Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávok do nákladov.

Ku dňu 30.11.2007 budeme evidovať 5-pohľadávok po lehote splatnosti 1-rok, v sume asi 600.000,- Sk. Naša spoločnosť vie, že tieto pohľadávky sú nedobitné, nakoľko spoločnoasť už zanikla. Nechceme sa s týmito pohľadávkami ťahať na súd, lebo poplatky na súdne trovy atd by boli asi 56.000,- co vieme, že už by sme zas nikdy nevideli a ležali by niekde ladom.
No potrebovala by som poradiť, ako postupovať pri odpisani tychto pohľadávok, či treba tvoriť aj nejake opravne položky, alebo ich môžem odpísať k 31.12.2007 všetky do nákladov-t.j. Daňových.
Prosím poradte mi ak ma niekto skusenosti s podobným prípadom.
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
junior78 Pozri príspevok
Chcem sa opýtať či mám povinnosť tvoriť opravné položky k pohľadávkam ktoré neboli uhradene.
V minulom roku boli k nim tvorené opravné položky do 50% do 20% podľa zákona. V tomto roku (2010) mám dilemu či musím ich ďalej tvoriť alebo môžem odložiť na ďalší rok.
Dôvodom je , že firma má základ dane 2000 eur , opravné položky ktoré môžem tvoriť sú v hodnote 25000Eur. Po zaúčtovaní by firma bola v strate – 18000 eur. Keď to nie je povinnosť chceli by sa tomu vyhnúť .
Čo si o tom myslíte?
no ja si myslím, že máš povinnosť ďalej tvoriť opravnú položku. Podľa postupov účtovania "Opravná položka sa tvorí na základe zásady opatrnosti, ak je opodstatnené predpokladať, že nastalo zníženie hodnoty majetku oproti jeho oceneniu v účtovníctve".

Opodstatnenosť tvorby si vlastne už deklaroval tvorbou OP počas uplynulých rokov a túto opodstatnenosť potvrdila i skutočnosť, že neboli pohľadávky uhradené, teda riziko ich neuhradenia ďalej trvá...

Povinnosť neuplatniť opravnú položku sa týka daňovej stránky - teda nemuseli ste tvoriť daňové opravné položky... Ak ste ich začali, tak ich aj dokončite. Výšku účtovnej (teda nedaňovej) opravnej položky však môžete na 3 rok stanoviť ináč ako povoľuje ZoDP - teda nemusí byť vo výške 50%. Sice vám vznikne rozdiel medzi účtovnými a daňovými OP, ale čo už, vysledujete to. Ale tvoriť by som rozhodne tvoril...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
myslím si, že rozmýšľaš zle.
Pre tvorbu OP nie je podstatné, či máte zisk alebo stratu - to nie je dôvod.
Dôvod je pochybnosť o získaní úhrady. Ak bola v predchádzajúcom roku pochybnosť vyjadrená 20% a 50%, tento rok tá pochybnosť bude skôr vyššia ako nižšia. Alebo rovnaká............. to musí rozhodnúť firma.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
poznámka o zlom rozmýšľaní som adresovala zadávateľke, nie tebe....len si "priskočil".
OP sa nehodnotia ako odpisy. AK zaúčtuje menej ako 50%, tak daňovo bude uznaná zaúčtovaná suma.
OP môže zostať aj v pôvodnej výške - ak bolo úspešné jednanie o platbe, dokonca niekedy sa OP aj zruší, lebo bol podpísaný splátkový kalendár ap. Podstatné je, aby rozhodnutie o OP bolo niečim podložené.
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Dakujem

Este mám jednu otázku. Týka sa to záväzkov ale nadväzuje sa na predch. otázku.
Mám záväzok neuhradený z roku 2007 v hodnote 17000 eur. Môžem zaúčtovať do výnosov? alebo musím iba uviesť na riadku 180 v DP.
Keby som zaúčtoval 321/648 zvýšilo by výnosy a výsledok hospodárenia by bol vyrovnaný
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
po troch rokoch nie je záväzok premlčaný.....zas je to o poznaní a rozhodnutí v rámci firmy. Je pravdepodobné, že 17000 EUR nikto nevymáha?
Povinnosť je dodaniť ich - to je daňové hľadisko.
Účtovné hľadisko - odporúčam zásadu opatrnosti.
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Záväzok len evidujeme. Nebol uhradený iba v účtovníctve aspon tvrdí konateľ. a teraz by sme chceli zlikvidovať. a keď pohladávky by som zaúčtoval do nákladov a záväzok do výnosov tak by sa vyrovnal Výsl. hospodárenia, čo je dôležité kvôli úverom ktoré máme
0 0
katka s. katka s.

katka s. je offline (nepripojený) katka s.

Prosím vedeli by ste poradiť čo s tým? Mám pohľadávky ešte z roku 2001,2003. Dočítala som sa, že podľa prechod. ustanovenia par. 52 ods. 18 Zák. o dani z P daňovo uznané opr. položky podľa par.20 ods.14 možno tvoriť len na pohľad. ktoré vznikli po 1.1. 2004, preto aj daň. odpis pohľadávok podľa par. 19 ods. 2 písm. r možno uplatniť len na pohľad. ktoré vznikli po tomto termíne. Takže odpísala som pohľad. po 1.1. 2004 podľa dátumov splatnosti. Ale čo s takými starými. Netvorila sa ne opravná položka.
Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak odpisuješ pohľadávky z r. 2004, tak musíš riešit aj staršie.
To je logické účtovné hľadisko. Možno alebo takmer isto sú aj premlčané. Takže ich odpíšeš - vyradíš, v tomto prípade to nie je daňový náklad, takže pripočitateľná položka.
0 0
katka s. katka s.

katka s. je offline (nepripojený) katka s.

KEJKA Pozri príspevok
ak odpisuješ pohľadávky z r. 2004, tak musíš riešit aj staršie.
To je logické účtovné hľadisko. Možno alebo takmer isto sú aj premlčané. Takže ich odpíšeš - vyradíš, v tomto prípade to nie je daňový náklad, takže pripočitateľná položka.
Ďakujem za odpoveď a tvoj čas.
0 0
Michaela76 Michaela76

Michaela76 je offline (nepripojený) Michaela76

Ahojte poraďáci.
Máme pohľadávky po splatnosti viac ako 1080 dní. Opravné položky neboli tvorené. Môžem vytvoriť v tomto roku 100% opravnú položku k týmto pohľadávkam alebo musím ísť postupne:
R. 2010 20%
R. 2011 30%
R. 2012 50%

Miša
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môžeš tvoriť 100% OP
môžeš odpísať 546/311.
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

junior78 Pozri príspevok
Ahojte

Chcem sa opýtať či mám povinnosť tvoriť opravné položky k pohľadávkam ktoré neboli uhradene.
V minulom roku boli k nim tvorené opravné položky do 50% do 20% podľa zákona. V tomto roku (2010) mám dilemu či musím ich ďalej tvoriť alebo môžem odložiť na ďalší rok.
Dôvodom je , že firma má základ dane 2000 eur , opravné položky ktoré môžem tvoriť sú v hodnote 25000Eur. Po zaúčtovaní by firma bola v strate – 18000 eur. Keď to nie je povinnosť chceli by sa tomu vyhnúť .

Čo si o tom myslíte?
Podľa príkladu z Pokynu DR SR z februára 2009 na strane 4 bo C) je uvedené:
C/ Daňovník môže zahrnúť do základu dane opravnú položku podľa § 20 ods. 14 písm. c) ZDP vo výške 100 najskôr v zdaňovacom období, v ktorom uplynula doba dlhšia ako 36 mesiacov od splatnosti pohľadávky, tzn. najskôr v r. 2010. Pretože ju do r. 2010 nezahrnul do základu dane, môže tak urobiť napr. aj v r. 2011 aj v ďalších rokoch, (ak pohľadávka nie je premlčaná).
1 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Zdravím Vás,
prosím, poraďte mi:
Vystavili sme faktúru v auguste 2010, firma je v reštrukturalizácii, evidujú našu pohľadávku, dostali sme vyjadrenie súdu, že veritelia budú uspokojení vo výške 50%.
Môžem odpísať polovicu pohľadávky hneď po vyrozumení zo súdu?
Ďakujem, Alžbeta
0 0
hksforge hksforge

hksforge je offline (nepripojený) hksforge

Áno, hneď deň po zverejnení v Obchodnom vestníku o ukončení reštrukturalizácie. Vašich priznaných 50% Vám budú splácať v zmysle reštr. plánu v splátkach.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
ďakujem
0 0
mipet01 mipet01

mipet01 je offline (nepripojený) mipet01

§ 19
Daňové výdavky


(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

h) výdavok (náklad) do výšky odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) alebo jej neuhradenej časti vrátane úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len "príslušenstvo"), ak je toto príslušenstvo zahrnuté do základu dane podľa § 17 ods. 19, alebo výdavok do výšky odpisu obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením, alebo neuhradenej časti u daňovníka zisťujúceho základ dane podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c), alebo u daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak

2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania,

t.j. musí byť schválený reštrukturalizačný plán, potvrdený súdom, zverejnený v obchodnom vestníku, až potom sa to môže odpísať, tak aby odpis bol uznaný za daňový výdavok
1 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

KEJKA Pozri príspevok
môžeš tvoriť 100% OP
môžeš odpísať 546/311.
Je OK rovno ich odpísať na 546/311, bez tvorby OP? A bude to daňovo uznané, však? (reagujem na príspevok c.151)
Vďaka!
Naposledy upravil silvia : 18.05.11 at 07:01
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

Ahojte, ja mám tiež dotaz na odpísanie pohľadávok. V r.2009 bola urobená opravná položka k neuhradeným pohľadávkam (20%) , za r.2010 mám uplatniť odpis týchto pohľadávok a to 30% ? (teraz je ich už splatnosť viac ako 730 dní). Môžem týchto 30% účtovať ako odpis pohľadávky 546/311, alebo musím na týchto 30% urobiť opravnú položku ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
abcd.kates Pozri príspevok
Ahojte, ja mám tiež dotaz na odpísanie pohľadávok. V r.2009 bola urobená opravná položka k neuhradeným pohľadávkam (20%) , za r.2010 mám uplatniť odpis týchto pohľadávok a to 30% ? (teraz je ich už splatnosť viac ako 730 dní). Môžem týchto 30% účtovať ako odpis pohľadávky 546/311, alebo musím na týchto 30% urobiť opravnú položku ?
tvoríš OP, neodpisuješ po častiach.
Ak sa rozhodneš odpísať pohľadávku, tak v plnej výške.
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

KEJKA Pozri príspevok
tvoríš OP, neodpisuješ po častiach.
Ak sa rozhodneš odpísať pohľadávku, tak v plnej výške.
Ďakujem za odpoveď.
Ak sa teda teraz rozhodnem, tak ju odpíšem do nákladov (úč.skupina 5xx), konkrétne 546/311 ?dobre hovorím?
A ovplyvní mi to výsledok hospodárenia, pravda ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať