Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
liw liw

liw je offline (nepripojený) liw

somij
V podstate nie, ak si to myslela tak, ako si napísala. Napíš radšej čísla.
podnikam od 3/2005 - cize predavky som platila 910 Sk
RZ mi vysiel nedoplatok 27205
preddavky na "buduci rok": 4135 (cize za 12 mesiacov takmer 50 tis.)
dik.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Poprosím o odpoveď
starobný dôchodca,
advokát - VZ 36000,-
člen dozornej rady - príjem 15000,- /za celý rok/ - celý rok odvádzali do ZP

aké tlačivo, S, alebo X
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

liw
podnikam od 3/2005 - cize predavky som platila 910 Sk
RZ mi vysiel nedoplatok 27205
preddavky na "buduci rok": 4135 (cize za 12 mesiacov takmer 50 tis.)
dik.
To sa mi zdá dosť vysoká suma, mne to vychádza max. 4033 Sk,ale možno mi nejaká podstatná informácia chýba.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Muška
Poprosím o odpoveď
starobný dôchodca,
advokát - VZ 36000,-
člen dozornej rady - príjem 15000,- /za celý rok/ - celý rok odvádzali do ZP

aké tlačivo, S, alebo X
Muška - advokát nebol v pracovnom pomere ? Ak nebol, je považovaný za SZČO od 1.1.2005.
Člen dozornej rady - odvádzať mali iba z príjmu za 9-12, vtedy mal byť prihlásený ako zamestnanec.
S alebo X závisí od celkového VZ a od toho, či mal za 9-12 nízky príjem, k tomu listy SA,SB (XA,XB).

Ešte si neskúšala náš soft ? Skús si to tam nahodiť, tlačivá vylezú, aké treba.
0 0
liw liw

liw je offline (nepripojený) liw

somij
To sa mi zdá dosť vysoká suma, mne to vychádza max. 4033 Sk,ale možno mi nejaká podstatná informácia chýba.
co potrebujete vediet? (dnes som ten formular videla 1x) vyplnala som tlacivo B, dan. zaklad som zobrala z dan. priznania B, VI. oddiel, riadok 9 (prijmy)

no aj 4033 mi pripada dost. priatel platil minuly rok o nieco vyssiu dan ako ja teraz (obaja si uplatnujeme pausalne vydavky) a napriek tomu mal tento rok preddavky nieco cez 2000. to sa tak vyrazne zvysili (hoci je to stale 14%)?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Liw, nepochopila som aké preddavky mal tento rok cez 2000, ale základ dane neberieš príjmy ale základ dane r.42 alebo r.43 očistené o prípadné príjmy z prenájmu.
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

somij
bohužiaž, potom mu vyjde doplati veľká suma za 9-12 14% z 26000, ak nie je invalid a pod.
To je predsa v rozpore so zakonom - pozri si § 11, ods. 8, pism. q) zakona 580/2004 - za osobu evidovanu na urade prace plati poistne stat.

Vyhlaska o zuctovani je nadradena zakonu?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

somij
Muška - advokát nebol v pracovnom pomere ? Ak nebol, je považovaný za SZČO od 1.1.2005.
Člen dozornej rady - odvádzať mali iba z príjmu za 9-12, vtedy mal byť prihlásený ako zamestnanec.
S alebo X závisí od celkového VZ a od toho, či mal za 9-12 nízky príjem, k tomu listy SA,SB (XA,XB).

Ešte si neskúšala náš soft ? Skús si to tam nahodiť, tlačivá vylezú, aké treba.
Janka, ďakujem za odpoveď.
Ja už mám našťastie všetky RZZP hotové.
Tento problém má veľmi dobrá priateľka......, ale Tvoju informáciu som jej telefonicky posunula.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jery
To je predsa v rozpore so zakonom - pozri si § 11, ods. 8, pism. q) zakona 580/2004 - za osobu evidovanu na urade prace plati poistne stat.

Vyhlaska o zuctovani je nadradena zakonu?
Za osobu podĺa §11 ods.8 písm q) síce platí štát, ale nikde nie je v zákone napísané, že ak je táto osoba súčasne SZČo, že jej vymeriavací základ sa za tú dobu kráti, resp, že by sa na ňu ako SZČO nevzťahoval minimálny základ. Na rozdiel od dôchodcov a pod. - §11 ods. 8 písm.a)-i) a k), kde sa o tom hovorí v §31 ods.12.
0 0
liw liw

liw je offline (nepripojený) liw

somij
Liw, nepochopila som aké preddavky mal tento rok cez 2000, ale základ dane neberieš príjmy ale základ dane r.42 alebo r.43 očistené o prípadné príjmy z prenájmu.
Dakujem Znizenie nedoplatku o cca 10 tisic velmi potesilo. Tak som sa snazila nepomylit, az to takto dopadlo. S radostou im zaplatim 3047 Sk mesacne. Velmi ste mi pomohli.
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

somij
Za osobu podĺa §11 ods.8 písm q) síce platí štát, ale nikde nie je v zákone napísané, že ak je táto osoba súčasne SZČo, že jej vymeriavací základ sa za tú dobu kráti, resp, že by sa na ňu ako SZČO nevzťahoval minimálny základ. Na rozdiel od dôchodcov a pod. - §11 ods. 8 písm.a)-i) a k), kde sa o tom hovorí v §31 ods.12.
OK. Jedná sa síce podľa mňa o diskrimináciu určitej skupiny poistencov, za ktorých platí poistné štát a je to aj v rozpore so samotnou myšlienkou ročného zúčtovania a následného zúčtovania zdravotnej poisťovne so štátom, kde by malo dôjsť k situácii, že štát bude platiť iba tie obdobia, za ktoré neplatil iný platiteľ (a to je v tomto prípade porušené) ale to tu asi neporiešime...

Ďakujem za odpoveď.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Je možné, že mi nesedí suma na tlačive čo mi poslala zdravotná poisťovnňa s platbami, ktoré mám v účtovníctve?
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Je možné, že mi nesedí suma na tlačive čo mi poslala zdravotná poisťovnňa s platbami, ktoré mám v účtovníctve?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Ide o poukázané platby? Je to možné. Treba si skontrolovať vo svojom účtovníctve, či sú všetky platby poukázané na správny účet a so správnymi symbolmi. Ak áno a sumy na dokladoch o zaplatení súhlasia so zaúčtovanými sumami, potom treba ZP toto preukázať a požiadať ich, aby si úhrady správne poznačili.
0 0
48912 48912

48912 je offline (nepripojený) 48912

somij
Študentka externej formy štúdia nie je poistencom štátu. Ak nie je zamestnaná ani SZČO, mala byť prihlásená ako samoplatiteľ od 1.9.. Ak nebola, nech tak urobí spätne a pri príjme z DBPŠ nad 13000 musí podať RZZP na tlačive C.

Este by som dodala nejaké fakty:
Od 01.09.2003 do 31.12.2004 si platila sama ZP vo výške 420,- Sk. Od 1.1.2005 neplatila nič lebo jej v poistovni povedali, že nemusí že to vyrieši ročné zúčtovanie ZP. Z toho mi vyplýva že bola nahlásená ako samoplatiteľ ZP len za r.2005 neplatila žiadne poistné. Platí teda to čo ste mi napísala, že podáva RZZP na tlačive C?
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

miriza
Je možné, že mi nesedí suma na tlačive čo mi poslala zdravotná poisťovnňa s platbami, ktoré mám v účtovníctve?

Je to možné, mne sa to tiež stalo hlavne ak ti to tlačivo poslala VŠZP majú nejakú chybu v systéme a preddavky na zdravotné uvedené v nimi vyplnenom tlačive sú 1/2 z platieb, ktoré boli skutočne odvedené - aspoň ja som mala takú chybu. Systém im vraj zrátal len 1/2 roka.
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Ludkovia viete mi poradiť? Ak má zamestnanec vysoký nedoplatok môžem mu to aj rozdeliť a stiahnuť napr. v jednom mesiaci polovicu a v druhom zvyšok?
Ako to budete riešiť vy?
Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jery
Prosim poradte.

Osoba evidovana na urade prace po cely rok. Zaroven od 1. 9 . 2005 sprostredkovatel 2. piliera (DSS)
Tu myslím je v prvom rade rozpor so zákonom o službách zamestnanosti. Takáto osoba sa považuje za SZČO v zmysle § 5 písm.c) zákona 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a nemôže byť evidovaným uchádzačom o zamestnanie.
0 0
japeni japeni

japeni je offline (nepripojený) japeni

Dobrý deň, dnes končím s ročným zúčtovaním, tak mám na Vás už len
posledné 2 otázky :
1. zamestnanec,ktorý má zároveň pridelené aj DIČ sprostredkovanie 2. pilier -tlačivá S,SA,SB - zamestnaný bol celý rok
2. SZČO - v roku 2005 2 mesiace bol PN -odvody za tieto mesiace mu
mám dať ako preplatok, alebo sa odvody za mesiace PN neodpočítavajú
a zostávajú zdravotnej poisťovni ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Netka
Ludkovia viete mi poradiť? Ak má zamestnanec vysoký nedoplatok môžem mu to aj rozdeliť a stiahnuť napr. v jednom mesiaci polovicu a v druhom zvyšok?
Ako to budete riešiť vy?
Ďakujem
Je to na dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Zamestnávateľ má právo na zaplatenie nedoplatku zo strany zamestnanca do 30.9., ako presne, a v akých splátkach, to zákon nerieši.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať