Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
redie redie

redie je offline (nepripojený) redie

Hlavne začať....
otazocka

firma dosiahne v roku 2007 zisk. ten sa zauctuje do uctovnictva roku 2007 na 431.
ked bude valne zhromazdenie v 2008, tak sa tento zisk rozdeli na nerozdeleny zisk min. rokov a rezervny fond (421), ovsem bude to uctovane uz v uctovnom roku 2008.

spavne?

musi sro vytvarat rezervny fond zo zakona?

dakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
redie Pozri príspevok
otazocka

firma dosiahne v roku 2007 zisk. ten sa zauctuje do uctovnictva roku 2007.
ked bude valne zhromazdenie v 2008, tak sa tento zisk rozdeli na nerozdeleny zisk min. rokov a rezervny fond, ovsem bude to uctovane uz v uctovnom roku 2008.

spavne?

musi sro vytvarat rezervny fond zo zakona?

dakujem.
Účtované v r. 2008. RF áno zo zákona
0 0
Vikt Vikt

Vikt je offline (nepripojený) Vikt

... a co so ziskom za rok 2000????
Vtedy sa este podiely na zisku zdanovali. V ucto evidujeme zostatky na uctoch 364 /zisk na vyplatenie/ a 341 /dan z podielu na zisku/ k 31.12.2007. V roku 2008 si chcu spolocnici vyplatit aj tento zisk. V den vyplatenia sa zaplati DU aj dan z podielu na zisku? Existuje vobec este taka dan a je povinnost tuto dan este zaplatit, ked sa vyplaca podiel v r.2008?
dakujem
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Vikt Pozri príspevok
... a co so ziskom za rok 2000????
Vtedy sa este podiely na zisku zdanovali. V ucto evidujeme zostatky na uctoch 364 /zisk na vyplatenie/ a 341 /dan z podielu na zisku/ k 31.12.2007. V roku 2008 si chcu spolocnici vyplatit aj tento zisk. V den vyplatenia sa zaplati DU aj dan z podielu na zisku? Existuje vobec este taka dan a je povinnost tuto dan este zaplatit, ked sa vyplaca podiel v r.2008?
dakujem
Takýto zisk sa vyplatí v brutto výške a spoločníci si ho zdania až v daňovom priznaní za rok 2008 ako ostatný príjem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Súhlasím s ingi, len položím doplňujúcu otázku - komu sa podiel na zisku vypláca ?
V zmysle ustanovenia § 52 ods.24 Zákona o dani z príjmov, musíme rozlišovať daňovníkov s trvalým pobytom alebo sídlom v SR alebo mimo SR .
0 0
Vikt Vikt

Vikt je offline (nepripojený) Vikt

Dobre tak spolocnik si to zdani v DP za rok 2008, ale ako potom mam zuctovat zostatky na uctoch 364 a 341? Preuctujem 341 na ucet 364?
Podiel sa vyplaca spolocnikom s trvalym pobytom v SR.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Vikt Pozri príspevok
Dobre tak spolocnik si to zdani v DP za rok 2008, ale ako potom mam zuctovat zostatky na uctoch 364 a 341? Preuctujem 341 na ucet 364?
Podiel sa vyplaca spolocnikom s trvalym pobytom v SR.
Áno preúčtuješ 341/364.
Ešte poznámočka: Podľa mňa mala byť táto zrážková daň na účte 342.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

ingi Pozri príspevok
Áno preúčtuješ 341/364.
Ešte poznámočka: Podľa mňa mala byť táto zrážková daň na účte 342.
Ešte nerozumiem, prečo ste sumu zrážkovej dane (15% tuším ) celé roky nechávali na účte 341. Predpokladám, že ste chceli pôvodne zisk rozdeliť, ale keď k rozdeleniu nedošlo a hlavne po účinnosti nového ZoDP už nebol dôvod deklarovať takýto záväzok voči ŠR.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Ja mám dotaz ohľadom rozdelenia zisku za rok 2007, soločníci si chcú časť rozdeliť a časť nechať vraj na nejaké budúce investície, ja rozmýšľam ako to po valnom zhromaždení naúčtujem, to rozdelenie spoločníkom viem 431/ 364 a tú sumu na investície dám kam? Našla som, nejaké účty ostatné fondy 427, tak neviem či sem, ale čo potom keď sa uskutoční nákup - potom ako to dostanem z tohto účtu 427- nejako som sa s týmto zamotala. Však nákup účtujem riadne buď z 211 alebo 221, tak prosím niekoho skúsenejšieho o radu. Ďakujem
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

heluška Pozri príspevok
Ja mám dotaz ohľadom rozdelenia zisku za rok 2007, soločníci si chcú časť rozdeliť a časť nechať vraj na nejaké budúce investície, ja rozmýšľam ako to po valnom zhromaždení naúčtujem, to rozdelenie spoločníkom viem 431/ 364 a tú sumu na investície dám kam? Našla som, nejaké účty ostatné fondy 427, tak neviem či sem, ale čo potom keď sa uskutoční nákup - potom ako to dostanem z tohto účtu 427- nejako som sa s týmto zamotala. Však nákup účtujem riadne buď z 211 alebo 221, tak prosím niekoho skúsenejšieho o radu. Ďakujem
Môže to byť 427.A, vytvorený fond bude slúžiť ako zdroj krytia na plánovaný nákup napr. DHM (pri nákupe fondom nehýbeš).
Ak bude potrebné, môže sa neskôr na základe rozhodnutia VZ zrušiť, preúčtovať (napr. na 364), príp. použiť na krytie straty.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Vrelá vďaka, pochopila som to.
0 0
Vikt Vikt

Vikt je offline (nepripojený) Vikt

ingi Pozri príspevok
Ešte nerozumiem, prečo ste sumu zrážkovej dane (15% tuším ) celé roky nechávali na účte 341. Predpokladám, že ste chceli pôvodne zisk rozdeliť, ale keď k rozdeleniu nedošlo a hlavne po účinnosti nového ZoDP už nebol dôvod deklarovať takýto záväzok voči ŠR.
Val.zhromazdenie rozhodlo, ze cely zisk rozdeli spolocnikom podla vysky ich podielov. Uctovnicka to rozuctovala - zo sumy, kt. patrila spolocnikom vypocitala dan z podielu na zisku, kt. zauctovala na 341. Zvysnu cast na ucet 364.
Vraj to vtedy fungovalo tak, ze ked sa tie podiely vyplatili, tak firma by zaplatila tu dan DU a zvysnu sumu uz spolocnikom.A kedze neboli peniaze na vyplatenie tych sum, tak to ostalo z ucto az do dnesneho dna tak.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Vikt Pozri príspevok
Val.zhromazdenie rozhodlo, ze cely zisk rozdeli spolocnikom podla vysky ich podielov. Uctovnicka to rozuctovala - zo sumy, kt. patrila spolocnikom vypocitala dan z podielu na zisku, kt. zauctovala na 341. Zvysnu cast na ucet 364.
Vraj to vtedy fungovalo tak, ze ked sa tie podiely vyplatili, tak firma by zaplatila tu dan DU a zvysnu sumu uz spolocnikom.A kedze neboli peniaze na vyplatenie tych sum, tak to ostalo z ucto az do dnesneho dna tak.
Áno, podiel na zisku za predchádzajúce roky naposledy za r. 2003 podliehal zdaneniu. Ale toto zdanenie v prípade výplaty mal urobiť spoločník podaním daňového priznania (nie s.r.o.). Preto treba urobiť opravu účtovania o dani 341/364. A aj v súčasnosti vyplatený podiel za r. 2000 zdaní spoločník sám podaním DP (daň 19%).
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim Vas ake mate skusenosti z praxe,ked sa rozdeli HV, je len jeden konatel, je to zisk za r.2007,zdanit to uz nemusi ked to bude jeho prijem ale aky to ma dopad na zdravot.poistenie? jedna sa sumu asi o 900tis.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

podiel na zisku nemá vplyv na ZP
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

dakujem,prave som to citala, ale nechapem preco minuly rok moj znamy konatel ten prijem zo zisku zapocital v roc. zuctovani zdravot. poistenia.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

možno to bol príjem - odmena za výkon funkcie konateľa??ten vstupuje do VZ pre ZP
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
možno konateľ nebol spoločník.........
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

1/ KONATEL+SPOLOCNIK nemusi
2/ KONATEL ano?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Petra29 Pozri príspevok
možno to bol príjem - odmena za výkon funkcie konateľa??ten vstupuje do VZ pre ZP
bol to rozdeleny zisk z. r. 2006 - vyplatene dividendy clenovi a.s.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať