Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Kde mi zmizol príspevok 1020? Nevidím ho tu....
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Somij a Melnick ďakujem pekne, je to skutočne smutný prípad. Dobre rozumiem tomu, že preddavky nebude platiť, lebo na r. 64 vyšlo 39,- a to len kvôli tomu, že je evidovaná na UP. Ak by nebola platila by 966.-, nakoľko má pridelené DIČ.
0 0
kubranka kubranka

kubranka je offline (nepripojený) kubranka

Aj ja mám jeden problém s RZZP. Ostatné sa mi podarilo nájsť a našla
som aj podobný tomu môjmu, ale nie presne môj prípad. Robím RZZP
SZČO, ktorá podnikala celý rok. Okrem toho bola celý rok poslancom
mestského zastupiteľstva, kde dosiahla celkový príjem cca 6.000,-- Sk.
Preddavky platila iba ako SZČO, z platu poslanca preddavky odvádzané
neboli. Mám do RZZP zahrnúť iba príjmy z podnikania alebo aj poslanecké,
resp. ktoré tlačivo mám potom použiť? Vopred Vám všetkým ďakujem.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Magma
Kde mi zmizol príspevok 1020? Nevidím ho tu....

Je na strane 102.
0 0
Ria69 Ria69

Ria69 je offline (nepripojený) Ria69

áno je to tak, na r.28 je platba za 12/04 a chýba platba za 12/05, takže sú tam rozdiene hodnoty.
0 0
Ria69 Ria69

Ria69 je offline (nepripojený) Ria69

SZČO-celý rok 2005, ale mal aj prac.zmluvu s dvomi firmami na 5 hodín práce týždenne-aký typ použiť B a nezarátať to alebo iný a zarátať to .celk.príjem od zamestnáveľov z toho bol za rok asi 4 tis.sk.Ked by som podal B, príde na to poisťovňa???

Neviem o aký typ zmluvy ide-nemám ich fyzicky, ale na ročnom zúčtovaní píjmov FO zo záv.č. o zraz preddavkoch mal aj v kolonke poistné a príspevky (§5ods.8zák.) uvedené hodnoty- z príjmu 1710 Sk sumu 236sk, z príjmu2857 sk sumu 385 sk.Tak neviem čo mám teraz vyplniť
Naposledy upravil Ria69 : 25.06.06 at 12:09
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

DušanČ
Prosím o stanovisko. Robím RZ ZP pre nasledovný prípad. Od 1.1. do 30.6. a od 1.9. do 31.12. ako zamestnanec u dvoch zamestnávateľov. Od 1.6. do 31.12. súčasne SZČO s nulovým príjmom. Je mi jasné, že tlačivo S, 2 prílohy SA a 1 príloha SB. Pri podobných prípadoch, ktoré tu boli riešené sa vždy list SB odbavil konštatovaním, že sa vyplní SB s nulovými príjmami. Lenže v tomto prípade od 1.7. do 31.8. bol len SZČO. Vznikla povinnosť platiť ZP aspoň z minimálneho VZ alebo nie. Ak áno, vzniká na r. B32, B34 a B35 vymeriavací základ a na B37 poistné. Keďže dotyčný neplatil žiadne zálohy, vzniká z titulu SZČO za 2 mesiace, keď nebol zamestnancom, nedoplatok na poistnom.
Na prílohe SB - vyplníš II. odiel a to mesiac júl dni 31, 6500, 31 a august rovnako
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ria69
SZČO-celý rok 2005, ale mal aj prac.zmluvu s dvomi firmami na 5 hodín práce týždenne-aký typ použiť B a nezarátať to alebo iný a zarátať to .celk.príjem od zamestnáveľov z toho bol za rok asi 4 tis.sk.Ke d by som podal B, príde na to pisťovňa???
Nerozumiem celkom otázke,
O aké prac. zmluvy sa jedná - bolo z nich odvádzané na ZP?
0 0
beja beja

beja je offline (nepripojený) beja

Prosím Vás, pochopila som to správne, ak mi vychádza, že SZČO, ktorá vzhľadom k tomu že jej príjem nepresahoval 78 000,- Sk neplatila v r.2005 žiadne preddavky na poistné bude mať po vykonaní ročného zúčtovania vymeriavací základ 78 000,- Sk a nedoplatok na poistnom vo výške 10 920,- Sk???
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ak bola celý rok iba SZČO - tak musí zaplatiť poistné aspoň minimum , čo je tých 10920,-Sk
0 0
kubranka kubranka

kubranka je offline (nepripojený) kubranka

kubranka
Aj ja mám jeden problém s RZZP. Ostatné sa mi podarilo nájsť a našla
som aj podobný tomu môjmu, ale nie presne môj prípad. Robím RZZP
SZČO, ktorá podnikala celý rok. Okrem toho bola celý rok poslancom
mestského zastupiteľstva, kde dosiahla celkový príjem cca 6.000,-- Sk.
Preddavky platila iba ako SZČO, z platu poslanca preddavky odvádzané
neboli. Mám do RZZP zahrnúť iba príjmy z podnikania alebo aj poslanecké,
resp. ktoré tlačivo mám potom použiť? Vopred Vám všetkým ďakujem.
Neviete mi niekto poradiť, prosím?
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Muška
Na prílohe SB - vyplníš II. odiel a to mesiac júl dni 31, 6500, 31 a august rovnako
Muška, ďakujem za reakciu. To, čo uvádzaš mám urobené. Mne ide len o potvrdenie toho, čo som rozviedol ďalej, teda či naozaj vzniká nedoplatok na poistnom, keď bola živnosť založená 1.6.2005 a v mesiacoch júl, august nebol dotyčný súčasne zamestnancom a zo živnosti neplatil zálohy na ZP.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Dušan, áno má nedoplatok na ZP za tie dva mesiace, keď za neho nikto neplatil. Takže 2x910,-
0 0
lenka333 lenka333

lenka333 je offline (nepripojený) lenka333

uf...toho by bolo..:-)
Dobrý deň,
mam dotaz-ake tlačivo na RZZP,ak
SZCO-celý rok, materská-11.01.-25.07.
rodičovský príspevok od 26.07.
a VZ je vyšší ako 78.000,-
ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lenka, ak má VZ vyšší ako 78000,- tlačivo "B"

A vôbec tam nemusíš riešiť materskú, ani rodičovský.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Mohli by ste sa prosím vyjadriť aj k môjmu príspevku na str. 102. Odmietli v ZP prevziať ročné zúčtovanie, že je zlé!
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Magma
Spravila som kolegyni, ktorá bola vlani konateľom i zamestnancom RZZP na tlačive X a v ZP jej ho neprevzali, lebo malo byť podľa nich typ S a má jej vyjsť nedoplatok. PROSÍM pomôžte mi s tým pokúsim sa to opísať.
Bola zamestnancom celý rok 2005, od februára bola PN a od septembra na materskej dovolenke. Príjem zo zamestnania cca 25000 korún (nemám to pri sebe, tak len približne). Zo zamestnania riadne platila preddavky na ZP ona i zamestnávateľ, takže toto je v podstate vyrovnané. Konateľom bola od 1.1. do 20.6.2006, odmenu mala za celé obdobie vo výške 19500 Sk. Keďže bola konateľom popri zamestnaní, sama si určila výšku preddavkov po 200 Sk, teda preddavky zaplatila vo výške 1200 Sk. Spravila so RZZP typ X, pretože mala celkvý príjem z oboch činností pod 78 000 Sk a takto jej vyšiel nedoplatok 76 Sk. V ZP jej povedali, že nemôže použiť tlačivo X, pretože sa jej nemenila sadzba, má to byť S a musí doplatiť, lebo za tú dobu keď bola konateľ - SZČO mala platiť preddavky každý mesiac z minimálnej mzdy.
Podľa mňa keďže bola aj zamestnaná, tak má platiť preddavky len zo skutočného príjmu!? Majú pravdu v ZP?
Pomôžete sa mi v tom zorientovať? Ďakujem veľmi pekne.
V ZP nemajú pravdu.
Tlačivo X je správne (viď §2 ods.9 vyhlášky).
V princípe za obdobie do 20.6.mala platiť minimálne spolu z VZ 36834 Sk (ak nemala za január zo zamestnania minimálny základ vyšši ako 6500 alebo nie je invalidná a pod.). Ak zaplatila zo zamestnania z 25000, zo SZČO jej ostáva doplatiť z 11834 Sk, 14% je 1658 Sk, 1200 už zaplatila na preddavkoch, takže vychádza mi nedoplatok 458 Sk. 76 Sk mi nevyšlo, ale to môže byť vyšším príjmom zo zamestnania ako 25000.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

To znamená, že za každý mesiac, keď bola zamestancom ale na PN a bola zároveň SZČO musí zaplatiť z min. VZ, ak som to dobre pochopila. Tých 25000 mala práveže za obdobie január - do 5. februára, potom už bola PN. Takže bude pekne doplácať...
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

somij
V ZP nemajú pravdu.
Tlačivo X je správne (viď §2 ods.9 vyhlášky).
V princípe za obdobie do 20.6.mala platiť minimálne spolu z VZ 36834 Sk (ak nemala za január zo zamestnania minimálny základ vyšši ako 6500 alebo nie je invalidná a pod.). Ak zaplatila zo zamestnania z 25000, zo SZČO jej ostáva doplatiť z 11834 Sk, 14% je 1658 Sk, 1200 už zaplatila na preddavkoch, takže vychádza mi nedoplatok 458 Sk. 76 Sk mi nevyšlo, ale to môže byť vyšším príjmom zo zamestnania ako 25000.
Čiže, u nej sa berie ako keby bola stále zamestnaná hoci je na PN alebo na MD a platí za ňu štát/alebo neplatí?/ á musí platiť preddavky pretože je SZČO z min.6500, v prípade keby nebola PN alebo MD riadne by pracovala vtedy by sa jej preddavky zo SŽČO nerátali min. zo 6500 ale platila by také aké by vyšli čiže aj z nižšej sumy ako je 6500? Správne tomu rozumiem? Za január tiež musí platiť ako SZČO min.zo sumy 6500?
Naposledy upravil liduska : 25.06.06 at 07:56
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Magma
To znamená, že za každý mesiac, keď bola zamestancom ale na PN a bola zároveň SZČO musí zaplatiť z min. VZ, ak som to dobre pochopila. Tých 25000 mala práveže za obdobie január - do 5. februára, potom už bola PN. Takže bude pekne doplácať...
SZČO aj keď pola na PN alebo poberala materské, nebola poistencom štátu do 31.8., aj keď nemala príjem, aj keď bola SZČO popri zamestnaní. T.j. ten minimálny základ 6500 sa jej počíta aj počas PN, materskej. Ten príjem zo zamestnania je pomohol v tom (akj keď bol iba za január), že ako SZČO nebude doplácať tak veľa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať