Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

JDM Pozri príspevok
mám problémik, za rok 2008 mi vyšiel účtovný zisk +655 tis. Sk. Len teraz neviem, či:
1- musím zaúčtovať na daň splatnú a ako
2- a či ak zaúčtujem daň splatnú ešte v roku 2008, či vo výkaze ziskov a strát budem mať v posl. riadku 655 a to isté číslo by som mala mať v súvahe na r. 085. Ďakujem.
1. otázka nie je správne zaradená do príslušnej témy; v zadaní nejde o rozdelenie HV .
2. zo zadania predpokladám, že ešte nie je vyplnené daňové priznanie... a suma 655 tis. Sk je len rozdiel triedy 6 a triedy 5. Ak áno, toto číslo treba zapísať do daňového priznania do riadku 100 a pokračovať vo vypĺňaní riadok za riadkom, kým nevypočítate základ dane . Ten nemusí byť totožný so sumou 655 tis. Sk.
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
Prepáčte, asi som zle zaradil otázku, ale stala sa mi takáto vec : za rok 2008 nám vyšiel účtovný zisk 243 tisíc. Ale reálne ku 31.12.2008 sme dlhovali len poisťovni 654 tisíc, prosím neviete mi niekto vysvetliť ako je to možné, že máme kopu dlhov a mne vyšiel zisk, prípadne mi pomôcť čo by trebalo ešte skontrolovať, aby som predišiel nejakej tragickej chybe. Ďakujem.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

bazil Pozri príspevok
Prepáčte, asi som zle zaradil otázku, ale stala sa mi takáto vec : za rok 2008 nám vyšiel účtovný zisk 243 tisíc. Ale reálne ku 31.12.2008 sme dlhovali len poisťovni 654 tisíc, prosím neviete mi niekto vysvetliť ako je to možné, že máme kopu dlhov a mne vyšiel zisk, prípadne mi pomôcť čo by trebalo ešte skontrolovať, aby som predišiel nejakej tragickej chybe. Ďakujem.

1. JU alebo PU?
2. kolko dlhuju odberatelia vam?

Ale to sa neda samozrejme povedat jednoducho. V prvm rade si skontroluj, či máš zaúčtované všetky náklady
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
Dáša_ Pozri príspevok
1. JU alebo PU?
2. kolko dlhuju odberatelia vam?

Ale to sa neda samozrejme povedat jednoducho. V prvm rade si skontroluj, či máš zaúčtované všetky náklady
Je to v PU a odberatelia nám dlhujú 22 tisíc, takže tým to asi nebude.
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
bazil Pozri príspevok
Je to v PU a odberatelia nám dlhujú 22 tisíc, takže tým to asi nebude.

Prosím veľmi pekne, poraďte mi, neviem ako si to mám vysvetliť, veľmi mi tým pomôžete.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Môže byť veľa rôznych kombinácii.
Je potrebné poznať viacej údajov zo súvahy.

Môžu byť v pasivách záväzky -napr. poisťovňa, ale na druhej strane môžu byť aktíva

- peniaze v pokladnici, na účte
- môžu byť zdroje v zásobach, majetku, pohľadávkach ....atď

Vymyslím hocijakú súvislosť, napr. nie je zaplatené poistné, ale vo firme je nové auto (kúpené nielen zo zisku, ale aj z cudzích zdrojov, napr. z neodvedeného poistného).

Aké máš sumy na r. 66 a 67 v Súvahe ?
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
azla Pozri príspevok
Môže byť veľa rôznych kombinácii.
Je potrebné poznať viacej údajov zo súvahy.

Môžu byť v pasivách záväzky -napr. poisťovňa, ale na druhej strane môžu byť aktíva

- peniaze v pokladnici, na účte
- môžu byť zdroje v zásobach, majetku, pohľadávkach ....atď

Vymyslím hocijakú súvislosť, napr. nie je zaplatené poistné, ale vo firme je nové auto (kúpené nielen zo zisku, ale aj z cudzích zdrojov, napr. z neodvedeného poistného).

Aké máš sumy na r. 66 a 67 v Súvahe ?
Azla moja, prosím spomeň si ráno na mňa a pozri na môj príspevok, ja sa ráno pozriem čo mám v súvahe na týchto riadkoch ale teraz súvahu nemám u seba. Prosím nezabudni na mňa. A ďakujem za ochotu!
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Je to téma o rozdelení Hv, aby neboli príspevky , pošli SS a pozrieme sa na to.
0 0
Aťka Aťka

Aťka je offline (nepripojený) Aťka

poradíte mi prosím ked vyjde teraz zisk, ako ho zauctovat a nasledne aj vyplatit konatelovi.
dakujem
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

jandi Pozri príspevok
Ahojte, poprosim o pomoc
1)V spolocenkej zmluve (s.r.o.)mame, ze RF musime tvorit 5% zo zisku a takto postupovat kazdy rok az do dosiahnutia 10% z imania. Ideme ho teraz tvorit 1.krat a hned ma vacsiu vysku ako tych 10%. Musime dodrzat tych 5% alebo staci vytvorit ho do tych 10%. Ak som dobre pochopila OZ tak len do vysky 10%, len ma pletie ta spol.zmluva.
2)Vacsinu zisku ponechame nerozdeleny, ak budeme v priebehu roku potrebovat ho znovu prerozdelit, mozme tak urobit aj hockedy v priebehu roku? (samozrejme zasadne valnezhr. a tak) Ide mi o to, ci sa to moze opakovat (a teda aj uctovne) viackrat pocas roka. Myslim, ze ano, len sa utvrdzujem.
Dakujem.
Veď v zmluve je jasné že do 10% z imania - presne ako v Obchodnom zákonníku - tak nechápem aké sú tu pochybnosti o inom znení. Je to presne to isté .
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Ahojte. Mňa by zaujimalo len či sa dá rozdeliť zisk v roku 2009 medzi spoločníkov aj starší ako teraz aktuálne za rok 2008? Teda celú sumu z účtu 428 - čiže aj rok 2007 a 2006? Ďakujem za akýkoľvek príspevok.
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

mirčiak Pozri príspevok
Ahojte. Mňa by zaujimalo len či sa dá rozdeliť zisk v roku 2009 medzi spoločníkov aj starší ako teraz aktuálne za rok 2008? Teda celú sumu z účtu 428 - čiže aj rok 2007 a 2006? Ďakujem za akýkoľvek príspevok.
Áno, môžeš
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Na základe rozhodnutia VZ môžete rozdeliť v r. 2009 okrem rozdelenia HV za rok 2008 aj HV zo starších rokov (napr. 2006,2007).
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Len treba dat pozor, v ktorom roku sa menil zákon, podla ktorého sa pri vyplácaní zisku odvádzala dan. Myslím, že za rok 2004 ešte treba dan odviesť
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Dáša_ Pozri príspevok
Len treba dat pozor, v ktorom roku sa menil zákon, podla ktorého sa pri vyplácaní zisku odvádzala dan. Myslím, že za rok 2004 ešte treba dan odviesť
Ďakujem za príspevky a toto si niekde zistím. Len ešte musím pozrieť za ktoré roky mali vlastne zisk.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Dáša_ Pozri príspevok
Len treba dat pozor, v ktorom roku sa menil zákon, podla ktorého sa pri vyplácaní zisku odvádzala dan. Myslím, že za rok 2004 ešte treba dan odviesť
Podiely na zisku vytvorenom počnúc r. 2004 sa už nezdaňujú.
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Príjemný večer, ja by som Vás poprosila o pomoc. Na začiatku roka 2008 som mala takéto počiat.stavy na účtoch:
341/ 21311,-- Sk
353/ 130000,-- Sk /vôbec neviem, čo s tým/
431/ 350689,-- Sk
428/ 0
429/ 267552,-- Sk

a v apríli po Valnom zhrom. som účtovala:
431/421 18600,-- Sk /prevod zo zisku do ZRF/
431/429 267552,-- Sk/úhrada strát z min. rokov zo zisku/

Neviem,či som účtovala správne po VZ, a ako mám zaúčtovať zisk z roku 2008 vo výške 655490,--Sk. Účet 710 a Výkaz ziskov a strát sa mi zhodujú, ale v Súvahe mi vyšiel výsledok hospodárenia nejaké hausnumero, tak hľadám chyby a myslím si, že by som sa mohla pokopať práve v tomto. Ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
JDM Pozri príspevok
Príjemný večer, ja by som Vás poprosila o pomoc. Na začiatku roka 2008 som mala takéto počiat.stavy na účtoch:
341/ 21311,-- Sk
353/ 130000,-- Sk /vôbec neviem, čo s tým/
431/ 350689,-- Sk
428/ 0
429/ 267552,-- Sk

a v apríli po Valnom zhrom. som účtovala:
431/421 18600,-- Sk /prevod zo zisku do ZRF/
431/429 267552,-- Sk/úhrada strát z min. rokov zo zisku/

Neviem,či som účtovala správne po VZ, a ako mám zaúčtovať zisk z roku 2008 vo výške 655490,--Sk. Účet 710 a Výkaz ziskov a strát sa mi zhodujú, ale v Súvahe mi vyšiel výsledok hospodárenia nejaké hausnumero, tak hľadám chyby a myslím si, že by som sa mohla pokopať práve v tomto. Ďakujem.

Účet 353 môže mať zostatok jedine v tom prípade ak niektorý zo spoločníkov ešte nesplatil celý svoj podiel na ZI.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Skontroluj si ešte raz, čo je v zápisnici z VZ, ako sa mal rozdeliť HV r. 2007.
Účet 431 mal PS 350 689,-
Po VZ si účtovala:
431/421 18600,-- Sk /prevod zo zisku do ZRF/
431/429 267552,-- Sk/úhrada strát z min. rokov zo zisku/
-----------------------
spolu: ...286.152,- Sk si odúčtovala z 431, ale čo si urobila s rozdielom (350 689 - 286 152 = 64 537 ) ?? čo bolo v zápisnici, kde mala ísť zvyšná čiastka.
Išla na rozdelenie medzi spoločníkov (akcionárov), alebo išla na nerozdelený zisk minulých rokov ? Niekde to musí ísť, účet 431 musí mať ku koncu roka nulový zostatok.
Možno práve to, že nemáš účet 431 celý vynulovaný, Ti môže robiť problém.

Hv, ktorý Ti vychádza v r. 2008 (rovnaký v Súvahe a Výkaze ziskov a strát) nie je predmetom účtovania. Cez PS sa Ti v r. 2009 dostane na účet 431 a postupuješ rovnako ...zápisnica z VZ, rozdelenie, zaúčtovanie.
V bežnom roku (2009) učtuješ o rozdelení HV za predchádzajúci rok (2008).

Účet 353-Pohľadávky voči spoločníkom predstavuje pohľadávku voči spoločníkom, ktorú ešte neuhradili za upísané ZI alebo vklad do RF. Pozri do spoločenskej zmluvy, kedy to mali uhradiť.
Čo s tým ? Jedine musia uhradiť. Prípadne ak máš na nich nejaký záväzok, tak započítať.
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Ďakujem Vám za pomoc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať