Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
allicie
ZAKLAD DANE MALA 164773,-, JE NIZKOPRIJMOVA? A CO JE TO UHRN MM?
Nie určite nesplní podmienku,čiže ak platila preddavky každý mesiac,nemal by jej vzniknúť nedoplatok,ale ani preplatok.
/1/2 úhrnu MM za sledované obd. 9-12 = 6500x4:2=13000.- Sk/
0 0
48912 48912

48912 je offline (nepripojený) 48912

Kamoška je študentka na VŠ externá forma štúdia. Pracovala v r.2005 na DoBPŠ a v 09-12/2005 mala viac ako 13.000,- Sk. Ma podat RZ ZP? Ake tlačivo?
0 0
allicie allicie

allicie je offline (nepripojený) allicie

DAKUJEM. STE ZLATI.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

deimik
Prosím o pomoc,
Od 1.1.2005 - 31.1.2005 som bola SZČO a z tohto mesiaca som mala ako SZČO aj príjem. K 31.1.2005 som pozastavila činnosť SZČO. A k 31.12.2005 som zrušila živnosť. Zároveň som bola od 1.1.2005 - 31.12.2005 aj zamestnancom. Osobne som sa za SZČO považovala len za január 2005, ale pani v poisťovni mi povedala, že som ním bola celý rok. Aké obdobie si mám zadať do r. B04.
Možno si nebola odhlásená ako SZČO v ZP, alebo pani v ZP nepodala správnu informáciu. Ak si nebola odhlásená, treba sa odhlásiť k 31.1.2005 spätne. V B04 do 31.1.2005.

deimik
Tiež som si dopredu v decembri 2004 zaplatila odvod do VšZP, ale v januári som už neplatila nič. Po odovzdaní dokladu o zastavení živnosti mi VšZP vydala doklad, že nemám žiadne nedoplatky. Ako mám zapísať odvod za r. 04 ?
Celkom nerozumiem. Dopredu v decembri bolo zaplatený preddavok za január 2005, alebo to bolo poistné za december 2004?
0 0
allicie allicie

allicie je offline (nepripojený) allicie

Nie určite nesplní podmienku,čiže ak platila preddavky každý mesiac,nemal by jej vzniknúť nedoplatok,ale ani preplatok.
/1/2 úhrnu MM za sledované obd. 9-12 = 6500x4:2=13000.- Sk/

PRAVE ZE MI VYSIEL PREPLATOK. DO 30.06.2005 PLATILA 910,- A POTOM PLATILA 1418 TO BOLO 14% A TERAZ V TOM TLACIVE MI VYSIEL PREPLATOK 2339 A PREDDAVKY BUDU 970,- MOZE TO TAK BYT?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

48912
Kamoška je študentka na VŠ externá forma štúdia. Pracovala v r.2005 na DoBPŠ a v 09-12/2005 mala viac ako 13.000,- Sk. Ma podat RZ ZP? Ake tlačivo?
Študentka externej formy štúdia nie je poistencom štátu. Ak nie je zamestnaná ani SZČO, mala byť prihlásená ako samoplatiteľ od 1.9.. Ak nebola, nech tak urobí spätne a pri príjme z DBPŠ nad 13000 musí podať RZZP na tlačive C.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ahojte poradaci, hladam tu nejaky priklad podobny mojmu,ale nedari sa mi. Najskor sa chcem opytat, ci nejako suvisi s rocnym zuctovanim PN zaciatkom roka 2005. Lebo vtedy plati poistne stat,ak sa nemylim.
Dotycna bola do 1.4.2005 SZCO a zaroven bola januar,februar PN. Od 1.4. do 30.6.2005 bola zamestnana. Potom bola do konca roka na urade prace. Uhrn prijmov nebude dosahovat 78 000,- Sk. Cize jej mam asi urobit typ X. Je to tak? Hlavne ma zaujima ako to je s tou PN, ci sa to niekde uvedie. Dakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

allicie
Nie určite nesplní podmienku,čiže ak platila preddavky každý mesiac,nemal by jej vzniknúť nedoplatok,ale ani preplatok.
/1/2 úhrnu MM za sledované obd. 9-12 = 6500x4:2=13000.- Sk/

PRAVE ZE MI VYSIEL PREPLATOK. DO 30.06.2005 PLATILA 910,- A POTOM PLATILA 1418 TO BOLO 14% A TERAZ V TOM TLACIVE MI VYSIEL PREPLATOK 2339 A PREDDAVKY BUDU 970,- MOZE TO TAK BYT?
Môže to tak nejak byť, ale presne závisí od toho, akú sumu ZP si uplatnila vo výdavkoch pri výpočte základu dane.
0 0
deimik deimik

deimik je offline (nepripojený) deimik

somij
Možno si nebola odhlásená ako SZČO v ZP, alebo pani v ZP nepodala správnu informáciu. Ak si nebola odhlásená, treba sa odhlásiť k 31.1.2005 spätne. V B04 do 31.1.2005.


Celkom nerozumiem. Dopredu v decembri bolo zaplatený preddavok za január 2005, alebo to bolo poistné za december 2004?
No v decembri som platila 2x odvod do VšZP - jeden na začiatku mesiaca a druhý krát na konci mesiaca.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

deimik
No v decembri som platila 2x odvod do VšZP - jeden na začiatku mesiaca a druhý krát na konci mesiaca.
No ale ten odvod na konci decembra bolo poistné za december 2004 alebo preddavok na január 2005 ?
Predpokladám, že to bolo za december 2004, potom v r.B06 a B08 budú nuly. Ak by to bol preddavok za január 2005, tak tá suma by bola v r.B06, v B08 by bola nula.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

KvetkaK
Ahojte poradaci, hladam tu nejaky priklad podobny mojmu,ale nedari sa mi. Najskor sa chcem opytat, ci nejako suvisi s rocnym zuctovanim PN zaciatkom roka 2005. Lebo vtedy plati poistne stat,ak sa nemylim.
Dotycna bola do 1.4.2005 SZCO a zaroven bola januar,februar PN. Od 1.4. do 30.6.2005 bola zamestnana. Potom bola do konca roka na urade prace. Uhrn prijmov nebude dosahovat 78 000,- Sk. Cize jej mam asi urobit typ X. Je to tak? Hlavne ma zaujima ako to je s tou PN, ci sa to niekde uvedie. Dakujem.
PN sa u SZČO nezohľadňuje do 31.8.2005. Za SZČO na PN do 31.8. štát poistné neplatil, tá PN sa neuvedie nikam. Tlačivo X+XA,XB.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Dakujem pekne.
Cize ta dotycna mala platit poistne za vsetky mesiace kym bola SZCO?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mala platiť preddavky. Ak neplatila, v RZ sa to vyrovná v závislosti od príjmu. Ale za tie tri mesiace zaplatí minimálne z VZ 3xminimálna mzda.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Som si to aj ja myslela, len som si nebola ista. Lebo ich nema zaplatene.
Dakujem este raz. Aj za trpezlivost.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

akurat mi vystrelil takyto priklad:

zivnostnik pozastavil v januari 2005 zivnost /stale je pozastavena/, ale kedze bol aj konatel nadalej platil odvody do zdravotnej ako szco. Az 1.9. sa nahlasil ako dobrovolne nezamestnany a tak aj platil preddavky. Ako konatel prijem nema. Zo zivnosti VZ 200.000,-

Vyplnujem typ S, SB+SC? alebo typ B, ktory mu poslala poistovna predvyplneny?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

S,SB,SC .
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

Prosim poradte.

Osoba evidovana na urade prace po cely rok. Zaroven od 1. 9 . 2005 sprostredkovatel 2. piliera (DSS) s prijmom nizsim ako 13 000 Sk. Ma povinnost podat rocne zuctovanie? Ak ano, ake tlacivo?
dakujem.
0 0
liw liw

liw je offline (nepripojený) liw

dobry vecer,
prave som dovyplnala RZ a ostala som zaskocena. Je mozne, aby mi suma preddavkov na ZP pre buduci rok (od 1.7.2006) vysla vyrazne vyssia ako zaplatene preddavky + vypocitany nedoplatok za ZP za rok 2005?
dakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jery
Prosim poradte.

Osoba evidovana na urade prace po cely rok. Zaroven od 1. 9 . 2005 sprostredkovatel 2. piliera (DSS) s prijmom nizsim ako 13 000 Sk. Ma povinnost podat rocne zuctovanie? Ak ano, ake tlacivo?
dakujem.
Predovšetkým sa má prihlásiť na ZP ako SZČO spätne od 1.9.2005. Potom musí robiť RZ na tlačive B a bohužiaľ, potom mu vyjde doplatiť veľká suma za 9-12 14% z 26000, ak nie je invalid a pod.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

liw
dobry vecer,
prave som dovyplnala RZ a ostala som zaskocena. Je mozne, aby mi suma preddavkov na ZP pre buduci rok (od 1.7.2006) vysla vyrazne vyssia ako zaplatene preddavky + vypocitany nedoplatok za ZP za rok 2005?
dakujem.
V podstate nie, ak si to myslela tak, ako si napísala. Napíš radšej čísla.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať