Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Denda
Ahojte poraďáci,
Pri vypľňaní tlačiva X ak v jednom mesiaci je súbeh SZCO a zamestnanec, sa VI oddiel vypisuje minimálny základ dokopy alebo len ten ktorý je vyšší?

Mám prípad keď je zamestnancom do 9.5.2005 ( príjem 33479,-) a od 10.5.2005 SZCO (strata).
V programe od somij mi vyplnilo aj tlačivo XD a neviem prečo
VI. oddiel:
- za mesiac, v ktorom je aspoň 1 deň súčasný súbeh, sa zapíše najvyšší z jednotlivých min. VZ.
- za mesiac, v ktorom je postupný súbeh, napr. do 9.5. bol zamestnanec, od 10.5. zacina SZCO, sa spočítajú min.VZ dokopy.

Je vylúčené, aby súčasne bol vyplnený list XB aj XD. V uvedenom prípade mal byť vyplnený len list XB.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jarkach
ja by som vás chcela poprosiť o radu,
SZCOod 20.7.2005 do 31.12.2005
od 1.1.2005 do 19.7.2005 nezamestnaná
robí mi problém vypisať položku B41 B 42 ZA KTORé MESIACE A TIEZ B31
DAKUJEM
B31 sa vyplní v prípade SZČO, ktorá súčasne spadá pod § 11 ods.8 písm.a) až i) alebo k) zákona, tj. je to študent, dôchodca, matka poberajúca rodič.príspevok atď.

B41 v uvedenom prípade je:
0 za mesiace január - jún,
12 za júl
31 za august
a za september až december buď plné počty dní alebo ak sa s pozitívnym výsledkom vyplní oddiel IV., tak sú tam nuly.

B42 je minimálny VZ prislúchajúci k dňom uvedeným v B41.
Ak v B41 je nula, bude nula aj v B42.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Melnick
http://www.porada.sk/t26026-p15-ron-...jie-otzky.html
Denda skús pozrieť tento príspevok od Janky.
TAK TO SA MI PODARILO. SORRY DENDA. ponáhľala som sa a tak to aj dopadlo ,išlo o príspevok 143-od somij.
0 0
Fragaria Fragaria

Fragaria je offline (nepripojený) Fragaria

Ahojte poraďáci.
Poprosím Vás o pomoc. Synovi vypľňam RZZP a neviem či som to urobila správne. Bol zamestnanec od 1,1,-27,9,2005, potom bol od 28,9,do 1,11,2005 na ÚP nezam. a od 2,11,do 31,12,2005 SZČO. Vypísala som tlačivá S,SA,SB.
V SA VZ 82095
4% 3287
10% 8210

V SB DZ 22652
B05 60
B06 910+966=1876 - to mám podľa salda zo zdr. poist.
B08 910
B21 60
B22 12783
B23 60
B31 11011
B32 12783
B33 0
B34 12783
B35 12783
B36 14
B37 1790
B 41 1
B 42 11011
B 43 14
B 44 1542
Vyšiel mi rozdiel 89 . V poist. je rozdiel 86 . 3 SK sú od zamestnávateľa.
Neviem či je to správne a či riadok B 44 mám správne.Ak nie tak ako mám tie riadky vyplniť. Ďakujem za pomoc.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
B22 má byť 12784. Inak je to OK.
B44 je OK, je to 14% z 11011

B45 je 1542. Ak sa mu to javí priveľa, nech v zmysle § 16 ods.10 žiada v ZP o zníženie sumy preddavku.
0 0
Fragaria Fragaria

Fragaria je offline (nepripojený) Fragaria

Pán Mihál , ďakujem Vám pekne za odpoveď , teraz to už môžem poslať aj tou poštou. Ešte by som sa Vás chcela spýtať na koľko sa dá znížiť preddavok, aby potom na budúci rok nemal zase veľký nedoplatok. Ďakujem.
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

kattka.c
chcem sa spytat, ci som vyplnila spravne RZZP pre poberatela invalidneho dochodku a zaroven zivnostnik cely rok. Stupen poklesu schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost je 60 percent.

tlacivo B:
r.26: 4918
r.27: 115488
r.28: 4385
r.29: 56016

suma min zakladov 39000

r.55: 3922
r.56: -996
r.57: 0
r.58: -996

r.62: 4668
r.63: 7
r.64: 327
r.65: 327

prosim potvrdte mi to, alebo ma opravte. DAKUJEM
opravila som to, ale prosim aby ste mi to este raz skontrolovali. Nech som si ista ze to mam dobre. DAKUJEM
(oprava je modrou)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Denda
Ahojte poraďáci,
Pri vypľňaní tlačiva X ak v jednom mesiaci je súbeh SZCO a zamestnanec, sa VI oddiel vypisuje minimálny základ dokopy alebo len ten ktorý je vyšší?

Mám prípad keď je zamestnancom do 9.5.2005 ( príjem 33479,-) a od 10.5.2005 SZCO (strata).
V programe od somij mi vyplnilo aj tlačivo XD a neviem prečo
Súhlas s Jozefom.
K programu - asi si dala príjem zo SZČO do karty "Príjem §6" - sem sa dávajú iba príjmy zamestnanca podľa §6. Na základ dane SZČO je položka na karte "SZČO".
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
kattka.c
opravila som to, ale prosim aby ste mi to este raz skontrolovali. Nech som si ista ze to mam dobre. DAKUJEM
(oprava je modrou)
Vyšlo mi to rovnako.
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

Dakujem. Len som si tym nebola ista, lebo v RZZP mu vysiel preplatok 996 Sk.
Vo februari, ked sme davali potvrdit zavazky do ZP mu dosiel list, ze ZP voci nemu eviduje pohladavku 533SK. Samozrejme, ze ju zapaltil - ale ako vyslo z RZZP asi zbytocne.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

kattka.c
opravila som to, ale prosim aby ste mi to este raz skontrolovali. Nech som si ista ze to mam dobre. DAKUJEM
(oprava je modrou)
Vyšlo mi to rovnako.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Opakujem sa po Melnick.
0 0
mata paluchova mata paluchova

mata paluchova je offline (nepripojený) mata paluchova

Prosím o radu. Poistenec bol celý rok starobný dôchodca, zamestnanec aj SZČO. Od 1.9.2005 do 31.12.2005 PN. Za rok 2005 mal zo zivnosti kladný HV, predtým strata. V decembri pri ukončení PP vyplatená odmena a preplatená dovolenka - presiahla sumu 43.095,-. Použila som X? Vyšiel mi nedoplatok aj u zamestnávateľa. Vôbec neviem či bol alebo nebol poistencom štátu? Ďakujem
0 0
33j 33j

33j je offline (nepripojený) 33j

Dobry den,
chcela by som poprosit o radu : SZCO - cely rok 2005 , zaroven pracoval od 20. 7. 2005 do 31. 12. 2005 v zahranici - prijem podla §5 . Ake tlacivo treba vypisat na RZZP ? je to S a SB ?
dakujem
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
33j
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu : SZCO - cely rok 2005 , zaroven pracoval od 20. 7. 2005 do 31. 12. 2005 v zahranici - prijem podla §5 . Ake tlacivo treba vypisat na RZZP ? je to S a SB ?
dakujem
Vypíše TYPB-príjmy v zahraničí sú pre RZZP nezaujímavé.
0 0
33j 33j

33j je offline (nepripojený) 33j

dakujem :O)))
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Akosi to tu neviem nájsť:
poradíte mi?
mám klasického zamestnanca a mal aj príjem z prenájmu nehnuteľností a podávali sme daňové priznanie typu B
Asi mu musím spraviť RZZP nie ako zamestnávateľ ale akoby si ho robil sám???
kam uvediem tieto príjmy?? - sú vôbec základom pre RZZP.
moc vďaka za rady.
0 0
Jana 55 Jana 55

Jana 55 je offline (nepripojený) Jana 55

Ahojte,čo potrebujem odovzdať k RZ pri type S,SA,SB?Potvrdenie o výške prijímu,RZ,Potvrdenie o podaní RZ, Oznámenie o nedoplatku alebo preplatku, a výpis z Daňového priznania?Ide o typ zamestnanec+SZČO.Chcem ísť odovzdať RZ a neviem či je to všetko.Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
sway
Akosi to tu neviem nájsť:
poradíte mi?
mám klasického zamestnanca a mal aj príjem z prenájmu nehnuteľností a podávali sme daňové priznanie typu B
Asi mu musím spraviť RZZP nie ako zamestnávateľ ale akoby si ho robil sám???
kam uvediem tieto príjmy?? - sú vôbec základom pre RZZP.
moc vďaka za rady.
Z príjmov zdanených podľa § 6 ods.3 ZDP (prenájmy) sa poistné na zdravotné poistenie neplatí, existencia takýchto príjmov nie je dôvod na ročné zúčtovanie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jana 55
Ahojte,čo potrebujem odovzdať k RZ pri type S,SA,SB?Potvrdenie o výške prijímu,RZ,Potvrdenie o podaní RZ, Oznámenie o nedoplatku alebo preplatku, a výpis z Daňového priznania?Ide o typ zamestnanec+SZČO.Chcem ísť odovzdať RZ a neviem či je to všetko.Ďakujem
Nutné sú len doklady o výške príjmov od zamestnávateľov. Výpis z DP nie je potrebný.

Potvrdenie o podaní RZ doporučujem si tiež pripraviť aby Vám tam dala pobočka podpis a pečiatku - aby ste mali potvrdenie o tom, že ste RZ podali.

Oznámenie o nedoplatku alebo preplatku do pobočky nenosíte - ale ho posielate tomu zamestnávateľovi, ktorému ste v RZ vypočítali nedoplatok aspoň 100 Sk alebo preplatok aspoň -100 Sk.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať