Zavrieť

Porady

Štítna žlaza

Nemá nahodou niekto skúsenosti so štítnou žľazou?Dakujem.
Usporiadat
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

lindusaaa Pozri príspevok
Sice otazky nepatria mne, ale zareagujem...
vsetko co si napisala, je pravda, tiez som si vela podobnych clankov precitala, ale zbytocne sa nestresuj. treba mysliet pozitivne. nikde nie je napisane , ze prave ty budes ten pripad. tiez som si zistovala vsetky negativa...ale niekedy je lepsie nevediet vsetko.
a to aby si hned prisla za endokrinologom je z toho dovodu, aby si mala spravne nastavene hormony.

Ja viem,ze niekedy je lepsie nevediet..len ked v dnesnej dobe maju problemy donosit dieta aj zdrave zeny,tak ten strach...tazko sa ho clovek zbavi a nebude na to mysliet...problem je ten,ze Ti to nepovie na rovinu ani endokrinolog a a ni gynekolog...pokial si neprecitas nejaku odbornu publikaciu vseobecnu,tazko zistis,co Ti hrozi..ale mas pravdu...stresovanie nepomoze...
DAKUJEM
0 0
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

Ninna Pozri príspevok
Samotné telo je tak nastavené že pokiaľ nebude dobre natitrované na hormony k otehotneniu ani nedôjde. Takto Ťa príroda chráni....
dakujem moc za odpovede
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Bola som na scintigrafickom vyšetrení štítnej zľazy a prištítnych teliesok. Vyšetrujúca lekárka mi napísala okrem iného, že v prípade operačného zákroku odporúča využiť peroperačnú lokalizačnú gama sondu. Vie mi niekto vysvetliť čo to znamená?
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

mysimis Pozri príspevok
Bola som na scintigrafickom vyšetrení štítnej zľazy a prištítnych teliesok. Vyšetrujúca lekárka mi napísala okrem iného, že v prípade operačného zákroku odporúča využiť peroperačnú lokalizačnú gama sondu. Vie mi niekto vysvetliť čo to znamená?
Lokalizačná gamma sonda je nová "high-tech", slúži ako navigátor alebo detektor. Ak sa napr. v štítnej žľaze nachádza nádor, nemusí byť zhubný ten je drenážovaný lymfatickými cestami cez lymfatické uzliny, filtračnou stanicou je prvá lymfatická uzlina, čiže najbližšia k nádoru voláme ju tiež strážcom - strážnou lymfatickou uzlinou, keďže v nej sa všetko z podozrivého areálu filtruje, je dôležité vyšetriť túto strážnu lymfatickú uzlinu.
Do areálu nádoru sa vstrekne rádioaktívna látka, ako cez prvú filtračnú stanicu prejde cez prvú - strážnu lymfatickú uzlinu. Gamma sonda mení vyžarovanie do svetla, potom do elektrických signálov a výsledok zaznamenáva akusticky aj opticky na LED a taktiež aj číselnú hodnotu na displeji. Toto žiarenie ako prvá zachytí strážna lymfatická uzlina a práve za pomoci gamma sondy sa ju podarí ľahko nájsť, vybrať a vyšetriť. Efektivita operácie je vyššia a zákrok šetrnejší.

Gamma sonda sa používa aj pri iných operáciach, sama som sa zúčastnila jednej a to operácie prsníka (vďaka bohu nie ako pacient) a je úžasne, že vďaka tejto gamma sonde nemuseli byť vybraté všetky lymfatické uzliny v podpazuší, ale len tie tzv. strážne. Prvá filtračná uzlina sa hneď sfarbila do modra, bola vybratá a vyšetrená histológom. Pacientka si tým ušetrila operačný rez.
0 0
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

Ja mám ešte jednu otázku...
Mám autoim.ochorenie ŠŽ,hypotyreóza...Doktor mi spomínal,že hrozí,že mi moje protilátky začnú napádať aj iné orgány...no nechcel ma strašiť,tak mi to nepovedal...Nevie niekto,o čom hovoril? Je pravda,že hormóny na ŠŽ,ktoré sa užívajú pri hypotyreóze spôsobujú odburávanie vápnika z kostí a možnú osteoporózu?

Ďakujem
0 0
aurora78 aurora78

aurora78 je offline (nepripojený) aurora78

Dobry den, chcela by som sa spytat ci mi nevie niekto poradit- zistili mi ze mam cysty na stitnej zlazy(najprv to bol len netoxicky tyreoidalny uzlik, ale dost sa to zvacsilo-asi porodom a kojenim), lekarka povedala ze sa mam rozhodnut ci podstupim operaciu-ziadne blizsie info, nic... tak som trosku zmetena, hlavne aj preto ze mam 7mesacnu dcerku ktoru este stale kojim, no a to mi hned povedala ze v pripade operacie kojit by som musela okamzite skoncit. Neviem ked sa rozhodnem ze nechcem operaciu, co mi hrozi...a keby ma nahodou operovali, ci sa to uz nikdy nevrati a ako by to bolo s mojou dcerkou-ci by som mohla byt v nemocnici s nou atd.
Dakujem velmi pekne za kazdu odpoved, pretoze som velmi zmetena a v podstate sa bojim co bude dalej.
0 0
lindusaaa lindusaaa

lindusaaa je offline (nepripojený) lindusaaa

aurora78 Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa spytat ci mi nevie niekto poradit- zistili mi ze mam cysty na stitnej zlazy(najprv to bol len netoxicky tyreoidalny uzlik, ale dost sa to zvacsilo-asi porodom a kojenim), lekarka povedala ze sa mam rozhodnut ci podstupim operaciu-ziadne blizsie info, nic... tak som trosku zmetena, hlavne aj preto ze mam 7mesacnu dcerku ktoru este stale kojim, no a to mi hned povedala ze v pripade operacie kojit by som musela okamzite skoncit. Neviem ked sa rozhodnem ze nechcem operaciu, co mi hrozi...a keby ma nahodou operovali, ci sa to uz nikdy nevrati a ako by to bolo s mojou dcerkou-ci by som mohla byt v nemocnici s nou atd.
Dakujem velmi pekne za kazdu odpoved, pretoze som velmi zmetena a v podstate sa bojim co bude dalej.
V prvom rade sa spytaj lekarky preco by bola lepsia operacia(asi kvoli tomu ze sa to zvacsilo), kolko by sa dalo pockat (kedze kojis). Robili ti aj punkciou?
Ak nepojdes na operaciu uzol sa ti moze zvacsovat, moze sa tlacit dovnutra a bude s ati tazsie dychat, nechcem plasit ale tiez sa to moze zvrhnut...Samozrejme, ze ked pojdes na operaciu uz nikdy nevrati, bude ti vyberu len jeden lalok, alebo obidva, bud budes brat mensie alebo vacsie davky liekov, ale takmer urcite ich brat budes.
Neviem ci by si mohla byt v nemocnici s dcerou, kedze ides na operaciou ty, neviem ako by to bolo so starostlivostou ked budes na operacke a vlastne este cely den budes mimo....treba sa informovat v konkretnej nemocnici, ale asi pre teba aj pre nu by bolo lepsie, keby sa za ten cas niekto o nu postaral.
0 0
lindusaaa lindusaaa

lindusaaa je offline (nepripojený) lindusaaa

syrik Pozri príspevok
Ja mám ešte jednu otázku...
Mám autoim.ochorenie ŠŽ,hypotyreóza...Doktor mi spomínal,že hrozí,že mi moje protilátky začnú napádať aj iné orgány...no nechcel ma strašiť,tak mi to nepovedal...Nevie niekto,o čom hovoril? Je pravda,že hormóny na ŠŽ,ktoré sa užívajú pri hypotyreóze spôsobujú odburávanie vápnika z kostí a možnú osteoporózu?

Ďakujem
Neviem o tom ze by lieky na SZ sposobovali odburavanie vapnika, skor by som povedala, ze pri hypotyreoze nefunguje normalne SZ a tym sa moze znizit hladina vapnika, ale nie som lekar...
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Stítna žľaza je jedna hormonálna fabrika. Okrem iných funkcíí, reguluje tiež hladinu kalcia v krvi. Špecializované bunky, ktoré sa nachádzajú roztrúsené medzi folikulovými bunkami majú za úlohu vytvárať hormón kalcitonín. Tento malý hormón znižuje hladinu kalcia v krvi a tým podporuje vstavbu kalcia do kostí. Tým pôsobí proti osteoporóze. Kalcitonín má ešte jednu úlohu a to podporu vylučovania kalcia obličkami. Čiže nie lieky, ale zmenená funkcia štítnej žľazy spôsobuje zlé hospodárenie s kalciom v tele.
0 0
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

No čítala som to v knižke,ktorá sa volá Zdravoveda ženy...tuším...že niektoré lieky spôsobujú odvápňovanie kostí...medzi inými tam boli aj lieky na hypotyreózu...preto som sa pýtala...neviem...
0 0
aurora78 aurora78

aurora78 je offline (nepripojený) aurora78

lindusaaa Pozri príspevok
V prvom rade sa spytaj lekarky preco by bola lepsia operacia(asi kvoli tomu ze sa to zvacsilo), kolko by sa dalo pockat (kedze kojis). Robili ti aj punkciou?
Ak nepojdes na operaciu uzol sa ti moze zvacsovat, moze sa tlacit dovnutra a bude s ati tazsie dychat, nechcem plasit ale tiez sa to moze zvrhnut...Samozrejme, ze ked pojdes na operaciu uz nikdy nevrati, bude ti vyberu len jeden lalok, alebo obidva, bud budes brat mensie alebo vacsie davky liekov, ale takmer urcite ich brat budes.
Neviem ci by si mohla byt v nemocnici s dcerou, kedze ides na operaciou ty, neviem ako by to bolo so starostlivostou ked budes na operacke a vlastne este cely den budes mimo....treba sa informovat v konkretnej nemocnici, ale asi pre teba aj pre nu by bolo lepsie, keby sa za ten cas niekto o nu postaral.
Na punkcii som praveze bola no a na zaklade tychto vysledkov mi odporucila dr. operaciu, alebo to treba aspon prisne sledovat.
Chcem sa este spytat -cysta znamena nador? - a to moze byt zhubny alebo nezhubny, vsak? Ja mam ale asi ten nezhubny ked mi nepovedala ze operacia nutna ihned.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Cysta je nezhubná, je to vlastne dutina vyplnená tekutinou, môže sa tvoriť vo všetkých tkanivách a orgánoch tela, sú tvorené epitelom - vonkajší obal a puzdrom z väzivového tkaniva. Spravidla sú nevinné a nezhubné. Ich výplň je tvorená časticami tkaniva, tkanivových tekutín, krvi a hlienovým alebo podobným sekrétom. Či a ako bude cysta liečená závisí od jednotlivého prípadu, kde je cysta umiestnená, či je veľká, či hrozí možnosť zvrhnutia do zhubného stavu, či spôsobuje ťažkosti. Lieči sa práve punkciou, kde je možné vytiahnuť až polovicu obsahu cysty, Niekedy treba punkciu viackrát opakovať, ak je cysta veľká rieši sa operáciou.
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Včera mi endokrinológ povedal, že mám 3 uzlíky na ŠŽ, nie veľké, od 3 do 8mm, ale od poslednej kontroly sa zväčšili, aj keď beriem asi 1/2 roka Euthyrox. Odporučil mi čím skôr ich operačne vybrať. Zatiaľ nepociťujem žiadny problém, ono aj tie uzlíky mi objavili náhodne pri ultrazvuku ciev pri závratoch. Je to naozaj nutné na operáciu? Čítala som príspevky, avšak nik nespomína veľkosť uzlov, ktoré boli operované. Ono asi nezávisí ani tak na veľkosti ....asi.....
0 0
mishella_s23 mishella_s23

mishella_s23 je offline (nepripojený) mishella_s23

chcela by som vás poprosiť či by mi niekto vedel poradiť. Začala som strašne priberať. behom mesiaca som pribrala 8 kg. Doktorke sa zdá že mam problém zo štítnou. No k endokrinologičke som objednaná až na 15 január. Viete mi zatiaľ niečo poradiť, ako schudnúť a ako odstrániť bolesť v krku?
Ďakujem
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

paťuška Pozri príspevok
Včera mi endokrinológ povedal, že mám 3 uzlíky na ŠŽ, nie veľké, od 3 do 8mm, ale od poslednej kontroly sa zväčšili, aj keď beriem asi 1/2 roka Euthyrox. Odporučil mi čím skôr ich operačne vybrať. Zatiaľ nepociťujem žiadny problém, ono aj tie uzlíky mi objavili náhodne pri ultrazvuku ciev pri závratoch. Je to naozaj nutné na operáciu? Čítala som príspevky, avšak nik nespomína veľkosť uzlov, ktoré boli operované. Ono asi nezávisí ani tak na veľkosti ....asi.....
Výsledky sú podľa veľkosti smerodajné, pretože uzlíky môžu prerastať cez tracheu - dýchaciu trubicu alebo spôsobovať útlak. Ďalej hlasivky sa opieraju o časť ŠŽ a preto ľudia majú problémy so zhrubnutým hlasom pri problémoch so zväčšujúcou sa ŠŽ. Doktori veľmi neradi sledujú veľkosť uzlíkov u mladých ľudí /ako je to aj v mojom prípade/. Výskyt uzlov riešia radikálne a hneď operačne najmä u mladšej vekovej skupiny.
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Chystáš sa, alebo si už bola na operácii?
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

paťuška Pozri príspevok
Chystáš sa, alebo si už bola na operácii?
3 roky bojujem s doktormi. A zatiaľ úspešne. Samozrejme nečakám zo založenými rukami kým ma uzol zadusí, lebo sa aj u mňa "krásne zväčšoval".Každý si sám zvolí cestu.
0 0
aida444 aida444

aida444 je offline (nepripojený) aida444

Problem je ale ten, ze prave u cyst alebo tzv studenych uzlov ktore neprodukuju hormon do krvi, je pomerne vysoke percento zvrhnutia sa na zhubny nador (asi 10%), preto sa odporuca operacia. Pri punkcii , ktore sa tiez vysetruje pod drobnohladom, sa zvrhnutie nemusi objavit, hlavne ked je zvrhnutie male, v zaciatku precesu, preto operativne riesenie je lepsia alternativa. Pri tzv horucich uzlikoch, ktore produkuju hormon sa skor odporuca konzervativna cesta, t.j.bez operacie ale ked to nepomoze aj tu je mozna operacia z cielom zmensit ten uzlik aby neprodukoval tolko hormonu, ktory ma na vela funkcii nepriaznivy vplyv. Samozrejme operacia nesie aj riziko, hlavne ze sa moze porusit hlasovy nerv, takze pri jendostrannom poruseni clovek zachripne pri obojstrannom strati hlas. To nebezpecie je tym väcsie cim je stitna zlaza väcsia.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

aida444 Pozri príspevok
...Pri tzv horucich uzlikoch, ktore produkuju hormon sa skor odporuca konzervativna cesta, t.j.bez operacie ale ked to nepomoze aj tu je mozna operacia z cielom zmensit ten uzlik aby neprodukoval tolko hormonu, ktory ma na vela funkcii nepriaznivy vplyv. Samozrejme operacia nesie aj riziko, hlavne ze sa moze porusit hlasovy nerv, takze pri jendostrannom poruseni clovek zachripne pri obojstrannom strati hlas. To nebezpecie je tym väcsie cim je stitna zlaza väcsia.
Ja konkrétne mám tzv.horúci uzol a od nálezu po odporučenie na operáciu prešiel týždeň. Doktor ,kt. ma vyšetril mi ani len neskúsil nasadiť euthyrox paradoxne a ani ma neinformoval o tejto možnosti liečby. Našťastie máme známu lekárku, ktorá sa ma ujala a sleduje ma už tretí rok a popri tom si razím svoju cestu liečbou.
0 0
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

Ahojte poraďáci....
Ja už som sem písala...prišli mi náhodne na hypotyreózu,lebo som mala príznaky skôr hypertyreózy...od októbra sa liečim Euthyroxom a dnes alebo v pondelok by som mala mať výsledky po 2 mesiacoch liečby...no typické príznaky sa mi objavili až po nasadení liečby...odkedy to beriem,teda za 2 mesiace som pribrala 4 kilá, cítim sa strašne unavená, slabá, pákia ma oči,mám ich červené a slzavejú mi a čo je zo všetkého najhoršie,cítim takú slabosť v nohách,že niekedy ledva chodím...je pravda,že teram ma niečo obchádza,ale tú slabosť som mala už pred niekoľkými mesiacmi a po pár dňoch to same zmizlo...môže mať táto slabosť v nohách a pálenie a slzavenie očí súvis s hypotyreózou??Dúfam,že to nie je to,čo myslím...ĎAKUJEM VÁM MOC
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať