Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti za rok 2009

Ahojte poraďáci,

chcem vás poprosiť, ak už existuje táto téma tak ma nasmerujte kde si ju môžem pozrieť, ak nie tak prosím o radu ako mám správne vypísať žiadosť o vykonanie výpočtu dane..... a kde sa podrobne dočítam o postupoch ako správne vykonanť roč. zúčtov. , keďže ma zamestnávateľ neposiela na žiadne potrebné školenia, všetko si musím hľadať na internete.
Ďakujem za všetky rady.
Usporiadat
anenka.s anenka.s

anenka.s je offline (nepripojený) anenka.s

Ahoj prosím o radu. Zamestnávali sme v minulom roku starobnú dôchodkyňu. Podala si u nás žiadosť o vykonanie RZD a doložila sobášny list rozhodnutie o invalidnom dôchodku manžela od 01.01.2009 v sume 193,10 € splatnom 24. v mesiaci a úmrtný list manžela z 08.07.2009. Môžem jej uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela vo výške rozdielu 4025,70 a 6x193,10? To by bolo uplatnenie nezd.časti vo výške 2867,10 € a vrátili by sme jej preplatok vo výške cca 540 €. Alebo treba manželov dôchodok dosiahnutý do dňa úmrtia považovať za celoročný príjem a zohladniť z neho len 7/12? Vtedy by preplatok na dani mohol byť až cca 637 €. Ktorý postup je správny? Ďakujem
0 0
5marian5 5marian5

5marian5 je offline (nepripojený) 5marian5

katka50 Pozri príspevok
Základ dane-NČ naňho - NČ na manželku, ak výsledok je 0 a menej vrátiš mu zrazený preddavok. Daňový bonus posudzuješ zvlášť. Ak má zd.príjem za r. 2009 min. 1773,00 € má nárok na DB na jedno dieťa vo výske 235,92€, čiže na 2 deti 235,92 x 2.

takze ak to dobre chapem, zamestnancovi sa oplati neuplatnovat danovy bonus na dve deti pocas roka. lebo ak by si ho uplatnoval, tak by sa mu vratilo o cca čéé euro menej. takze mu aj mozem poradit, aby si to este tento rok neuplatnoval. spravne si to myslim?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Llívia Pozri príspevok
Aké potvrdenie vydávajú DDS-ky k doplnkovému dôchodkovému sporeniu? Doteraz som mala len zamestnancov, ktorí mali životné poistenie. K tomu poisťovne poslali list, kde bolo napísané, že v r. XXXX boli zaplatené finančné prostriedky vo výške XXXX. Od jedného zamestnanca som dostala podrobný výpis z osobného dôchodkového účtu, kde sú nejaké pripísané sumy každý mesiac, ale neviem, či to k RZD stačí, alebo či DDS-ka pošle taký papier ako posielajú poisťovne k životnému poisteniu.
veronikasad Pozri príspevok
Ano posielajú rovnaký papier, ale zamestnanec si ho musí vyžiadať, niektoré ho same neposielaju (napr. ING)
Je za preukázateľne zaplatený príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie podľa § 11 ods. 4 písm. a) považované potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, kde je tento príspevok uvedený na r. 9, alebo zamestnanec musí zaplatenie príspevku preukázať potvrdením od DSS-ky?
0 0
Veronika31 Veronika31

Veronika31 je offline (nepripojený) Veronika31

potrebujem poradit ohladne nezdanitelnej casti na danovnika.. v priebehu roka 2009 bol zamestnanec vedeny dva mesiace na urade prace.. uplatnim mu celych 4025,70 €?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Veronika31 Pozri príspevok
potrebujem poradit ohladne nezdanitelnej casti na danovnika.. v priebehu roka 2009 bol zamestnanec vedeny dva mesiace na urade prace.. uplatnim mu celych 4025,70 €?
áno, celú ročnú NČ 4025,70
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

suklova Pozri príspevok
Prosím, poradí mi niekto?
Zamestnanec u nás nastupil od 1.10.2009. Z predchádzajúceho zamestnania mi doniesol k RZD ako doklad o príjme /bol tam zamestnaný na dohodu/ nie normálne tlačivo o príjme, ale tlačivo "Oznámenie platiteľa dane o odvedení dane vyberanej zrážkou". Čo s tým? Môžem mu takéto tlačivo uznať v rámci ročného zúčtovania?

Zamestnancovi povedali u bývalého zamestnávateľa, že mu iné tlačivo nedajú a basta. Prosím, môžem uznať takéto tlačivo v rámci RZD? Ide o uplatnenie zráž.dane. Vopred ďakujem. Pekný deň.
0 0
anenka.s anenka.s

anenka.s je offline (nepripojený) anenka.s

anenka.s Pozri príspevok
Ahoj prosím o radu. Zamestnávali sme v minulom roku starobnú dôchodkyňu. Podala si u nás žiadosť o vykonanie RZD a doložila sobášny list rozhodnutie o invalidnom dôchodku manžela od 01.01.2009 v sume 193,10 € splatnom 24. v mesiaci a úmrtný list manžela z 08.07.2009. Môžem jej uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela vo výške rozdielu 4025,70 a 6x193,10? To by bolo uplatnenie nezd.časti vo výške 2867,10 € a vrátili by sme jej preplatok vo výške cca 540 €. Alebo treba manželov dôchodok dosiahnutý do dňa úmrtia považovať za celoročný príjem a zohladniť z neho len 7/12? Vtedy by preplatok na dani mohol byť až cca 637 €. Ktorý postup je správny? Ďakujem
poradí mi niekto?
0 0
Reve Reve

Reve je offline (nepripojený) Reve

Timka1 Pozri príspevok
môže požiadať, ak ste boli jej posledný zamestnávateľ
Ďakujem
nebola som si 100% istá
renata
0 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
anenka.s Pozri príspevok
Ahoj prosím o radu. Zamestnávali sme v minulom roku starobnú dôchodkyňu. Podala si u nás žiadosť o vykonanie RZD a doložila sobášny list rozhodnutie o invalidnom dôchodku manžela od 01.01.2009 v sume 193,10 € splatnom 24. v mesiaci a úmrtný list manžela z 08.07.2009. Môžem jej uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela vo výške rozdielu 4025,70 a 6x193,10? To by bolo uplatnenie nezd.časti vo výške 2867,10 € a vrátili by sme jej preplatok vo výške cca 540 €. Alebo treba manželov dôchodok dosiahnutý do dňa úmrtia považovať za celoročný príjem a zohladniť z neho len 7/12? Vtedy by preplatok na dani mohol byť až cca 637 €. Ktorý postup je správny? Ďakujem
NZČ na neb. manžela bude:
4025,70 - (193,10 x 6) : 12 x 7 mes. = 1672,47 môžeš uplatniť ako NZČ na manžela
0 0
anenka.s anenka.s

anenka.s je offline (nepripojený) anenka.s

Véééľmi pekne ďakujem .Ja by som to bola úplne celé doplietla. Ja som z nevedomosti delila celý príjem na mesiace, a pritom treba zohľadnovať pomernú časť už z rozdielu NZČ a vlastného príjmu manžela Vďaka za uvedenie na pravú mieru.
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

Ahojte, zamestnanec ma u nas prijmy nad 16 000 eur za rok 2009 a pracoval aj na dohodu o prac. cinnosti, kde mal zrazenu dan. Musim to potvrdenie zahrnut do RZD? Dan by mala byt podla mna vysporiadana. Ak mu to zahrniem, tak bude mat este nizsiu nezd. cast.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

kunecka Pozri príspevok
Ahojte, zamestnanec ma u nas prijmy nad 16 000 eur za rok 2009 a pracoval aj na dohodu o prac. cinnosti, kde mal zrazenu dan. Musim to potvrdenie zahrnut do RZD? Dan by mala byt podla mna vysporiadana. Ak mu to zahrniem, tak bude mat este nizsiu nezd. cast.
Zrážková daň sa považuje za vysporiadanú. Prvýkrát v tomto roku je možné aj v RZD oddaniť. Má právo sám rozhodnúť koľko si uplatní.
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

drobeceva Pozri príspevok
Zrážková daň sa považuje za vysporiadanú. Prvýkrát v tomto roku je možné aj v RZD oddaniť. Má právo sám rozhodnúť koľko si uplatní.
To znamena, ze si zrazkovu dan moze uplatnit. Ale jemu sa to vobec neoplati, lebo by sa mu znizila odpocitatelna polozka na danovnika, takze nemusi ju zahrnut?
0 0
jana1972 jana1972

jana1972 je offline (nepripojený) jana1972

mne pomohla stránka na webovej stránke daňového riaditeľstva sr - nájdeš tam všetky tlačivá a pomôcky k vypĺňaniu tlačív, len si treba stiahnuť ich program....je to výborná vec (taktiež má voľný program na to firma kros - taktiež nájdeš na nete)!
0 0
MGiti MGiti

MGiti je offline (nepripojený) MGiti

Mám 55 rokov.
Prosila by som o jednu dopĺňujúcu informáciu v ohľade RZ pre dôchodcov. Dozvedela som sa, že dôchodcovia ktorí si podávajú DP si musia v DP uviesť aj výšku svojho dôchodku za rok 2009.Chcela by som vedieť či sa to týka aj dôchodcov, ktorím budem robiť RZ ako zamestnávateľ. Mám dvoch takých dôchodcov a obaja mali vyšší dôchodok ako je NČ. V programe pri výpočte RZ mám aj kolonku na vyplnenie dôchodku, aj keď im konečný výsledok pri vyplnení dôchodku nič neovplyvní, mám ho tam vypĺňať?
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
MGiti Pozri príspevok
Prosila by som o jednu dopĺňujúcu informáciu v ohľade RZ pre dôchodcov. Dozvedela som sa, že dôchodcovia ktorí si podávajú DP si musia v DP uviesť aj výšku svojho dôchodku za rok 2009.Chcela by som vedieť či sa to týka aj dôchodcov, ktorím budem robiť RZ ako zamestnávateľ. Mám dvoch takých dôchodcov a obaja mali vyšší dôchodok ako je NČ. V programe pri výpočte RZ mám aj kolonku na vyplnenie dôchodku, aj keď im konečný výsledok pri vyplnení dôchodku nič neovplyvní, mám ho tam vypĺňať?
citujem z poučenia na vyplnenie DP A :
Riadky č. 28 a 29 vyplňuje len daňovník - poberateľ dôchodku (ov) uvedených v § 11 ods. 7 zákona, alebo daňovník, ktorému bol tento dôchodok (ky) priznaný spätne k začiatku (k 1. januáru) zdaňovacieho obdobia, za ktoré podáva priznaniea ktorý si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v ustanovenej výške (§ 11 ods. 7 zákona ) - ak suma dôchodku (ov) v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje vypočítaný základ dane na daňovníka, zníži sa základ dane len vo výške rozdielu medzi a vypočítanou sumou nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a vyplatenou sumou dôchodku (ov) podľa pomôcky.
Teda ak si neuplaňuje rozdiel medzi NZD a dôchodkom, uvádzať to tam nemusí
0 0
MGiti MGiti

MGiti je offline (nepripojený) MGiti

Mám 55 rokov.
Ďakujem pekne blondy za rýchlu odpoveď.
0 0
5marian5 5marian5

5marian5 je offline (nepripojený) 5marian5

ahojte, mam jednu otazocku tykajucu sa zaokruhlovania, pri rocnom zuctovani zaokruhlujem mesacne dan na 2 des. miesta, alebo najskor spocitam so vsetkymi des. miestami a az nakoniec celkovu sumu zaokruhlim? dakujem
0 0
SIUX SIUX

SIUX je offline (nepripojený) SIUX

Prosím o radu.

V ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z prímov fyzickej osoby zo závislej činnosti za rok 2009 mi bol do základu dane zarátaný aj tzv. fiktívny príjem za použitie služobného vozidla, čo spôsobilo zvýšenie základu dane cca o 2000 EUR. Keďže sa pohybujem v príjmovom pásme od 15 387,16 - 31 489,91, nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka sa mi kráti podľa vzorca (44*178,92)-(1/4 ZD). Fiktívny príjem spôsobil, že súčet hrubej mzdy za rok 2009 je nižší ako je samotný základ dane (vzorec: hrubá mzda-poistné a príspevky+fiktívny príjem). Týmto sa mi nedoplatok na dani ešte výraznejšie zvýšil.

Chcem sa teda opýtať, či je v poriadku mať v základe dane započítaný tento fiktívny príjem za použitie služobného vozidla, nakoľko mi fyzicky nikdy nebol vyplatený. Ďakujem za skoré odpovede.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Prosím o pomoc v prípade zamestnanca, ktorý si dobrovoľne platí nemocenské poistenie. Môžem mu urobiť RZD? Kde uvediem výšku zaplateného poistného - do poistné platca alebo do poistné iný? Ak to dám do kolónky poistné iný, vyjde mi základ dane (iný) mínusový.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať