Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
schevka schevka

schevka je offline (nepripojený) schevka

Dobrý deň,
v období od 1. januára do 30. septembra 2005 som bola zamestnancom a moje príjmy ani v jednom z mesiacov nepresiahli maximum 43095 Sk.
Od 1. októbra do 31. decembra som bola evidovaná na úrade práce a poistné za mňa platil štát. Po ukončení pracovného pomeru (až v mesiaci november, čiže vo výplate za október, kedy som už nebola zamestnancom) mi bývalý zamestnávateľ vyplatil odmenu, ktorá prekročila maximumálny VZ. Nezadali mi ju však do výplaty ako odstupné, ale ako odmenu.
Som v tomto prípade povinná podávať si ročné zúčtovanie dane? Započítava sa príjem, poskytnutý po skončení pracovného pomeru do ročného zúčtovania, keď príjem podľa § 13 ods.4 (plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru) sa nezahŕňa do vymeriavacieho základu zamestnanca?
V prípade, že som povinná podať si RZZP, na akom tlačive ho mám podať?
Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
B07 len z podnikania prijmy podla paragrafu 5 idu do SA
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Vladimír Ozimý
B07 len z podnikania prijmy podla paragrafu 5 idu do SA
to znamená, že mal príjem akoby zo závislej činnosti? Zamestnaný je v jednej firme, tá mi poskytla doklad o výške príjmu to je list SA a zároveň je SZČO, zo živnosti vyplním list SB - sem dám príjmi podla §6 a vyplním ešte jeden list SA v ktorom uvediem príjem podľa §5? Potrebujem aj zo živonosti nejaké potvrdenie? Aké???
Ďakujem.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Netka
to znamená, že mal príjem akoby zo závislej činnosti? Zamestnaný je v jednej firme, tá mi poskytla doklad o výške príjmu to je list SA a zároveň je SZČO, zo živnosti vyplním list SB - sem dám príjmi podla §6 a vyplním ešte jeden list SA v ktorom uvediem príjem podľa §5? Potrebujem aj zo živonosti nejaké potvrdenie? Aké???
Ďakujem.
Príjem zo živnosti máš v daňovom priznaní. A pokiaľ mal len jedného zamestnávateľa tak vyplňaš len jeden list SA, pokiaľ by mal dvoch tak dva listy SA každý zamestnávateľ na jednom
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Prosím o pomoc, už v tom mám zmätok. Ide o sprostredkovateľov. Už som si to tu so Somij a Melnick vydiskutovala sprostredkovatela II. piliera, ktorý sa musí spätne od 1.1.2005 prihlásiť do ZP a doplatiť 10 920,- za rok 2005, nakoľko predavky neplatila, nebola zamestnaná len evidovaná na UP .Mala pridelné DIČ.
Teraz mám druhý prípad: popri zamestnaní sprostredkovateľ II. a III. piliera a životného poistenia. Nebola prihlásená do ZP, predavky neplatila. Tvrdí, že v ZP jej povedali, že sa nemusí registrovať.Ďalej tvrdí , že DIČ nemá pridelené, má ho však uvedené na dańovom priznaní. Prosím Vás môžem vyplniť typ S,SA aSB aj keď sa spätne do ZP do 30.6.2006 nezaregistruje, k akému dátumu jej vznikla vlastne povinnosť registrácie?
Naposledy upravil Katarina : 27.06.06 at 09:18
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

katkaj
Príjem zo živnosti máš v daňovom priznaní. A pokiaľ mal len jedného zamestnávateľa tak vyplňaš len jeden list SA, pokiaľ by mal dvoch tak dva listy SA každý zamestnávateľ na jednom
tomu rozumiem ale čo mám robiť, keď v DP má ja príjmi podľa §5? Či si tieto príjmi nevšímam, nevstupujú do RZP?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Katarina
Prosím o pomoc, už v tom mám zmätok. Ide o sprostredkovateľov. Už som si to tu so Somij a Melnick vydiskutovala sprostredkovatela II. piliera, ktorý sa musí spätne od 1.1.2005 prihlásiť do ZP a doplatiť 10 920,- za rok 2005, nakoľko predavky neplatila, nebola zamestnaná len evidovaná na UP .Mala pridelné DIČ.
Teraz mám druhý prípad: popri zamestnaní sprostredkovateľ II. a III. piliera a životného poistenia. Nebola prihlásená do ZP, predavky neplatila. Tvrdí, že v ZP jej povedali, že sa nemusí registrovať.Ďalej tvrdí , že DIČ nemá pridelené, má ho však uvedené na dańovom priznaní. Prosím Vás môžem vyplniť typ B aj keď sa spätne do ZP do 30.6.2006 nezaregistruje, k akému dátumu jej vznikla vlastne povinnosť registrácie?
Sprostredkovanie poistenia sa robí na základe licencie a takýto človek sa registruje na DÚ kde mu pridelia DIČ, tým pádom zdaňuje svoj príjem podľa paragrafu 6 takže je SZČO. Bolo potrebné sa prihlásiť na ZP a pokiaľ to sprostredkovanie robila celý rok tak od 1.1.2005 alebo teda odo dňa registrácie. Pokiaľ to robila popri zamestnaní tak vyplňa typ S s prílohami SA zamestnanie a SB živnosť.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Netka
tomu rozumiem ale čo mám robiť, keď v DP má ja príjmi podľa §5? Či si tieto príjmi nevšímam, nevstupujú do RZP?
Z daňového berieš len príjem podľa par.6 okrem príjmov z prenájmu. Paragraf 5 je závislá činnosť a tieto príjmy máš na potvrdení o preddavkoch.....od zamestnávateľa
0 0
anna278 anna278

anna278 je offline (nepripojený) anna278

Ak mám živnosť a mala som prjíjem ako mandatár poisťovne, teda nie zo živnosti, ale na základe mandátnej zmluvy(zo živnosti som nemala žiadne príjmy!!!) mám si aj vtedy uviesť do tlačiva SB čiastkový základ dane, alebo sa zúčtovanie na tieto príjmy nevzťahuje???
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

schevka
Dobrý deň,
v období od 1. januára do 30. septembra 2005 som bola zamestnancom a moje príjmy ani v jednom z mesiacov nepresiahli maximum 43095 Sk.
Od 1. októbra do 31. decembra som bola evidovaná na úrade práce a poistné za mňa platil štát. Po ukončení pracovného pomeru (až v mesiaci november, čiže vo výplate za október, kedy som už nebola zamestnancom) mi bývalý zamestnávateľ vyplatil odmenu, ktorá prekročila maximumálny VZ. Nezadali mi ju však do výplaty ako odstupné, ale ako odmenu.
Som v tomto prípade povinná podávať si ročné zúčtovanie dane? Započítava sa príjem, poskytnutý po skončení pracovného pomeru do ročného zúčtovania, keď príjem podľa § 13 ods.4 (plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru) sa nezahŕňa do vymeriavacieho základu zamestnanca?
V prípade, že som povinná podať si RZZP, na akom tlačive ho mám podať?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Odmena vyplatená po skončení PP nie je príjmom zahŕňaným do VZ zamestnanca. Keďze ste evidovaná na ÚP, v r. 2005 (10-12) za vás platil poistné štát bez ohľadu na výšku príjmu. Ak ste v zamestnaní nemali v žiadnom mesiaci (do 9/2005) príjem vyšší ako 43095, nemusíte robiť RZ.

Ak by ale tá odmena po skončení PP bola vyplatená v čase, kedy ste dôchodcom, študentom, poberateľom RP a pod. tak by to bol príjem samoplatiteľa a pri tej výške príjmu by sa muselo robiť RZ.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
mysimis
Vyplňujem tlačivo SC a mám problém s oddielom II - jedná sa o samoplatiteľa v čase od 01.09.2005 do 07.09.2005, ktorý v tomto období nemal žiadny príjem. Prosím o radu ako postupovať v tomto prípade?
veľmi pekne prosím o pomoc.....vopred ďakujem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
mysimis
A mám ešte jednu perličku na vyriešenie - od 01.01.2005 do 30.06.2005 bol manžel mojej kamarátky dobrovoľne nezamestnaný, ale poctivo si platil do ZP. Od 01.07.2005 sa zamestnal na polovičný uväzok. Je u neho povinnosť podať RZZP? Ak áno aké tlačivá mám použiť?
veľmi pekne prosím o pomoc.....vopred ďakujem.
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

katkaj
Z daňového berieš len príjem podľa par.6 okrem príjmov z prenájmu. Paragraf 5 je závislá činnosť a tieto príjmy máš na potvrdení o preddavkoch.....od zamestnávateľa
Aj tak mi to nie je jasné, lebo pracuje vo firme x a má príjem - je normálne zamestnaný a popri zamestnaní je aj SZČO a v DP má uvedené príjmi podľa §6 - tieto uvediem v liste SB a ďalej sú tam uvedené príjmi podľa §5 - čo s nimi? mám na ne vystaviť ďalší list SA? Neviem či sa chápeme.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

II.oddiel september : C11 -0, C12 -7, C13 - 1517 (= 6500/30x7) (príp.759 ak je invalidný), C14 = 958 (príp.480).
október-december nuly.

To bolo pre Mysimis.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 27.06.06 at 10:22
0 0
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

Prosím o pomoc.
Známa pracovala v jan. a feb. na dohodu. Od feb. bola SZČO. Zahŕňa sa je príjem z dohody do VZ? Aké tlačivo sa má vypĺňať? Aké obdobie mám zadať?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zukana
Prosím o pomoc.
Známa pracovala v jan. a feb. na dohodu. Od feb. bola SZČO. Zahŕňa sa je príjem z dohody do VZ? Aké tlačivo sa má vypĺňať? Aké obdobie mám zadať?
Dohoda sa nezapočítava, tie sa berú do úvahy až po 1.9.2005.
Vypĺňaš tlačivo B, obdobie kedy bola SZČO 2-12/2005.

Ešte doplňujúca otázka: čo bola tie prvé 2 mesiace kedy pracovala na dohodu?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no ja som cital prispevok ze ak ste den SZCO alebo zamestnany v danom mesiaci prijem z dohody sa nepocita. Do 31.8. platilo ze dohoda sa ratala len ak ste prekrocili 12xmin. mzdu (myslim si) od 1.9. je to polovica.

Ja viem ze toho je vela a uz som to tu spominal. Ale skratka je to pre mna chutovka. Klientka dosiahla prvy prijem z poradenstva ktory jej prisiel na ucet v juli napr. 13.7., avšak zmluvu ma podpisanu z jej strany 25.9. a zo strany spoločnosti dokonca až 2.12.2005. Na zdravotnej poistovni je evidovana do konca novembra ako samoplatca, potom ako SZČO. Teraz fakt neviem aky datum použiť pre určenie dní vykonávania SZČO. Aj na daňový úrad sa zaevidovala až v decembri. Mám v tom zmätok
0 0
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

Prvé dva mesiace bola prihlásená na úrade práce v evidencii nezamestnaných a pracovala na dohodu 20 hodín mesačne. Viem, že to nebolo celkom kóšer, ale čo už mám teraz robiť. Príjem z dohody mala po 2000,- Sk mesačne. Odvody neplatila. Je tým poistencom štátu???
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zukana
Prvé dva mesiace bola prihlásená na úrade práce v evidencii nezamestnaných a pracovala na dohodu 20 hodín mesačne. Viem, že to nebolo celkom kóšer, ale čo už mám teraz robiť. Príjem z dohody mala po 2000,- Sk mesačne. Odvody neplatila. Je tým poistencom štátu???
Áno, je, alebo bola kým sa nestala SZČO.
Urob jej tlačivo B, obdobie 2-12/2005
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Netka
Aj tak mi to nie je jasné, lebo pracuje vo firme x a má príjem - je normálne zamestnaný a popri zamestnaní je aj SZČO a v DP má uvedené príjmi podľa §6 - tieto uvediem v liste SB a ďalej sú tam uvedené príjmi podľa §5 - čo s nimi? mám na ne vystaviť ďalší list SA? Neviem či sa chápeme.
Samozrejme že príjmy podľa par.5 má uvedené aj v daňovom pretože Daňové priznanie sa robí za všetky príjmy. Ale pre zdravotné poistenie je dôležité potvrdenie o preddavkoch.... od zamestnávateľa lebo tam máš okrem tých príjmov ktoré sú uvedené aj v tom Daňovom priznaní aj preddavky na zdravotné.
Čiže pokiaľ mal jedného zamestnávateľa a živnosť tak SA zamestnávateľ a SB živnosť. Príjem paragraf 6 berieš z DP a príjem paragraf 5 berieš z potvrdenia o preddavkoch.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať