Zavrieť

Porady

Nemecko má nakazených 1200 obyvateľov, my žiadnych - veríte tomu ?

Nemecko má nakazených k dnešnému dňu 1200 obyvateľov vírusom zo španielskych uhoriek. Ako vedia naši hygienici v takej krátkej dobe skontrolovať - a to aj dozadu kamióny čo-odkiaľ doviezli? Ako vedia skontrolovať aj malých obchodníkov-živnostníkov či nepredávajú závadné uhorky z Nemecka ......... ja im teda vôbec neverím. A naši ľudia si pri návšteve v Nemecku nedali k "schnitzli" uhorkový španielsky šalát ?
Usporiadat
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

A bryndza sa nahodou tiez nevozi z Afriky? Alabut ma to stastie, ze mu dvorny chovatel spusti kazdy tyzden syra, bryndze, zincice priam z vemien ovci slovenskych po 6€ za kilo. Nemusi ist vsetko na vyvoz medzi chovatelov E coli 0157:h7. :-)
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Jedna znama robi v potravinarstve v Irsku, robia tam chlebicky, s masom, udeninami a vzdy ked pride domov, tak od nas nesie masko, klobasky tam, vraj, aby tam vedeli ako chuti skutocne maso. Dalsi pripad - z masokombinatu si k nam dojde kupit maso, lebo vraj, to, co tam spracuvaju, on jest nebude. Dalsi pan chodi k nam na mast, robi pri vyrobe olejov, a ze on vie co sa pri vyrobe robi, preto ma taku averziu voci nemu.

Neobhajujem vsetok slovensky tovar, aj u nas sa robia svinstva v mene prachov, len poukazujem na to, ze je potrebne rozlisovat, byt solidarnymi, nezavidiet, nebat sa podporit to, co sa osvedcilo ako dobre. Su totiz aj taki, co k vam (pestovatelom, polnohospodarom) pridu s usmevom na tvari a povedia, ze oni si kupia v hypermarkete. Pritom ich mozete len polutovat, kedze viete, co ten tovar v sebe nesie.

Ci je nieco dobre, sa zisti tak, ci ten, ktory pracuje pri vyrobe (nie dovoze) toho a ma vsetkych pat pokope, je schopny to zjest.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Alabut, o toto veru ide - ze vidis na vlastne oci, ako sa vyraba, pestuje, vidis pole, poznas povodcu, len tak vies, ze ten vyrobok je skutocne domaci. Lebo bohuzial stat ochranu svojich vyrobkov nezapezpecuje dostatocne...
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

U nas na vidieku sa predava aj domaca hovadzina, kazdy kasle na nejaky stat a jeho Hygienu. Maso nie je riedke, krasna vona a gulas chuti skutocne ako gulas. Kazdy vie, ze maso je z bycka Adolfa, ktoreho pre potreby obce aj svojho pudilara vychoval chovatel Edko, zivot mu ukoncil masiar Ferko. Kvalifikaciu im nikto nekontroluje, sialenou nemocou nikto netrpi, ale s gulasom je spokojny kazdy. :-)
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Absolútna pravda, keď som bol na salaši v Turčianskych Tepliciach, na tom hornom, okrem iného sme ochutnali aj pravý ovčí syr, takže viem ako má šmakovať, nie ako ten čo priniesla manželka z obchodu, ovčí syr pod zubami vŕzga.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Vrzgať pod zubami bude aj kravský syr, ak dáš moc sýridla

Mimochodom pamätáte že hneď ako vypukla v amerike kríza, bolá tu choroba šialených kráv /alebo vtáčia chrípka - už sa mi to mýli/???
a potom celý svet kupoval protilátky od amerických farmaceutických koncernov?
... no čo už ... nemci si predsa musia posilniť svoje banky, cez ktoré budú tiecť dotácie... a tým pádom urobia všetko preto aby sa v Španielsku kríza maximálne prehĺbila a potrebovali max. výšku dotácií...

mám pocit že španielske uhorky žerú iba nemci a nikto iný..., len aby to zase nebolo ako s tou Daciou a rezervným kolesom...
Naposledy upravil Nandrolon : 31.05.11 at 09:51
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Alabut, presne!!! Na dvore mi beha 40 sliepok. Ked si zabijem kuriatko a uvarim na kyslo alebo zo sliepky polievku, jeho kosti su tvrde, nie lamave ako u tych kureniec vyhnanych za mesiac. Maso ma tiez inu chut, je aromatickejsie a urcite hustejsie. Ale poviem ti dalsi pripad: viaceri k nam chodia na cerstvo vyudenu slaninu, nevedia sa dockat... ale najdu sa aj taki, ktori skusia a stazuju si, ze je pevna, ze ta v Tescu je lepsia, lebo je makka a rozpada sa. Ti, co poznaju chut skutocnej slaniny a masa, vedia aka je pravda. ;-) Kedysi mal kazdy v meste, dedine prasiatko, dnes sa susedia stazuju na suseda, ze ma par sliepok, lebo im smrdia. Hnevam sa na tuto dobu a nabadam k navratu spat!
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Problem je,že nikto z Vás ani zaň nechová aj pre nás v meste.A nedá sa prísť na dedinu do najbližšieho dvora s tým,predajte mi sliepku,čo je veľká škoda.A tak v dedine,aspon tej čo mám záhradu sú všetci nezamestnaní,robia tam snád 2 rodiny,ale ked ju celú obídem,tak niet toho svatého,ktorý by mi predal vajcia.Načo chovať sliepky ked kadia po dvore.Ono ľudia zvyknutí na JRD,tak tých práci veľmi nenaučíš.Stále hovorím za dediny,ktoré poznám.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

No, včera som si pozrela tento i iné Tvoje odkazy a už mi to začalo dávať aký-taký zmysel... Ak by to ale mala byť pravda, je to oveľa desivejšie ako hora nevyžehleného prádla, ktoré sa mi tam kopí od neviemkedy, takže najprv asi začnem bojovať s týmto menším nepriateľom a na toto sa predbežne vykašlem...
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Zimama Pozri príspevok
No, včera som si pozrela tento i iné Tvoje odkazy a už mi to začalo dávať aký-taký zmysel... Ak by to ale mala byť pravda, je to oveľa desivejšie ako hora nevyžehleného prádla, ktoré sa mi tam kopí od neviemkedy, takže najprv asi začnem bojovať s týmto menším nepriateľom a na toto sa predbežne vykašlem...
Toto do správ nedajú,to by im nepasovalo.
Ináč,už aj moj tatko dostal črevnú virózu,z papriky kúpenej v Bille.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

BXLmiami Pozri príspevok
Problem je,že nikto z Vás ani zaň nechová aj pre nás v meste.A nedá sa prísť na dedinu do najbližšieho dvora s tým,predajte mi sliepku,čo je veľká škoda.A tak v dedine,aspon tej čo mám záhradu sú všetci nezamestnaní,robia tam snád 2 rodiny,ale ked ju celú obídem,tak niet toho svatého,ktorý by mi predal vajcia.Načo chovať sliepky ked kadia po dvore.Ono ľudia zvyknutí na JRD,tak tých práci veľmi nenaučíš.Stále hovorím za dediny,ktoré poznám.
S tým JRD si to prehnala, lebo kým boli JRD bolo na každom dvore prasiatko hydina. skôr naopak požiadavky zákazníkov sú cenove pod úrovňou sietí respektíve skutočných nákladov na výrobu, tak si to kuriatko zjem radšej sám. Možno si výnimka, ale každý má svoju cenu ty na úrovni doktora, ja na úrovni pestovateľa.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

BXLmiami Pozri príspevok
Problem je,že nikto z Vás ani zaň nechová aj pre nás v meste.A nedá sa prísť na dedinu do najbližšieho dvora s tým,predajte mi sliepku,čo je veľká škoda.A tak v dedine,aspon tej čo mám záhradu sú všetci nezamestnaní,robia tam snád 2 rodiny,ale ked ju celú obídem,tak niet toho svatého,ktorý by mi predal vajcia.Načo chovať sliepky ked kadia po dvore.Ono ľudia zvyknutí na JRD,tak tých práci veľmi nenaučíš.Stále hovorím za dediny,ktoré poznám.
Ano, aj v tomto je problem. My byvame napr. v centre 15 tisicoveho mesta. Sliepky, kacice, macky, psov mame doma, ale farmu osipanych mame nejake 3 km od mesta. A chovame aj pre ludi z okolitych dedin, prave ti si pridu kupit prasiatko, slaninku, mast a dokonca aj vajicka. Jedna pani nas pravidelne bombarduje za ne. Ale je pravda, ze aj na dedinach, kde by bolo havedi sveta zit, ludia prestavaju chovat, ale aj zacinaju. Tento rok prislo dost vela mladych ludi napr. na priesady, ze chcu sadit. Je to take povzbudzujuce, ze snad este nie je vsetko stratene. Len to chce viac odvahy a nebat sa zivych tvorov a prirody. Bolo by aj menej alergii a inych zakernych chorob. Posielam foto nasej urody z pola, prave ju oco priniesol, mozes prist kupit a tiez kacenky prave vyliahnute (tie nie su na predaj :P) ale na burze zvierat, napr. v Nitre alebo v Krskanoch, si mozes kupit chovny parik.

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  310520111642.jpg
Zobrazení: 66
Veľkosť:  87.1 KB

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  310520111635.jpg
Zobrazení: 60
Veľkosť:  99.8 KB
2 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Ja som aj dnes daroval domáce vajíčka.Keď je,rozdáme.
1 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Krásna úroda, je vám dobre na "dolniakoch", myslím tým, čo všetko už máte v záhradach, samozrejmé bez roboty nič nie je, ja mám ešte len priesady na záhrade.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Možno keby mladý sa išli učit gazdovat od dedov namiesto vysedavania po Facebokoch,hlavne taký čo nemajú zamestnanie a filipa-je kopec neobrobenej zeme,takisto by to chcelo radikalnú zmenu dotačnej politiky.Na trhoviskách tiež zavládol komerčný predaj namiesto toho k čomu boli trhoviska určené a to na predaj prebytkov a predaj z dvora.Východiskom je stabilizácia ceny vstupov,zmena dotačnej politiky a podpora všetkých zložiek domácej výroby a návrat k tradičnej produkcii potravín z minimalizáciou použivania pestícidov a chémie.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ja mám na balkóne vysadených 10 paradajok, všetky už začali kvitnúť. Uvidím, či sa mi podarí aj zožať úrodu. Už teraz sa vytešujem, keď ovoniam listy a cítiť vôňu ozajstných paradajok
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

pavol54 Pozri príspevok
S tým JRD si to prehnala, lebo kým boli JRD bolo na každom dvore prasiatko hydina. skôr naopak požiadavky zákazníkov sú cenove pod úrovňou sietí respektíve skutočných nákladov na výrobu, tak si to kuriatko zjem radšej sám. Možno si výnimka, ale každý má svoju cenu ty na úrovni doktora, ja na úrovni pestovateľa.
Ale ano,ja tomu rozumiem.Comu nerozumiem je,že kade chodím,tade sa sťažuju ako nemaju peniaze,ale ked ju pol dna lámem,aby mi teda vychovala morku,zaplatím čo si povie,tak nie,ona mi to nesľubi a morky sa chovaju ťažko a oni to len pre seba.A to,že sliepky kadia po dvore,to mi povedali ľudia,že načo by chovali,iba špina to je.Ja svoju cenu mám a aj si za nu teda vypočujem svoje a rada by som kúpila z dvora,keby som teda nejaký ten dvor okolo mna poznala,čo by aj chcel predať.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

pavol54 Pozri príspevok
S tým JRD si to prehnala, lebo kým boli JRD bolo na každom dvore prasiatko hydina. skôr naopak požiadavky zákazníkov sú cenove pod úrovňou sietí respektíve skutočných nákladov na výrobu, tak si to kuriatko zjem radšej sám. Možno si výnimka, ale každý má svoju cenu ty na úrovni doktora, ja na úrovni pestovateľa.
Moj stary otec bol za davnych casov sefom "Pokusu" v NZ, aj predsedom druzstva, bol dusou polnohospodar, vzdy vedel aj druhym dopriat, ludia mali vzdy svoj pridel a boli spokojni. Je vsak tiez pravda, ze nie vsetci JRD-aci boli taki. Niekto skratka ma vztah k prirode a druhi nie a je to vidiet aj dnes. Mali sme jednu pracovnicku, co mala akoze zahradnicku skolu a byvala na dedine. Vela toho vsak nevedela. Podobne, ked niekto ma titul z polnohospodarskej, no chyba mu prax a vztah k prirode, vsetko riesi od stola. Mame krmica, ktoreho tiez treba vela ucit, co sa tyka citu a pochopenia zvierat, hoci jeho rodina i on sam, pracovali vzdy v druzstve.

Co sa tyka tych cien. Ano, vsetci by chceli len lacne. Na jednej strane je to pochopitelne, ak niekto ledva vyplati plyn, elektrinu, vobec mu nezazlievam, ze da prednost lacnejsiemu sajrajtu, nema jednoducho na vyber... Su vsak ludia, a tych poznam viac, ktori na to skutocne maju, ale radsej si kupia handry, ktore su vidiet ako by mali dat o 5 centov viac na zdrave, kvalitne zradlo, ktore v bruchu vidno nie je, hoci dosledky do buducna na zdravie ma. Z tych ma ide cert uchytit. Ak zdrazie plyn, vsetci budu rozhorceni, ze su drahsie potraviny, a hned bude chciet "niekto" zmrazovat ich ceny...
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

BXLmiami Pozri príspevok
Ale ano,ja tomu rozumiem.Comu nerozumiem je,že kade chodím,tade sa sťažuju ako nemaju peniaze,ale ked ju pol dna lámem,aby mi teda vychovala morku,zaplatím čo si povie,tak nie,ona mi to nesľubi a morky sa chovaju ťažko a oni to len pre seba.A to,že sliepky kadia po dvore,to mi povedali ľudia,že načo by chovali,iba špina to je.Ja svoju cenu mám a aj si za nu teda vypočujem svoje a rada by som kúpila z dvora,keby som teda nejaký ten dvor okolo mna poznala,čo by aj chcel predať.
Pamätám ešte za komunistov sa hovorilo,počkajte až sa rozpadnú družstva, mladý nebudú chciet robit na poliach,každý je ,,panský,,-hospodarské zvierata a hnoj smrdí a každý chce v čistučkom a voňavom prostredí zarábať rýchle prachy bez rizika,však nečudo pri tom ako sa formujú spoločenské priority a hodnoty-ešte aj tých farmárov zosmiešnujú trapné reality show,ako keby títo boli zaostalý neadrtelci bez hygieny a prístupu k zakladným veciam.Možno sa to začne menit až si ludia uvedomia že nemože každý byt spevák,herec,právník,učitel,manažér a že základom ludskej existencie sú zdravé potraviny,nápoje,čistý vzduch a voda.
3 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

ja osobne vidim viac problémov s chovaním z dvora. Keď by to chcel niekto robiť oficiálne - tak problém s daňovým úradom, registračné pokladne a ja neviem, čo všetko. Plus tisíc rôznych povolení, lebo my všetky nariadenia EU preberáme tak, že ešte ku tomu pridáme svoje. A tak niečo také bežné, ako ubytovanie typu BaB - teda posteľ a domáce raňajky je úplne nemožné. Predávať vajíčka? Ako boli skladované, hygienicke predpisy...
Poľsko ma napríklad (teda počula som, tak snáď to nie je blud) také, že štát platí za drobných roľníkov odvody.

Minulý týžden som bola so sestrou kupovať kurence na výkrm. Trojtýždnové kura stálo cca 3 €. Malé. Keď si to človek porovná s hodnotou v obchode....

Niekto tu písal, že voľakedy sme mali na záhrady viac času - väčšina ľudí pracovala do tretej. To je na jednej strane pravde. Ale na druhej strane, nesedeli sme toľko pred televízormi, na tých dvoch staniciach sme toho moc nenaprepínali. A dlhé hodiny za PC... Ani nápad.

Mmch, nepíšem len tak od stola - niečo pestujem aj na balkone ale mám aj záhradu a snažím sa o ňu starať. Dnes sme mali na obed prvý šalát z vlastnej úrody. V zelenine, zemiakoch sme sebestační.

A na základe aj toho, čo som tu dnes prečítala, pozrela, tak začínam vážne uvažovať, že sa pozriem po domácom mlyne na obilie... Chlieb a pečivo doma pečiem bežne, zatiaľ z kupovanej múky
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať