Zavrieť

Porady

Príjem z ČR

E15 E15

E15 je offline (nepripojený) E15

Prosím o poradu, nikdy som takého DP nerobila. Daňovník mal 3 mesiace živnosť.
Príjem zo živnosti: 20.000,-
Poistné: 9.762,-
Potom ako zamestnanec v ČR. Priniesol potvrdenie o príjme:
Úhrn príjmov: 229.494 Kč
Úhrn poistného: 28.697 Kč
Základ dane: 200.797 Kč
Zrazená záloha na daň: 30.269 Kč
Chcem mu uplatniť 40 % výdavky.
Neviem si s tým poradiť a už vôbec nie do akých riadkov v DP to dať.
Ďakujem.
Usporiadat
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Myslim ze paušalne vydavky niesu nijako obmedzovane tym že fakturuje do čiech, ale prijmy si musis samozrejme preratať najprv kurzom a až potom k tomu vypočítať paušalne 40% výdavkov
Čo sa týka tych potvrdení tak to asi na danový bonus ak tie deti chodia do skoly
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

mirkab14 Pozri príspevok
Prosím o radu.Daňovník zo SR SZČO,registrovaný so slov.DIČ pracuje v Čechách.Faktruje svoju prácu českej firme a platia mu na účet, ktorý ma založený v Čechách.Ako mu mám urobiť DP?Aké si môže dať výdavky, môže aj paušálne?Živnosť v rámci voľnej živnosti.Doniesol mi aj nejaké potvrdenia od rodinných príslušníkov o návštebe školy.Neviem čo s tým?
Nepoznám podrobné okolnosti a aký čas v roku pracuje v ČR, mám však silný pocit, že mu vzniká stála prevadzkáreň. Prečítaj si hlavne úvodný a tretí príspevok v téme http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej...tml#post638695
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Nepoznám podrobné okolnosti a aký čas v roku pracuje v ČR, mám však silný pocit, že mu vzniká stála prevadzkáreň. Prečítaj si hlavne úvodný a tretí príspevok v téme
Keď ja nerozumiem tomu,kto tam má mať stálu prevádzkáreň,ten,kto tu prácu vykonáva,alebo ten kto ju poskytuje.Živnostník tam stavia mosty a v ČR vykonáva činnosť celý rok,prácu fakturuje každý mesiac
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Nepoznám podrobné okolnosti a aký čas v roku pracuje v ČR, mám však silný pocit, že mu vzniká stála prevadzkáreň. Prečítaj si hlavne úvodný a tretí príspevok v téme
Keď ja nerozumiem tomu,kto tam má mať stálu prevádzkáreň,ten,kto tu prácu vykonáva,alebo ten kto ju poskytuje.Živnostník tam stavia mosty a v ČR vykonáva činnosť celý rok,prácu fakturuje každý mesiac
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

mirkab14 Pozri príspevok
Nepoznám podrobné okolnosti a aký čas v roku pracuje v ČR, mám však silný pocit, že mu vzniká stála prevadzkáreň. Prečítaj si hlavne úvodný a tretí príspevok v téme
Keď ja nerozumiem tomu,kto tam má mať stálu prevádzkáreň,ten,kto tu prácu vykonáva,alebo ten kto ju poskytuje.Živnostník tam stavia mosty a v ČR vykonáva činnosť celý rok,prácu fakturuje každý mesiac
Najprv ti doporučujem si prečítať http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej...vnostnika.html Dočítaš sa, kedy vzniká stála prevádzkareň. Čítaj aj prísp. 3 - Ako viesť účtovníctvo FO pri vzniku stálej prevádzkarne v ČR?
Našla som ti aj príklady.

príklad 1.
Veľmi bežným prípadom je výstavba ciest alebo kanálov napr. v prípade prehlbovania tokov alebo kladenia potrubí.Činnosti nie sú vykonávané na jednom pevnom miestespojenom, ale napredujú a sú podľa potreby premiestňované. Činnosti sú súčasťou jednoduchého projektu a musia byť chápané ako stála prevádzkareň, ak ako celok trvajú viac ako dvanásť mesiacov. Časový test je stanovený zmluvou o ZDZ. V druhej podmienke definície stálej prevádzkarne je podstatné nielen to, že miesto, cez ktoré podnik vykonáva svoju činnosť je pevné, ale má aj určitý stupeň trvalosti, čiže nie je dočasného charakteru. V prípade, ak miesto podnikania bolo zriadené len na dočasné účely, ale je udržiavané počas takého obdobia, že už nemôže byť považované za dočasné, stáva sa pevným miestom podnikania, a preto so spätnou platnosťou aj stálou
prevádzkarňou.
príklad 2.
Slovenský podnik dostal zákazku na stavbu na území Českej republiky, ktorá bola plánovaná len na niekoľko mesiacov, ale z dôvodu nedostatku materiálu sa predĺžila na obdobie presahujúce dĺžku časového testu 12 mesiacov, ktorý vedie ku vzniku stálej prevádzkarne. Aby bolo miesto podnikania považované za stálu prevádzkareň, musí daňovník cez toto miesto úplne alebo čiastočne prevádzkovať svoje podnikanie. Vykonávaná činnosť podniku prostredníctvom miesta podnikania nemusí mať produktívny charakter, aby vznikla stála prevádzkareň. Činnosť nemusí byť trvalá v zmysle, že sa nepreruší jej vykonávanie, ale operácie musia byť uskutočňované na princípe pravidelnosti.
zdroj: Poradca 8-9/2005

Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR nájdeš TU.
Naposledy upravil Marína : 06.02.10 at 20:35
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Prosím Vás, ak niekto na slovenskú živnosť podniká v Čechách, musí podať DP aj u nás aj v Čechách?
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Odsúhlasite mi prosím niekto vyplnené DP.
FO rezident SR pracujúca v ČR + príjmy v SR so zrážkovou daňou.

Príjmy z ČR 221910, poistné 24418, daň z príjmov 28110 prepočítané kurzom 26,435

Príjmy zo SR 145,17, zrážková daň 27,57

r. 32 - 8536,72
r. 33a - 923,70
r. 34 - 7613,02
r. 36 - 7613,02
r. 37 - 4025,70
r. 43 - 4025,70
r. 45 - 681,59
r. 49 - 7470,85
r. 50 - 1063,36
r. 51 - 98,13%
r. 52 - 668,85
r. 53 - 668,85
r. 63 - 27,57
r. 65 - -27,57

Ďakujem vopred
Naposledy upravil margaretka71 : 14.02.10 at 20:26
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

margaretka71 Pozri príspevok
Odsúhlasite mi prosím niekto vyplnené DP.
FO rezident SR pracujúca v ČR + príjmy v SR so zrážkovou daňou.

Príjmy z ČR 221910, poistné 24418, daň z príjmov 28110 prepočítané kurzom 26,435

Príjmy zo SR 145,17, zrážková daň 27,57

r. 32 - 8536,72
r. 33a - 923,70
r. 34 - 7613,02
r. 36 - 7613,02
r. 37 - 4025,70
r. 43 - 4025,70
r. 45 - 681,59
r. 49 - 7470,85
r. 50 - 1063,36
r. 51 - 98,13%
r. 52 - 668,85
r. 53 - 668,85
r. 63 - 27,57
r. 65 - -27,57

Ďakujem vopred
Prosím Vám môžte sa mi na to niekto pozrieť, ešte som totiž DP s príjmami z ČR nerobila. Nerada by som urobiť nejakú chybu.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

margaretka71 Pozri príspevok
Odsúhlasite mi prosím niekto vyplnené DP.
FO rezident SR pracujúca v ČR + príjmy v SR so zrážkovou daňou.

Príjmy z ČR 221910, poistné 24418, daň z príjmov 28110 prepočítané kurzom 26,435

Príjmy zo SR 145,17, zrážková daň 27,57

r. 32 - 8536,72
r. 33a - 923,70
r. 34 - 7613,02
r. 36 - 7613,02
r. 37 - 4025,70
r. 43 - 4025,70
r. 44 - 3587,32
r. 45 - 681,59
r. 49 - 7470,85
r. 50 - 1063,36
r. 51 - 98,13%
r. 52 - 668,85
r. 53 - 668,85
r. 63 - 27,57
r. 65 - -27,57

Ďakujem vopred
Údaje som nahodila do programu, neprepočítavala ručne, vyšlo mi dtto. Doplnila som r. 44. Nekontrolovala som správnosť výpočtu z CZ na EUR.
Naposledy upravil Marína : 15.02.10 at 14:42
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Marína veľmi pekne ti ďakujem za pomoc. A tej riadok č. 44 som tam zabudla napísať a mala som ho presne ako ty. Tak prajem pekný deň.
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Dobrý deň, poradíte mi kde na stránke NBS mám hľadať ročný kurz českej koruny oproti EUR kvôli prepočtu príjmu?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

na hlavnej stránke nbs je vpravo možnosť výberu NAJČÍTANEJŠIE a tam sú mesačné, kumulatívne a ročné prehľady. Klikni na to a vyber si kumulatívny prehľad, rok 2009 a najlepšie formát pdf.
1 0
miala miala

miala je offline (nepripojený) miala

ahojte, ja mám tiež problém ako vyplniť daňové priznanie ale za rok 2009. Bol nezamestnaný od 4/09 do 12/09, v ČR robil na HPP od 1/09 do 4/09. Je povinný podať DP v SR. Je občanom SR a za prácou chodil na týždňovky do Čiech. Podpora sa asi do príjmu neráta??? a v tomto prípade má viac ako 90% príjmov v ČR. Potom by ma ešte zaujímalo, ktoré riadky v DP sa vyplňujú v takomto prípade.
Ďakujem
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Jeden náš zamestnanec mal v roku 2009 popri príjmoch zo ZČ u nás, aj príjmy na dohodu v Českej republike.

Tieto príjmy v ČR boli zdanené zrážkovou daňou. Viete mi prosím poradiť, či sa na tieto príjmy z ČR prihliada ako u nás, že ak sú zdanené zrážkovou daňou, tak je daň vysporiadaná? Alebo mu musím kvôli tomu robiť daňové priznanie a uviesť v ňom celosvetové príjmy?

ďakujem :-)
0 0
Bibiana_77 Bibiana_77

Bibiana_77 je offline (nepripojený) Bibiana_77

ukončila som obchodnú akadémiu a po 15-tich rokoch som sa dala na účtovníctvo, pretože som predtým pracovala v banke... a je to všetko pre mňa ako keby zasa nové... ...viac
Ahoj. Zamestnanec ma požiadal o pomoc pri podaní DP A za neho, keďže pracoval od januára do júna 2009 v ČR. Ešte som to nerobila, a účtovníctvo robím krátko, tak sa chcem poradiť. Príjmy z ČR sa uvedú v r. 32 prepočtom na eur? A akým kurzom to prepočítam? A i odvody a daň sa uvádza v DP? Tak isto prepočítaná kurzom ktorým sa prepočítal príjem? Ďakujem veľmi pekne za pomoc...
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Bibiana_77 Pozri príspevok
Ahoj. Zamestnanec ma požiadal o pomoc pri podaní DP A za neho, keďže pracoval od januára do júna 2009 v ČR. Ešte som to nerobila, a účtovníctvo robím krátko, tak sa chcem poradiť. Príjmy z ČR sa uvedú v r. 32 prepočtom na eur? A akým kurzom to prepočítam? A i odvody a daň sa uvádza v DP? Tak isto prepočítaná kurzom ktorým sa prepočítal príjem? Ďakujem veľmi pekne za pomoc...
§ 31
Prepočítací kurz

(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.

Kurzy nájdeš na stránke nbs.sk alebo v príspevku 273 od abel.

A skús pozrieť tu :

http://www.porada.sk/t132458-danove-...-vyplnene.html
0 0
JaHu JaHu

JaHu je offline (nepripojený) JaHu

Pekny slnecny den vsetkym.
Rada by som tiez poprosila o radu. Robim bratovi DP: 1-10/09 zamestnany v CR, 10-12/09 zamestnany v SR. Ako sa postupuje pri podani DP - najskor v CR a potom v SR? Vypocet slovenskeho Dp je vcelku jasny: prijem v CR prepocitam priem. kurzom za 1-10 na EUR a prijem zo zdanenia vyjmem. Uplatnim mu celu nezdanitelnu ciastku a teda mu vratia dan zaplatenu na SK. Zaujima ma vsak vypocet ceskeho DP. Mam pred sebou jeho mzdovy list za rok 2009 (ako nahrada potvrdenia o zaplatenom poistnom zamestnancom) podla coho vidim, ze si neuplatnoval nezdanitelnu cast. Myslim si, ze neuplatnovanie NCZD bolo vyhodne len pri metode zapoctu dane, ked si za rok 2009 moze prijem z CR vynat zo zdanenia, straca tato moznost opodstatnenie. Takze uplatni si v CR NCZD na seba a moze si uplatnit nezdanitelne aj na manzelku, ktora pracuje na SVK, ale v CR ma nulovy prijem (obaja maju trvaly pobyt v SR) ? Co sa tyka danoveho bonusu, moze si uplatnit za cely rok, ak splni podmienku 90% prijmu z CR, alebo len za mesiace, kedy v CR pracoval?
Dakujem. Jana h
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
JaHu Pozri príspevok
Pekny slnecny den vsetkym.
Rada by som tiez poprosila o radu. Robim bratovi DP: 1-10/09 zamestnany v CR, 10-12/09 zamestnany v SR. Ako sa postupuje pri podani DP - najskor v CR a potom v SR? Vypocet slovenskeho Dp je vcelku jasny: prijem v CR prepocitam priem. kurzom za 1-10 na EUR a prijem zo zdanenia vyjmem. Uplatnim mu celu nezdanitelnu ciastku a teda mu vratia dan zaplatenu na SK. Zaujima ma vsak vypocet ceskeho DP. Mam pred sebou jeho mzdovy list za rok 2009 (ako nahrada potvrdenia o zaplatenom poistnom zamestnancom) podla coho vidim, ze si neuplatnoval nezdanitelnu cast. Myslim si, ze neuplatnovanie NCZD bolo vyhodne len pri metode zapoctu dane, ked si za rok 2009 moze prijem z CR vynat zo zdanenia, straca tato moznost opodstatnenie. Takze uplatni si v CR NCZD na seba a moze si uplatnit nezdanitelne aj na manzelku, ktora pracuje na SVK, ale v CR ma nulovy prijem (obaja maju trvaly pobyt v SR) ? Co sa tyka danoveho bonusu, moze si uplatnit za cely rok, ak splni podmienku 90% prijmu z CR, alebo len za mesiace, kedy v CR pracoval?
Dakujem. Jana h

Ak mal v ČR príjem vyšší ako 15 000 CZK je povinný aj ako daňový nerezident ČR podať DP. Ak si neuplatňoval zľavu na dani na poplatníka, môže si ju uplatniť v plnej výške 24 840 Kč za podmienky, že 90% príjmov je z ČR.
Čo sa týka zľavy na dani na manželku v prípade, že mala príjem za rok 2009 nižší ako 68 000 Kč (prepočet EUR na CZK) má na túto zľavu na dani vo výške 24 840 Kč nárok aj daňový nerezident ČR ak je splnená podmienka 90 % z ČR.Výšku príjmu je potrebné FÚ preukázať.
Daňový bonus na dieťa si môže uplatniť pri splnení 90% príjmov z ČR z celosvetových príjmoch ak príjem bol vo výške aspoň 6- násobku minimálnej mzdy t.j. 48 000 Kč. Pri splnení podmienok má nárok na celý DB na vyživované dieťa žijúce s ním v domácnosti vo výške 10 680 Kč. Pre uplatnenie DB je potrebné FÚ doložiť čestné prehlásenie manželky, že si DB neuplatňovala ona.
0 0
JaHu JaHu

JaHu je offline (nepripojený) JaHu

betka631
dakujem za objasnenie, teda ak manzelka ma v SR prijem, tento sa na ucely uplatnenia NCZD v CR prepocitava na Kc a podla toho sa urci, ci narok je, alebo nie?
Ten "nas" cesky FU zatial prehlasenie od druheho z manzelov o uplatnovani DB v SR neziada, myslim si teda, ze netreba dokladovat
0 0
Kat Ka Kat Ka

Kat Ka je offline (nepripojený) Kat Ka

Príjem z ČR
Dobré ránko, chcem Vás poprosiť o radu. Mám pred sebou potvrdenie o príjmoch Slovenky, ktorá celý rok pracovala v ČR, zamestnávateľ je zo SR. Teraz treba podať DP na Slovensku, že jo...
Na potvrdení sú uvedené sumy už v Eurách, ale dotyčná ich mala vyplatené v českých korunách, takže sa nemusí použiť prepočítanie kurzom, že?
4.639,98 úhrn zúčt. a vyplatených príjmov
- 510,91 poistné (zdravotne poistená je v ČR)

4.129,07 čiastkový základ dane
30.84 daň odvedená do rozpočtu ČR.
DP podávam na Slovensku, problém mám, že na potvrdení nie je uvedená nezdaniteľná čiastka. Vypísané slovenské DP bude vyzerať takto?
4.639,98 - 510,91 = 4.129,07 - 4.025,70 = 103,37, z toho 19% daň = 19,64. Čiže keď odviedla podľa potvrdenia daň 30,84 Eur, má preplatok na dani 11,20 Eur? Som z toho jeleň...
Môže si ona podať DP aj v Čechách, aj keď je jej zamestnávateľ Slovák? Nemám skúsenosti s touto problematikou, prosím o pomoc a dobré rady skúsených Poraďákov. ĎAKUJEM ste veľmi zlatí
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať