Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti za rok 2009

Ahojte poraďáci,

chcem vás poprosiť, ak už existuje táto téma tak ma nasmerujte kde si ju môžem pozrieť, ak nie tak prosím o radu ako mám správne vypísať žiadosť o vykonanie výpočtu dane..... a kde sa podrobne dočítam o postupoch ako správne vykonanť roč. zúčtov. , keďže ma zamestnávateľ neposiela na žiadne potrebné školenia, všetko si musím hľadať na internete.
Ďakujem za všetky rady.
Usporiadat
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Veľmi pekne ďakujem Janka za odpoveď. Aj mne to tak logicky vychádza, že ešte je v časovom limite 3 rokov, kedy to musí dodaniť. Mala som však pochybnosti, nakoľko z textu žiadosti o vykonanie RZD (bod 2c) mi to presne nevyplýva. Prajem príjemný deň.
0 0
irene irene

irene je offline (nepripojený) irene

janaZH Pozri príspevok
Ešte raz vkladám svoju otázku - zamestnanec mal príjem 250,- Eur na základe inominátnej zmluvy, išlo o lektorskú činnosť. Bola to len jednorázová záležitosť. Musí zamestnanec tieto príjmy zdaniť, alebo sa môžu považovať za príležitostný príjem? Prečítala som si, že záleží od toho, čo je napísané v zmluve a či by sa to dalo považovať za závislú činnosť... Prosím o vašu radu.
Ďakujem.
Potrebovala by som tiež poradiť s podobným problémom-
Nasa zamestnankyňa (zamestnaná u nás celý rok 2009-na KPP) mala s našou organizáciou uzavreté dve Príkazné zmluvy
1. na prednášku na seminári - 70 EUR
2. za prace na projektoch - 750 EUR (iná práca ako v prac.zmluve)
ani jedna PZ zdanená nebola
Požiadala o ročné zúčtovanie dane.
Otázky:
- či neexistuje limit na prácu mimo pracovného pomeru do ktorého sa tieto príjmy nemusia zahrnúť do celk.príjmov zamestnanca?
- tieto príjmy započítam do úhrnu príjmu zo závislej činnosti?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Trochu
§ 38 ods. 6:
Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva, vráti rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca a vyplatí zamestnaneckú prémiu (§ 32a) a daňový bonus alebo jeho časť (§ 33) do výšky ustanovenej týmto zákonom.
Ako mám správne chápať to "po vykonaní ročného zúčtovania"? Ročné zúčtovania zamestnancov boli robené priebežne od konca januára do konca februára 2010. Hneď po ich spracovaní boli tlačené aj potvrdenia o vykonaní RZD (číže dátumy na nich sú 1/2010, príp. 2/2010). Zamestnávateľ sa rozhodol, že preplatky z RZD budú zahrnuté až v marcovej výplate. Je to tak v poriadku, neporuší sa tým to "po vykonaní ročného zúčtovania"? Nemali by sa preplatky vracať vo februárovej výplate?
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

Llívia Pozri príspevok
Trochu
§ 38 ods. 6:
Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva, vráti rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca a vyplatí zamestnaneckú prémiu (§ 32a) a daňový bonus alebo jeho časť (§ 33) do výšky ustanovenej týmto zákonom.
Ako mám správne chápať to "po vykonaní ročného zúčtovania"? Ročné zúčtovania zamestnancov boli robené priebežne od konca januára do konca februára 2010. Hneď po ich spracovaní boli tlačené aj potvrdenia o vykonaní RZD (číže dátumy na nich sú 1/2010, príp. 2/2010). Zamestnávateľ sa rozhodol, že preplatky z RZD budú zahrnuté až v marcovej výplate. Je to tak v poriadku, neporuší sa tým to "po vykonaní ročného zúčtovania"? Nemali by sa preplatky vracať vo februárovej výplate?
Nemusíte vracať preplatky hneď po vykonaní RZ.. Ako hovorí zákon, najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Lanaj Pozri príspevok
Nemusíte vracať preplatky hneď po vykonaní RZ.. Ako hovorí zákon, najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl.
Ďakujem. Zákon hovorí, že po vykonaní ročného zúčtovania, ale nie je tam presne uvedené kedy, len kedy najneskôr (t.j. do konca apríla). Doteraz som s tým nemala problém, lebo preplatky boli vrátené v tom mesiaci, kedy bolo vykonané RZD. Malo to byť tak aj teraz (RZD vo februári, preplatky vrátené vo februárovej výplate), jasnačka, že už som to mala nahraté v mzdách , len vedenie si to rozmyslelo.
0 0
kay2s2 kay2s2

kay2s2 je offline (nepripojený) kay2s2

Mam jednu otazku k preplatkom. Robili sme RZ byvalemu zamestnancovi a vznikol mu preplatok. Mame mu preplatok vratit my formou "vyplaty" a o to menej poslat DU? Alebo mu preplatok vrati DU?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

kay2s2 Pozri príspevok
Mam jednu otazku k preplatkom. Robili sme RZ byvalemu zamestnancovi a vznikol mu preplatok. Mame mu preplatok vratit my formou "vyplaty" a o to menej poslat DU? Alebo mu preplatok vrati DU?
vyplatíte mu ho vy formou výplaty, v ktorej budú len preplatky

o túto sumu preplatkov si ponížite v prehľade preddavky na daň za ďalší kvartál
0 0
jaja8008 jaja8008

jaja8008 je offline (nepripojený) jaja8008

dobry den,
ja sa chcem spytat ohladne RZD, zamestnankyna ktorej robim RZD si uplatnuje NCZD na manzela. zobrali sa v maji 2009, takze si moze uplatnit iba po dobu 8 mesiacov, ano? otazka je, ze ked tento manzel bol celu dobu manzelstva dobrovolne nezamestnany, ale od januara do aprila 2009 poberal davky v nezamestnanosti, mam to zahrnut do prijimov manzela alebo nie, kedze mal prijmy iba v case ked neboli manzelia?

dakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
jaja8008 Pozri príspevok
dobry den,
ja sa chcem spytat ohladne RZD, zamestnankyna ktorej robim RZD si uplatnuje NCZD na manzela. zobrali sa v maji 2009, takze si moze uplatnit iba po dobu 8 mesiacov, ano? otazka je, ze ked tento manzel bol celu dobu manzelstva dobrovolne nezamestnany, ale od januara do aprila 2009 poberal davky v nezamestnanosti, mam to zahrnut do prijimov manzela alebo nie, kedze mal prijmy iba v case ked neboli manzelia?

dakujem
Dávky v nezamestnanosti nie sú zdaniteľný príjem.
0 0
jaja8008 jaja8008

jaja8008 je offline (nepripojený) jaja8008

rodina1, ale predsa pokial ide o uplatnenie nczd na manzela, tato davka patri a zahrna sa do vlastneho prijmu manzela.
mne ide o to, ci zahrnut kedze neboli este v tom case manzelia..

vdaka
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
jaja8008 Pozri príspevok
rodina1, ale predsa pokial ide o uplatnenie nczd na manzela, tato davka patri a zahrna sa do vlastneho prijmu manzela.
mne ide o to, ci zahrnut kedze neboli este v tom case manzelia..

vdaka
Keďže ešte neboli manželia, tak by som to tam nezahrnula. Veď už z názvu vyplýva - nezdaniteľná čiastka na manžela ...
0 0
katkarbk katkarbk

katkarbk je offline (nepripojený) katkarbk

Ahoj, aj ja idem práve robiť RZD našim zamestnancom, akurát si chcem ozrejmiť jednu skutočnosť:
Nezdaniteľná časť na daňovníka pre rok 2009 je skutočne
4025,70 EUR tak, ako všetci píšete?
Pýtam sa preto, lebo táto suma by mala byť platná až od 01.03.2009, teda si myslím, že za január, február/2009 by sa mala uplatniť 1/12 NČZD zo "starej" sumy 3435,27 EUR (286,27 EUR/mesiac) a za mesiace marec - december/2010 1/12 NČZD zo sumy 4025,70 EUR (335,47 EUR/mesiac).
Tzn.: 01-02/2009 286,27 x 2 = 572,54 EUR
03-12/2009 335,47 x 10 = 3354,70 EUR

Spolu NČZD za rok 2009 = 572,54 + 3354,70 = 3927,24 EUR.

Myslím si správne?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
katkarbk Pozri príspevok
Ahoj, aj ja idem práve robiť RZD našim zamestnancom, akurát si chcem ozrejmiť jednu skutočnosť:
Nezdaniteľná časť na daňovníka pre rok 2009 je skutočne
4025,70 EUR tak, ako všetci píšete?
Pýtam sa preto, lebo táto suma by mala byť platná až od 01.03.2009, teda si myslím, že za január, február/2009 by sa mala uplatniť 1/12 NČZD zo "starej" sumy 3435,27 EUR (286,27 EUR/mesiac) a za mesiace marec - december/2010 1/12 NČZD zo sumy 4025,70 EUR (335,47 EUR/mesiac).
Tzn.: 01-02/2009 286,27 x 2 = 572,54 EUR
03-12/2009 335,47 x 10 = 3354,70 EUR

Spolu NČZD za rok 2009 = 572,54 + 3354,70 = 3927,24 EUR.

Myslím si správne?
Nezdaniteľná čiastka na rok 2009 je skutočne 4 025,70!

dúfam, že si nemyslíš, že všetci, ktorí tu napísali, že NZČ za rok 2009 je 4 025,70 sa mýlia?
0 0
katkarbk katkarbk

katkarbk je offline (nepripojený) katkarbk

No, ja len že som mala v ruke oznámenie Ministerstva financií na zabezpečenie jednotného postupu pri výpočte nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka č. MF/011585/2009-72 z 28.02.2009 a tam je uvedený postup, ako som napísala, teda som to považovala za smerodatné...
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
katkarbk Pozri príspevok
No, ja len že som mala v ruke oznámenie Ministerstva financií na zabezpečenie jednotného postupu pri výpočte nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka č. MF/011585/2009-72 z 28.02.2009 a tam je uvedený postup, ako som napísala, teda som to považovala za smerodatné...
Tá suma, ktorú si napísala bola skutočne za rok 2009 zamestnancom uplatnená. Ale pre ročné zúčtovanie dane platí suma, ktorú som uviedla.
0 0
irene irene

irene je offline (nepripojený) irene

irene Pozri príspevok
Potrebovala by som tiež poradiť s podobným problémom-
Nasa zamestnankyňa (zamestnaná u nás celý rok 2009-na KPP) mala s našou organizáciou uzavreté dve Príkazné zmluvy
1. na prednášku na seminári - 70 EUR
2. za prace na projektoch - 750 EUR- nebola to pravidelná práca (iná prac.náplň ako v prac.zmluve)
ani jedna PZ zdanená nebola
Požiadala o ročné zúčtovanie dane.
Otázky:
- či neexistuje limit na prácu mimo pracovného pomeru do ktorého sa tieto príjmy nemusia zahrnúť do celk.príjmov zamestnanca?
- tieto príjmy započítam do úhrnu príjmu zo závislej činnosti?
Viete mi prosim niekto pomôcť s týmto problémom? Urobila som jej skúšobne ročné zúčtovanie s tým, že som jej to prirátala k príjmu.. A vyšiel tým pádom dosť velký nedoplatok dane. Nechcem jej poškodiť, preto veľmi súrne prosím o radu..
Naposledy upravil irene : 11.03.10 at 14:15
0 0
ADA35 ADA35

ADA35 je offline (nepripojený) ADA35

Chcem Vás veľmi pekne požiadať o kontrolu RZD, zamestnanec mal príjem od 1.zamestnávateľa :3605,36, poistné 394,08 a zrazenú predd. daň: 22,28, príjem od druhého zamestnáv. 366,16 , poistné 0 a zraž. daň: 69,46. Urobila som 2 výpočty: v 1. príjmy: 3971,52 -poistné 394,08 =3577,44 tak mi vyšiel preplatok 91,74 ZP: 85,17 a v druhom výpočte som dávala iba jeden príjem z pracovného pomeru a vyšiel mi preplatok dane:22,28 a ZP: 154,74. Má teda nárok na preplatok dane aj ZP? dakujem vopred
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
irene Pozri príspevok
Viete mi prosim niekto pomôcť s týmto problémom? Urobila som jej skúšobne ročné zúčtovanie s tým, že som jej to prirátala k príjmu.. A vyšiel tým pádom dosť velký nedoplatok dane. Nechcem jej poškodiť, preto veľmi súrne prosím o radu..

Takže treba poriadne prečítať tie príkazné zmluvy. Ak nebola zrazená žiadna daň, to znamená, že príjmy neboli podľa §5 a nespadá to ani do §6, tak je to §8- príležitostné príjmy a do sumy 894,60€ je tento príjem oslobodený.

toto je z DRSR:
Pre správne posúdenie príjmu, ktorý fyzickej osobe plynie na základe príkaznej zmluvy alebo zmluvy o dielo je nevyhnutné správne určenie druhu príjmu. Až keď takýto príjem daňovníka nie je príjmom podľa § 5 až § 7 zákona o dani z príjmov, zaradí tento príjem daňovník medzi ostatné príjmy v § 8 tohto zákona. Za príjem z príležitostných činností nemožno však považovať príjem, ktorý bol zmluvne dohodnutý ako v tomto prípade alebo príjem z činnosti, ktorá bola vykonávaná na základe pokynov a príkazov platiteľa príjmu. Medzi príjmy z príležitostných činností možno zaradiť príjem, ktorý plynie fyzickej osobe ak napr. sama bez príkazu inej osoby vykoná zber zberných surovín ako je železo, papier a pod. a odovzdá tieto suroviny do zberu surovín a dosiahne príjem, prípadne obdobnej príležitostnej činnosti.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
ADA35 Pozri príspevok
Chcem Vás veľmi pekne požiadať o kontrolu RZD, zamestnanec mal príjem od 1.zamestnávateľa :3605,36, poistné 394,08 a zrazenú predd. daň: 22,28, príjem od druhého zamestnáv. 366,16 , poistné 0 a zraž. daň: 69,46. Urobila som 2 výpočty: v 1. príjmy: 3971,52 -poistné 394,08 =3577,44 tak mi vyšiel preplatok 91,74 ZP: 85,17 a v druhom výpočte som dávala iba jeden príjem z pracovného pomeru a vyšiel mi preplatok dane:22,28 a ZP: 154,74. Má teda nárok na preplatok dane aj ZP? dakujem vopred

aké 2 výpočty? nemôžeš predsa dať do RZD iba jeden príjem od zamestnávateľa. Musia sa zrátať príjmy zo všetkých potvrdení za rok 2009, takže správny je ten prvý výpočet.
Ak bol zamestnanec zamestnaný viac ako 6mesiacov a splnil aj ostatné podmienky, tak má nárok na preplatok aj ZP.
0 0
ADA35 ADA35

ADA35 je offline (nepripojený) ADA35

asi som zabudla napísať, že ten druhý príjem mala na dohodu a mala tam len zrážkovú daň, tak som si myslela že tuto daň môžem považovať za vysporiadanú. Tak asi sa mýlim.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať