Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Buco, je to tak, RZ je preto RZ, lebo sa spočítajú príjmy za rok 2005 bez ohľadu na to, ako sú "rozvrstvené" za jednotlivé mesiace.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Anonymka
JEDNA RÝCHLA OTÁZOČKA:

MÁ SA PRILOŽIŤ K ROČNÉMU ZÚČTOVANIU AJ DOKLAD O VÝŠKE PRÍJMU???
ďakujem
Ak to RZ podáva sám poistenec (a nie jeho zamestnávateľ), tak sa má priložiť doklad o výške príjmu od všetkých zamestnávateľov.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Buco
Nove info z VsZP:
Na tento pripad plati, ze RZZP vykona "zamestnanec, resp. jeho zamestnávateľ, ak mal zamestnanec vo všetkých kalendárnych mesiacoch roka 2005, v ktorých bol zamestnancom, síce príjem nad 43 095,– Sk, ale nebol zamestnancom počas všetkých 12 kalendárnych mesiacov."

No a potom mu vychadza nadoplatok nejakych 7.848,- a zamestnavatelovi 19.621,-.
Pliz poradte.. to predsa nemoze byt ok, aby zamastnavatel platil 20tisic za cloveka co pre neho 7 mesiacov nepracoval. ?!? ;-(((((
On síce dopláca za človeka, ktorý preňho už 7 mesiacov nepracuje, ale dopláca predsa len z toho, čo mu vyplatil Ak mu mesačne vyplácal napr. 60000 tak odvádzal do ZP len zo 43095, teraz vlastne len dopláca z tej zvyšnej sumy.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To bol trafený klinček po hlavičke.
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

katkaj
Nedoplatok zamestnanca si platí zamestnanec. Tak by som vyzvala zamestnanca ktorý už u nás nepracuje aby si ho prišiel vyrovnať do 30.9. Veď do 31.7. mu predsa oznamuješ preplatok/nedoplatok z RZZP
§ 19, ods. 11: Platiteľ poistného je povinný odviesť nedoplatok príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 30. júna kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného vykonalo; nedoplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnávateľ, je povinný odviesť tento zamestnávateľ.

...alebo som niečo pochopil zle?
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

Este jedna otazka, please...

Ak si moj zamestnanec urobi z najroznejsich dovodov RZ sam a vyjde mu tam za mna ako za jeho zamestnavatela nedoplatok do 100 Sk.
Mne to neoznami, lebo tu povinnost ma az od 100 Sk. RZ zasle na zdravotnu poistovnu.
Odkial zistim vysku toho mojho nedoplatku? Ak bude takzch zamestancov napr. 10 a kazdy bude mat teoreticky nedoplatok 90 Sk... odkial zistim, ze mam zaplatit do poistovne 900 Sk, ked ja vlastne nebudem vediet o nicom??? Az ked dostanem platobny vymer, alebo nejaku vyzvu z poistovne? A ako to potom skontrolujem, ci poistovna neurobila pri tom scitovani nejaku chybu?
0 0
Buco Buco

Buco je offline (nepripojený) Buco

jankasm
On síce dopláca za človeka, ktorý preňho už 7 mesiacov nepracuje, ale dopláca predsa len z toho, čo mu vyplatil Ak mu mesačne vyplácal napr. 60000 tak odvádzal do ZP len zo 43095, teraz vlastne len dopláca z tej zvyšnej sumy.

Jaaaj.. shak ked som sa zamyslel, tak to vlastne je tak
Diiiiiiik
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jery
Este jedna otazka, please...

Ak si moj zamestnanec urobi z najroznejsich dovodov RZ sam a vyjde mu tam za mna ako za jeho zamestnavatela nedoplatok do 100 Sk.
Mne to neoznami, lebo tu povinnost ma az od 100 Sk. RZ zasle na zdravotnu poistovnu.
Odkial zistim vysku toho mojho nedoplatku? Ak bude takzch zamestancov napr. 10 a kazdy bude mat teoreticky nedoplatok 90 Sk... odkial zistim, ze mam zaplatit do poistovne 900 Sk, ked ja vlastne nebudem vediet o nicom??? Az ked dostanem platobny vymer, alebo nejaku vyzvu z poistovne? A ako to potom skontrolujem, ci poistovna neurobila pri tom scitovani nejaku chybu?
Na takéto nedoplatky/preplatky sa neprihliada a finančne sa nevyrovnávajú s poisťovňou.

Mechanizmus ako to funguje viď:

http://www.porada.sk/t28707-zdravotn...a-priklad.html
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

Jozef Mihál
Na takéto nedoplatky/preplatky sa neprihliada a finančne sa nevyrovnávajú s poisťovňou.

Mechanizmus ako to funguje viď:

http://www.porada.sk/t28707-zdravotn...a-priklad.html
dakujem za informaciu.
Viete mi povedat, na co sa potom (az mi pride vyzva na uhradu nedoplatkov z poistovne) odvolavat v zakone? Lebo v zdravotnej poistovni mi bolo oznamene, ze 100-korunova hranica je iba v § 19, ods. 10 a tyka sa len oznamovania. Samotne vyrovnanie nedoplatku / preplatku je upravene v odsekoch 11, 12, 13 a 15, kde ziadna minimalna hranica nie je urcena.
Dakujem.
0 0
Aďka30 Aďka30

Aďka30 je offline (nepripojený) Aďka30

Chcela by som sa spýtať..
Má sa podať roč.zučtov.ZP, ak v roku 2005
od 1.-10.2005 poberala príspevok na dieťa
od 11/05 a 12/05 zamestnaná mal príjmy 8000+11000,-Sk
ale v 12/05 na dohodu mala 50 000,-SK
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jery
§ 19, ods. 11: Platiteľ poistného je povinný odviesť nedoplatok príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 30. júna kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného vykonalo; nedoplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnávateľ, je povinný odviesť tento zamestnávateľ.

...alebo som niečo pochopil zle?
Nie, nepochopil si to zle, len ako iste vieš termín na podanie RZZP sa posúval, a s tým teda súvisí aj posun ostatných termínov.
Správny termín je do 30.9.2006
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ak SZČO bola od 01.01.2005 do 31.03.2005 PN a od 01.04.2005 živnosť zrušila, nemala žiadne príjmy neplatila do ZP musí podať RZZP?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Aďka30
Chcela by som sa spýtať..
Má sa podať roč.zučtov.ZP, ak v roku 2005
od 1.-10.2005 poberala príspevok na dieťa
od 11/05 a 12/05 zamestnaná mal príjmy 8000+11000,-Sk
ale v 12/05 na dohodu mala 50 000,-SK
V zamestnaní neprekročila príjem 43095 v žiadnom mesiaci, dohoda bola popri zamestnaní, na tú sa neprihliada, takže nie, nemusí robiť RZZP.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jery
dakujem za informaciu.
Viete mi povedat, na co sa potom (az mi pride vyzva na uhradu nedoplatkov z poistovne) odvolavat v zakone? Lebo v zdravotnej poistovni mi bolo oznamene, ze 100-korunova hranica je iba v § 19, ods. 10 a tyka sa len oznamovania. Samotne vyrovnanie nedoplatku / preplatku je upravene v odsekoch 11, 12, 13 a 15, kde ziadna minimalna hranica nie je urcena.
Dakujem.
Potom sa treba odvolávať na vyhlášku, ktorá upravuje podrobnosti o RZ, súčasťou vyhlášky je to Oznámenie zamestnávateľa (príloha 14),

podľa Poučenia na vyplnenie tohto Oznámenia platí že sa uvádzajú len preplatky nedoplatky ohlásené zamestnancami a inými zamestnávateľmi v sume 100 Sk a viac.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mysimis
Ak SZČO bola od 01.01.2005 do 31.03.2005 PN a od 01.04.2005 živnosť zrušila, nemala žiadne príjmy neplatila do ZP musí podať RZZP?
Áno, musí, pretože bola SZČO.
Ja s RZZP SZČO praktickú skúsennosť nemám, ale myslím, že mu vznikne nedoplatok za tie 3 mesiace.
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

jankasm
Nie, nepochopil si to zle, len ako iste vieš termín na podanie RZZP sa posúval, a s tým teda súvisí aj posun ostatných termínov.
Správny termín je do 30.9.2006
OK, jasne, to viem. Tam slo o to, kto je povinny uhradit nedoplatok zdravotnej poistovni, ci zamestnavatel, alebo zamestnanec. Ja som tvrdil ze zamestnavatel, pricom ho ma zaroven zuctovat zamestnancovi.
Niekto iny tvrdil, ze zamestnanec.

O ten datum vobec neslo, viem ze tam je tento rok 30. 9.
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

Jozef Mihál
Potom sa treba odvolávať na vyhlášku, ktorá upravuje podrobnosti o RZ, súčasťou vyhlášky je to Oznámenie zamestnávateľa (príloha 14),

podľa Poučenia na vyplnenie tohto Oznámenia platí že sa uvádzajú len preplatky nedoplatky ohlásené zamestnancami a inými zamestnávateľmi v sume 100 Sk a viac.
Obavam sa, ze asi budeme tahat za kratsi koniec. Pozrel som si podrobne ten § 19 - zakon naozaj hovori o preplatkoch / nedoplatkoch vo vseobecnosti a vyhlaska nemoze byt nadradena zakonu... A ci budu akceptovat poucenie k prilohe vyhlasky...

Este bude asi v septembri veselo momentalne sa ale nad tym netrapim...
0 0
Aďka30 Aďka30

Aďka30 je offline (nepripojený) Aďka30

Keď je konateľ a nemal žiadne príjmy. od 1 do 8 sa posudzuje ako SZČO a od 9-12/05 bol ako samoplatiteľ? Nebol ani zamestnaný.
0 0
ajula1 ajula1

ajula1 je offline (nepripojený) ajula1

prosim pomozte!
ja som kombinovaný prípad!
som szco od augusta. predtym tri mesiace som bola na urade prace a na zaciatku roka dobrovolne nezamestnana. /zaklad dane som mala minusovy./
ako to mam vyplnit? treba si vypytat nejaky papier z uradu prace a pozret kolko som zaplatila ako dobrovolne nezamestnana????
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jery: Vyhláška v tomto nejde proti zákonu, ale v zmysle § 19 ods.21 zákona upravuje podrobnosti o ročnom zúčtovaní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať