Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávok do nákladov.

Ku dňu 30.11.2007 budeme evidovať 5-pohľadávok po lehote splatnosti 1-rok, v sume asi 600.000,- Sk. Naša spoločnosť vie, že tieto pohľadávky sú nedobitné, nakoľko spoločnoasť už zanikla. Nechceme sa s týmito pohľadávkami ťahať na súd, lebo poplatky na súdne trovy atd by boli asi 56.000,- co vieme, že už by sme zas nikdy nevideli a ležali by niekde ladom.
No potrebovala by som poradiť, ako postupovať pri odpisani tychto pohľadávok, či treba tvoriť aj nejake opravne položky, alebo ich môžem odpísať k 31.12.2007 všetky do nákladov-t.j. Daňových.
Prosím poradte mi ak ma niekto skusenosti s podobným prípadom.
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Zuzana účtovanie tvorby opr. položky: 547/391.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

prosim o pomoc mám neuhradenú fa v sume 999,60 EUR s DPH - splatná bola 13.06.2009

v roku 2010 bola k 31.12.2010 571 dní po splatnosti - vytvorila som opravnu položku vo výške 20% v sume 199,92 EUR zaúčtovala na
547/391 ako daňovo uznanú

teraz v roku 2011 k 31.12.2011 je 931 dní po splatnosti - mám vytvoriť OP vo výške 30% v sume 299,88 EUR a tiež môžem zaúčtovať na
547/391 ako daňovo uznanú ok opravila som sa a je to spravne prosim

prosím mam to dobre???
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môžeš a nemusíš.
nie ej to úplne povinné, môžeš aj menej - závisí od pravdepodobnosti, že ju dlžník zaplatí.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

tato pohladavka nam nebude urcite zaplatena tak mozem to tak zauctovat?
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

apo Pozri príspevok
Keď riešime zníženie dane neuhradenou pohľadávkou tak len o sumu, ktorá pri vzniku pohľadávky zvyšovala základ dane, čiže riešime len sumu bez dane. Opravné položky ako aj odpisy pohľadávok v sume DPH sú vždy nedaňové.


apo

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ahojte

Zase riešim tvorbu opravných položiek a opätovne mám problém s DPH. Či uviesť ako daňovo uznanú alebo neuznanú položku. Apo uvádza nedaňovo Kejka daňovo. Zuzana tiež písala daňovo. Teraz ako?

Ďakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ja uvažujem logicky, ak dane majú logiku.

V dańovom odpisovaní je uvedené, že odpis (oprávky) pohľadávok sú daňové ak ich hodnota bola predmetom dane z príjmu. V zákone je to inak formulované.

No a DPH nebola predmetom dane z príjmu, ale ako pohľadávka to bolí, lebo celú sumu sme poslali na DÚ. ALE nebola predmetom dane z príjmu a preto ani odpis hodnoty pohľadávky vo výške DPH nie je daňový.

Na seminári k dani z príjmu mi bolo tiež odpovedané , že odpisujeme zo základu dane leh hodnotu pohľadávky bez DPH.

apo
Naposledy upravil apo : 14.01.12 at 21:21
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Odpis pohľadávky na ťarchu daňových výdavkov sa uznáva do výšky:

a) menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej neuhradenej časti bez príslušenstva
b) do výšky obstarávacej ceny alebo neuhradenej časti, ak ide o pohľadávku nadobudnutú postúpením
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... ešte doplním:

nielen pri odpise pohľadávky, ale i pri tvorbe opravnej položky k pohľadávkam sa vychádza z menovitej (t.j. účtovnej, nominálnej) hodnoty; no a v účtovníctve evidujeme pohľadávky včítane DPH.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Stefan2005 Pozri príspevok
... ešte doplním:

nielen pri odpise pohľadávky, ale i pri tvorbe opravnej položky k pohľadávkam sa vychádza z menovitej (t.j. účtovnej, nominálnej) hodnoty; no a v účtovníctve evidujeme pohľadávky včítane DPH.
Žiaľ v Československu od roku 1993 keď začal platiť zákon o dani z príjmu a zaviedla sa DPH v podstate v dnešnej podobe a teraz aj na Slovensku nie je zhoda medzi hospodárskym výsledkom zistenom v účtovníctve a základom dane z príjmu.

Pohľadám formuláciu kde sa píše o vzťahu pohľadávky a vplyvu na základ dane z príjmu.

apo
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Ja som už bol rozhodnutý, že uvediem v menovitej hodnote aj s dph až kým som nenašiel nasledovné vysvetlenie :

Poradca Daňové výdavky 2011 str. 230
OP sú daňovo uznateľné výdavky podľa 20 ods 14 zákona o Dp. Vzťahuje sa na pohl., ktoré vznikli od 1.1.2004 vrátane. Pritom:
1. musí ísť o jednu z nasledovných pohľadávok: na pohľ. z titulu pôžičiek, poskytnutých záloh, predpísaných náhrad, ktoré neboli účtované do výnosov, ako ani k rizikovým pohľadávkam, ktoré boli nadobudnuté postúpením, ani k DPH, ktorá je síce u platiteľov DPH súčasťou pohľadávky, no nebola zahrnutá do príjmov)

Keď toto vysvetlenie porovnám so spôsobom ako sa uvádza v príspevkoch vyššie tak je v tom rozdiel. Mne osobne by nevadilo že, dph nemôžem dať do nákladov len to chcem mať správne.

ešte k vete:
a) menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej neuhradenej časti bez príslušenstva - čítal som niekde ale nenašiel som príspevok ktorý vysvetľoval, že práve dph je to príslušenstvo
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
junior78 Pozri príspevok
ešte k vete: a) menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej neuhradenej časti bez príslušenstva - čítal som niekde ale nenašiel som príspevok ktorý vysvetľoval, že práve dph je to príslušenstvo

... no v jednom z usmernení MF-SR (publikovanom vo FS) vyslovene stojí:

"Zároveň výška opravnej položky zahrnovanej do daňových výdavkov je viazaná na menovitú hodnotu pohľadávky, t. j. hodnotu, súčasťou ktorej je aj daň z pridanej hodnoty...."

a pretože som sa nestretol s rozdielnym výkladom menovitej hodnoty týkajúcej sa opravných položiek k pohľadávkam a menovitej hodnoty odpisovanej pohľadávky, pokladám ich za identické ... ale ak doložíte relevatný dôkaz o zmene výkladu menovitej hodnoty, nenahnevám sa....

Okrem toho samotná problematika správneho vysledovania a uplatňovania opravných položiek účtovných a daňových v účtovníctve je dosť náročná; ak by sme ešte mali ďalej atomizovať hodnotu pohľadávky na jej jednotlivé časti a pristupovať k rozdielnemu uplatňovaniu oprávok a odpisovania ich častí, náročnosť by bola omnoho vyššia...
1 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

tak uz ste ma tu teda domotali riadne tak ako som tu to tak čitala tak by sa mala tvorit OP vrátene DPH je tak??? alebo nie ??? prosim
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

prosim o pomoc mám neuhradenú fa v sume 999,60 EUR s DPH - splatná bola 13.06.2009

v roku 2010 bola k 31.12.2010 571 dní po splatnosti - vytvorila som opravnu položku vo výške 20% v sume 199,92 EUR zaúčtovala na
547/391 ako daňovo uznanú

teraz v roku 2011 k 31.12.2011 je 931 dní po splatnosti - mám vytvoriť OP vo výške 30% v sume 299,88 EUR a tiež môžem zaúčtovať na
547/391 ako daňovo uznanú ok opravila som sa a je to spravne prosim

prosím mam to dobre???



kejta ty si mi pisala ze mozem a nemusim tvorit OP tato pohladavka nebude zaplatena tak mozem uctovat tak ako uvadzam vyssie prosim
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
uvádzaš účtovanie OP - to je dobre
potom zasa že či nemusíš, tak to zasa nechápem ja čo chceš.
opakujem, účtovanie je dobre, sumy som neprepočítavala.
ale treba zvážiť opodstatnenosť tvorby - ak bude štvrdiť, že vieš, že nikdy nebude zaplatená, tak to nei je ten správny argument.
zuzanna Pozri príspevok
prosim o pomoc mám neuhradenú fa v sume 999,60 EUR s DPH - splatná bola 13.06.2009

v roku 2010 bola k 31.12.2010 571 dní po splatnosti - vytvorila som opravnu položku vo výške 20% v sume 199,92 EUR zaúčtovala na
547/391 ako daňovo uznanú

teraz v roku 2011 k 31.12.2011 je 931 dní po splatnosti - mám vytvoriť OP vo výške 30% v sume 299,88 EUR a tiež môžem zaúčtovať na
547/391 ako daňovo uznanú
ok opravila som sa a je to spravne prosim

prosím mam to dobre???



kejta ty si mi pisala ze mozem a nemusim tvorit OP tato pohladavka nebude zaplatena tak mozem uctovat tak ako uvadzam vyssie prosim
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
zuzanna Pozri príspevok
... ze mozem a nemusim tvorit OP tato pohladavka nebude zaplatena tak mozem uctovat...
v zásade platí: o účtovných opravných položkách sa účtovať musí (v auditovaných firmách rozhodne), pri uplatnení daňovej opravnej položky je možnosť voľby - môže, ale nemusí....
1 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

co robit s pohladavkami na ktore nam vytvorene OP za rok 2009, 2010 a tento rok som na nete zistila ze firma je v konkurze a pohladavky sme neprihlasili???
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

prosim nikto mi nevie poradit musim zrusit OP a pripocitat k ZD alebo ako postupovat
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Ahojte ,

mám pohľadávku po splatnosti 185 dní. 16. januára 2012 sme sa dozvedeli, že je odberateľ v reštrukturalizácii a pohľadávku sme prihlásili. Teda v roku 2012 by som mohol vytvoriť opravnú položku vo výške 100%, ktorá je daňovým výdavkom počínajúc zdaňovacím obdobím, v ktorém bola pohľadávka prihlásena, teda v roku 2012. Moja otázka je, či môžem (musím) účtovať o opravnej položke aj v roku 2011, keď skutočnosti opísane vyššie nastali do dňa zostavenia účtovnej závierky? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať