Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

BaBa
Ahoj poraďáci

Nájde sa niekto kto mi poradí?


Aké tlačivo mám použiť ak od 01.01.2005 do 14.02.2005 platil odvody ako samoplatca /mal živnosť v ČR/
a od 15.02.2005 do 31.12.2005 je SZČO s VZ 77 462,-

Ďakujem
Typ B pretože na príjem v zahraničí sa neprihliada a nemal súbeh, bola len živnosť. Takže pri čistej živnosti nie je dôležitý VZ pod alebo nad 78000
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Prosím aký typ tlačiva je v tomto prípade?

Osoba je SZČO
od 1.1.2005 do 27.7.2005(pozastavená živnosť)
do 27.12.2005 (skončená živnosť).
od 27.12. do 31.12.2005 nič (len to zahraničie)
Popri živnosti pracoval v zahraničí (od 1.1.05-31.12.2005)
Zaplatil na preddavkoch 7x910=6370.
Základ dane má 30277.
Ďakujem

Muška
Čiže mal živnosť od 28.7 do 26.12.2005?
Ak áno, tak tlačivo "B"

a vyplní aj oddiel VI.
Muška ďakujem. A do oddielu VI. napíšem po 27.7. kal. dni a min. základ a čo od 28.7. do 31.12. keď neplatil nič.????
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
alex1
Prosím aký typ tlačiva je v tomto prípade?

Osoba je SZČO
od 1.1.2005 do 27.7.2005(pozastavená živnosť)
do 27.12.2005 (skončená živnosť).
od 27.12. do 31.12.2005 nič (len to zahraničie)
Popri živnosti pracoval v zahraničí (od 1.1.05-31.12.2005)
Zaplatil na preddavkoch 7x910=6370.
Základ dane má 30277.
Ďakujem



Muška ďakujem. A do oddielu VI. napíšem po 27.7. kal. dni a min. základ a čo od 28.7. do 31.12. keď neplatil nič.????
Do 27.7. píšeš "nula"
Od 28.07 do 27.12 . píšeš kal. dni a k tomu VZ /alikvotne čiastky za mesiace ,ktoré nie sú celé./
Od 27.12 . je zahraničie a to pre ZP nie je zaujímavé.
0 0
BaBa BaBa

BaBa je offline (nepripojený) BaBa

katkaj
Typ B pretože na príjem v zahraničí sa neprihliada a nemal súbeh, bola len živnosť. Takže pri čistej živnosti nie je dôležitý VZ pod alebo nad 78000
Ďakujem
Ešte jedna otázka

Za celý rok odviedol 10 920,-Sk /12x910,-/.
Keďže živnosť má až od 15.02.06, v riadku 26 mám uviesť celú sumu alebo ju ponížiť o odvody, ktoré zaplatil v období od 01.01. do 14.02. t.j. 1365,-Sk /za január 1x910,- a za február za 14 dní 455,-/ ?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

BaBa
Ďakujem
Ešte jedna otázka

Za celý rok odviedol 10 920,-Sk /12x910,-/.
Keďže živnosť má až od 15.02.06, v riadku 26 mám uviesť celú sumu alebo ju ponížiť o odvody, ktoré zaplatil v období od 01.01. do 14.02. t.j. 1365,-Sk /za január 1x910,- a za február za 14 dní 455,-/ ?
Pojem samoplatca poznáme až od 1.9.2005, dovtedy za "nezamestnaných" platil štát. Takže do výdavkov SZČO by som dala len to čo sa týka živnosti a tie dva mesiace by som si vyžiadala zvlášť od poisťovne.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

katkaj
trochu Doteraz som robila RZZP cez program zo stránky www.novezdravotnictvo.sk a bolo to super. Ale dnes som sa konečne dopracovala k tomu,že sa mi podarilo stiahnuť soft od Janky - somij A som úplne nadšená.:p :p S prvým programom a trochou vedomostí sa dalo vyplniť RZZP pokiaľ človek vedel ktoré tlačivo vyplniť. Ale v druhom Jankinom programe vyplní RZZP, trúfam si povedať ,každý a netreba sa zaoberať výberom tlačiva. Klobúk dole pred takou precíznou prácou na programe
a veľkým uľahčením práce.
Tuším začnem mať to "nešťastné RZZP" aj rada
Janka veľmi pekne ďakujem
Vďaka za pochvalu, len aby si nedopadla ako Liduska, tá už chce zúčtovávať aj Sociálne poistenie .
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

poradí niekto s otázkou č. 3 v zadaní 957?

ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

tish
Dobrý deň,
prosím o radu. Mám tento prípad:
1. zamestnanec od 1.1.2005 do 30.11.2005 (príjem do 43 095)
2. poslanec od 15.3.2005 do 30.11.2005 (príjem do 43 095)
3. dobrovoľne nezamestnaný od 1.12.2005 do 31.12 2005 - platené do zdravotnej poisťovne 575,- / mesiac.
Keď pracoval ako poslanec, neboli za neho platené žiadne odvody. Postupujem nasledovne:
-zamestnanec + poslanec = 2 tlačivá SA (otázka mal by aj obecný úrad doplatiť ako zamestnávateľ poistné? alebo sa tam tento prijem nemá vôbec zahrňať?)
- to, čo si platil ako samoplatca má možnosť si odpočítať od toho, čo mu výjde ako nedoplatok? ak áno, na ktorom tlačive, resp. v ktorom riadku????
Ďakujem veľmi pekne
Keďže na výkon fiunkcie nie je uvoľnený zo zamestnania, a výkon funkcie vykonáva popri zamestnaní, príjem poslanca sa pre RZZP nezohľadňuje. Keď ako dobrovoľne nezamestnaný nemal príjem vyšší ako 3250 Sk, tak RZ robiť nemusí. Keď by si aj robil, vyjdú mu iba pár korunové rozdiely zo zaokrúhľovania, takže RZ nerobiť.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

neviem si poradiť s tým, že ak mal invalidný dôchodca (bol ním celý rok 2005) vyplatenú odmenu v decembri 2005 ako predseda SVB (príjem podľa § 5 ods.d) zákona o DzP) vo výške 15.000, z ktorej mu boli odvedené aj odvody do ZP, je povinný podať RZZP? na tlačive X?

alebo na tlačive typu A, kedže bol vlastne považovaný za zamestnanca? (teda prihlásený do ZP s kódom 40...) či vôbec nemusí podávať RZZP?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

elizabet100
3.známa robí JU svojmu manželovi a poistné za 12/2005 zaplatila v 1/2006 a zahrnula ich do daňových výdavkov. čož je zle. Ako mám teraz ja postupovať pri RZ? do položke B 08 list S zahrnúť aj tu platbu aby to sedelo s DP alebo ju tam nepočítať?
To čo zahrnula do výdavkov dať do r. B08, aj keď je to zle vo výdavkoch. Ak by si robila opravu daňového, tak poníži výdavky, povýši základ ale pre RZ bude výsledok v r. B09 rovnaký.
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Môže mi niekto poradiť?
Osoba invalidnom dôchodku bola v roku 2005 zamestnana na dohodu v mesiacoch: január až apríl. Je povinná urobiť zúčtovanie preddavkov na zdravotné poistenie?
Ak som ja dobre vyčítala, tak by nemusela, ked to bolo pred septembrom 2005.
No necham si poradiť od odborníííka .
Ďááákujem srdečne za odpoveď.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

bz5
Môže mi niekto poradiť?
Osoba invalidnom dôchodku bola v roku 2005 zamestnana na dohodu v mesiacoch: január až apríl. Je povinná urobiť zúčtovanie preddavkov na zdravotné poistenie?
Ak som ja dobre vyčítala, tak by nemusela, ked to bolo pred septembrom 2005.
No necham si poradiť od odborníííka .
Ďááákujem srdečne za odpoveď.
na príjem z dohody sa od januára do augusta neprihliada. Tak pokiaľ neboli iné príjmy tak zúčtovanie nie je potrebné
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Heni
neviem si poradiť s tým, že ak mal invalidný dôchodca (bol ním celý rok 2005) vyplatenú odmenu v decembri 2005 ako predseda SVB (príjem podľa § 5 ods.d) zákona o DzP) vo výške 15.000, z ktorej mu boli odvedené aj odvody do ZP, je povinný podať RZZP? na tlačive X?

alebo na tlačive typu A, kedže bol vlastne považovaný za zamestnanca? (teda prihlásený do ZP s kódom 40...) či vôbec nemusí podávať RZZP?
Kto ho prihlásil na ZP ako zamestnanca - SVB? Alebo niekto iný? A odkedy dokedy bol zamestnancom?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Prosím Vás čistá SZČO ročné zúčtovanie tyb B. Vyšiel mi preplatok -8,-Sk.
Tento preplatok ZP vráti, alebo preplatky sa vracajú len nad 100,- Sk.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

somij
Kto ho prihlásil na ZP ako zamestnanca - SVB? Alebo niekto iný? A odkedy dokedy bol zamestnancom?
celý rok bol inval. dôchodca, v decembri bol na ten jeden mesiac (1.12-31.12.2005) prihlásený svb-čkom ako zamestnanec...
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

SZČO podnikal celý rok 2005, ale zaplatil preddavky iba 8x 910,- Sk=7.280,-

List SB p. B06 = 7.280,-
p. B08 = 7.280,- podľa peňaž. denníka platby v roku 2005.


Prosím o odkontrolovanie
ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Heni
celý rok bol inval. dôchodca, v decembri bol na ten jeden mesiac (1.12-31.12.2005) prihlásený svb-čkom ako zamestnanec...
Ak je to tak, nie je povinný podať RZ. Ak by ho podal, tak na A.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Katarina
Prosím Vás čistá SZČO ročné zúčtovanie tyb B. Vyšiel mi preplatok -8,-Sk.
Tento preplatok ZP vráti, alebo preplatky sa vracajú len nad 100,- Sk.
Ďakujem za odpoveď.
Vráti .
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

elizabet100
SZČO podnikal celý rok 2005, ale zaplatil preddavky iba 8x 910,- Sk=7.280,-

List SB p. B06 = 7.280,-
p. B08 = 7.280,- podľa peňaž. denníka platby v roku 2005.


Prosím o odkontrolovanie
ďakujem
Áno .
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

somij
Ak je to tak, nie je povinný podať RZ. Ak by ho podal, tak na A.
dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať