Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Chcem sa spýtať:
Na účte 428 mám sumu 500 tis.(je to nerozdelený zisk z r.2006 a 2007), na účte 365 tiež 500 tis.(pôžička spoločníka). Môžem toto vysporiadať jedným účtovným zápisom tak, že žiadne finančné vyrovnávanie v korunách nebude, iba sa znížia záväzky voči spoločníkovi a nerozdelený zisk minulých rokov. Ak sa to dá, akým zápisom?
Samozrejme, že valné zhormaždenie takéto riešenie odobrilo, ide mi teraz o čiste účtovný prípad.
Ďakujem.
Naposledy upravil Fany : 31.03.08 at 09:45
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Fany Pozri príspevok
Chcem sa spýtať:
Na účte 428 mám sumu 500 tis.(je to nerozdelený zisk z r.2006 a 2007), na účte 365 tiež 500 tis.(pôžička spoločníka). Môžem toto vysporiadať jedným účtovným zápisom tak, že žiadne finančné vyrovnávanie v korunách nebude, iba sa znížia záväzky voči spoločníkovi a nerozdelený zisk minulých rokov. Ak sa to dá, akým zápisom?
Samozrejme, že valné zhormaždenie takéto riešenie odobrilo, ide mi teraz o čiste účtovný prípad.
Ďakujem.
Na účte 365 je záväzok voči spoločníkovi, teda tie peniaze mu patria.
Na účete 428 nerozdelený zisk sú tiež peniaze, ktoré spoločníkovi patria, takže toto sa kompenzovať nedá.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Záväzok voči spoločníkovi vyplatíš jednoducho z pokladne, ovšem ak tam máš dosť peňazí.
A spoločníkovi vyplatíš buď podiel na zisku alebo odmenu zo zisku. Je v tom rozdiel.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Práve že v pokladni nieje dosť peňazí. Dá sa podiel na zisku, alebo poskytnutá pôžička spoločníkom aj nejako inak vysporiadať, ako presunom peňazí? Ide mi o to, aby nefigurovali tieto čiastky na účtoch 365 a 428.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Fany Pozri príspevok
Práve že v pokladni nieje dosť peňazí. Dá sa podiel na zisku, alebo poskytnutá pôžička spoločníkom aj nejako inak vysporiadať, ako presunom peňazí? Ide mi o to, aby nefigurovali tieto čiastky na účtoch 365 a 428.
Nemusí to byť len keš, môže sa to vysporiadať aj bezhotovostným prevodom.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Fany Pozri príspevok
Práve že v pokladni nieje dosť peňazí. Dá sa podiel na zisku, alebo poskytnutá pôžička spoločníkom aj nejako inak vysporiadať, ako presunom peňazí? Ide mi o to, aby nefigurovali tieto čiastky na účtoch 365 a 428.
Účet 428=Nerozdelený zisk minulých rokov sa usporiada tak, že valné zhromaždenie rozhodne o rozdelení tohto zisku. Ak ide o jednoosobovú sro, rozhodne o tom spoločník písomne, t.j. rozhodne o vyplatení zisku. Zaúčtuješ 428/364. Až teraz sa zisk môže vyplatiť spoločníkovi. Spôsob výplaty nie je rozhodujúci, kde sú peniaze odtiaľ sa uhradí, môže sa aj kombinovať.

Prijatá pôžička na účte 365 - ak ju chcete usporiadať, môže sa tiež spoločníkovi vrátiť. Ak nie je dostatok finančných prostriedkov, môže sa preúčtovať na účet 413. O všetkom musí rozhodnúť spoločník - sú to jeho peniaze.
Záväzok na účete 365 je možné kompenzovať s pohľadávkou napr. na účte 429-neuhradená strata minulých rokov - ale tiež len ak s tým spoločník súhlasí.
V týchto prípadoch účtovník len zaúčtuje (nerozhoduje, môže dať len návrh na riešenie).
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Ahojte. Poprosím Vás o radu. Sme akciová spoločnosť. Za rok 2006 sme vytvorili stratu vo výške cca. 400 tis. Sk (mám ju zaúčtovanú na účte 429). V roku 2007 sme vytvorili zisk vo výške cca. 900 tis. Sk (zaúčtované na účte 431). Môžem tento zisk preúčtovať na 428? Alebo až po VZ? A z akej sumy môžem vyplácať dividendy pre akcionárov?
Za všetky odpovede Vám všetkým vopred ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Martina CF Pozri príspevok
Ahojte. Poprosím Vás o radu. Sme akciová spoločnosť. Za rok 2006 sme vytvorili stratu vo výške cca. 400 tis. Sk (mám ju zaúčtovanú na účte 429). V roku 2007 sme vytvorili zisk vo výške cca. 900 tis. Sk (zaúčtované na účte 431). Môžem tento zisk preúčtovať na 428? Alebo až po VZ? A z akej sumy môžem vyplácať dividendy pre akcionárov?
Za všetky odpovede Vám všetkým vopred ďakujem
Učet 431 sa preúčtuje až na základe rozhodnutia VZ, ktoré schváli rozdelenie HV za r.2007.
Valné zhromaždenie rozhodne aj o tom z akej sumy sa budú vyplácať dividendy (koľko zisku necha na rozdelenie pre akcionárov).

Nemôže sa však rozdeliť všetok zisk napr. vtedy, ak ešte nie je naplnený RF do zákonom stanovenej výšky.
Prídel do RF je prvoradý, ďalej sa riadite stanovami a OZ; - v zmysle týchto ustanovení sa má rozhodnuť o rozdelení HV na VZ spoločnosti.
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

azla Pozri príspevok
Učet 431 sa preúčtuje až na základe rozhodnutia VZ, ktoré schváli rozdelenie HV za r.2007.
Valné zhromaždenie rozhodne aj o tom z akej sumy sa budú vyplácať dividendy (koľko zisku necha na rozdelenie pre akcionárov).

Nemôže sa však rozdeliť všetok zisk napr. vtedy, ak ešte nie je naplnený RF do zákonom stanovenej výšky.
Prídel do RF je prvoradý, ďalej sa riadite stanovami a OZ; - v zmysle týchto ustanovení sa má rozhodnuť o rozdelení HV na VZ spoločnosti.
Ak som to pochopila správne: po schválení VZ preúčtujem stratu vo výške 400 tis. Sk nasledovne: 431/429
Na účte 431 mi tak zostane 500 tis. a to môžem vyplatiť ako dividendy?
RF máme už naplnený do zákonom stanovenej výšky.
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Ešte otázočka. Čo znamená tvorba RF 10-timi percentami z čistého zisku? Z akej sumy? je to suma na poslednom riadku výsledovky? Ako sa to zaokrúhľuje?
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Martina CF Pozri príspevok
Ešte otázočka. Čo znamená tvorba RF 10-timi percentami z čistého zisku? Z akej sumy? je to suma na poslednom riadku výsledovky? Ako sa to zaokrúhľuje?
Je to suma na účte 431. Zaokrúhlenie myslím v zákone riešené nie je.
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Petra29 Pozri príspevok
Je to suma na účte 431. Zaokrúhlenie myslím v zákone riešené nie je.
Suma na účte 431 na konci roka? Alebo po odpočítaní straty z minulých rokov?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Martina CF Pozri príspevok
Suma na účte 431 na konci roka? Alebo po odpočítaní straty z minulých rokov?
Suma na účte 431 na začiatku roka je hospodársky výsledok dosiahnutý za predchádzajúci rok. Tento HV rozdeľuje valné zhromaždenie postupne tak, ako je to uvedené v Obchodnom zákonníku. Tvorba RF má prednosť pred úhradou straty za minulé roky.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ďakujem za bod ; ešte si prečítaj toto:

http://www.porada.sk/663102-post39.html
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Ahojte. Ak chceme vyplácať dividendy, musíme mať najprv uhradenú stratu minulých rokov? V zmysle akého zákona?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Martina CF Pozri príspevok
Ahojte. Ak chceme vyplácať dividendy, musíme mať najprv uhradenú stratu minulých rokov? V zmysle akého zákona?
Je to podľa obchodného zákonníka

§ 179
....
(3) Do zrušenia spoločnosti môže byť medzi akcionárov rozdelený vždy len čistý zisk

a) znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona, a o neuhradenú stratu z minulých období,
.....
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Valné zhromaždenie rozhodlo o rozdelení zisku spoločníkom, môžem to vyplatiť aj na niekoľkokrát, napríklad z valutovej pokladne a zo slovenskej pokladne? ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Pru Pozri príspevok
Valné zhromaždenie rozhodlo o rozdelení zisku spoločníkom, môžem to vyplatiť aj na niekoľkokrát, napríklad z valutovej pokladne a zo slovenskej pokladne? ďakujem
Áno.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

a z valutovej môžem prepočítať kurzom NBS v deň vyplatenia? ď
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte, potrebujem poradiť, ako zaúčtovať stratu.
V roku 2005 bol HV zisk 380668,88 no v roku 2006 bol HV strata 433338,15 neviem, ako to mám zaúčtovať aby som mohla uzavrieť rok 2007. Poraďte mi niekto , prosím. Ziskom chcem uhradiť stratu no stále mi to nevychádza a mám rozdiel vo výkazoch za rok 2007
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať