Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

ďakujem Ti Janko.A na ten vykaz o majetku-tam to musim opraviť ručne,však?Aby som tam nemala rovnakú zostatkovú cenu ako minulý rok - keďže účtovne by sa mal odpisovať...
?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

erika_H Pozri príspevok
ďakujem Ti Janko.A na ten vykaz o majetku-tam to musim opraviť ručne,však?Aby som tam nemala rovnakú zostatkovú cenu ako minulý rok - keďže účtovne by sa mal odpisovať...
?
Ak máš správne zaevidované DO na karte DHM = v tvojom prípade napr. že v r. 2008 budeš mať prerušené DO ale v UO budeš pokračovať, tak by si mala postupovať podľa príspevku 775 v tejto téme, tam som pripol návod, aby sa UO správne zapísali do Výkazu.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ďakujem Janko.Je to tam pekne popisane.
Avšak ja na mojej karte majetku nikde nevidim učtovne odpisy?? vedľa daňovych nič nemam ani keď dam časove odpisy..

ja mam majetok obstarany v 7/2007,tak sa teraz aj bojim spätne niečo opravovať-v r.2007 bol odpis UO=DO
tzn. aj ked bol majetok použivany iba 6 mesiacov,uplatnili sme odpis z celeho roka.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Asi ich nemáš zadané, že ich má program počítať. Choď do režim účtovania a tam si zaklikni že sa budú používať účtovné odpisy
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

ahaaaa už som to našla:-))))
ty si ale mudry
no - takže teraz si dohadzujem aj rok 2007
moj dlhodobý majetok je v cene 77 778 Sk
na 4 roky odpisovanie, tj 48 mesiacov
takže mesačný odpis bude 77 778 : 48 = 1620,38, zaokruhlim na koruny nahor? 1621
tzn. rok 2007:
majetok bol zaradeny v juli 2007 - to je v r.2007 mesiacov 6
6 x 1621 = 9726 sk nahodim ako jednorazovy učtovny odpis r.2007
dala som zapisať do karty majetku
mudra ALFA mi tam dopočitala aj rok 2008:-))
ale teraz som blba z toho vykazu - vykaz v r.2007 - zostatkova cena majetku - tam som mala OC minus danovy odpis v r.2007
lenže tieto učtovne,keď ich mam po mesiacoch,sa nerovnaju daňovym:-(
iba ak by som rok 2007 urobila tak,že mesačne odpisy budu vyššie,aby sa učtovne v r.2007 rovnali učtovnym v r.2008
možem to tak urobiť???
Inak ti moc moc ďakujem Janko,ako mi pomahaš
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

uf no niečo som urobila

ja som si tam teda dala keď účtovné = daňovým,
tak do roku 1/4 OC
a aj mi to pekne zapísalo na výkaz
teda na výkaze mám účtovnú zostatkovú cenu majetku
a daňovo v r.2008 nebol odpísaný
(no dúfam že to tak bude ok....


no paráda,sa teším
Ďakujem Manualovi
tak prajem pekný víkend s rodinnou návštevou
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

veď ty si šikulka ....
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

erika_H Pozri príspevok
ahaaaa už som to našla:-))))
ty si ale mudry
no - takže teraz si dohadzujem aj rok 2007
moj dlhodobý majetok je v cene 77 778 Sk
na 4 roky odpisovanie, tj 48 mesiacov
takže mesačný odpis bude 77 778 : 48 = 1620,38, zaokruhlim na koruny nahor? 1621
tzn. rok 2007:
majetok bol zaradeny v juli 2007 - to je v r.2007 mesiacov 6
6 x 1621 = 9726 sk nahodim ako jednorazovy učtovny odpis r.2007
dala som zapisať do karty majetku
mudra ALFA mi tam dopočitala aj rok 2008:-))
ale teraz som blba z toho vykazu - vykaz v r.2007 - zostatkova cena majetku - tam som mala OC minus danovy odpis v r.2007
lenže tieto učtovne,keď ich mam po mesiacoch,sa nerovnaju daňovym:-(
iba ak by som rok 2007 urobila tak,že mesačne odpisy budu vyššie,aby sa učtovne v r.2007 rovnali učtovnym v r.2008
možem to tak urobiť???
Inak ti moc moc ďakujem Janko, ako mi pomahaš
Ideálne je zvoliť si lineárny odpis v tomto prípade to znamená že ak DHM je obstaraný napr. v 7/08 a odpisuje sa rovnomerne v 1 odp.skupine tak pre rok 2008 to bude:
UO bude 6/48-osmín z obst. ceny a DO bude 1/4 z obst. ceny.
V r. 2009 to bude UO = 12/48 z OC a DO= 1/4 z obst. ceny.
V r. 2010 UO=12/48, DO= 1/4
V r. 2011 UO=12/48, DO= 1/4
V r. 2012 UO= 6/48, DO= 0 nula
Dúfam že je to už jasné
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Je mi to už jasne Janko
ale si uúúúplne úžasný
ďakujem ti moc moc
krásny víkendik prajem
0 0
zvedadavka zvedadavka

zvedadavka je offline (nepripojený) zvedadavka

Dobry den.Som nova, vopred sa ospravedlnujem...Mam ALFA program zdarma. Je zmena v danovom tlacive oproti vlanajsiemu roku, alebo mozem pouzit vlanajsi verziu pri jeho vypisovani cez program?
Dakujem za vas cas.
0 0
Zuzana68 Zuzana68

Zuzana68 je offline (nepripojený) Zuzana68

Môžeš použiť to čo je v softe
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím už naozaj neviem či robím dobre.

- dorábam ten rok 2007 a mám tam

- faktúra bola vystavená v roku 2006 teda szčo vystavil = pohladávka, ktorá bola daňovo vysporiadaná v roku 2006
- táto faktúra bola uhradená v roku 2007 = do pd dám príjem v hotovosti, a pod stlpec : príjem za výrobky a služby ale v celku ako úhrada pohl. z min. rokov

- faktúra, ktorá bola pre szčo došlou faktúrou = nebola zaevidovaná v roku 2006 ale dali ju do roku 2007 do dph kedy prišla tak sa uplatňuje dph v 1/2007 a platba za ňu je úhradou záväzku v roku 2007 v pd členení do réžie lebo je to za telefony.


prosím odúhlasite mi to niekto v texte ešte dnes, v piatok musím dotlačiť.

ďakujem veľmi pekne vopred.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím ešte dotaz, mám tlačivá z DU ako bolo výpísané výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch, na stránke du však nieje popis ako to správne vyplniť.

tak predpokladám, že tam idú údaje z PD szčo podľa rozdelenia v kolonkach pd, samozrejme sumy bez dph. a mali by byť zhodné so súčtovým riadkom na konci PD v stlpcoch za celý rok


- a ak má niekto dhm kúpený v 2006 a má ho aj vo výkaze o majeku 2007 ako dhm za predch. obd., tak v bežnom účt.období sa to už uvádzať nebude.

prosím pomôžte, normálne mám dosť z toho prerábania, najradšej by som to celé vyhodila to staré a nechala tak ako to má byť a dala nové opravné dp
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Veronkaj, nezadávaj tie isté otázky do viacerých tém.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

rodina, jej prepáč, ked neviem v akej téme je to že práve tam a zase mám pocit, že niekedy sú poradáci len v jednej téme.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

dúfam že teraz to zadám do správneho

ako v alfe správne zaúčtovať fakt za nákup drobn. hm. majetku = 30.000,00 Sk

týka sa to min. rokov.

- do knihy záväzkov dám odb, text a vyber stlpec PD=nákup DM a ostatné údaje k faktúre - je to fa od neplatcu dph takže bez dph jednou sumou
- potom dám úhradu cez pokladňu = vypárujem cez F7 so záväzkom, zakliknem dolu uhrada záväzku a zaeividovanie do knihy drob. majetku
- zo zaevidovaného záväzku sa mi pri úhrade automaticky naviaže stlpec pd nákup dm

lenže ked pozriem potom na výkazy o majetku a príjmoch tam sa mi to nezobrazí ten nákup a tým pádom nemám ponížený základ pre výpočet dane v DP.

kde to robím chybU?????

prosím odpoved čo najsúrnejšie, ponáhla mi termín a už si radšej overujem.

- podla mňa by som skôr mala dať pri zadávaní faktúry do záväzkov, že výdaj za materiál a pri úhrade potom dať že evidovanie v knihe dm.
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
veronkaj Pozri príspevok
dúfam že teraz to zadám do správneho

ako v alfe správne zaúčtovať fakt za nákup drobn. hm. majetku = 30.000,00 Sk

týka sa to min. rokov.

- do knihy záväzkov dám odb, text a vyber stlpec PD=nákup DM a ostatné údaje k faktúre - je to fa od neplatcu dph takže bez dph jednou sumou
- potom dám úhradu cez pokladňu = vypárujem cez F7 so záväzkom, zakliknem dolu uhrada záväzku a zaeividovanie do knihy drob. majetku
- zo zaevidovaného záväzku sa mi pri úhrade automaticky naviaže stlpec pd nákup dm

lenže ked pozriem potom na výkazy o majetku a príjmoch tam sa mi to nezobrazí ten nákup a tým pádom nemám ponížený základ pre výpočet dane v DP.

kde to robím chybU?????

prosím odpoved čo najsúrnejšie, ponáhla mi termín a už si radšej overujem.

- podla mňa by som skôr mala dať pri zadávaní faktúry do záväzkov, že výdaj za materiál a pri úhrade potom dať že evidovanie v knihe dm.
Nákup DM v alfe znamená nákup dlhodobého majetku a to je výdavok neovplyvnujúci základ dane !
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

takže ked to tam dám preto mi neukazovalo znížený základ pre výpočet dane v dp.

takže ako mi povedali mám dať najprv ako výdavok za materiál zároveň so zaevidovaním do knihy dm. a tak sa aj poníži základ aj bude evidencia.


a ked bude kupovať dlhod. majetok tak je preto neovpl základ dane, pretože sa odpisuje a každý rok odpisu sa uplatní len odpisovaná časť.
chápem už správne????

a ďakujem
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
veronkaj Pozri príspevok
takže ked to tam dám preto mi neukazovalo znížený základ pre výpočet dane v dp.- áno

takže ako mi povedali mám dať najprv ako výdavok za materiál zároveň so zaevidovaním do knihy dm. a tak sa aj poníži základ aj bude evidencia. -áno


a ked bude kupovať dlhod. majetok tak je preto neovpl základ dane, pretože sa odpisuje a každý rok odpisu sa uplatní len odpisovaná časť.
chápem už správne???? áno

a ďakujem
odpoveď v texte
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

katka ďakujem veľmi pekne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať