Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
A v Spoloč.zmluve mám aj uvedené, "Ďalšia činnosť valného zhromaždenia vyplýva z ustanovení §§ 125 až 132 Oz. Ak to mám takto uvedené v Spoloč.zmluve mohla by som rozdeliť aj podiely zamestnancom? Dakujem.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Ked pozerám Oz. §125 ods.1 b/ čo patrí do pôsobnosti VZ, tak môžem zo zisku dať podiely aj "zamestnancom" ?
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Valika
Ked pozerám Oz. §125 ods.1 b/ čo patrí do pôsobnosti VZ, tak môžem zo zisku dať podiely aj "zamestnancom" ?
este raz to prekontroluj, ci nemas rozdelovanie zisku este niekde inde v spolocenskej zmluve inak specifikovane ... ak nie, tak potom plati, co ti pisala Lidka - ides podla OZ ... teda: nie ty osobne ale valne zhromazdenie a jeho rozhodovanie sa bude riadit citovanymi paragrafmi ... teda: so zapisom rozhodnuti z valneho zhromazdenia a vsetkym, co k tomu patri...
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Dakujem za usmernenie prajem pekný deň všetkým.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Neviem, či môžem moju otázku mať zaradenú aj tu, hádam to bude dobre.
Prosím Vás o malú radu: na účte 431 po rozdelení zisku mi na tomto účte ostali nejaké haliere presnejšie 0,73. Neviem, kam mám tieto haliere zaúčtovať, aby sa mi tento účet vynuloval. Ďakujem za názory, prajem Vám pekný víkend
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
jenny7
Neviem, či môžem moju otázku mať zaradenú aj tu, hádam to bude dobre.
Prosím Vás o malú radu: na účte 431 po rozdelení zisku mi na tomto účte ostali nejaké haliere presnejšie 0,73. Neviem, kam mám tieto haliere zaúčtovať, aby sa mi tento účet vynuloval. Ďakujem za názory, prajem Vám pekný víkend
HV na účte 431-xxx, po konaní VZ preúčtuješ na účet 428-xxx. Ten následne podľa rozhodnutia VZ rozdelíš.
Takže drobáky by Ti mali zostať na účte 428-xxx
Ale ak ich máš na 431 tak postupuj takto:
431-xxx/648-xxx
548-xxx/431-xxx
S takou smiešnou sumou sa nezaťažuj.
Naposledy upravil účtovník 007 : 09.06.06 at 12:32
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

jenny7
Neviem, či môžem moju otázku mať zaradenú aj tu, hádam to bude dobre.
Prosím Vás o malú radu: na účte 431 po rozdelení zisku mi na tomto účte ostali nejaké haliere presnejšie 0,73. Neviem, kam mám tieto haliere zaúčtovať, aby sa mi tento účet vynuloval. Ďakujem za názory, prajem Vám pekný víkend
Nikde som sa nedočítala, kam tie haliere možno zaúčtovať. Preto to robím tak, že
a) ak sa dopĺňa o konkrétnu sumu RF, tak tam preúčtujem aj tie haliere;
b) ak sa RF nedopĺňa, tak tie haliere tam preúčtujem s odôvodnením, že ide o halierové vysporiadanie rozdelenia HV.

Dodatočne dopĺňam príspevok:
Aby som to takto mohla zaúčtovať, tak pripravím pre VZ text aj sumy vrátane halierov a ešte spoločníkov upozorním, že sumy musia byť aj v zápisnici aj s halierami.
Naposledy upravil liba2 : 10.06.06 at 04:01 Dôvod: doplnenie textu
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
liba2
Nikde som sa nedočítala, kam tie haliere možno zaúčtovať. Preto to robím tak, že
a) ak sa dopĺňa o konkrétnu sumu RF, tak tam preúčtujem aj tie haliere;
b) ak sa RF nedopĺňa, tak tie haliere tam preúčtujem s odôvodnením, že ide o halierové vysporiadanie rozdelenia HV.
Chyb aje v tom, že VZ rozhoduje o rozdelení zisku v korunách, niekedy dokonca len v tisícoch. Ale výsledok hospodárenia v schvaľovacom konaní na účte 431 vykazuje aj haliere. Takže VZ by malo scháliť HV aj s haliermi, rozdeliť aj s haliermi. Prípadne by uznesenienie VZ malo byť formulované "jemne" všeobecne, ked po určení prídelov a rozdelení, posledná veta by zahrnoval formuláciu "zvyšok bude preúčtovaný na účet nerozdeleného zisku".
Nejaké halieroveé vyrovnanie typu 548, 648 nemá opodstatnenie.
..................
Samozrejme kvôli halierom sa nebude zvolávať mmoriadne VZ .
Požiadala by som konateľa, aby podpísal Interné oznámenie - príkaz, ktoré by v súlade s uznensení VZ konkretizovalo aj halierovú sumu na účtovnom zápise...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

KEJKA
Chyb aje v tom, že VZ rozhoduje o rozdelení zisku v korunách, niekedy dokonca len v tisícoch. Ale výsledok hospodárenia v schvaľovacom konaní na účte 431 vykazuje aj haliere. Takže VZ by malo scháliť HV aj s haliermi, rozdeliť aj s haliermi...
Pre mňa je jasné, že o HV rozhoduje VZ, preto vždy pripravím sumy aj text tak, aby to schválili s halierami.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
liba2
Pre mňa je jasné, že o HV rozhoduje VZ, preto vždy pripravím sumy aj text tak, aby to schválili s halierami.
Libuš, HV VZ schváli aj s haliermi, ale ak nemáš možnosť vstúpiť do textu zápisnice, kde sa pojednáva o rozdelení HV...nenarobíš nič. Obvykle sa HV rozdeľuje na celé koruny/u nás/. Mne haliere zostávajú. Riešim to tak, že na účty pošlem sumy nezaokrúhlené na celé SK/nie je to v súlade so zápisnicou/, alebo mi zostanú haliere a tie úplne natvrdo odúčtujem. Viem, že nie je nikde presne vysvetlené ako nakladať s hal. rozdielmi pri rozdelení zisku, ale znovu sa prikláňam k názoru, že ide o nevýznamnú položku./Iba ak by HV bol 1 SK To by bolo už niečo iné.0,73 hal by bolo významnou položkou/ Ale to len na odľahčenie, nie že ma ukameňujete.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

účtovník 007
......ale ak nemáš možnosť vstúpiť do textu zápisnice, kde sa pojednáva o rozdelení HV...nenarobíš nič....ukameňujete.
Prikláňam sa k názoru Lidky:
Nejaké halierové vyrovnanie typu 548, 648 nemá opodstatnenie.
...a preto to vždy odporúčam nasmerovať do RF.
Alebo aj toto je riešenie, že dodatočne o tom rozhodne konateľ; lenže zadávateľ otázky chce vedieť účet - kam to zaúčtovať a to konateľ určite nevie .
.......Požiadala by som konateľa, aby podpísal Interné oznámenie - príkaz, ktoré by v súlade s uznensení VZ konkretizovalo aj halierovú sumu na účtovnom zápise...
Som však presvedčená, ak účtovníčka "svojvoľne" zaúčtuje haliere tak aby usporiadala zostatok na účte a náležite to odôvodní, nemôže sa to považovať za jej nedostatok.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Konečne som sa dostala na poradu,bola som PN.Ďakujem za všetky vaše príspevky,vyskúšam to dodatočne navrhnúť šéfovi, aby sa haliere dali ešte zahrnúť do zápisnice z VZ, a ak nie, tak by som to presunula do toho RF. S tým sa myslím nič nepokazí, keď to ostane v RF ako hal.vysporiadanie.
Prajem Vám pekný deň, aj keď dnes trošku upršaný, ahojte
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Nadväzujem na staršiu tému ohľadne rozdelenia zisku, či straty. Mám s.r.o., ktorá za rok 2006 vykázala stratu. Dostala som ich účtovníctvo len včera, za rok 2007 majú dva doklady a priznám sa, neviem, ako zaúčtovať stratu. VZ rozdeľuje stratu, alebo aký je teraz postup?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Natka Pozri príspevok
Nadväzujem na staršiu tému ohľadne rozdelenia zisku, či straty. Mám s.r.o., ktorá za rok 2006 vykázala stratu. Dostala som ich účtovníctvo len včera, za rok 2007 majú dva doklady a priznám sa, neviem, ako zaúčtovať stratu. VZ rozdeľuje stratu, alebo aký je teraz postup?
VZ zasadne a schváli účtovnú závierku a súčasne rozhodne čo so stratou:
1. buď ju spoločníci uhradia vkladom SKK do firmy,
2. alebo zostane ako neuhradená strata minulých rokov; to je vhodné vtedy, ak sa predpokladá, že za r. 2007 sa dosiahne zisk,
3. alebo - ak je v účtovníctve nerozdelený zisk minulých rokov (2005 a skôr), potom sa môže tento zisk použiť na úhradu straty r.2006,
4. tiež sa môže uhradiť z rezervného fondu.
Na základe zápisnice z VZ zaúčtuješ to čo bolo rozhodnuté.
0 0
Jankabel Jankabel

Jankabel je offline (nepripojený) Jankabel

účtovníčka
Prepáčte, neviem či správne zaraďujem moju otázku:
Sme s.r.o., za rok 2006 sme vykázali zisk, časť z neho si spoločníci na VZ /18.6.07/ rozhodli rozdeliť. Ale - v máji 2007 jeden spoločník predal svoj podiel inému /cudziemu/,ten sa stal spol. a je zapísaný v OR od mája 07. Chcem sa opýtať - ktorému spoločníkovi prináleží podiel na zisku z roku 2006? Zdá sa mi spravodlivejšie, že ten pôvodný, keďže ten nový sa v minulom roku o nič nepričinil. Vrelá vďaka za odpoveď..
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

uvažuješ správne
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

liba2 Pozri príspevok
VZ zasadne a schváli účtovnú závierku a súčasne rozhodne čo so stratou:
1. buď ju spoločníci uhradia vkladom SKK do firmy,
2. alebo zostane ako neuhradená strata minulých rokov; to je vhodné vtedy, ak sa predpokladá, že za r. 2007 sa dosiahne zisk,
3. alebo - ak je v účtovníctve nerozdelený zisk minulých rokov (2005 a skôr), potom sa môže tento zisk použiť na úhradu straty r.2006,
4. tiež sa môže uhradiť z rezervného fondu.
Na základe zápisnice z VZ zaúčtuješ to čo bolo rozhodnuté.
To je spoločnosť, ktorá bola založená v júli 2006 a momentálne nevyvíjajú podnikateľskú činnosť, akurát, že im len podávam každomesačne daň.priznanie DPH - nulové. Skôr by som sa priklonila na tvoj druhý bod a zaujímal by ma postup účtovania, ak môžem poprosiť.
Naposledy upravil Natka : 21.06.07 at 06:47
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

O rozdelení výsledku hospodárenia, t.j. rozdelení zisku alebo o úhrade straty, vždy rozhoduje valné zhromaždenie. Účtuješ až na základe zápisnice z VZ. V tvojom prípade prevod na účet neuhradenej straty minulých rokov zaúčtuješ: 429/431.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ahojte, tento rok nám vychádza, že budeme mať zisk. Uzávierku nemám ešte hotovú, šéf by chcel vyplatiť zálohu zo zisku, môže sa takto predčasne vybrať určitá časť zo zisku, aj keď nie sú ešte urobené uzávierky, a ako by som to mala zaúčtovať?? ešte som sa s tým nestretla, tak neviem, ako by sa to dalo...prosím, poradí mi niekto??ďakujem za názory.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jenny7 Pozri príspevok
Ahojte, tento rok nám vychádza, že budeme mať zisk. Uzávierku nemám ešte hotovú, šéf by chcel vyplatiť zálohu zo zisku, môže sa takto predčasne vybrať určitá časť zo zisku, aj keď nie sú ešte urobené uzávierky, a ako by som to mala zaúčtovať?? ešte som sa s tým nestretla, tak neviem, ako by sa to dalo...prosím, poradí mi niekto??ďakujem za názory.
Záloha na podiel zo zisku sa nesmie vyplácať.

Obchodný zákonník

§ 123

(1) Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať