Zavrieť

Porady

"Obcikávanie" nabytku psikom /Yorkom.

Dobrý deň, chcela by som poprsoiť o radu, Máme malého Yorka, ktorý má takmer 2 roky a rovnako dlho pretrvávajúci problém. Pes nám obcikáva všetko, čo mu príde pod nohy. Nie je to nedostatkom pobytu von. Pri venčení sa vyciká aj niekoľkokrát a akonákle príde dnu, do domu, ide a ociká niektorú zárubňu, kôš na prádlo...čokoľvek. Každé ráno som vstávala k ocikanému nábytku, teraz ho na noc a v našej neprítomnosti zatvárame do pivnice, aj keď mi to nie je po vôli, neviem to inak riešiť. V poslednej dobe sa to zhoršilo aj tým, že keď mu treba cikať, až ani nezíde po schodoch, skrátka len vylezie z pelechu a napríklad 10 cm od neho sa vyšpiní. Jeden odborník mi povedal, že pes si len "preznačnováva" a keďže sme mali psa už predtým, stále ho tam cíti.......Prosím Vás, neviete mi niekto poradiť, čo mám so psom robiť? Rady typu: chyba bude v panovi a podobne mi asi v tomto prípade nepomôžu........Ďakujem za každu radu a prajem pekný deň.
Naposledy upravil arizona : 25.07.13 at 13:08
Usporiadat
Téma je uzavretá.
erik555 erik555

erik555 je offline (nepripojený) erik555

Braňo
naopak, súčasťou dobrej výchovy sú aj tresty za nesprávne vykonané veci, kľudne si to prejdi s nejakým kynológom. pes veľmi dobre chápe za čo je trestaný a za čo je odmeňovaný.
Lenze aky trest mas na mysli? U psov by sa nemal vyvolavat strach nejakym fyzickym trestom....ale napomenutim, dotykom a spravnou energiou, ze sa vam to nepaci, co robi! Neviem, ale tie metody napominania od Cesara Millana sa mi velmi pacia...
1 0
asedma asedma

asedma je offline (nepripojený) asedma

tu su dobre rady ..http://www.psycholog-psu.com/poradna...p=82552#p82552
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

kopretinka
bjuty smis
kopretinka
zjavne nechápeš psov.Pes sa netrestá,pes sa vychováva a cvičí a odmeňuje za dobre vykonaný povel.Pes berie za členov svorky toho,s kým žije.Ľutujem toho psa a vôbec sa nečudujem,že to robí.Možno to robí zo strachu. A ako vidím,ani si nečítala nič z tých debát,čo sú hore v tom linku.
prosím ťa a kého - akých máš ty psov ?
čo má spoločné rasa psa s jeho výchovou.základný výcvik je rovnaký,či je to gaučový povaľač alebo pes na stráženie alebo záchranár.
neviem, čo bolo také nezrozumitelné na mojej jednoduchej otázke ?
prosím ťa a kého - akých máš ty psov ?
a ešte menej chápem, prečo som za takúto jednoduchú otázku dostal od teba mínusku ....tak ťa potrápila ??
0 1
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ked pes /ci ine dom. zviera/ spini v byte , vacsinou tym dava najavo svoju nespokojnost s niecim. Mozno sa nudi,ziarli na ineho clena rodiny, ze sa mu viac venuju a pod.
Ak na jedno miesto chodi spinit castejsie, to miesto je uz nasiatnute jeho mocom, on ho tam citi ,takze si to moze mylit s wc-kom. Treba vsetko riadne vyumyvat,vydezinfikovat octom,alebo savom. po viacnasobnom vyumyvani sa pachy prekryju...
Prip.psikovi presunut pelech do inej miestnosti a tam si to ustrazit od zaciatku.

Niekedy takymto chovanim moze psik upozornovat aj na nejaku chorobu. Navstivte veterinara,aby tuto moznost vylucil.
Ak to nebude zdr.problem, tak potom treba vela trpezlivosti a vzdelavania,aby ste psika oducili.
Naposledy upravil arizona : 24.07.13 at 20:34 Dôvod: preklep
3 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... mám na to rovnaký názor ako arizona ... záverom už len uvediem, že máme tu na porade dobrú tému: http://www.porada.sk/t202358-starost...-o-psa-ii.html ... ak potrebuješ poradiť ... a radi Ti pomôžeme ...
0 0
expeeert expeeert

expeeert je offline (nepripojený) expeeert

No ak má pes 2 roky a odvtedy pretrváva problém, tak to bude len nesprávnou výchovou. Keď ste ho to nenaučili od šťenaťa a zvykol si na to tak to teraz bude horšie.
V podstate nášho psa chováme na dvore ani sme ho nemuseli učiť a sám si vytvoril miesta kde chodí čúrať. Keď je teplo tak býva v pivnici a tam ho tiež nebolo treba učiť aby tam nečúral, tiež sa sám pýtal na dvor.
Inak ešte je mladý, ešte by sa to malo dať, len bude treba trpezlivosť - určiť mu miesto, kde môže čúrať v byte - tak aby cítil pach že tam to nevadí, striehnuť, keď čúra a ho pokarhať v tej chvíli - karhanie neskôr už nepochopí a to čo očúral treba nejakým aromatickým sprejom prekryť.
Treba ale sústavne striehnuť. Je dosť možné ako bolo písané vyššie že si preznačkúva po predchádzajúcom psovi, ale ak je to len od mala, tak to môže byť aj zlý zvyk, ktorý ste len včas nepodchytili.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

lujza.j
mlisa
katarinkamt
No, neviem, ci su toto reakcie na moj prispevok.........mozno som nenapisala jasne: chodime s nim, von, ma vybeh, cele dni moze travit na zahrade, ale on pride aj po hodinovom venceni dnu a sup ku zarubni......a mame len jedneho psa, takze vodcom svorky sa asi neciti a co sa tyka trestov, trestala som ho za to od malicka a nic nepomohlo...
svorka neznamená svorka psov... svorka je pre neho celá tvoja rodina :-) A pointa je, že pes musí chápať že ty si vodca svorky a určuješ pravidlá, nie on
Toto snad kazdy psickar vie,ale asi nie.....
Neviem, čo si predstavuješ pod pojmom "psíčkar" a že niečo o svorkách snáď každý z nich vie. Čo ja poznám majiteľov týchto "Kikiniek", tak až na jedného a poznám ich požehnane, žiadny z nich nemá ani len najmenší šajn o svojom plemene a o psoch všeobecne. No a to že psi žijú v smečkách, to je nad ich chápanie. Oni jednoducho nie sú ochotní pripustiť, že pes vníma ich rodinu (svoje spoločenstvo) ako svorku a nevedia žiť bez prirodzenej hierarchie svorky.
---------------------------------------
No a k tomu jeho zlozvyku (značkovaniu).
Ten pes sa považuje za vodcu ich rodiny a byt považuje za svoje vlastné územie. Preto si ho označuje močom. Jediné riešenie je, zbaviť ho vodcovského postavenia a zakázať mu značkovať.
--------------------------------------------
Je to jednoduché. Stačí si niečo o psoch prečítať a vžiť sa do ich vnímania a chápania.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Sranda, ako napísala zadávateľka témy, že máme malého Yorka. Už na tom je vidieť, že si ani neuvedomuje, že má hlavne teriéra a nie Yorka. Toto je priam učebnicový príklad, ako vníma určitá skupina majiteľov psíkov, aké majú plemeno a nie akého majú psa. Skoro vždy ho poľudšťujú a naviac ho majú ako nejaký módny výstrelok a rodinného maznáčika. Vôbec nevedia, ako sa trestá a odmeňuje pes a ani ich to nezaujíma. Veď načo ich trápiť, keď sú takí milučký a naviac aj maličký.
1 0
erik555 erik555

erik555 je offline (nepripojený) erik555

Suhlasim s jar88...jednoducho pes nie je clovek a toto treba mat na pamati a pristupovat inak, aby potom z prvotnej zabavy a maznaniu neboli problemy s vychovou psika.
2 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

ked že má dosť výbehu a príležitostí vymočiť sa vonku,pes si jednoducho značkuje svoje uzemie......lebo to má dovolené...- a to je chyba

nedovol mu to..!
.sleduj ho a hned, ako si zdvíha nohu naň poriadne skríkni fuj to !
ak nebude pomáhať, zlož si noviny a k fujto mu švihni s nimi po krížoch....

alebo tu počúvaj rady milovníčok psov, čo im spáva v posteli a pod pojmom výcvik si predstavujú, že ti má na príkaz zožrať z ruky plátok pražskej šunky....
0 1
Mária Mojžišová Mária Mojžišová
arizona
Ked pes /ci ine dom. zviera/ spini v byte , vacsinou tym dava najavo svoju nespokojnost s niecim. Mozno sa nudi,ziarli na ineho clena rodiny, ze sa mu viac venuju a pod.
Ak na jedno miesto chodi castejsie, to miesto je uz nasiatnute jeho mocom, on ho tam citi ,takze si to moze mylit s wc-kom. Treba vsetko riadne vyumyvat,vydezinfikovat octom,alebo savom. po viacerom pouziti sa pachy prekryju...prip.psikovi presunut pelech do inej miestnosti a tam si to ustrazit od zaciatku.
Niekedy takymto chovanim moze psik upozornovat aj na nejaku chorobu. Navstivte veterinara,aby tuto moznost vylucil.
Ak to nebude zdr.problem, tak potom treba vela trpezlivosti a vzdelavania,aby ste psika oducili.
Tiež si myslím, že by bolo dobré navštíviť lekára, veterinára nech ho vyšetrí. Môžu to byť aj iné príčiny ako je nevychovanosť napr. zápal močových ciest, choré ladviny, alebo psychika psíka, jeho strach z niečoho... Lekár môže pomôcť.... A možno by bolo dobré vyskúšať zmeniť jeho stravu, granule, ktoré papá, sú dostať aj také, ktoré sú určené pre chorých psíkov....Mali sme doma takýto problém, ale nie so psíkom, ale s kocúrikom. Už som bola zúfalá, chceli sme ho dať utratiť, ale našťastie lekári pomohli. Treba len trpezlivosť a hľadať stále riešenie.
3 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

katarinkamt
Dobrý deň, chcela by som poprsoiť o radu, Máme malého Yorka, ktorý má takmer 2 roky a rovnako dlho pretrvávajúci problém. Pes nám obcikáva všetko, čo mu príde pod nohy. Nie je to nedostatkom pobytu von. Pri venčení sa vyciká aj niekoľkokrát a akonákle príde dnu, do domu, ide a ociká niektorú zárubňu, kôš na prádlo...čokoľvek. Každé ráno som vstávala k ocikanému nábytku, teraz ho na noc a v našej neprítomnosti zatvárame do pivnice, aj keď mi to nie je po vôli, neviem to inak riešiť. V poslednej dobe sa to zhoršilo aj tým, že keď mu treba cikať, až ani nezíde po schodoch, skrátka len vylezie z pelechu a napríklad 10 cm od neho sa vyšpiní. Jeden odborník mi povedal, že pes si len "preznačnováva" a keďže sme mali psa už predtým, stále ho tam cíti.......Prosím Vás, neviete mi niekto poradiť, čo mám so psom robiť? Rady typu: chyba bude v panovi a podobne mi asi v tomto prípade nepomôžu........Ďakujem za každu radu a prajem pekný deň.
Myslim si, ze to mozu sposobovat rozne aspekty.. Jednym z nich mozu byt aj problemy s oblickami. Myslim si, zeby bolo vhodne dat psika najskor kompletne vysetrit veterinarom, ci nema nejaky zapal, zdravotny iny problem, ktory moze sposobovat to, ze nevydrzi a moci, ked aj pises, ze frekvencia mocenia v byte sa stava stale castejsou.

Dalsi aspekt moze byt aj to, ze naozaj preznackuvava svoje teritorium, kde sa on citi byt vodcom svorky. Tu ziadna vychova v takomto veku uz asi nepomoze, len da sa vyskusat, kazde znacenie, ktore urobi, treba omyt cistym octom. To neutralizuje pachy.
pripadne cez net sa da kupit taky sprey, ktore psikovi pachne neprijemne a k veciam nim postriekanym sa nepriblizuje, odpudzuje ho to.

Da sa tomu zamedzit aj nosenim takej pasky cez jeho penis, alebo niekto dava psikovi malicke detske jednorazove pienky, kde na chvostik sa robi dierka.

Niektori chovatelia, aj veterinari udavaju, ze sa znackovaniu teritoria da vyhnut aj kastraciou psa, nakolko pes po kastracii spravidla uz vobec neznackuje- nedviha nohu, moci ako sucka. Nie je to vsak pravidlom.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

...snáď nemá problémy zdravotné dva roky...to už by sa asi ukázalo aj inak....ja teda neviem ale moj pes napr. ked grcia, alebo sračkuje.....prvá pomoc čierne uhlie a ked nezaberie tak k vetošovi...ale nespamätám sa po dvoch rokoch....močenia po byte
....a nehanbím sa zato áno moj pes je 35kg gaučový a postelový povalač
3 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

z toho popisu to nebudú zdravotné problémy...on sa vymočí vonku, vnútri si len značkuje svoje královstvo...kde jediný a neobmedzený král je on
treba mu vysvetliť, že to tak nie je...aj 2 r. to pochopí...
1 0
deeeee deeeee

deeeee je offline (nepripojený) deeeee

presne treba určiť hranice ,čo smie a čo nesmie ,ale dlhšiu dobu sledujem, že yorkshiri a čivavi majú tendenciu ošťávať, u iných plemien som to ešte nevidela, pocikať stane sa raz za čas to každému šteniatku ujde ale dospelé čivavy a yorki to robia na just a ešte si to užívajú keď sa tvária nevine pred vlastným majiteľom, buď to majú v sebe ako silnejšiu teritorialnosť, než iné plemená alebo jednoducho si tieto plemena vyberajú ľudia so slabou energiou a slabé vodcovské typy. máme doma yorkshira a nedovolí si to , preto si skôr myslím, že je to o vodcovstve, čo pes smie a čo nie, ale rozmajzlaný malamut alebo doga vám byt neoští na just, proste si to nedovolí. a keď už chcem odstrániť pach preoštávaného miesta existuje nato sprej proti oštávaniu
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

deeeee
presne treba určiť hranice ,čo smie a čo nesmie ,ale dlhšiu dobu sledujem, že yorkshiri a čivavi majú tendenciu ošťávať, u iných plemien som to ešte nevidela, pocikať stane sa raz za čas to každému šteniatku ujde ale dospelé čivavy a yorki to robia na just a ešte si to užívajú keď sa tvária nevine pred vlastným majiteľom, buď to majú v sebe ako silnejšiu teritorialnosť, než iné plemená alebo jednoducho si tieto plemena vyberajú ľudia so slabou energiou a slabé vodcovské typy. máme doma yorkshira a nedovolí si to , preto si skôr myslím, že je to o vodcovstve, čo pes smie a čo nie, ale rozmajzlaný malamut alebo doga vám byt neoští na just, proste si to nedovolí. a keď už chcem odstrániť pach preoštávaného miesta existuje nato sprej proti oštávaniu
To myslis vazne?
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

bjuty smis
ked že má dosť výbehu a príležitostí vymočiť sa vonku,pes si jednoducho značkuje svoje uzemie......lebo to má dovolené...- a to je chyba

nedovol mu to..!
.sleduj ho a hned, ako si zdvíha nohu naň poriadne skríkni fuj to !
ak nebude pomáhať, zlož si noviny a k fujto mu švihni s nimi po krížoch....

alebo tu počúvaj rady milovníčok psov, čo im spáva v posteli a pod pojmom výcvik si predstavujú, že ti má na príkaz zožrať z ruky plátok pražskej šunky....
Tu musím odporovať, psa nikdy nesmieš biť a považovať to za výchovu. Dokonca ani novinami, lebo on to nepovažuje za trest. Pes bitku jednoducho nechápe, ako výchovnú odplatu za niečo, čo vykonal.
--------------------
Tak ako som už predtým napísal, ak chcete vychovávať psa, musíte si naštudovať (prečítať), ako psi fungujú.
Napríklad, ako trestá sučka šteňa. Jediné, čo sučka šteniatku urobí, keď neposlúcha, je jemné uštipnutie prednými zubami do kože v zadnej tretine chrbta. Je to možné napodobniť aj rýchlym štipnutím rukou. To pes chápe úplne prirodzene, ako jasný zákaz. Pritom vôbec nezáleží na bolestivosti či intenzite. Myslím tým, že netreba štípať silnejšie a silnejšie s očakávaním zvýšenia účinnosti zákazu, on to vníma, ako jasné gesto.
---------------------------
Pes je jednoduchší tvor, ako človek, jemu stačí gesto aj na vymedzenie teritória a dokonca aj na postavenie v pomyselnej svorke. Potom je vďačný aj za posledné miesto v hierarchii a jediné na čom mu naďalej záleží, je príslušnosť k svorke.
5 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

lujza.j
...snáď nemá problémy zdravotné dva roky...to už by sa asi ukázalo aj inak....ja teda neviem ale moj pes napr. ked grcia, alebo sračkuje.....prvá pomoc čierne uhlie a ked nezaberie tak k vetošovi...ale nespamätám sa po dvoch rokoch....močenia po byte
....a nehanbím sa zato áno moj pes je 35kg gaučový a postelový povalač
Niektory pes ma cely zivot. Tento poznatok o oblickach som napisala z konkretnej skusenosti jednej znamej, mala psika a az vo veku 8 rokov prisli na to, preco robi to, co robil. Tiez si mysleli, ze je nevychovany a rozmaznany!.
Ale urcovat presnu pricinu len takto cez pismena, bez toho, aby sme psa videli ako kona v urcitych situaciach, je len tipovanie.
Preto som uviedla viac moznosti, predsa sa neda jednoznacne urcit takto pricina, niekedy sa nenajde ani za cely zivot psa.
a tym, co trestaju psov, nech si tiez capnu jednu za to, aku starostlivost venovali psovi, ked bol steniatkom.
Naposledy upravil alaya1 : 24.07.13 at 19:57
2 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

deeeee
presne treba určiť hranice ,čo smie a čo nesmie ,ale dlhšiu dobu sledujem, že yorkshiri a čivavi majú tendenciu ošťávať, u iných plemien som to ešte nevidela, pocikať stane sa raz za čas to každému šteniatku ujde ale dospelé čivavy a yorki to robia na just a ešte si to užívajú keď sa tvária nevine pred vlastným majiteľom, buď to majú v sebe ako silnejšiu teritorialnosť, než iné plemená alebo jednoducho si tieto plemena vyberajú ľudia so slabou energiou a slabé vodcovské typy. máme doma yorkshira a nedovolí si to , preto si skôr myslím, že je to o vodcovstve, čo pes smie a čo nie, ale rozmajzlaný malamut alebo doga vám byt neoští na just, proste si to nedovolí. a keď už chcem odstrániť pach preoštávaného miesta existuje nato sprej proti oštávaniu
Presne tak, tie "kikinky" si vždy vyberajú takí zvláštni ľudia. Ale skôr by som povedal, že nie so slabou energiou, ale zle smerovanou iniciatívou.
Ja som mal silného, ostrého a veľmi dominantného dobermana a pritom bol maznáčikom celej rodiny. Od malička bol vedený a usmerňovaný v tom, kde je jeho miesto vo svorke a kto určuje pravidlá. Naozaj nezáleží na plemene, záleží len na schopnostiach, či skôr na záujme - nezáujme majiteľa.
2 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

no keď vidím tie čivavy v kožúšku a s kamienkami na obojku-dokonca som videl aj s nafarbenou srsťou, tak silne pochybujem o duševnej spôsobilosti k chovu.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať