Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Aké tlačivo mám použiť pre SZČO, ktorá popri podnikaní poberá aj rodičovský príspevok?
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Ludkovia, môžte mi to niekto skontrolovať?
Ďakujem.
Naposledy upravil Netka : 21.06.06 at 05:57
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

mysimis
Aké tlačivo mám použiť pre SZČO, ktorá popri podnikaní poberá aj rodičovský príspevok?
B .
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Citát:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Pôvodca textu príspevku: Matejko1
Aké formuláre pre:
1. celý 2005 študent + 2 mesiace SZČO
2. celý 2005 študent + celý rok konateľ + 2 mesiace SZČO

Skúšal som vyplniť tie formuláre cez program 602XML - avšak ani jeden formulár neprepočítava výnimku - že študent nemá povinnosť odvádzať zdravotné odvody - ak to samozrejme je tak...

Ďakujem za radu...

P.S. - pri voľbách '06 by som išiel voliť aj Islamský džihád, ak by mi sľúbili, že nevymyslia žiadne nové formuláre

</TD></TR></TBODY></TABLE>

Melnick
Matejko v obidvoch prípadoch musíš vyplniť súbehové tlačivá v prípade,že úhrn VZ je aspoň 78000.- V opačnom prípade ak úhrn VZ je nižší vypĺňaš X-kové tlačivá.
Za študenta - SZČO platí ZP štát v prípade ,že v mesiacoch 9-12 neprekročí limit 1/2 úhrnu MM=13000.-SK
Prečo súbehové, veď nemá žiaden súbeh - v 1.prípade určite stačí B. V 2. prípade ak v mesiacoch 9-12 nemal z konateľstva príjem, tak tiež stači B, ak v 9-12 mal z konateľstva príjem tak S+SA,SB, a ak súčet VZ je menej ako 78000, tak X+XA,XB.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

u.p.k
S tými dôchodcami /resp. študentami/ mám hlavu v smútku už len preto, že z tých malých dohôd nad limit musia sa hlásiť ako samoplatcovia a ešte k tomu im poistné vyrubia až zo sumy 16420,-. KRUTÉ
Ale k otázke: mám dôchodcu kde zo mzdového listu má príjem z dohody: 08/05 - 3400,-; 09/05 - 4000,-; 10/05 - 3200,- ; 11/05 - 4000,-; 12/05 - 5300; Fyzicky však tieto príjmy obdržal postupne v 09 - 12/2005 a decembrovú 3500,- až v 01/06. V tlačive zohľadním len príjmy ktoré OBDRŽAL od 09-12/05 (typ C,r.26 14 600,-)? Alebo tie čo dostal od 10/05-01/06 16500?
A ak by v r. 26 bola väčšia suma ako 16420,- čo mám dať do stĺpcov s min.základom/ide iba o dôchodcu,dohodára/?
Do RZ idu príjmy zúčtované za 9-12, t.j. spolu 16500.
Ak v r.26 je väčšia suma ako 16420,- tak V.oddiel sa nevypĺňa.
0 0
lubaja lubaja

lubaja je offline (nepripojený) lubaja

Prosim o pomoc, nevie si poradit s takymto pripadom. Statutar akciovky,inac szco, bral odmenu cely rok, ale odvody, kedze sa menil zakon, sa platili len od 1.9.2005. Od akciovky dostal potvrdenie, kde je uvedeny prijem za cely rok, odvody len za 4 mesiace. Ake tlacivo mam pouzit ? Brat ho ako zamestnanca ? Ak ano , aky datum pouzit v A11 ? Cely rok, ci od 1.9.2005 ? dakujem, netrpezlivo cakam na odpoved
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Mrknite mi prosím niekto prílohu v príspevku 543.
Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
lubaja
Prosim o pomoc, nevie si poradit s takymto pripadom. Statutar akciovky,inac szco, bral odmenu cely rok, ale odvody, kedze sa menil zakon, sa platili len od 1.9.2005. Od akciovky dostal potvrdenie, kde je uvedeny prijem za cely rok, odvody len za 4 mesiace. Ake tlacivo mam pouzit ? Brat ho ako zamestnanca ? Ak ano , aky datum pouzit v A11 ? Cely rok, ci od 1.9.2005 ? dakujem, netrpezlivo cakam na odpoved
Za zamestnanca sa na účely zákona o ZP považuje od 1.9., preto v A11 treba zadať od 1.9.2005 a príjmy brať len od septembra.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Zamestnanec má hodinovú mzdu /nie mesačnú/ je zamestnaný na skr.prac.úvazok{ddôchodca/. Ide mi o vypísanie r.34+r.42 min.vym.základ. Vypočítam ho tak, že odprac.hodiny x min.mzda. Od 1.1.-30.9. bola 37,4 a od 1.10. mám dať 39,60 alebo 37,4? (dufam, že som min.sadzby zadala správne).
0 0
u.p.k u.p.k

u.p.k je offline (nepripojený) u.p.k

Netka
Ludkovia, môžte mi to niekto skontrolovať?
Ďakujem.
V B06 majú byť teoreticky platby 4 /3640,-/ ale v prípade, že ich všetky nezaplatil do podania daňového priznania čiže do 03/06, tak je to správna suma.
V B45 má byť 966 ak je stále čistý SZČO.
SC A SD k RZ nepripájaj.
Ak sa mýlim, opravte ma.
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Prosím o radu. Do položky B07 listu SB uvádzam iba príjmi podľa §6? Teda riakok 59 DPm typu B? (osoba nepoberala žiadne odmeny z konateľstva) Alebo sa tam má zarátavať aj príjem podľa §5? (teda r.58 DP typu B)
Ďakujem.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Netka
Prosím o radu. Do položky B07 listu SB uvádzam iba príjmi podľa §6? Teda riakok 59 DPm typu B? (osoba nepoberala žiadne odmeny z konateľstva) Alebo sa tam má zarátavať aj príjem podľa §5? (teda r.58 DP typu B)
Ďakujem.
Do riadku B07 dávaš len príjem zo živnosti z riadku 42 Daňového priznania okrem príjmov z prenájmu. Príjem zo zamestnania je v liste SA
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Do p.B07 sa uvádza základ dane podľa § 6 ZDP okrem príjmov z prenájmov zdanených podľa § 6 ods.3.

V praxi je najpohodlnejší spôsob zobrať daňové priznanie a do p.B07 zapísať sumu z riadku 42 daňového priznania (ak bol kladný základ dane) alebo z riadku 43 daňového priznania (ak bola strata).

Pozor, v oboch prípadoch treba tieto sumy očistiť o príjmy a výdavky z prenájmov (uvedené v r.10 oddiel VI. DP typ B)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pre u.p.k. opoveď na komentár k bodíku. Ak by príjem v r.26 bol nižší ako 16420, tak V. oddiel sa vypĺňa ak súćet minimálnych základov je nižší ako 16420. To môže byť napr. keď časť obdobia je evidovaný na ÚP a potom je dôchodca alebo ak poberá nemocenské (dobrovoľne poistený). Keď je celý čas dôchodca, tak. min.základ je 16420 Sk. Príklad vyplnenia V.oddielu prikladám (ak je dôchodcom od 10.9, predtým bol na ÚP).

A ešte - nevypĺňam to, ale mám na to programík, ktorý mi to vyplní.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 21.06.06 at 10:50
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jankaaa
Zamestnanec má hodinovú mzdu /nie mesačnú/ je zamestnaný na skr.prac.úvazok{ddôchodca/. Ide mi o vypísanie r.34+r.42 min.vym.základ. Vypočítam ho tak, že odprac.hodiny x min.mzda. Od 1.1.-30.9. bola 37,4 a od 1.10. mám dať 39,60 alebo 37,4? (dufam, že som min.sadzby zadala správne).
Celý rok 37,40.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

prosim o pomoc pri SZČO + rodič.príspevok. V tlacive B mi vyšla na r.29 suma 54219. Nie som si ista, či mam vyplňať IV odd., nakolko si myslím, že nesplnila ppodmienku §11 odst.8 a čo s odd.VI a udajmi 9-12 písať 0 ?
dakujem všetkým, ktorým to ešte myslí
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
eviketa
prosim o pomoc pri SZČO + rodič.príspevok. V tlacive B mi vyšla na r.29 suma 54219. Nie som si ista, či mam vyplňať IV odd., nakolko si myslím, že nesplnila ppodmienku §11 odst.8 a čo s odd.VI a udajmi 9-12 písať 0 ?
dakujem všetkým, ktorým to ešte myslí
IV odd. vyplníš ,aby bolo jasné,že si nesplnila podmienku.
VI odd. nemusíš vypĺňať,no nič sa nestane keď tam napíšeš celý rok minimálne VZ pretože si nesplnila podmienku a potom v pol ,52 a 53 bude VZ 78000.-. Čiže ak si platila preddavky nemala by si mať ani preplatok,ale ani nedoplatok.
V pol 51 bude suma z pol29
Naposledy upravil Melnick : 21.06.06 at 18:17
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Dakujem moooc. mala som to takto,ale nebola som si moc ista IV odd. Bude sa mi v tomto dusne lepsie zaspavat
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Mám takýto prípad.
SZČO od 1-9/05
dobr. nezamesnaný 10/05
zamestnaný prac. zmluvu 11-12/05
Začala som vyplňovať tlačivo typ X,XAXB,XC keď som prišla na položku X31 úhrn vym. základov dostala som sumu 82 078,-Sk.
V tomto prípade musím teda vyplniť tlačivo typ S ?
Je to správne?
Ludula
0 0
D betka D betka

D betka je offline (nepripojený) D betka

Prosím o radu či podať RZ a ak áno ktoré:
1) 01-04/2005 nebol nikde evidovaný - mal byť samoplatiteľ? a do 05/2005 PZ a príjem cca 8000,-mesačne
2) 01.01.-10.01.2005 nebola nikde evidovaná a od 11.1.2005 PZ a príjem min.mzda
3) dôchodca celý rok , má uzavretú PZ od 01.01.2005 do 31.12.2005 a príjem od 13620 do 32935 /brutto/
ĎAKUJEM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať