Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávok do nákladov.

Ku dňu 30.11.2007 budeme evidovať 5-pohľadávok po lehote splatnosti 1-rok, v sume asi 600.000,- Sk. Naša spoločnosť vie, že tieto pohľadávky sú nedobitné, nakoľko spoločnoasť už zanikla. Nechceme sa s týmito pohľadávkami ťahať na súd, lebo poplatky na súdne trovy atd by boli asi 56.000,- co vieme, že už by sme zas nikdy nevideli a ležali by niekde ladom.
No potrebovala by som poradiť, ako postupovať pri odpisani tychto pohľadávok, či treba tvoriť aj nejake opravne položky, alebo ich môžem odpísať k 31.12.2007 všetky do nákladov-t.j. Daňových.
Prosím poradte mi ak ma niekto skusenosti s podobným prípadom.
Usporiadat
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

zuzana Pozri príspevok
Ak mám odber.faktúry z r.2000 dve na firmu.Jedna je neuhradená 20 000Sk a druhá je uhradená navyše o 70 000Sk.Bol to vtedy nejaký bordel vo fakturácii a úhradách a šéf už nevie nájsť príčinu.Je to v účto od r.2000.Neboli na to tvor.ani opr.položky a oni to už neuhradia.Môžem to teda odpísať ako 546/311 ako nedaňový náklad.Ale ako?Započítam to a zvyšok teda -40 000Sk naúčtujem 546/311 -40 000 alebo to dám ako 40 000 311/648??Ako to bude správne??
Podľa mňa tých 70 000,- malo byť už v r. 2000 zaúčtovaných na analytický záväzkový účet (napr. 379.X - záväzky z nesprávnych úhrad). To môžeš urobiť aj teraz opravným ID. Potom jednostranne započítať 20 000,- 379.X/311. Zostávajúcich 50 000,- môžeš odpísať ako záväzok zápisom 379.X/648. A všetko by bolo vhodné podložiť kópiami príslušných dokladov.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

A ako je to správne odpísať?Lebo každá možnosť inak ovplyvní výsledok hospodárenia.Nezapočítať a odpísať 20 000 546/311 a 70 000 311/648, alebo odpísať 20 000 546/311 a 70 000 311/546 alebo započítať a odpísať 50 000 311/648??Haždé ma iný dopad, ako je to správne??
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Potrebujem preluskat par. 52 ZoDP, kt. sa odvoláva na Zákon o DP 366/1999 par.24 ods. 2 písm. s) siedmeho bodu. Tento siedmy bod tam nevidim, ale potrebovala by som k bodu 6 vediet, kt. to je osobitny zákon ktorý upravuje OP 100%. Prosim ak ho mate mozete mi ho posunut??? Dakujem vopred
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

zuzana Pozri príspevok
A ako je to správne odpísať?Lebo každá možnosť inak ovplyvní výsledok hospodárenia.Nezapočítať a odpísať 20 000 546/311 a 70 000 311/648, alebo odpísať 20 000 546/311 a 70 000 311/546 alebo započítať a odpísať 50 000 311/648??Haždé ma iný dopad, ako je to správne??
Môžte sa k tomuto niekto vyjadriť?
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

ingi Pozri príspevok
Peťka, musím Ťa sklamať, ale takéto pohľadávky, ktorých splatnosť nastala v roku 2003 naozaj nemôžeš daňovo odpísať.
Pravdepodobne si na ne vytvorila OP podľa § 25 ods. 1 písm. v) bod 3 zákona č. 366/1999 Z.z. (starý ZoDP), čo bolo správne.

Ak ich však chceš odpísať, tebou naznačené vyradenie z účtovníctva je v zmysle Postupov PÚ správne (391/311), ale žiaľ tento odpis bude v daňovom priznaní nutné pripočítať k základu dane. Vysvetlím:

1. Podľa § 19 ods. 2 písm. h) bod 5 môžeš odpísať iba pohľadávky vzniknuté po 31.12.2003.

2. Podľa § 24 ods. 2 písm. s) bod 7 starého ZoDP (uzatvorenie písomnej dohody medzi veriteľom a dlžníkom o upustení od vymáhania pohľadávky) je možné odpísať podľa prechodných ustanovení nového ZoDP (§52 ods.19) iba pohľadávky, ktorých splatnosť nastala do 31.12.2002.

Vznikla tu teda jednoročná "diera" na daňový odpis takéhoto druhu pohľadávok (stále platí daňovo uznateľný odpis podľa ostatných tu nemenovaných bodov v § 19 ZoDP).
Prosím o radu - mám v účtovníctve presne takéto pohľadávky vzniknuté v roku 2003 a splatné v roku 2003. Dali sme ich na súd, vyhrali sme ho, bol vydaný platobný rozkaz, ale nezaplatil, ideme na exekúciu. Problém je, že nikto doteraz neurobil opravnú položku, kedze je pohl. rizikova, asi by bolo treba ju urobit. Ale podla akeho zakona, terajsieho alebo 366/1999? Ak 366/1999, môžem urobiť 100% daňovú OP?
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

silviaproch Pozri príspevok
Prosím o radu - mám v účtovníctve presne takéto pohľadávky vzniknuté v roku 2003 a splatné v roku 2003. Dali sme ich na súd, vyhrali sme ho, bol vydaný platobný rozkaz, ale nezaplatil, ideme na exekúciu. Problém je, že nikto doteraz neurobil opravnú položku, kedze je pohl. rizikova, asi by bolo treba ju urobit. Ale podla akeho zakona, terajsieho alebo 366/1999? Ak 366/1999, môžem urobiť 100% daňovú OP?
Podľa mňa mala byť OP vytvorená v čase prihlásenia do konkurzu. A navyše je konkurz už ukončený.
Pozri si § 20 ods. 2 písm. c) ZoDP a následne ods. 10, je tam taký zaujímavý zvrat, zvýrazňujem:
"Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím, v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené."

Účtovnú OP môžeš vytvoriť aj teraz, jedná sa o rizikovú pohľadávku.
Daňovú stránku problému by som riešila s daňovým poradcom.

Ak sa niekto ešte nepripojí.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Môžem odpísať pohľadávku do nákladov, ak je z roku 2004 a od splat.je viac ako 12 mesiacov.Na pohľadávku neboli tvor.opr.položky a firma je v konkurze.Pohľadávka všajk nebola do konkurzu prihlásená, ale firma ju na 100%neuhradí.Môžem spraviť odpis 546/311 a bude daňovo uznaný??
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

zuzana Pozri príspevok
Môžem odpísať pohľadávku do nákladov, ak je z roku 2004 a od splat.je viac ako 12 mesiacov.Na pohľadávku neboli tvor.opr.položky a firma je v konkurze.Pohľadávka všajk nebola do konkurzu prihlásená, ale firma ju na 100%neuhradí.Môžem spraviť odpis 546/311 a bude daňovo uznaný??
Áno, môžeš...
Odkazy na §§ nebudem písať, určite si ich tu nájdeš.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

zuzana Pozri príspevok
A ako je to správne odpísať?Lebo každá možnosť inak ovplyvní výsledok hospodárenia.Nezapočítať a odpísať 20 000 546/311 a 70 000 311/648, alebo odpísať 20 000 546/311 a 70 000 311/546 alebo započítať a odpísať 50 000 311/648??Haždé ma iný dopad, ako je to správne??
Dakujem ingi a k tomuto by si sa nevedela vyjadrit?Alebo niekto iní.Dakujem
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Zdravím.
Môj problém je nasledovný: V roku 2005 sme postúpili leasing na inú spoločnosť. Išlo o leasing z roku 2003 (takže po starom). Spísali sme s uvedenou spoločnosťou aj zmluvu o postúpení leasingu, v ktorej bola klauzula o splatení rozdielu medzi fakturovanou zálohou na celkové splátky a zálohovo uhradenou čiastkou. V tých starých leasingoch sa odrátavali v splátkach zálohy. Takto nám spoločnosť, ktorá prevzala leasing zostala dlžná cca 102 000,- Sk a aj po výzvach uvedenú čiastku nezaplatila. Čo s takouto pohľadávkou, ktorá nebola účtovaná na 311?
Díki za info
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

zuzana Pozri príspevok
Dakujem ingi a k tomuto by si sa nevedela vyjadrit?Alebo niekto iní.Dakujem
Zuzanka, ale veď som Ti už svoj názor napísala v príspevku č. 62.

Ešte som pozrela § 358 ObchZ - môžeš započítať aj takéto premlčané pohľadávky.
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Reprografia Pozri príspevok
Zdravím.
Môj problém je nasledovný: V roku 2005 sme postúpili leasing na inú spoločnosť. Išlo o leasing z roku 2003 (takže po starom). Spísali sme s uvedenou spoločnosťou aj zmluvu o postúpení leasingu, v ktorej bola klauzula o splatení rozdielu medzi fakturovanou zálohou na celkové splátky a zálohovo uhradenou čiastkou. V tých starých leasingoch sa odrátavali v splátkach zálohy. Takto nám spoločnosť, ktorá prevzala leasing zostala dlžná cca 102 000,- Sk a aj po výzvach uvedenú čiastku nezaplatila. Čo s takouto pohľadávkou, ktorá nebola účtovaná na 311?
Díki za info

Nikto mi s tým nebude vedieť pomôcť?
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

ingi Pozri príspevok
Podľa mňa mala byť OP vytvorená v čase prihlásenia do konkurzu. A navyše je konkurz už ukončený.
Pozri si § 20 ods. 2 písm. c) ZoDP a následne ods. 10, je tam taký zaujímavý zvrat, zvýrazňujem:
"Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím, v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené."

Účtovnú OP môžeš vytvoriť aj teraz, jedná sa o rizikovú pohľadávku.
Daňovú stránku problému by som riešila s daňovým poradcom.

Ak sa niekto ešte nepripojí.
Dakujem Ingi, že si sa na to pozrela. Len by som upravila veci na pravú mieru, dúfam, že to bude mať aj vplyv na daňové uznanie OP. Tieto pohľadávky totiž neboli v konkurze ani vo vyrovnaní. Išlo len o návrh na vydanie platobného rozkazu, ktorý nám súd uznal ešte v roku 2005. Teda ak sa dá na pohľadávky vydané a splatné v roku 2003 tvoriť OP podľa súčasného ZDP, nemohol by sa na ne použiť par. 20 ods. 14? Ak patria do predchádzajúceho zákona, aký tam je postup na tvorbu OP?
Naposledy upravil silviaproch : 17.03.08 at 11:22
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

silviaproch Pozri príspevok
Dakujem Ingi, že si sa na to pozrela. Len by som upravila veci na pravú mieru, dúfam, že to bude mať aj vplyv na daňové uznanie OP. Tieto pohľadávky totiž neboli v konkurze ani vo vyrovnaní. Išlo len o návrh na vydanie platobného rozkazu, ktorý nám súd uznal ešte v roku 2005. Teda ak sa dá na pohľadávky vydané a splatné v roku 2003 tvoriť OP podľa súčasného ZDP, nemohol by sa na ne použiť par. 20 ods. 14? Ak patria do predchádzajúceho zákona, aký tam je postup na tvorbu OP?
Omlúvam sa, v rýchlosti som nepochopila otázku, platobný rozkaz naozaj nemá nič spoločné s konkurzom .
Na takéto pohľadávky z r.2003 nie je možné aplikovať § 20 ods. 14 ZoDP (iba na pohľadávky vzniknuté od 01.01.2004).
Ale poteším Ťa, k takýmto nepremlčaným pohľadávkam z r. 2002 a 2003, ktoré boli zahrnuté do príjmov a od ktorých splatnosti uplynulo 36 mesiacov je možné ešte stále tvoriť daňovo uznateľné OP vo výške 75% hodnoty pohľadávky v zmysle § 52 ods. 18 ZoDP, ktorý umožňuje túto tvorbu OP ešte podľa starého ZoDP (č. 366/1999 Z.z.), konkrétne podľa § 25 ods. 1 písm. v) bodu 3.
0 0
EvaB. EvaB.

EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac
Prosím vás, mám problém, ktorý sa týka jednoduchého účtovníctva.
SZČO, JÚ eviduje do dnešného dňa neuhradené pohľadávky ešte z rokov 1996-2000. Nie je isté, či budú ešte uhradené. Niektoré firmy som našla už zlikvidované rozhodnutím súdu (súd zamietol vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku a firmu zrušil). Tieto pohľadávky potom robia šarapatu, ak chce SZČO prejsť na paušálne výdavky, alebo zrušiť živnosť (treba ich zdaňovať?) Dajú sa nejako dostať von z účtovníctva? Ak áno, ako?
Ďakujem.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu, kúpili sme s.r.o. aj s jednou pohľadávkou cca 80.tis. Sk. S.r.o.-čku sme kúpili ešte v roku 2006. O tejto pohľadávke však neviem nič. Evidujem ako neznámu pohľadávku. Ako by som sa jej mohla zbaviť? Musím o nej niečo zistiť, lebo to bude určite veľký problém?!
0 0
Maxima25 Maxima25

Maxima25 je offline (nepripojený) Maxima25

prosim vas o radu, ako je to s uctovanim urokov na pohladavky prihlasene do konkurzu?
vcas sme prihlasili pohladavku do konkurzu aj s prislusenstvom v juli 2008, som povinna uctovat do vynosov nadalej o urokoch k pohladavkam, ktore su v konkurze?? (v zmluve je uvedena len vyska urokov, nie casove obmedzenie...)
mozem o nich uctovat a hned robit danovu opravnu polozku??
dakujem.
0 0
Maxima25 Maxima25

Maxima25 je offline (nepripojený) Maxima25

prosim, vie mi niekto poradit?? surne to potrebujem vediet..
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

V tejto téme boli rozdiskutované pohľadávky k účtovnej uzávierke roka 2007.

Pre rok 2008 platia nové pravidlá a dokonca v priebehu daňových rokov 2008 a 2009 SA BUDÚ musieť niektoré neuhradené pohľadávky ktorými si znížili základ dane pred rokom 2008 dodaniť.

V časopise Dane a účtovníctvo v praxi číslo 11/2008 je popísaný postup daňového odpisu pohľadávky podľa §19 ods. 2 písmena i) Zákona o dani z príjmu pri splnení TROCH podmienok.
1. K pohľadávke je možné tvoriť opravnú položku podľa §20/14/b ZDP, od splatnosti uplynulo 24 mesiacov a tvorba opravnej položky sa zahrnie do výdavkov do výšky 50% menovitej hodnoty.
2. Menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje 10.000 Sk
3. Ku poslednému dňu zdaňovacieho obdobia celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovo nepresahuje 10.000 Sk.

Doplňujúci text z článku: musí to byť vlastná (nie získaná postúpením) pohľadávka.

V článku je informácia, že ak v hodnote pohľadávky je aj DPH tak aj táto suma je predmetom odpisu pohľadávky.

Prosím kto má v tejto oblasti skúsenosti aby popísal postup ako to zrealizovať v účtovníctve a v daňovom priznaní PO a čo bude s druhou polovicou pohľadávok.

Príklady pričom každá pohľadávka je od iného dlžníka.
Pohľadávka splatná 30.11.2000 8.000 SK
Pohľadávka splatná 30.11.2005 8.000 Sk
Pohľadávka splatná 30.11.2006 8.000 SK


Ďakujem.

apo
Naposledy upravil apo : 13.11.08 at 14:40
0 0
mipet01 mipet01

mipet01 je offline (nepripojený) mipet01

apo Pozri príspevok
V tejto téme boli rozdiskutované pohľadávky k účtovnej uzávierke roka 2007.

Pre rok 2008 platia nové pravidlá a dokonca v priebehu daňových rokov 2008 a 2009 SA BUDÚ musieť niektoré neuhradené pohľadávky ktorými si znížili základ dane pred rokom 2008 dodaniť.

V časopise Dane a účtovníctvo v praxi číslo 11/2008 je popísaný postup daňového odpisu pohľadávky podľa §19 ods. 2 písmena i) Zákona o dani z príjmu pri splnení TROCH podmienok.
1. K pohľadávke je možné tvoriť opravnú položku podľa §20/14/b ZDP, od splatnosti uplynulo 24 mesiacov a tvorba opravnej položky sa zahrnie do výdavkov do výšky 50% menovitej hodnoty.
2. Menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje 10.000 Sk
3. Ku poslednému dňu zdaňovacieho obdobia celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovo nepresahuje 10.000 Sk.

Doplňujúci text z článku: musí to byť vlastná (nie získaná postúpením) pohľadávka.

V článku je informácia, že ak v hodnote pohľadávky je aj DPH tak aj táto suma je predmetom odpisu pohľadávky.

Prosím kto má v tejto oblasti skúsenosti aby popísal postup ako to zrealizovať v účtovníctve a v daňovom priznaní PO a čo bude s druhou polovicou pohľadávok.

Príklady pričom každá pohľadávka je od iného dlžníka.
Pohľadávka splatná 30.11.2000 8.000 SK
Pohľadávka splatná 30.11.2005 8.000 Sk
Pohľadávka splatná 30.11.2006 8.000 SK


Ďakujem.

apo
myslim ze na pohladavku z roku 2000 sa toto ustanovenie neda uplatnit, kedze §20 ods. 14 sa tyka pohladavok splatnych po 1.1.2004

k takejto pohladavke sa vztahuju ustanovenia stareho zakona o DP a tiez ustanovenia v §52 ZoDP, t.j. da sa danovo odpisat pocas 4 rokov, t.j. 25% kazdy rok, ak sa rozhodnete o trvalom upustení od vymáhania, musia tam byt splnené dalsie podmienky: minimalne dlznik musi byt pisomne upovedomeny o tejto skutocnosti, atd.

na zvysne by sa to mohlo uplatnit, ak samozrejme nie su voci rovnakemu dlznikovi, cim by suhrnne prevysovali hodnotu 10 000 Sk

je to iba moj nazor, a info ktore mam, konkretne skusenosti s tym nemam tak to aj tak prosim treba brat
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať