Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

kattka.c
uz teraz je jasne, ze oznamenie o nedoplatku firma od zamestnanca nedostane, pretoze nema nedoplatok.
Takze tym padom su uz vsetky povinnosti firmy splnene?
Ešte zamestnávateľ posiela do 31.8.2006 sumár nedoplatkov a preplatkov za celú firmu ale kedže žiadne nebudú tak by to malo byť už v poriadku.
0 0
Sica Sica

Sica je offline (nepripojený) Sica

katkaj
Kedže sa robí zúčtovanie zdravotného poistenia tak berieme do úvahy len zdravotné uplatnené vo výdavkoch
Ďakujem. Bola som si istá na 90%, ale v jednom mi vyšiel nedoplatok 18.000,-, tak som sa chcela uistiť. Ešte raz dík.
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

katkaj
Ešte zamestnávateľ posiela do 31.8.2006 sumár nedoplatkov a preplatkov za celú firmu ale kedže žiadne nebudú tak by to malo byť už v poriadku.
Prepacte, ze sa zas pytam: ale neposiela cisty papier? Ak nebudu nedoplatky alebo preplatky - tak neposiela nic?
Dakujem
0 0
dvadsatdva dvadsatdva

dvadsatdva je offline (nepripojený) dvadsatdva

dobry den poradaci
tak mi dnes bolo povedane ( teda kamaratke, ktorej som robila RZZP) ze podala zle tlacivo. podala si X,XA,XB, pretoze bola v januari a vo februari zamestnanec ( na PN) a sucasne cely rok bola SZCO. Na DP ma stratu, prijem od zamestnavatela bol 1000Sk. Pani na poistovni na nu vraj nakricala ze si to ma prerobit na S-kove tlaciva , pretoze nie je invalid
tak ako to ma vlastne byt prosim? pytala som sa tu na to pre istotu dvarazy a bolo mi povedane ze treba typ X, XA, XB pokial je VZ nizsi ako 78000 ( ved v tomto sa zohladnuje invalidita, nie? )
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

X je univerzalne, a ak je zaklad menej ako 78000 naozaj treba pouzit X.
Takze tlacivo si vyplnila spravne - len teta v poistovni to musi este pochopit.
Alebo skuste ist k inemu okienku :p
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

kattka.c
Prepacte, ze sa zas pytam: ale neposiela cisty papier? Ak nebudu nedoplatky alebo preplatky - tak neposiela nic?
Dakujem
Toto je poznámka z návodu na vyplnenie oznámenia na stránke www.novezdravotnictvo.sk

Poznámka. Ak by príloha oznámenia – zoznam zamestnancov – bola prázdna, zamestnávateľ zdravotnej poisťovni oznámenie nezasiela.
0 0
dvadsatdva dvadsatdva

dvadsatdva je offline (nepripojený) dvadsatdva

kattka.c
X je univerzalne, a ak je zaklad menej ako 78000 naozaj treba pouzit X.
Takze tlacivo si vyplnila spravne - len teta v poistovni to musi este pochopit.
Alebo skuste ist k inemu okienku :p
dakujem pekne uz som si myslela ze mi preskocilo
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Ahojte poradaci,
vyplnujem RZP tlacivo B a neviem ci to mam dobre.
Podnikatelka bola od okt 2004 do do januara 2005 na chorej a neplatila predavky na ZP, cize v roku 2005 zaplatila 10x910 predavky plus za december este 910 sk v januari, a mne pri vypocte RZP vysiel jej nedoplatok 1820 sk, vym zaklad bol nizsi ako 78000, je to ok?
Dakujem za vsetky rady
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lydinka,
na PN do 31.8. - vôbec neprihliadaš - čiže sa Ti nikde neprejaví.
Vypisuješ PN iba po 1.9.

V januári 2006 - neuhradila náhodou za december 2005 - ak áno - tak aj to je preddavok r. 2005. Potom Ti vznikne nedoplatok 910,-
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Prosím aký typ tlačiva je v tomto prípade?

Osoba je SZČO
od 1.1.2005 do 27.7.2005(pozastavená živnosť)
do 27.12.2005 (skončená živnosť).
od 27.12. do 31.12.2005 nič (len to zahraničie)
Popri živnosti pracoval v zahraničí (od 1.1.05-31.12.2005)
Zaplatil na preddavkoch 7x910=6370.
Základ dane má 30277.
Ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Čiže mal živnosť od 28.7 do 26.12.2005?
Ak áno, tak tlačivo "B"

a vyplní aj oddiel VI.
Naposledy upravil Muška : 22.06.06 at 15:48
0 0
tish tish

tish je offline (nepripojený) tish

Dobrý deň,
prosím o radu. Mám tento prípad:
1. zamestnanec od 1.1.2005 do 30.11.2005 (príjem do 43 095)
2. poslanec od 15.3.2005 do 30.11.2005 (príjem do 43 095)
3. dobrovoľne nezamestnaný od 1.12.2005 do 31.12 2005 - platené do zdravotnej poisťovne 575,- / mesiac.
Keď pracoval ako poslanec, neboli za neho platené žiadne odvody. Postupujem nasledovne:
-zamestnanec + poslanec = 2 tlačivá SA (otázka mal by aj obecný úrad doplatiť ako zamestnávateľ poistné? alebo sa tam tento prijem nemá vôbec zahrňať?)
- to, čo si platil ako samoplatca má možnosť si odpočítať od toho, čo mu výjde ako nedoplatok? ak áno, na ktorom tlačive, resp. v ktorom riadku????
Ďakujem veľmi pekne
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Rasticc
Kde najdem prosim na tlacive XC ten vysledok (ciastku ktoru ma zaplatit poistovni)?Poistne C36?........manzelka pobera rodicovsky prispevok od feb 2005......vypocet je za obdobie od feb alebo 1.9.?
Celkovo je to v X45, časť z toho je z dohôd v C36. Výpočet z dohôd je od 1.9. (dovtedy platil iný zákon). Ale celkovo je výpočet za celý rok vrátane tej SZČO do neviemkoľkého februára.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Prosím Vás, ak SZČO-celý rok 2005. bola prihlásená ako konateľ od 1.1.do 31.8.2005 v tlačive RZ typ B treba uviesť v odd. X, že bola prihlásená ako konateľ, resp. treba uviesť aj názov s.r.o., v ktorých je konateľom.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Muška
Lydinka,
na PN do 31.8. - vôbec neprihliadaš - čiže sa Ti nikde neprejaví.
Vypisuješ PN iba po 1.9.

V januári 2006 - neuhradila náhodou za december 2005 - ak áno - tak aj to je preddavok r. 2005. Potom Ti vznikne nedoplatok 910,-
Jej prvá platba 910 sk bola v marci za február, ciye ona uhradila v 2005 10x910 zp + za december išla zp v januári, a ja neviem ako sa to má odzrkadliť v riadkoch 26 a 28 tlačivo B, lebo logicky ked nezaplatila ZP len za január 2005
tak by mi mal nedoplatok byť len tých 910,
ja maám riadok 26 - 9100sk
a riadok 28 - 8190 sk, základ dane je 31000sk
Ďakaujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Katarina
Prosím Vás, ak SZČO-celý rok 2005. bola prihlásená ako konateľ od 1.1.do 31.8.2005 v tlačive RZ typ B treba uviesť v odd. X, že bola prihlásená ako konateľ, resp. treba uviesť aj názov s.r.o., v ktorých je konateľom.
Keďže bol celý rok SZČO, netreba do X.oddielu nič o konateľovi pisať.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

tish
Dobrý deň,
prosím o radu. Mám tento prípad:
1. zamestnanec od 1.1.2005 do 30.11.2005 (príjem do 43 095)
2. poslanec od 15.3.2005 do 30.11.2005 (príjem do 43 095)
3. dobrovoľne nezamestnaný od 1.12.2005 do 31.12 2005 - platené do zdravotnej poisťovne 575,- / mesiac.
Keď pracoval ako poslanec, neboli za neho platené žiadne odvody. Postupujem nasledovne:
-zamestnanec + poslanec = 2 tlačivá SA (otázka mal by aj obecný úrad doplatiť ako zamestnávateľ poistné? alebo sa tam tento prijem nemá vôbec zahrňať?)
- to, čo si platil ako samoplatca má možnosť si odpočítať od toho, čo mu výjde ako nedoplatok? ak áno, na ktorom tlačive, resp. v ktorom riadku????
Ďakujem veľmi pekne
Doplňujúca otázka :
Na výkon funkcie poslanca bol dlhodobo uvoľnený zo zamestnania ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Teraz nerozumiem.
Tak uhradila v januári 2006 za december 2005???? ak áno tak má uhradených 11x910,-

takže riadok 26 - 10010
riadok 28 - 9100 /písala si , že v roku 2005 uhradila 10 x 910/
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

prosím o radu. už som tu svoju otázku písala ale nikto nezareagoval tak skúšam ešte raz.
idem si robiť zúčtovanie na tlačive S. bola som v decembri dva týždne PN mám to tam niekde uvádzať.
dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

V IV.oddieli v decembri počet kalendárnych dní (mám pocit, že som na to už odpovedala).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať