Zavrieť

Porady

Usporiadat
Téma je uzavretá.
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

včera prívarok zo zelených fazúľ, opekané frankfurtské párky a volské oko.
dnes by som si dala zemiakové placky, tak možno, ak nebude inej roboty...
11 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Potrubia s mäsovo-baklažánovo-paprikovou omáčkou, a strúhaným syrom.
Obrázok 6776.jpg  
Obrázok 6772.jpg  
1/1
5 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Dnes šošovicová polievka na sladko s klobásou a chlieb.
7 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

obed - špagety so sójovým granulátom, olivami a syrom
večera - segedínsky guláš s knedlou /pred Veľkopiatočným pôstom musíme trochu mäska /
6 0
asedma asedma

asedma je offline (nepripojený) asedma

U nas cesnacka a kuracie prsia na hriboch so smotanou, halusky aj cestoviny..kto co chce..vnukovi zvlast, lebo nema rad na kyslo orestovane prsia s petrzlenovou vnatou
9 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

http://www.porada.sk/t200638-p154-co...ml#post2266339



babka - ježibabka

Pred 3 týždňami. #36426 [x]Evi perfekt (ako vždy). A oživila so mi spomienky. Košíky na také chlebové štricle plietol niekedy dááávno môj otec. Aj na guľaté, ale tie boli iné.

Evi lakašuvala som aj som volačo vylakašuvala, nie je to síce ono, ale použiť sa dá. Tak som hneď skúšala. Teraz som dala do neho utierku, ale už je vydrhnutý a druhý raz dám cesto priamo do košíka. Ty chleby nakrajuješ, lebo nevieš, čo je dobré (srandujem). Ako decko som chodila do pekárne pre upečený chlieb a vždy som dostala, lebo to popukané som otrhala a zjedla.než som ho doniesla domov.
Košík 001.jpg  
Košík 002.jpg  
Chlieb 002.jpg  
Chlieb 003.jpg  
1/1
6 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

V krúpkovej polievke , so zeleninou som uvarila bravčové koleno a kúsok údeného rebra. Koleno som potom potrela cesnakom a koreninami, pridala cibuľu, podliala pivom a dala ešte piecť do rúry. Príloha šalát z hlavkovej kapusty, strúhana mrkva s jablkom a chrenom, chlieb. Nezdravé ale dobrééé.
12 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Čo je na tom nezdravé, há? Myslím to smrteľne vážne, skús odpovedať.
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

kukučka Pozri príspevok
Čo je na tom nezdravé, há? Myslím to smrteľne vážne, skús odpovedať.
trochu ..ja si myslím, že všetko, čo sa je, pije, požíva /a aj iné neresti / s mierou je všetko OK....blbosť, že to alebo onô je nezdravôôô.......a raz aj tak umrieť na niečo človek musí ...
..prípadne mi môžu vykopať dve jamy...do jednej ma zahrabú, a do druhej budú chodiť červíky vracať....
0 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Zeleninová plievka s krupicovými haluškami, kapustné zemiaky s opečenou slaninkou a cibulou a k tomu uvaraná klobása.
8 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

kukučka Pozri príspevok
Čo je na tom nezdravé, há? Myslím to smrteľne vážne, skús odpovedať.
NO myslela som to údene rebro a hlavne pečené bravčové koleno v tomto pôstnom veľkonočnom týždni , ale snažila som sa to šalátikmi z tej čerstvej zeleniny vyvážiť a krúpkovú budeme jesť aj zajtra a tá je zdravá.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Vevericky lozia po balkonoch ... odmetaju chvostom sneh, jarne upratovanie. Krasne slnecne rano zelam, zatial ostava pri zelani. Nadnes slovenska klasika. :-)
Ranajky - parky s horcicou, kava s alabutkou.
Obed - kusok chleba so slaninkou, lacne pivo.
Vecera - slovenska kapustnica na karmenadlovych kostiach a hriboch, bylinkovy caj.
IMG_0420c.jpg  
6 0
jb0863 jb0863

jb0863 je offline (nepripojený) jb0863

Kyslá zemiaková polievka s vajíčkom, varené zemiaky , kyslá kapusta, pečené klobásky-neúdené a varená údená krkovička. Dnes večer spravím s vývaru krupovu polievku.
6 0
Noja74 Noja74

Noja74 je offline (nepripojený) Noja74

robím si zálusk na žemlovku
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kapustnica,ale o kúsok chudobnejšia ako na Vianoce. A ostalo ešte zo segedínu.
8 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Dnes len šalát: kapusta, paprika, trochu cibuľky, nastrúhaný syr, olivový olej, kuracie prsia, cesnakovo-jogurtový dresing.
Obrázok 6782.jpg  
9 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

babka - ježibabka Pozri príspevok
http://www.porada.sk/t200638-p154-co...ml#post2266339

babka - ježibabka
Pred 3 týždňami. #36426 [x]Evi perfekt (ako vždy). A oživila so mi spomienky. Košíky na také chlebové štricle plietol niekedy dááávno môj otec. Aj na guľaté, ale tie boli iné.

Evi lakašuvala som aj som volačo vylakašuvala, nie je to síce ono, ale použiť sa dá.
Olinka, normálne mi googlik musel vyhľadať, čo si mi to chcela zdeliť, nebolo to v reči môjho kmeňa.
babka - ježibabka Pozri príspevok
Tak som hneď skúšala. Teraz som dala do neho utierku, ale už je vydrhnutý a druhý raz dám cesto priamo do košíka.
Olinka, ak môžem poradiť, pred vložením cesta košík poriadne vytri múkou, aby ti medzi prútikmi neostala žiadna medzierka, hlavne, ak cesto nie je tuhé, pretože stačí jedno pricvaknutie cesta a pri vyklopení ti ostane visieť na košíku ako na gume, síce sa odtrhne, nebude však pekný chlieb. Na druhej strane, práve na tom mieste bude chrumkavý. Pozri tu, mne sa zadarilo http://www.porada.sk/t200638-p34-co-...ml#post2251106
babka - ježibabka Pozri príspevok
Ty chleby nakrajuješ, lebo nevieš, čo je dobré (srandujem). Ako decko som chodila do pekárne pre upečený chlieb a vždy som dostala, lebo to popukané som otrhala a zjedla.než som ho doniesla domov.
Ja narezávam kváskový chlieb, ktorý má vyšší podiel ražnej múky a cesto je tuhšie. Ten tak pekne nepraskne, ako taký, na ktorý ty zrejme myslíš, viac hydratovaný. A že mám málo kôrky na ulamovanie? Veď pozri nižšie.
Včera ráno som urobila pokus s kváskovým cestom, podiel celozrnnej ražnej múky však bol len cca 1/3 k 2/3 pšeničnej. Žiadne miesenie varechou alebo v robote. Múku som odvážila len kvôli tomu, lebo bez toho ešte nemám odhad, koľko si pýta soli, kvások a vodu len tak, odhadom + ľanové, slnečnicové a drvené tekvicové semená. Niekedy dávnejšie sa na nete jedna pani zamýšľala, že veď naše staré mamy určite múku a kvások nevážili, na rozdiel odo mňa však vedeli odhadnúť aj množstvo soli, takže len kvôli nej som si to nemohla dovoliť. Neobávala som s toho experimentu, vedela som, že na kvások sa môžem 100% spoľahnúť, je perfektne zrelý, má cca 3 mesiace, takže síce ešte mladý, ale batoľa už nie je.
Cesto som hnietla na doske ako rezancové, samozrejme, nie také tuhé. Kyslo zo 4 hodiny, potom som ho s odstupom asi 1 hodiny 3x tak isto spracovala na doske, najprv ponaťahovala a postupne zabalila(zaguľatila). Možno sa to zdá zložité, alebo čas okradajúce, každé vypracovanie trvalo však len zo 5 minút. Nakoniec som dala vykysnúť do košíka, stačila mu asi hodina, hodina aj pol. Vždy kyslo pod veľkým sáčkom, ale najprv som do sáčka fúkla, aby sa "zdul", takže bolo akoby pod zvonom. Čas som veľmi nesledovala ale občas nakukla, ako sa tvári. Už dávnejšie som chcela vyskúšať piecť tak, ako sa zvyknú vysokohydratované, v pekáči. Liatinový pekáč(či hrniec je to, skôr niečo medzitým) som aj s vrchnákom zohrievala v rúre na 270 st. cca 20 minút, vyklopila doň cesto, narezala žiletkou(mám k nej rúčku, manžel mi vyrobil, keď sa žiletka vloží, ohne sa do mierneho C), prikryla a rýchlo s ním do rúry. Piekla pri 250 st. 30 minút, odokryla a pri 200 st. dopekala. Medzitým zo 3x rozprašovačom orosila, lebo pri ražnej múke by kôrka stvrdla na podošvu. Teraz je chrumkavá až na to dosť, aj je statočne popraskaný. Netušila som, že s kváskom mi až tak podrastie, takú „skoroguľu“ som ešte nemala.
Chleby nefotím len kvôli názornej ukážke tu na porade, hlavne preto, že vždy dávam rôzne druhy múk, tiež v inom pomere, skúšam meniť postupy, hľadám optimálne, preto si zloženie občas napíšem, lebo dopredu neviem, ako to dopadne a ak dobre, chlieb vyfotím, aby som si neskôr spomenula, ktoré že to zloženie ingrediencií k nemu patrí. Mám sa čo ešte učiť.
Jaj, ale som sa rozpísala, prepáčte. To bude tým, že dnes padla, všetko hotové!
Naposledy upravil Marína : 27.03.13 at 14:10
1_kvas_chlieb.JPG  
2_kvas_chlieb.JPG  
3_kvas_chlieb.JPG  
4_kvas_chlieb.JPG  
5_kvas_chlieb.JPG  

1/1
11 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Polievka nám zostala, tak dnes žemlovka- tvarohovo-jablková. Pre dcéru aj s banánom, inak ju nezje.
3 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Marína Pozri príspevok
Olinka, normálne mi googlik musel vyhľadať, čo si mi to chcela zdeliť, nebolo to v reči môjho kmeňa. Olinka, ak môžem poradiť, pred vložením cesta košík poriadne vytri múkou, aby ti medzi prútikmi neostala žiadna medzierka, hlavne, ak cesto nie je tuhé, pretože stačí jedno pricvaknutie cesta a pri vyklopení ti ostane visieť na košíku ako na gume, síce sa odtrhne, nebude však pekný chlieb. Na druhej strane, práve na tom mieste bude chrumkavý. Pozri tu, mne sa zadarilo http://www.porada.sk/t200638-p34-co-...ml#post2251106 Ja narezávam kváskový chlieb, ktorý má vyšší podiel ražnej múky a cesto je tuhšie. Ten tak pekne nepraskne, ako taký, na ktorý ty zrejme myslíš, viac hydratovaný. A že mám málo kôrky na ulamovanie? Veď pozri nižšie. Včera ráno som urobila pokus s kváskovým cestom, podiel celozrnnej ražnej múky však bol len cca 1/3 k 2/3 pšeničnej. Žiadne miesenie varechou alebo v robote. Múku som odvážila len kvôli tomu, lebo bez toho ešte nemám odhad, koľko si pýta soli, kvások a vodu len tak, odhadom + ľanové, slnečnicové a drvené tekvicové semená. Niekedy dávnejšie sa na nete jedna pani zamýšľala, že veď naše staré mamy určite múku a kvások nevážili, na rozdiel odo mňa však vedeli odhadnúť aj množstvo soli, takže len kvôli nej som si to nemohla dovoliť. Neobávala som s toho experimentu, vedela som, že na kvások sa môžem 100% spoľahnúť, je perfektne zrelý, má cca 3 mesiace, takže síce ešte mladý, ale batoľa už nie je. Cesto som hnietla na doske ako rezancové, samozrejme, nie také tuhé. Kyslo zo 4 hodiny, potom som ho s odstupom asi 1 hodiny 3x tak isto spracovala na doske, najprv ponaťahovala a postupne zabalila(zaguľatila). Možno sa to zdá zložité, alebo čas okradajúce, každé vypracovanie trvalo však len zo 5 minút. Nakoniec som dala vykysnúť do košíka, stačila mu asi hodina, hodina aj pol. Vždy kyslo pod veľkým sáčkom, ale najprv som do sáčka fúkla, aby sa "zdul", takže bolo akoby pod zvonom. Čas som veľmi nesledovala ale občas nakukla, ako sa tvári. Už dávnejšie som chcela vyskúšať piecť tak, ako sa zvyknú vysokohydratované, v pekáči. Liatinový pekáč(či hrniec je to, skôr niečo medzitým) som aj s vrchnákom zohrievala v rúre na 270 st. cca 20 minút, vyklopila doň cesto, narezala žiletkou(mám k nej rúčku, manžel mi vyrobil, keď sa žiletka vloží, ohne sa do mierneho C), prikryla a rýchlo s ním do rúry. Piekla pri 250 st. 30 minút, odokryla a pri 200 st. dopekala. Medzitým zo 3x rozprašovačom orosila, lebo pri ražnej múke by kôrka stvrdla na podošvu. Teraz je chrumkavá až na to dosť, aj je statočne popraskaný. Netušila som, že s kváskom mi až tak podrastie, takú „skoroguľu“ som ešte nemala. Chleby nefotím len kvôli názornej ukážke tu na porade, hlavne preto, že vždy dávam rôzne druhy múk, tiež v inom pomere, skúšam meniť postupy, hľadám optimálne, preto si zloženie občas napíšem, lebo dopredu neviem, ako to dopadne a ak dobre, chlieb vyfotím, aby som si neskôr spomenula, ktoré že to zloženie ingrediencií k nemu patrí. Mám sa čo ešte učiť. Jaj, ale som sa rozpísala, prepáčte. To bude tým, že dnes padla, všetko hotové!
Nema niekto z vas pekarov takychto uzasnych chlebikov tie vase recepisy pokope v nejakom dokumente? Cez sviatky by som rada nieco skusila upiect - normalne v "trubovej rure"
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Žofka, osobne nemám, len tak po lístočkoch. Závisí od toho, či si už niekedy piekla chlieb, alebo nie. Tiež, či máš kvások, alebo chceš na kysnutie použiť droždie. Ak si ešte nikdy nepiekla, myslím, že najvhodnejšie je začať úplne jednoduchým. Do profilu ti dám link na video, najlepšia je názorná ukážka, sama uvidíš, ako ho zvládnu aj malé deti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať