Zavrieť

Porady

Usporiadat
Téma je uzavretá.
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

Dnes ma potešila správa od môjho m.

Zopár mesiacov robí svoj rodokmeň po meči a dnes už definitívne potvrdil pra,pra...predka v roku 1686. Najďalej sa môže dostať do roku 1595, takže už mu zostáva iba zopár generácií. Dúfam, že bude mať šťastie, ako doposiaľ a nenatrafí na splesnivené, nečitateľné archívne stránky. Zatiaľ sa mu to nestalo, lebo to je potom konečná v pátraní. Jeho rod sa pomaly presúva zo západného Slovenska na Moravu. Nakoniec bude z neho Čechúň
5 5
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

...lepšie ako "pša krev poľska" :-))))))))))))))))))
2 4
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Od roku 1595 len zopar generacii???
Homo sapiens ma cca milion rokov.
Na uzemi terajsieho Ceska sa to tiez kadejako mlelo... co potom ak zisti ze ma nemecke, talianske, francuzske, svedske, ... korene?
Z praktickej stranky vobec nic.
0 2
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

Záznamy narodenia, krstov, manželstiev a úmrtia sa na našom území evidujú od roku 1595, tak preto. Ako je to v iných krajinách neviem...ale možno Anglicko začalo o niečo skôr. Určite sa neviedli záznamy od Adama a Evy
Praktické? Prečo nie. Človek si tam prečíta, čím sa živili jeho predkovia, počet detí, v akom veku sa sobášili, čo bolo príčinou ich smrti...Údaje sú písané v latinčine, nemčine, maďarčine. Môže nahliadnuť, ako sa písalo, akou zmenou v tom ktorom období prechádzalo priezvisko. Je to zaujímavé vyhľadávanie, veľmi namáhavé na porovnávania-krížové potvrdzovanie. Proste stovky hodín...nie nadarmo sa cena pohybuje od niekoľko stovák €, až po pár tisíc, ak si to človek dá vyhotoviť profesionálnym hľadačom. Nehovoriac o tom, že sa dá veľmi ľahko prebehnúť na inú vetvu. Je najistejšie, ak si to človek vyhotovuje sám, aspoň je istota pravosti. Preto to trvá veľmi dlho. Zatiaľ s určitosťou vie, že predkovia boli katolíci a vie, že boli roľníci, takže vždy sa mali čím živiť. Je tam veľké množstvo žobrákov, najmä ide o ženy, ktoré ovdoveli. Je to nesmierne zaujímavé, ako román
5 3
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

buchač
pavol54
po vychodňarsky: drišľak
Východ je široký pojem.
Keď už, tak po šarišsky.
Pre mňa je východ za spojnicou Rysy- kúpele Číž a vy si to už rozmeňte na drobné odkiaľ čo je To vieš v každej dedine je to inak, len kapura sa povie všade rovnako
0 0
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

Nandrolon
...lepšie ako "pša krev poľska" :-))))))))))))))))))
Ty si dosť blízko hraníc, len aby si tú "pšu krev" nakoniec aj nemal v žilách
4 3
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

:-)))) predkov si clovek nevybera :-))))))
1 2
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

Preto netreba kričať "hop", pokiaľ sa nepreskočí
Povolania sú tam tak rôznorodé, že dnes by sa asi človek červenal...Sobáše sa uskutočňovali u "panien" od 14-15 rokov, "ctení mládenci" sa ženili od 18 rokov. Dožívali sa nízkeho veku, Ak bola vdova, vdovec, tak nové sobáše sa uzatvárali aj o mesiac, dva... Mrelo neskutočne veľa detí.
Proste, veľmi ťažký život. Buďme radi, že žijeme dnes a nie vtedy.
5 5
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

pavol54
buchač
pavol54
po vychodňarsky: drišľak
Východ je široký pojem.
Keď už, tak po šarišsky.
Pre mňa je východ za spojnicou Rysy- kúpele Číž a vy si to už rozmeňte na drobné odkiaľ čo je To vieš v každej dedine je to inak, len kapura sa povie všade rovnako
alebo kapurkové....
1 1
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

bjuty smis
pavol54
buchač
pavol54
po vychodňarsky: drišľak
Východ je široký pojem.
Keď už, tak po šarišsky.
Pre mňa je východ za spojnicou Rysy- kúpele Číž a vy si to už rozmeňte na drobné odkiaľ čo je To vieš v každej dedine je to inak, len kapura sa povie všade rovnako
alebo kapurkové....
však kapurková sa vždy pila pri kapure(pri odchode z návštevy) niekedy aj päť krát a vieš si predstaviť ten zmätok ak by jeden povedal vypime si bránovú iný kapurkovú a tretí zase inak?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

afrikánka
Preto netreba kričať "hop", pokiaľ sa nepreskočí
Povolania sú tam tak rôznorodé, že dnes by sa asi človek červenal...Sobáše sa uskutočňovali u "panien" od 14-15 rokov, "ctení mládenci" sa ženili od 18 rokov. Dožívali sa nízkeho veku, Ak bola vdova, vdovec, tak nové sobáše sa uzatvárali aj o mesiac, dva... Mrelo neskutočne veľa detí.
Proste, veľmi ťažký život. Buďme radi, že žijeme dnes a nie vtedy.
Boli v podstate väčšinou do konca života fertilné
2 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
pavol54
afrikánka
Preto netreba kričať "hop", pokiaľ sa nepreskočí
Povolania sú tam tak rôznorodé, že dnes by sa asi človek červenal...Sobáše sa uskutočňovali u "panien" od 14-15 rokov, "ctení mládenci" sa ženili od 18 rokov. Dožívali sa nízkeho veku, Ak bola vdova, vdovec, tak nové sobáše sa uzatvárali aj o mesiac, dva... Mrelo neskutočne veľa detí.
Proste, veľmi ťažký život. Buďme radi, že žijeme dnes a nie vtedy.
Boli v podstate väčšinou do konca života fertilné
fuuuha, len ci pan nebude nejaky cynik
1 1
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

pavol54
bjuty smis
pavol54
buchač
pavol54
po vychodňarsky: drišľak
Východ je široký pojem.
Keď už, tak po šarišsky.
Pre mňa je východ za spojnicou Rysy- kúpele Číž a vy si to už rozmeňte na drobné odkiaľ čo je To vieš v každej dedine je to inak, len kapura sa povie všade rovnako
alebo kapurkové....
však kapurková sa vždy pila pri kapure(pri odchode z návštevy) niekedy aj päť krát a vieš si predstaviť ten zmätok ak by jeden povedal vypime si bránovú iný kapurkovú a tretí zase inak?
viem..
ale napr. ja som dlho nevedel, čo to presne znamená...
kapurkové som spoznal ovela skôr, ako kapuru....
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

"Najlepšie mentálne cvičenie poznali už naše babičky. Je lepšie ako joga"
http://www.dobrenoviny.sk/c/70840/na...epsie-ako-joga
2 2
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

afrikánka
Záznamy narodenia, krstov, manželstiev a úmrtia sa na našom území evidujú od roku 1595, tak preto. Ako je to v iných krajinách neviem...ale možno Anglicko začalo o niečo skôr. Určite sa neviedli záznamy od Adama a Evy
Praktické? Prečo nie. Človek si tam prečíta, čím sa živili jeho predkovia, počet detí, v akom veku sa sobášili, čo bolo príčinou ich smrti...Údaje sú písané v latinčine, nemčine, maďarčine. Môže nahliadnuť, ako sa písalo, akou zmenou v tom ktorom období prechádzalo priezvisko. Je to zaujímavé vyhľadávanie, veľmi namáhavé na porovnávania-krížové potvrdzovanie. Proste stovky hodín...nie nadarmo sa cena pohybuje od niekoľko stovák €, až po pár tisíc, ak si to človek dá vyhotoviť profesionálnym hľadačom. Nehovoriac o tom, že sa dá veľmi ľahko prebehnúť na inú vetvu. Je najistejšie, ak si to človek vyhotovuje sám, aspoň je istota pravosti. Preto to trvá veľmi dlho. Zatiaľ s určitosťou vie, že predkovia boli katolíci a vie, že boli roľníci, takže vždy sa mali čím živiť. Je tam veľké množstvo žobrákov, najmä ide o ženy, ktoré ovdoveli. Je to nesmierne zaujímavé, ako román
Náš je od r. 1475 po ich príchode na Slovensko (dávno pred internetom, do spracovania sa pustil cudzinec, kvôli tomu sa v 60-ke naučil po slovensky a osobne vyhľadával údaje po matrikách, farách, vyhľadaval priezviská v tel. zoznamoch. Tak sa dovolal najprv bratovi už po smrti v Prahe, jeho deťom, sem následne.
Neskôr som zistila, že boli vyhnaní z jedného prímorského eu mesta, ako prechádzali cez eu, zostávali v Nemecku, iní pokračovali ďalej na východ, z toho slov. vetva, ale najväčší šok bol, keď som ich našla na Ukrajine. V uzavretom spoločenstve. Pôvodné priezvisko mali odvodené od mesta, z ktorého odišli, zhodou okolností je totožné so slov. krst. menom.

Prečo boli nemeckí kolonisti na Slovenskom území podporovaní ... https://sk.wikipedia.org/wiki/Hauerland
https://www.valka.cz/12150-Tatarsky-...o-Uhorska-1241, to museli byť preťažké časy pre obyvateľstvo.

Buď Adamovič alebo Turzonovová mali rodokmene ešte staršie o sto možno dvesto rokov i viac. Takže šľachta si robila záznamy. Nie je ich tak málo na Slovensku.
Naši predkovia dostali titul za zásluhy pri obrane jedného slov. hradu aj s erbom. Preto záznamy iba od roku 1475. Udržali sa dlho.

Teraz trochu odľahčím.
Modrú krv mám. :-))) Mám RH -, údajne ju majú všetci v eu kráľovských rodoch, preto tie rodinné zväzky a všetko čo s tým geneticky súvisí, možno aj preto sa prijímajú do rodín už aj neurodzené nevesty.
Najviac obyvateľov s mínus RH je vraj v Španielsku a Portugalsku. Inak celkovo v populácii iba 15%.
Krv modrá údajne preto, pretože mení farbu do modra po oxidácii.
Afričania ho nemajú, myslím ani pôvodní Američania, vedie Európa. Aby deti zdedili mínus, musia mať obaja rodičia alely rovnaké.
Jedno je fakt, pri popisoch sa uvádza, že ľudia s RH faktorom mínus majú radi zimu, ťažšie znášajú horúčavy, čím som staršia, tým viac to pociťujem a priame slnko mi až tak nechýba ako kedysi.
Možno tam hľadať vysvetlenie, prečo princiatka po svete aj doma iba v kraťasoch a sukničkách s holými nožičkami, rodičia podľa protokolu. A nie, že sú otužované. Nuž, ktovie.

P.S.
Najradšej by som bola, keby sa k tomuto príspevku nekonala žiadna diskusia. Ale zbytočne mínuskujete afrikánku, je naozaj zaujímavé ako vlastné spracovávanie, tak aj znalosť aspoň čiastočná svojich predkov.
Google mi vyhadzuje pomerne dosť Američanov, čo je logické, alebo sami hľadajú svoje korene.
2 0
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

Manžel vyhľadáva cez stránky mormónov zo štátu Utaho USA, ktorí spracovali záznamy z celého sveta. Slovensko vedú od roku 1595. Manžel ponavštevoval aj farnosti. Ale všetko je sústredené v archíve v Bratislave. Niečo sa dá dohľadať aj v okresných archívoch, taktiež v cirkevnom archíve v Nitre. Najlepšie sa mu doposiaľ osvedčili mormóni.
Po ukončení jeho rodokmeňu sa vraj pustí do môjho, uvidím, kedy sa k nemu dostane. Ináč ten RH faktor mínus sa vyskytuje aj u nás, po mojom otcovi...syn má mínus. Korela, prvý krát čítam, čo si písala o RH faktore. Ale je pravda, že z otcovej strany sa v rodine hovorí o modrej krvi. Nooo, budem sa musieť na to bližšie pozrieť a možno začnem sama spracovávať svoj rodokmeň
Korela, ďakujem za info, link
4 3
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Rodokmeň našej rodiny spracovala sesternica v Čechách na papieri a zároveň bratranec tu, nevedeli o tom, ale on už na nete v programe geni.com ešte v roku 2008 v AJ. Ja som podoplňovala navzájom, plus mladšie ročníky, fotky, strávila som pri tom hodiny. Zaujímavý program, ale mladí nemajú záujem. Vidno, kto sa kedy prihlásil. Chodí mi na mail týždenný prehľad výročí. Máme tam len dátumy, povolania nie.
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
kukučka
ale on už na nete v programe geni.com ešte v roku 2008 v AJ.
.....
Máme tam len dátumy, povolania nie.
MyHeritage je o pár rokov starší,fungujem v ňom už od začiatku...https://www.myheritage.sk/
Sú tam aj povolania, ......a nie iba to.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Zle som sa vyjadrila, dá sa, ale nemáme doplnené.
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Klikol som myheritage a myslel som ze zadam seba a uz to bude.
Musel som natukat aj rodicov a starych rodicov a potom spion prezradil otcovych surodencov s datumami narodenia a potom spustu kadejakych pribuznych z predchadzajucej generacie a bratrancov, svagrovcov, ... z ktorych som mal sajnu tak o 5%.
Neviem neviem kolko casu by tomu bolo treba venovat.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať