Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
[quote=D betka]Prosím o radu či podať RZ a ak áno ktoré:
1) 01-04/2005 nebol nikde evidovaný - mal byť samoplatiteľ? a do asi od 05/2005 PZ a príjem cca 8000,-mesačne nemusí
2) 01.01.-10.01.2005 nebola nikde evidovaná a od 11.1.2005 PZ a príjem min.mzda nemusí
3) dôchodca celý rok , má uzavretú PZ od 01.01.2005 do 31.12.2005 a príjem od 13620 do 32935 /brutto/ nemusí - má PZ a na účely ZP sa považuje za zamestnanca.
0 0
D betka D betka

D betka je offline (nepripojený) D betka

Veľmi pekne ďakujem - aspoň sa v pohode začína tento deň. Pekný deň všetkým
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Ludula
Mám takýto prípad.
SZČO od 1-9/05
dobr. nezamesnaný 10/05
zamestnaný prac. zmluvu 11-12/05
Začala som vyplňovať tlačivo typ X,XAXB,XC keď som prišla na položku X31 úhrn vym. základov dostala som sumu 82 078,-Sk.
V tomto prípade musím teda vyplniť tlačivo typ S ?
Je to správne?
Ludula
Prosím niekoho o odobrenie otázky, mám použiť typ S, prosím odpíšte niekto.
ďakujem Ludula
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ludula, vyplníš tlačivo S a prílohy SA, SB a SC.
0 0
aja33 aja33

aja33 je offline (nepripojený) aja33

Prosím pomôžte,
je SZČO, podľa pokynov som vypočítala základ (ZK+ZD)/2,14 je menší ako 78 000,-, keď som išla po jednotlivých mesiacoch, niekde bol v pluse, niekde v mínuse, aké tlačivo použiť a prosím skúste aj s príkladom, som z toho magor
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

ak je celý rok len SZČO vyplníš tlačivo B.
Na stránke www.novezdravotnictvo.sk , stiahneš si formulár 602, nájdeš tlačivo - B a vyplníš podľa pokynov, nie je to nič náročné a dosť sa popísalo v príspevkoch , tak si nájdi čas a niečo vyhľadaj. Keby si si nevedela ozaj rady tak sa ešte ozvi.
Naposledy upravil Lenuška : 22.06.06 at 06:31
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Uz to tu urcite bolo viackrat spominane, dokonca aj ja som sa na podobnu otazku pytala ale neviem to najst. Ak mi vyjde nedoplatok 3,- Sk netreba nic zaplatit alebo to tiez treba vyrovnat? Vyplnam typ S. V SA mi vyslo 12,- nedoplatok zamestnavatel - to viem , ze netreba a v S mi vysiel nedoplatok 3,- Sk.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

nika.sum
Uz to tu urcite bolo viackrat spominane, dokonca aj ja som sa na podobnu otazku pytala ale neviem to najst. Ak mi vyjde nedoplatok 3,- Sk netreba nic zaplatit alebo to tiez treba vyrovnat? Vyplnam typ S. V SA mi vyslo 12,- nedoplatok zamestnavatel - to viem , ze netreba a v S mi vysiel nedoplatok 3,- Sk.
Ak si zamestnanec robí zúčtovanie sám tak nedoplatok v akejkoľvej výške odvedie do ZP. Čiže aj 3,-Sk
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

katkaj
Ak si zamestnanec robí zúčtovanie sám tak nedoplatok v akejkoľvej výške odvedie do ZP. Čiže aj 3,-Sk
Dakujem Katuška, este ze som sa pytala. Je to ale smiesne, poplatok za transakciu ak to posle cez banku alebo postu je viac ako samotny nedoplatok.
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Prosím, prosím poraďte.
Mám konateľa od 1.1. - 31.08.2005 - neodviedol ako SZČO ani korunu, závorveň je počas celého roku 2005 zamestnancom firmy ktorej je konateľom a z jeho mzdy zamestnávateľ riadne odvádzal preddavky. Ako bude vyzerať list SB?? Bude celý nulový.
Ďakujem.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

nika.sum
Dakujem Katuška, este ze som sa pytala. Je to ale smiesne, poplatok za transakciu ak to posle cez banku alebo postu je viac ako samotny nedoplatok.
Skús sa prípadne spýtať na poisťovni či sa to nedá zaplatiť u nich priamo niekde v pokladni. Viem že z daňového priznania som minulý rok musela zaplatiť 8 korún nedoplatok bankou pretože všetky platby im musia ísť cez účet. Ale viem že v ZP je možnosť niektoré poplatky platiť aj v pokladni tak to treba skúsiť.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Netka
Prosím, prosím poraďte.
Mám konateľa od 1.1. - 31.08.2005 - neodviedol ako SZČO ani korunu, závorveň je počas celého roku 2005 zamestnancom firmy ktorej je konateľom a z jeho mzdy zamestnávateľ riadne odvádzal preddavky. Ako bude vyzerať list SB?? Bude celý nulový.
Ďakujem.
Pripájam príklad listu SB konateľa bez príjmu :
0 0
Rasticc Rasticc

Rasticc je offline (nepripojený) Rasticc

Ahojte,rad by som sa poradil.Moja manzelka isla v roku 2005 na matersku dovolenku.Zivnost sa jej podarilo pozastavit az vo feb 2005.Za januar nemala ziadny prijem.Od februara sme zacali poberat rodicovsky prispevok.Od septembra mala prijem z dohod o vykonanej praci v celkovej ciastke 24000,- Nakolko v roku 2005 neprekrocila ciastku 43.000 (nieje to presne) nemala povinnost podat danove priznanie.Na danaku jej vsak povedali ze za januar 2005 musi podat nulove hlasenie nakolko nemala odhlasenu zivnost......Myslim ze to nieje v poriadku :-( Moja otazka je.Rocne zuctovanie za zdravotne poistenie musi podat nakolko prekrocila od 9 do 12 mes. ciastku 13.000,- v poistovni jej ale povedali ze podklad musi byt danove priznanie.To je vsak nulove.Pls poradte ako z toho vykluckovat.Dakujem vopred :-)
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Ešte mi prosím poraďte v liste SB v položkách B06 a B08 uvediem rovnaké sumy napr. 3640,- (4*910 - úhrada za 8-12/2005)?
Alebo je tam nejaký rozdiel medzi jednoduchým a podvojným účtovníctvom?
napr. v JÚ si platbu za 12/2005, ktorú SZČO zaplatila do 08.01.2006 teda v roku 2006 dáva do nákladov až v roku 2006 - uvediem tam teda sumu 2730?
Poraďte mi prosím, už v tom mám total chaos a neviem ani ako sa volám.
Ďakujem.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Netka
Ešte mi prosím poraďte v liste SB v položkách B06 a B08 uvediem rovnaké sumy napr. 3640,- (4*910 - úhrada za 8-12/2005)?
Alebo je tam nejaký rozdiel medzi jednoduchým a podvojným účtovníctvom?
napr. v JÚ si platbu za 12/2005, ktorú SZČO zaplatila do 08.01.2006 teda v roku 2006 dáva do nákladov až v roku 2006 - uvediem tam teda sumu 2730?
Poraďte mi prosím, už v tom mám total chaos a neviem ani ako sa volám.
Ďakujem.
B06 pokial platíš tak ako sa má väčšinou nie je v JU rovnaké ako B8

B06 je zdravotné za celý rok 2005 to znamená to čo bolo zaplatené od 8.2.2005 za 1/05 po 8.1.2006 za 12/05.

B08 je zdravotné zaplatené od 1.1.-31.12 čiže zaplatené od 8.1.2005 za 12/04 do 8.12.2005 za 11/05.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ludula
Prosím niekoho o odobrenie otázky, mám použiť typ S, prosím odpíšte niekto.
ďakujem Ludula
Keď to máš rozrobené na X, môžeš to urobiť na tom X.
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
Prosila by som poradit s nasledujucim pripadom - zamestnanec + prijmy podla autorskeho zakona, k 1.6.2005 zmenil poistovnu.
Ako vykazat v RZ prijmy podla autorskeho zakona, ktorej poistovni?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

uzivatel2
Prosila by som poradit s nasledujucim pripadom - zamestnanec + prijmy podla autorskeho zakona, k 1.6.2005 zmenil poistovnu.
Ako vykazat v RZ prijmy podla autorskeho zakona, ktorej poistovni?
A nemení sa zdravotná poisťovňa náhodou vždy k 1.1?
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
katkaj
A nemení sa zdravotná poisťovňa náhodou vždy k 1.1?
/to platí až od roku 2006/ rušim, v zakone č. 718/2004 Z.z. o zdravotnom poistení je platnosť naozaj od 1.1.2005 ale poisťovňa bola zmenená, nový preukaz, odovzdanie starého platnosť od 1.6.2005 čo s tým
Naposledy upravil uzivatel2 : 22.06.06 at 08:27 Dôvod: oprava
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

A v položke B07 listu SB uvediem nulu ak v DP je strata, alebo tam dám normálne sumu s mínusom?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať