Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

bazil
Prosím Vás o radu :
1. zamestnankyňa + SZČO ( príjem nulový )+ poberateľka materskej a rodičovského - typ S alebo X?
X ak štát platil poistné za obdobie poberania RP (v tom prípade X bez ohľadu na celkový VZ). Pozri pdf v mojej odpovedi pre ZuzkaOE.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 22.06.06 at 10:11
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katkaj
Janka napísala si to čo ja len trochu inými slovami a doplnila si aj preplatky. Tak asi sme to pochopili tak isto
Tak potom to hádam bude správne
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

elizabet100
Zaplatené platby na poistné za rok 2005 sa berie platba zaplatená do dňa podania RZ?

List XB, položka 06,08 prerušená živnosť.
ZP 12/2004 420,- 4.1.2005 zaplatené
1/2005 910,- 4.2.2005
2/2005 910,- 4.3.2005
3/2005 910,- 6.4.2005
4/2005 122,- 29.4.2005 preruš. živnosť.

10/2005 617,- zaplatené 24.3.2006
11/2005 910,- 24.3.2006
12/2005 910,- 24.3.2006

aké sumy budú na položke 06 a 08?
V p. B06 bude 910x5+122+617
Podľa toho, či robí JÚ alebo PÚ bude v p. B07 :
pri JÚ 420+910x3+122
pri PÚ 910x5+122+617
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

somij
X ak štát platil poistné za obdobie poberania RP. Pozri pdf v mojej odpovedi pre ZuzkaOE.
Janka čiže X by sa v tomto prípade použilo aj vtedy ak by bol úhrn príjmov náhodou viac ako 78000 ?
0 0
ZuzkaOE ZuzkaOE

ZuzkaOE je offline (nepripojený) ZuzkaOE

Ďakujem veľmi krásne
0 0
EKONOMKA EKONOMKA

EKONOMKA je offline (nepripojený) EKONOMKA

Hľadám niekoho, kto spracuje rzzp v Bratislave. Ide o cca 8 rzzp - szčo+zamestnanec+člen dozornej rady. Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

katkaj
Janka čiže X by sa v tomto prípade použilo aj vtedy ak by bol úhrn príjmov náhodou viac ako 78000 ?
Ak za to odobie RP mal nižší príjem ako 1/2 minimálnych miezd, tak na S sa táto skutočnosť preukázať nedá, takže X aj keď celkový VZ je viac ako 78000 Sk.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

somij
Ak za to odobie RP mal nižší príjem ako 1/2 minimálnych miezd, tak na S sa táto skutočnosť preukázať nedá, takže X aj keď celkový VZ je viac ako 78000 Sk.
Ďakujem Janka, zase jedna novinka pre mňa
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

katkaj
Ďakujem Janka, zase jedna novinka pre mňa
Je to v poučeniach - všeobecná časť, kto podáva na X
2. Poistenec, ktorý fficeffice" /><O:p></O:p>
a) v čase medzi 1. septembrom 2005 až 31. decembrom 2005 sa považoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až i) a k) zákona (napr. bol nezaopatreným dieťaťom, bol poberateľom dôchodku, poberal rodičovský príspevok atď.) a splnil podmienky uvedené v § 11 ods. 9 zákona alebo<O:p></O:p>

Ale aby som niekoho nezmiatla, iba ak má viaceré "činnosti" v roku 2005. Inak staćí A,B alebo C.
0 0
Rasticc Rasticc

Rasticc je offline (nepripojený) Rasticc

somij
Daňové priznanie je podkladom pre zúčtovanie SZČO (ale neprikladá sa ani jeho opis k RZ), keďže DP nemá a príjmy mala nulové, RZ urobí a do základu dane SZČO dá 0 Sk. RZZP urobí na tlačive X+XB za SZČO a XC za dohody. Asi takto (dala som SZČO do 10.2., tak si to upravte podľa skutočnosti) :
Dakujem velmi pekne za odpoved.........Tlaciva upravim podla skutocnosti.....Neviem sa ale zorientovat ci musi a kolko manzelka zaplatit poistne za dohody.Kedze je na materskej dovolenke a pobera RP.Stat za nu poistenie plati (predpokladam)......
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Rasticc
Dakujem velmi pekne za odpoved.........Tlaciva upravim podla skutocnosti.....Neviem sa ale zorientovat ci musi a kolko manzelka zaplatit poistne za dohody.Kedze je na materskej dovolenke a pobera RP.Stat za nu poistenie plati (predpokladam)......
Štát platí počas poberania RP od 1.9.2005, iba ak poberateľ má príjmy, resp.VZ nižši ako úhrn minimálnych miezd za obdobie poberania RP. Tá platba z dohôd vyjde na XC.
0 0
Rasticc Rasticc

Rasticc je offline (nepripojený) Rasticc

somij
Štát platí počas poberania RP od 1.9.2005, iba ak poberateľ má príjmy, resp.VZ nižši ako úhrn minimálnych miezd za obdobie poberania RP. Tá platba z dohôd vyjde na XC.
Kde najdem prosim na tlacive XC ten vysledok (ciastku ktoru ma zaplatit poistovni)?Poistne C36?........manzelka pobera rodicovsky prispevok od feb 2005......vypocet je za obdobie od feb alebo 1.9.?
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

prosim o help, lebo uz magorim. Ak je SZCO + RD - SZCO je od r.2005 cely rok, na RP od 1.9., VZ mi vysiel 54219 a r.64 - preddavky 633. nie som si istá s r.65. možem tam dať 633, alebo musim dat 966 ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Evička, podľa mňa 966,- Sk, nakoľko tá Tvoja známa nesplnila tú podmienku , že je za ňu platiteľ štát. Ak to za rok 2006 splní - preddavky jej vrátia.
Alebo si musí prerušiť živnosť.
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

Len si chcem byt ista:
ak ma firma len jedneho zamestnanca - ktory nema povinnost robit RZZP,
tak dana firma uz s RZZP neriesi nic.
Zamestnanec jedine poziadal o potvrdenie o prijmoch a preddavkoch. Tym ze mu to firma dala splnila vsetky povinnosti suvisiace s RZZP?
Podla mna teda uz nikde nic neposiela ani nepodava.
Prosim potvrdte mi to, alebo ma opravte.
Dakujem
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Nadi, len mi to moc nesedi s §16 odst.5, ona podnikala len jeden rok
0 0
Sica Sica

Sica je offline (nepripojený) Sica

Marína
Správne si to vysvetľuješ. Ak si preddavky na ZP platil v termínoch splatnosti tak:
p.26 = za obdobie 1/2005 - 12/2005, t.z. aj platba za december 2005 uhradená v 01/2006.
p.28 = v období 1.1.-31.12.2005, t.z. za 12/2004 + 1-11/2005(platby evidované v UCT v r.2005)
A v tej p.28 mám uviesť len platby do ZP alebo všetky poistné, o ktoré sme znížili základ dane? Už som z toho hokejista.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

kattka.c
Len si chcem byt ista:
ak ma firma len jedneho zamestnanca - ktory nema povinnost robit RZZP,
tak dana firma uz s RZZP neriesi nic.
Zamestnanec jedine poziadal o potvrdenie o prijmoch a preddavkoch. Tym ze mu to firma dala splnila vsetky povinnosti suvisiace s RZZP?
Podla mna teda uz nikde nic neposiela ani nepodava.
Prosim potvrdte mi to, alebo ma opravte.
Dakujem
Ak zamestnávateľ má len jedného zamestnanca ktorému vydal potvrdenie o príjmoch a preddavkoch tak teraz len čaká do 31.7. na oznámenie o nedoplatku alebo preplatku zamestnávateľa ktoré by mu mal zamestnanec oznámiť pokiaľ bude nedoplatok zamestnávateľa väčší ako 100,- Sk
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Sica
A v tej p.28 mám uviesť len platby do ZP alebo všetky poistné, o ktoré sme znížili základ dane? Už som z toho hokejista.
Kedže sa robí zúčtovanie zdravotného poistenia tak berieme do úvahy len zdravotné uplatnené vo výdavkoch
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

katkaj
Ak zamestnávateľ má len jedného zamestnanca ktorému vydal potvrdenie o príjmoch a preddavkoch tak teraz len čaká do 31.7. na oznámenie o nedoplatku alebo preplatku zamestnávateľa ktoré by mu mal zamestnanec oznámiť pokiaľ bude nedoplatok zamestnávateľa väčší ako 100,- Sk
uz teraz je jasne, ze oznamenie o nedoplatku firma od zamestnanca nedostane, pretoze nema nedoplatok.
Takze tym padom su uz vsetky povinnosti firmy splnene?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať