som nedostala....tak teraz neviem co s tym potvrdenim mam robit??? ze odkial ma ta uctovnicka taketo informacie a vobec odkial nabrala tieto cisla???viete mi poradit co robit?????

dakujem uz vopred.
0 0
keri keri

keri je offline (nepripojený) keri

Ančika Pozri príspevok
U dôchodcov sa neuplatňuje nezdaniteľná čiastka. Daň sa mu vráti preto, lebo príjem do 2012.85 sa vôbec nezdaňuje, a tak daň, ktorú odviedol bola zaplatená bez právneho dôvodu.
Dalsi dochodca, ktory u nas pracuje na HPP, mal prijem vyssi ako tych 2012,85 EUR. Jemu mozem urobit RZ, kde mu uplatnim ako nezdan. ciastku rozdiel medzi vyskou dochodku a nezdan. ciastkou na danovnika. Cast dani sa mu tym padom vrati. Moze byt?
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Mám zamestnanca( 1-3 ÚP, 4-9 Zamestnaný pre nemeckú firmu a od 10/09 u nás) . Ako postupovať, keď z bývalej firmy mu prišlo, že o RZD si môže požiadať u nich, ale chce aby som mu ho spravila ja. Myslím si, že si musí podať DP,alebo mu RZD mám spraviť, pričom prepočítam jeho príjem kurzom? Viete mi poradiť? Ďakujem
0 0
Bibiana_77 Bibiana_77

Bibiana_77 je offline (nepripojený) Bibiana_77

ukončila som obchodnú akadémiu a po 15-tich rokoch som sa dala na účtovníctvo, pretože som predtým pracovala v banke... a je to všetko pre mňa ako keby zasa nové... ...viac
Ahojte. Chcem sa ešte opýtať, čo všetko potrebujem k ročnému zúčtovaniu dane od zamestnancov. Potvrdenie z úradu práce o dobe evidencie, potvrdenie zo SP o poberaní podpory? A potrebujem i potvrdenie o výške príjmu ich manželky keď si na ňu chcú uplatniť odpočítateľnú položku? A do príjmu manželky sa berie i podpora zo SP? Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať