Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti za rok 2009

Ahojte poraďáci,

chcem vás poprosiť, ak už existuje táto téma tak ma nasmerujte kde si ju môžem pozrieť, ak nie tak prosím o radu ako mám správne vypísať žiadosť o vykonanie výpočtu dane..... a kde sa podrobne dočítam o postupoch ako správne vykonanť roč. zúčtov. , keďže ma zamestnávateľ neposiela na žiadne potrebné školenia, všetko si musím hľadať na internete.
Ďakujem za všetky rady.
Usporiadat
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

katka50 Pozri príspevok
Áno-môžeš. Ak bude mať preplatok-tak je to jednoduché. Ak mu vznikne nedoplatok, viď zákon 595/2003 § 40 ods. 5:
(5) Ak nemôže zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,<SUP>122)</SUP> zraziť zo zdaniteľnej mzdy zamestnanca nedoplatok dane z dôvodu podľa odseku 4 písm. a) a nedoplatok dane, ktorý vyplýva z ročného zúčtovania, alebo ak nemôže vybrať od zamestnanca daňový bonus podľa odseku 4 písm. b) a vyššiu sumu daňového bonusu, ako je ustanovená týmto zákonom, ktorá vyplýva z ročného zúčtovania, z dôvodu, že mu už nevypláca mzdu, alebo z dôvodu, že nemožno zamestnancovi podľa osobitných predpisov zrážku vykonať, vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Na tento účel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,<SUP>122)</SUP> zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju tento zamestnávateľ zistil. Zamestnanec je povinný daňový nedoplatok vzniknutý jeho zavinením vrátane sankčného úroku alebo sumu rozdielu daňového bonusu vrátane príslušenstva uhradiť miestne príslušnému správcovi dane najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom správca dane úkon vykonal alebo v ktorom bolo rozhodnutie o tomto daňovom nedoplatku alebo sume rozdielu daňového bonusu zamestnancovi doručené. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) a správca dane tento postup nepoužijú, ak sa daňový nedoplatok alebo suma rozdielu daňového bonusu rovná 3,32 eura alebo je nižšia ako 3,32 eura, ale len ak daňovník nevyužije možnosť podať vyhlásenie podľa § 50.
Ďakujem za odpoveď. A ak bude mať preplatok tak sa to tiež vysporiadá s daňovým úradom podľa miesta bydliska?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

mirčiak Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. A ak bude mať preplatok tak sa to tiež vysporiadá s daňovým úradom podľa miesta bydliska?
Nie-preplatok mu vrátiš a vysporiadaš vrámci zrazených preddavkov za aktuálny mesiac-ponížiš odvod.
0 0
MiladaM MiladaM

MiladaM je offline (nepripojený) MiladaM

Ahojte, chcem sa spytat:Pani je zamestnana cely rok 2009, jej manzel mal v roku 2009 iba prijem na dohodu o vyk.prace 1922 eur pred zdanenim. Pani by si podla mna mohla uplatnit NČ na manzela, teda cast NČ.
Musi si pani podat DP typ A a tam uplatnit NČ na manzela? Alebo by jej to mohol urobit zamestnavatel pri rocnom zuctovani? Prosim poradte...
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

katka50 Pozri príspevok
Nie-preplatok mu vrátiš a vysporiadaš vrámci zrazených preddavkov za aktuálny mesiac-ponížiš odvod.
Ja som si nie istá či tomu rozumiem správne. Ak u nás zamestanec už nepracuje lebo skončil v decembri a už sa mu teda páska vystavovať nebude tak keď nás požiadá o vykonanie ročného zúčtovania tak mu ho spravíme a ak mu vyjde nedoplatok musí si to vysporiadať na daňovom úrade v mieste bydliska a ak mu vyjde preplatok zaplatíme to my a ponížime odvody na dani, ale potom mi nie je jasné pri tom preplatku čo bude ako doklad keďže páska sa mu už vystavovať nebude a na základe čoho si teda môžeme ponížiť odvody na dani? Na základe toho papiera - ročného zúčtovania? Prečo sa aj preplatok nerieši cez DÚ ako nedoplatok? Ja sa ospravedlňujem že sa stále takto pýtam ale mi to nie je jasné nakoľko som sa s takýmto prípadom ešte nestretla. Pri zamestnancoch, ktorí sú naďalej v pracovnom pomere mi to je jasné.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

MiladaM Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spytat:Pani je zamestnana cely rok 2009, jej manzel mal v roku 2009 iba prijem na dohodu o vyk.prace 1922 eur pred zdanenim. Pani by si podla mna mohla uplatnit NČ na manzela, teda cast NČ.
Musi si pani podat DP typ A a tam uplatnit NČ na manzela? Alebo by jej to mohol urobit zamestnavatel pri rocnom zuctovani? Prosim poradte...
Môže jej to uplatniť aj zamestnávateľ, ak si požiada o roč. zúčtovanie dane do 15.2010 a doloží sobášny list. Potom NČ bude 4025,70 - 1922,00 = 2103,70 €.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

mirčiak Pozri príspevok
Ja som si nie istá či tomu rozumiem správne. Ak u nás zamestanec už nepracuje lebo skončil v decembri a už sa mu teda páska vystavovať nebude tak keď nás požiadá o vykonanie ročného zúčtovania tak mu ho spravíme a ak mu vyjde nedoplatok musí si to vysporiadať na daňovom úrade v mieste bydliska a ak mu vyjde preplatok zaplatíme to my a ponížime odvody na dani, ale potom mi nie je jasné pri tom preplatku čo bude ako doklad keďže páska sa mu už vystavovať nebude a na základe čoho si teda môžeme ponížiť odvody na dani? Na základe toho papiera - ročného zúčtovania? Prečo sa aj preplatok nerieši cez DÚ ako nedoplatok? Ja sa ospravedlňujem že sa stále takto pýtam ale mi to nie je jasné nakoľko som sa s takýmto prípadom ešte nestretla. Pri zamestnancoch, ktorí sú naďalej v pracovnom pomere mi to je jasné.
Príklad: preplatok mu vrátiš vo výplate za 02/2010. Za tento mesiac bude mať výplatný lístok, ktorý bude obsahovať len výsledok roč. zúčt. dane-preplatok a za r. 2010 mzdový list, ktorý bude tiež obsahovať len výsledok roč. zúčt. dane-preplatok. Odvod na Daňový úrad za mesiac 02/2010 bude upravený o nedoplatky a preplatky na dani, ktoré zúčtuješ v tomto mesiaci/vrátane tohto zamestnanca./
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

katka50 Pozri príspevok
Príklad: preplatok mu vrátiš vo výplate za 02/2010. Za tento mesiac bude mať výplatný lístok, ktorý bude obsahovať len roč. zúčt. dane a za r. 2010 mzdový list, ktorý bude tiež obsahovať len roč. zúčt. dan. Jeho preplatok vysporiadaš v odvode na Daňový úrad za mesiac 02/2010 za firmu.
Aha čiže mu vystavím výplatnú pásku kde bude mať len preplatok z ročného zúčtovania. Toto mi nebolo jasné, lebo ešte som nevystavovala výplatnú pásku niekomu, kto už u nás dlhší čas nerobí. Ďakujem za trpezlivosť so mnou.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
a tu je vyjadrenie z DRSR
0 0
sanya sanya

sanya je offline (nepripojený) sanya

manžel si uplatnil zamestnaneckú prémiu, môže jeho manželka požiadať o nezdaniteľnú časť základu dane na manžela.
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

sanya Pozri príspevok
manžel si uplatnil zamestnaneckú prémiu, môže jeho manželka požiadať o nezdaniteľnú časť základu dane na manžela.
Manželka si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manžela. Samozrejme výška nezdaniteľnej sumy na manžela bude znížená o vlastný príjem manžela. Zamestnanecká prémia sa nezapočítava do vlastného príjmu manžela.
0 0
spor spor

spor je offline (nepripojený) spor

Zdravím vás, v žiadosti v časti VI- si možem uplatnit príjmy zrazené zrážkou z dohody??? ak ano zo všetkých typov dohod? ide mi o to, aby som si nemusela robit sama DP. dakujem
0 0
5marian5 5marian5

5marian5 je offline (nepripojený) 5marian5

Timka1 Pozri príspevok
tento rok po prvý krát, ak bola zrážková daň zrazená zo závislej činnosti, je možné požiadať o RZD a urobiť ho
kde v zakone ste toto nasli?mne sa to nedari. ak je to tak a dochodca mal prijem 134, tak mu mozem spravit RZD a dan sa mu vrati?chapem spravne?
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

5marian5 Pozri príspevok
kde v zakone ste toto nasli?mne sa to nedari. ak je to tak a dochodca mal prijem 134, tak mu mozem spravit RZD a dan sa mu vrati?chapem spravne?

Ak si chce dôchodca uplatniť vrátenie dane na základe § 46 zákona o dani z príjmov, musí si podať DP nemôžeš mu urobiť RZD.

K prvej časti otázky:
zákon o dani z príjmov §43 odst. 7

(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy. Ak bola daň vybraná zrážkou z príjmov uvedených v odseku 3 písm. j), môže daňovníkovi preddavok odpočítať od dane aj zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) pri vykonaní ročného zúčtovania.
Naposledy upravil janka67 : 10.02.10 at 06:53
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

5marian5 Pozri príspevok
kde v zakone ste toto nasli?mne sa to nedari. ak je to tak a dochodca mal prijem 134, tak mu mozem spravit RZD a dan sa mu vrati?chapem spravne?


ja som to nenašla, našla to iná poraďačka a teda kuk na odkaz:

http://www.porada.sk/1284232-post372.html

malo by to byť uvedené v novom tlačive Ročného zúčtovania v riadku úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov
0 0
Marttys Marttys

Marttys je offline (nepripojený) Marttys

Všetky zdravim,

chcem sa opytat na to ako to bude pri vypocte zamestnaneckej premie zamestnancovi, ktory robi na kratsi pracovny cas..lebo jemu vyjde vyssi zam.premie nez tomu co robi na klasicky 40/tyž.

kratsi prac.cas
19%x (4025,70 - 2658,28)=259,81 € (to je ako jeden cely jeji plat) moze to tak byt???
+ a tu si moze manzel zamestnankyne uplatnit rozdiel (4025,70 - 3066,28) ako Nezdanitelnu sumu

normalny prac.cas
19%x (4025,70 - 3072,96)= 181,03 €
+ a tu si moze manzel zamestnankyne uplatnit rozdiel (4025,70 - 3546) ako Nezdanitelnu sumu


u zamest.premie nemozem uplatnit a odpocitat zivotne, dochodkove a ucelove sporenie vsak?

chapem to teda dobre?
Dakujem za nazory.
Naposledy upravil Marttys : 10.02.10 at 08:45
0 0
bbbbb bbbbb

bbbbb je offline (nepripojený) bbbbb

Dobrý deň! Mám nízky príjem. Z toho dôvodu si manžel chce uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. Mzdová účtovníčka mi tvrdí, že ak mi vydá potvrdenie pre manžela, nemôže mi spraviť ročné zúčtovanie dane. V mojom prípade ide len o zamestnaneckú prémiu, lebo z môjho príjmu neplatím mesačne žiadnu daň. Prosím o odpoveď, či sa vylučuje, aby si manžel uplatnil odpočítateľnú položku na mňa a vyplatenie zamestnaneckej prémie. Ďakujem
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Účtovníčka nemá pravdu, vôbec sa nevylučuje, aby si ty mala urobené RZD aj so zamestnaneckou prémiou. Tvoj manžel môže mať zároveň úľavu na dani na teba. Ale ak si on uplatní úľavu na teba, nemôže mať svoju zamestnaneckú prémiu. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
0 0
pacenza pacenza

pacenza je offline (nepripojený) pacenza

Prosim vás aj ja mam otazku nemam v tom az tak jasno som SZCO cely rok podavam RZZP typ B, chcem sa spytat ci to dobre zadavam riadok26- uhrn zaplatenych preddavkov na poistne to je ako to co som v skutocnosti zaplatila za ce ly rok ?
a riadok 28- výška na poistne o ktou sa znizil zaklad dane to je tych max 12 000sk (398,28 eu) co sme si mohli uplatnit na znizenie zakladu dane alebo je to nieco ine ??
0 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

bbbbb Pozri príspevok
Dobrý deň! Mám nízky príjem. Z toho dôvodu si manžel chce uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. Mzdová účtovníčka mi tvrdí, že ak mi vydá potvrdenie pre manžela, nemôže mi spraviť ročné zúčtovanie dane. V mojom prípade ide len o zamestnaneckú prémiu, lebo z môjho príjmu neplatím mesačne žiadnu daň. Prosím o odpoveď, či sa vylučuje, aby si manžel uplatnil odpočítateľnú položku na mňa a vyplatenie zamestnaneckej prémie. Ďakujem
Účtovníčke robí problém zrejme len to vydanie potvrdenia. Popros ju aby Ti napísala len klasické potvrdenie: hrubý príjem, poistné za jednotlivé mesiace a to predloží Tvoj manžel.
Ja tieto prípady riešim tak, že vystavím potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zraz.preddavkoch a napíšem tam poznámku že toto potvrdenie je vystavené ako doklad k ročnému zúčt.dane pre manžela, manželku na uplatnenie odpoč. položky pre manžela, manželku. Zatiaľ nebol žiadny problém.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Prípadne, ak si mala ešte PN, treba doložiť potvrdenie o výške dávok NP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať