Zavrieť

Porady

Nemecko má nakazených 1200 obyvateľov, my žiadnych - veríte tomu ?

Nemecko má nakazených k dnešnému dňu 1200 obyvateľov vírusom zo španielskych uhoriek. Ako vedia naši hygienici v takej krátkej dobe skontrolovať - a to aj dozadu kamióny čo-odkiaľ doviezli? Ako vedia skontrolovať aj malých obchodníkov-živnostníkov či nepredávajú závadné uhorky z Nemecka ......... ja im teda vôbec neverím. A naši ľudia si pri návšteve v Nemecku nedali k "schnitzli" uhorkový španielsky šalát ?
Usporiadat
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Chokma Pozri príspevok
Totiz, aby pochopili konecni zakaznici - cena, za ktoru si kupuju, nie je ta, ktoru dostane pestovatel. Poviem priklad - pred par dnami sa nam ozval jeden nikhaj, ktory sem s... dovoz z velkoskladu v Mad. a jemu bolo vela dat za nas velky, krasny biely karfiol 40 centov, tak sme dali rozpatie 30 - 50 centov, aj tak neprisiel. Priesada stoji 10 centov. No co sa oplati pestovat? Lenze to pochopi len ten, co tiez pestuje a vie, co to obnasa, ze to nie je "iba" zasadit semiacko, prepikirovat, kurit, to je len zaciatok. Som zvedava, ktory z nasich odberatelov by makal jak moj otec za ich odrobinky...


PS: Trisestri - este u nas funguju nejake konzervarne?
Ano fungujú čo ponúkaš?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

trisestri Pozri príspevok
Dnes ale to je každý pracovný den predávali jahody pekné a vonavé z domácej produkcie po 2 eura za kilo,polovica ludí odišla,neviem či sa im zdali drahé alebo čo,pritom pri vlastnom zbere sú po 1,60 eur,takže myslím že cena je primeraná-možno v Polsku alebo v Madarsku sú o niečo lacnejšie,ale treba zarátat cestovné náklady a stratu času-je pravda domáci odbyt je nízky, ale tu je možno chyba aj v tom že ponuka sa nevie stretnút z dopytom,lebo určitý dopyt po kvalitnej zelenine a ovocí je,hoci ešte možno nie velmi dostatočný-napríklad paradajky ktoré dopestujú baníci idú dobre na odbyt,pokial viem-tu treba dat dohromady rozum a financie aj ich združením /fondy EU,KTORé čERPáME MIZERNE,agrodotácie lepšie nasmerovat,prostriedky z fondu zamestnanosti,angažovanie primátorov a starostov miest a obcí atd/
Hodnota projektov v poľnohospodárstve dvojnásobne prekročila pridelené limity na 2007-2013. Poľnohospodári podľa smernice ES-1 nesmú vytvárať dotované pracovné miesta(ale cudzí kapitalisti čo berú pôdu ich dostávajú priehrštím),
1 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

pavol54 Pozri príspevok
Ano fungujú čo ponúkaš?
Tak ponuka by myslim bola rozna. Viem o viacerych od nas, ktori maju obsypane stromy ceresien a radi by ich odovzdali a u nas by sa tiez urcite nieco naslo zo zeleniny - napr. spominany karfiol. Viem, ze za onych casov nase konzervarne brali vela tovaru od drobnych pestovatelov - tak si kazdy mohol cosi privyrobit a myslim, ze to aj pozitivne vplyvalo na ludi v tom zmysle, ze ich uroda nevysla na zmar. Takze ak vies o nejakej serioznej konzervarni, tak uvitam kontakt a som tiez zvedava na sposob spoluprace.
0 0
vcielkaisr vcielkaisr

vcielkaisr je offline (nepripojený) vcielkaisr

som na čiastočnom invalidno dôchodku ...viac
pavol54 Pozri príspevok
Hodnota projektov v poľnohospodárstve dvojnásobne prekročila pridelené limity na 2007-2013. Poľnohospodári podľa smernice ES-1 nesmú vytvárať dotované pracovné miesta(ale cudzí kapitalisti čo berú pôdu ich dostávajú priehrštím),
Smutné a chybné smernice EU,veď pravé miesta v produkcii potravín sú viac potrebné a dlhodobo udržatelné.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Čo viem tak v Rakúsku to funguje tak že ak má niekto niečoho navyše tak to predáva pred svojím domom.U nás je to stále niečo ako tabu,a pritom záujem od zákazníkov by bol .....na rade sú poľnohospodári,farmári ...
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

220870 Pozri príspevok
Čo viem tak v Rakúsku to funguje tak že ak má niekto niečoho navyše tak to predáva pred svojím domom.U nás je to stále niečo ako tabu,a pritom záujem od zákazníkov by bol .....na rade sú poľnohospodári,farmári ...
poznám dediny, kde je taká tradícia, že bežne sa tam dá nakúpiť. A je zaujímavé, že hneď v susednej to nie je. Nechápem to, ale je to tak.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

BXLmiami Pozri príspevok
Ja poviem sama za seba,keby v okolí bola predajňa kde dostanem zaručene naše a čo najmenej striekané ovocie zeleninu,domáce mäso a vajcia,alebo nie obchod ale gazdovstvo,už by ma Tesco či Kaufland nevideli .Bohužiaľ,nič také v okolí nemám.
220870 Pozri príspevok
Čo viem tak v Rakúsku to funguje tak že ak má niekto niečoho navyše tak to predáva pred svojím domom.U nás je to stále niečo ako tabu,a pritom záujem od zákazníkov by bol .....na rade sú poľnohospodári,farmári ...
Dáša_ Pozri príspevok
poznám dediny, kde je taká tradícia, že bežne sa tam dá nakúpiť. A je zaujímavé, že hneď v susednej to nie je. Nechápem to, ale je to tak.
Opýtam sa naivne - nemôžu sa poľnohospodárski producenti (resp. potravinári vôbec) nejako spojiť a predávať svoje výrobky sami? Lebo na všetkom sa nabalí len ten svinský (sorry) obchod, aspoň ja to tak vidím (to dokážem aj ja za euro niekde kúpiť a za 5 eur potom niekde inde predávať...).
1 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Mozno by mohli otvorit svoje predajne, napr. tu ma predajnu masa jedno polnohospodarske druzstvo a predava aj cerstve mlieko. Neviem, co vsetko treba absolvovat, aby sa mohla otvorit predajna ovocia a zeleniny, ale asi to nebude len tak - kadejake povolenia, kontroly kvality atd.
2 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
U nás jeden taký obchod je .Najskôr predával len svoje zemiaky postupne viacero druhov zeleniny ovocia.Len verím že sa mu bude dariť a nezavrie to.Ja sa tam ustavím takmer vždy keď idem okolo kúpim na týždeň dopredu .len aby fungoval ďalej.
4 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Chokma Pozri príspevok
Tak ponuka by myslim bola rozna. Viem o viacerych od nas, ktori maju obsypane stromy ceresien a radi by ich odovzdali a u nas by sa tiez urcite nieco naslo zo zeleniny - napr. spominany karfiol. Viem, ze za onych casov nase konzervarne brali vela tovaru od drobnych pestovatelov - tak si kazdy mohol cosi privyrobit a myslim, ze to aj pozitivne vplyvalo na ludi v tom zmysle, ze ich uroda nevysla na zmar. Takze ak vies o nejakej serioznej konzervarni, tak uvitam kontakt a som tiez zvedava na sposob spoluprace.
čerešne-zákazníci chcú dnes len čerešne odkôstkované na to sa nehodí každá odroda, čerešňový kompót s kôstkami je prakticky nepredajný, potom je tu druhý problém vrtivka čerešňová. Stravovacie návyky sa podstatne zmenili, pretože za stravný lístok sa dá kúpiť aj balíček cigariet a pár rožkov, z toho vyplýva menšia spotreba ako čerstvej zeleniny tak aj zaváranej,
karfiol- dnes sa preferuje mrazený skús Sládkovičovo, klasicky zaváraný v SKN je nepredajný,
Teraz v priebehu sezóny sa dosť ťažko hovorí o ponuke a dopyte, napr feferónku pestovať nikto nechce dováža sa z Maďarska, marhule aj slivky sú stále dobrým artiklom, uhorky nakladačky (ktoré nedokáže producent veľkostne roztriediť)
Potom ak máš na trhu niečo lacnejšie (tégliky sú hitom) do čoho sa konzervák(éčka) sype lopatou, tak sa nediv že konzervárne síce fungujú ale nie na plný výkon. skrátka spotrebiteľské balenia sa vyrábajú podľa požiadaviek obchodu a sme na začiatku "keď si pes naháňa svoj vlastný chvost".
Predstava o cene- je limitujúcim faktorom, cena suroviny nemôže predstavovať viac ako 25% ceny výrobku, aby bol tovar konkurenčný.
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

220870 Pozri príspevok
U nás jeden taký obchod je .Najskôr predával len svoje zemiaky postupne viacero druhov zeleniny ovocia.Len verím že sa mu bude dariť a nezavrie to.Ja sa tam ustavím takmer vždy keď idem okolo kúpim na týždeň dopredu .len aby fungoval ďalej.
A u nás je zas jeden dobrý sused, nabieham k nemu od jari do jesene s košíkom raz do týždňa, natrhám si rovno zo záhrady z jeho zeleninky, poviem koľko domácich vajec mi treba a zaplatím.
Z mojej záhrady z ovocia čo nespracujem, nerozdám- nechám uň vypáliť a zas rozdám.
Nie každý rok stíham posadiť zeleninku /bo raz veľa roboty v robote, raz i nie/, tak mám taký zicher uň.

Tiež len verím, že sa mu bude dariť a ešte dlho bude žiť. Predsa len, inak chrumká mrkvička z Tesca a inak chrumká zo susedovie hriadky...
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

durisovad Pozri príspevok
Mozno by mohli otvorit svoje predajne, napr. tu ma predajnu masa jedno polnohospodarske druzstvo a predava aj cerstve mlieko. Neviem, co vsetko treba absolvovat, aby sa mohla otvorit predajna ovocia a zeleniny, ale asi to nebude len tak - kadejake povolenia, kontroly kvality atd.
Kedysi fungoval systém trhov - rýnkov. Bolo zaužívané, že v stredu je v jednom meste, vo štvrtok v ďalšom.... A tak sa to pravidelne striedalo. dnes to uz asi ani neexistuje.

Možno by bolo fajn, keby sa vždy našiel jeden z oblasti, čo poberie úrodu a s autom začne obhádzať severnejšie oblasti.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Zimama Pozri príspevok
Opýtam sa naivne - nemôžu sa poľnohospodárski producenti (resp. potravinári vôbec) nejako spojiť a predávať svoje výrobky sami? Lebo na všetkom sa nabalí len ten svinský (sorry) obchod, aspoň ja to tak vidím (to dokážem aj ja za euro niekde kúpiť a za 5 eur potom niekde inde predávať...).
samo sa nič nepredá, možno vo švajčiarsku ako to niekto popísal pred domom váha cenník kasička, každý si zoberie koľko chce a zaplatí, ak je niekto u nás na hlavnom ťahu tak predáva kto je mimo tak jamu vystojí a nič nepredá, a pritom ešte pestuje.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
220870 Pozri príspevok
Čo viem tak v Rakúsku to funguje tak že ak má niekto niečoho navyše tak to predáva pred svojím domom.U nás je to stále niečo ako tabu,a pritom záujem od zákazníkov by bol .....na rade sú poľnohospodári,farmári ...
Žiaľ, dobre to myslíš, ale nie je to jednoduché, aby poľnohospodársky " kolos " začal len tak predávať svoje výrobky, keby boli aj lepšie a kvalitnejšie ako v obchodných reťazcoch. Je k tomu treba neskutočné papierovačky a nakoniec, keď si už myslíte, že Ministerstvo poľnohospodárstva Vám dá súhlas, tak namiesto povolenia dostanete prípis, že tá a tá zelenina / ovocie/ je v nadbytku a dodávanie do obchodných gigantov nie je povolené. Lepší je dovoz zo Španielska, Talianska, Maďarska........Potom si poľnoh.družstvo resp. farmár idú rozum prevrátiť, kde tie dopestované kvalitné plody predať.
2 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Je to tak.Len páni novinári a naše slávne televízie ,ktoré som už (dva mesiace nepozeral)by mali okolo potravín dookola omielať aby ľudkovia pozerali na to čo kupujú v obchode a odkiaľ to je.Verím že väčšina na to príde sama a pochopí že naše je najlepšie.
5 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

"Že by sa radšej zaoberali páni novinári v tomto období neškodnosťou GMO potravín? to by si mohla pozrieť aj pani trubínyiova na televízore pri sviečkach" Zaliezla!!!!!!!!!!! Nie je náhodou aj E coli GMO baktéria?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
V obchode asi nikto nema sancu zistit, odkial ten-ktory tovar pochadza, na kazdej rajcine nie je nalepeny gazda, ktory ju vypestoval. Prozi obchodnickemu molochu drobny alebo aj vacsi pestovatel nema sancu a tak nasa dobra uroda a praca nasich gazdov vychadza navnivoc. Kto si moze dopestovat sam, ten to robi, ale vacsina naroda je odkazana na to, co ovchod ponukne.No ale toto tu opakujeme dookola a nic sa nemeni.
1 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

terezamaria Pozri príspevok
Žiaľ, dobre to myslíš, ale nie je to jednoduché, aby poľnohospodársky " kolos " začal len tak predávať svoje výrobky, keby boli aj lepšie a kvalitnejšie ako v obchodných reťazcoch. Je k tomu treba neskutočné papierovačky a nakoniec, keď si už myslíte, že Ministerstvo poľnohospodárstva Vám dá súhlas, tak namiesto povolenia dostanete prípis, že tá a tá zelenina / ovocie/ je v nadbytku a dodávanie do obchodných gigantov nie je povolené. Lepší je dovoz zo Španielska, Talianska, Maďarska........Potom si poľnoh.družstvo resp. farmár idú rozum prevrátiť, kde tie dopestované kvalitné plody predať.
A to pán minister polnohospodarstva furt tak pekne hovorí a mudruje o alarmjúcom stave nášho potravinarského sektora.
1 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

pavol54 Pozri príspevok
čerešne-zákazníci chcú dnes len čerešne odkôstkované na to sa nehodí každá odroda, čerešňový kompót s kôstkami je prakticky nepredajný, potom je tu druhý problém vrtivka čerešňová. Stravovacie návyky sa podstatne zmenili, pretože za stravný lístok sa dá kúpiť aj balíček cigariet a pár rožkov, z toho vyplýva menšia spotreba ako čerstvej zeleniny tak aj zaváranej,
karfiol- dnes sa preferuje mrazený skús Sládkovičovo, klasicky zaváraný v SKN je nepredajný,
Teraz v priebehu sezóny sa dosť ťažko hovorí o ponuke a dopyte, napr feferónku pestovať nikto nechce dováža sa z Maďarska, marhule aj slivky sú stále dobrým artiklom, uhorky nakladačky (ktoré nedokáže producent veľkostne roztriediť)
Potom ak máš na trhu niečo lacnejšie (tégliky sú hitom) do čoho sa konzervák(éčka) sype lopatou, tak sa nediv že konzervárne síce fungujú ale nie na plný výkon. skrátka spotrebiteľské balenia sa vyrábajú podľa požiadaviek obchodu a sme na začiatku "keď si pes naháňa svoj vlastný chvost".
Predstava o cene- je limitujúcim faktorom, cena suroviny nemôže predstavovať viac ako 25% ceny výrobku, aby bol tovar konkurenčný.

Feferonku pestujeme aj my, nehovorim, ze cele hektare, ale co nam do sortimentu staci, slivky artiklom pre nasich odberatelov nie su, mozno tak pre tie konzervarne. Viem, ze minule roky, to bolo s nimi bida, vsetci z okolia ich museli davat do sudu, ak nechceli zavarat alebo varit lekvar. Uhorky nakladacky tiez viaceri prestali pestovat, najde sa len cosi-kdesi ako vykrik do tmy, ale to asi suvisi s celkovou krizou pestovanie cohosi - vsetci prechadzaju na travnik Marhule sa pravdepodobne predaju aj bez pomoci konzervarni. Odkostkovane ceresne? to akoze ludia ich odkostkuju a tak odovzdaju, to si dost dobre predstavit neviem... aj ked kedysi sa odstopkavala paprika a pod., lenze kedysi a dnes, to su dva velmi odlisne pojmy. takze konzervarne na tom tiez nie su nejako ruzovo ako tak vidim z tvojho prispevku. A ze cena nie je za dodany tovar nejaka noble, tomu rozumiem, ani som necakala nejaku cenovu bombu... haha ale mozno by bola lepsia ako by zapytalo Tesco )
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
trisestri Pozri príspevok
A to pán minister polnohospodarstva furt tak pekne hovorí a mudruje o alarmjúcom stave nášho potravinarského sektora.
Áno, už teraz je ten stav alrmujúci, ale tam ho doviedli. Najprv sa porazilo / na bitúnkoch/ väčšina hovädzieho dobytka, skončilo naše dobré mlieko, syry, teľacinka, pokračovalo to zeleninou, ovocím.......v komposte skončili tony zeleniny....O chvíľu pokračujú našou bravčovinou, prečo by sme si mali dorobiť a dochovať našu " kvalitnú sviňku ", keď dovezieme zo zahraničia desiatky ton bravčoviny. Vôbec tejto politike nerozumiem, je dobrá len na to,že po týchto rozhodnutiach sa jednotlivcom lepšie napĺňajú a vydúvajú vačky.
6 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať