Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávok do nákladov.

Ku dňu 30.11.2007 budeme evidovať 5-pohľadávok po lehote splatnosti 1-rok, v sume asi 600.000,- Sk. Naša spoločnosť vie, že tieto pohľadávky sú nedobitné, nakoľko spoločnoasť už zanikla. Nechceme sa s týmito pohľadávkami ťahať na súd, lebo poplatky na súdne trovy atd by boli asi 56.000,- co vieme, že už by sme zas nikdy nevideli a ležali by niekde ladom.
No potrebovala by som poradiť, ako postupovať pri odpisani tychto pohľadávok, či treba tvoriť aj nejake opravne položky, alebo ich môžem odpísať k 31.12.2007 všetky do nákladov-t.j. Daňových.
Prosím poradte mi ak ma niekto skusenosti s podobným prípadom.
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zajtra idem na seminár k dani z príjmu a bude prednáška o odpise pohľadávok.

Zajtra odpíšem viac

apo
0 0
Lubkka Lubkka

Lubkka je offline (nepripojený) Lubkka

ahoj apo, tak co ste vyriesili na skoleni ohladom pohladavok ?
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Máme pohľadávku Sk 22.000,- z roku 2007. Teraz v roku
2008 je 12 mesiacov po lehote splatnosti. Chceli by sme
ju odpísať aj daňovo, lebo vieme, že nebude zaplatená,
firma si poštu nepreberá ani v rámci firmy, ani v rámci
adresy konateľa- vracia sa nám späť. Myslíme, že súdne
vymáhanie nás bude stáť viac ako je hodnota. Môžeme
ju daňovo odpísať v r.2008?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
skvrnka Pozri príspevok
Máme pohľadávku Sk 22.000,- z roku 2007. Teraz v roku
2008 je 12 mesiacov po lehote splatnosti. Chceli by sme
ju odpísať aj daňovo, lebo vieme, že nebude zaplatená,
firma si poštu nepreberá ani v rámci firmy, ani v rámci
adresy konateľa- vracia sa nám späť. Myslíme, že súdne
vymáhanie nás bude stáť viac ako je hodnota. Môžeme
ju daňovo odpísať v r.2008?
daňovo môžete urobiť OP vo výške 20%, odpísať by ste mohli z vyššie uvedených dôvodov, len ak by pohľadávka bola do výšky 10000 Sk.
pokiaľ nemáte iný dôvod podľa ZDP, tak je to smola.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ešte pred seminárom som dostal nové číslo časopisu Dane a účtovníctvo kde som sa dočítal ako to bude podľa nového znenia zákona o dani z príjmov a DÚFAL som, že na seminári sa dozviem ešte niečo navyše. Žiaľ nič. Zistil som, že ani jednu pohľadávku nedám do nákladov, lebo tie malé som "odpaľoval" priebežne tak, že som si spravil príjmový pokladničný doklad, alebo ako pripočítateľné položky k základu dane a to čo je nad 10.000 sa nedá.

ALE to čom som sa nikde nedočítal je skutočnosť, že v PÚ neuhradené záväzky po splatnosti nad 36 mesiacov ak nebudú do konca roka uhradené budú zvyšovať základ dane A AJ V TOM PRÍPADE, že záväzok je za obstaranie ktoré nám neznížilo základ dane, napríklad obstaranie pozemku.

Jediný spôsob ako to obísť je ten, že sa dohodne predĺženie splatnosti nášho záväzku.

Povedal by som, že je to veľmi dobré opatrenie, len keby rovnako s opačným účinkom platilo aj pre pohľadávky.

Zvláštnosťou pri opravných položkách na pohľadávky, ktoré znižovali základ dane z príjmu podľa zákona platného od roka 2004 je to, že tieto opravné položky sa musia PREPOČÍTAŤ podľa zákona platného od 1.1.2008 a rozdiel v 1/2 dodaniť v roku 2008 a 2. polovicu v roku 2009. Nik nevie ako sa to má spraviť s opravnými položkami, ktoré sa dali do nákladov a medzičasom bola pohľadávka uhradená.

apo
0 0
mipet01 mipet01

mipet01 je offline (nepripojený) mipet01

apo Pozri príspevok
Ešte pred seminárom som dostal nové číslo časopisu Dane a účtovníctvo kde som sa dočítal ako to bude podľa nového znenia zákona o dani z príjmov a DÚFAL som, že na seminári sa dozviem ešte niečo navyše. Žiaľ nič. Zistil som, že ani jednu pohľadávku nedám do nákladov, lebo tie malé som "odpaľoval" priebežne tak, že som si spravil príjmový pokladničný doklad, alebo ako pripočítateľné položky k základu dane a to čo je nad 10.000 sa nedá.

ALE to čom som sa nikde nedočítal je skutočnosť, že v PÚ neuhradené záväzky po splatnosti nad 36 mesiacov ak nebudú do konca roka uhradené budú zvyšovať základ dane A AJ V TOM PRÍPADE, že záväzok je za obstaranie ktoré nám neznížilo základ dane, napríklad obstaranie pozemku.

Jediný spôsob ako to obísť je ten, že sa dohodne predĺženie splatnosti nášho záväzku.

Povedal by som, že je to veľmi dobré opatrenie, len keby rovnako s opačným účinkom platilo aj pre pohľadávky.

Zvláštnosťou pri opravných položkách na pohľadávky, ktoré znižovali základ dane z príjmu podľa zákona platného od roka 2004 je to, že tieto opravné položky sa musia PREPOČÍTAŤ podľa zákona platného od 1.1.2008 a rozdiel v 1/2 dodaniť v roku 2008 a 2. polovicu v roku 2009. Nik nevie ako sa to má spraviť s opravnými položkami, ktoré sa dali do nákladov a medzičasom bola pohľadávka uhradená.


apo
§17 ZoDP:
(29) Základ dane zistený podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c) sa zvýši o výšku záväzku prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 daňovým výdavkom, a to aj k výdavku (nákladu) prislúchajúcemu k odpisovanému a neodpisovanému majetku, zásobám a inému majetku, pri ktorom vzniká výdavok (náklad) pri jeho zaradení alebo vyradení zo spotreby alebo z používania, alebo neuhradenej časti takého záväzku, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom od jeho splatnosti uplynula doba 36 mesiacov.

myslím že prijatých preddavkov a preplatkov vyšlých faktúr sa to netýka,
ak bola faktúra uhradená, tak OP by sa mala rozpustiť nie?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Určite sa to nebude týkať záväzkov z titulu prijatého preddavku nakoľko preddavok je u budúcich výnosoch zatiaľ čo citované ustanovenie sa týka uplatnených nákladov, respektíve nákladov, ktoré budú v budúcnosti pri spotrebe alebo vyradení.

Na ale na seminári som mal dojem, že sa to týka iba PODVOJNÉHO účtovníctva, ale podľa tebou označeného textu je tam výdavok (náklad) a to by sa malo týkať aj JÚ.

Nech nám niekto poradí nakoľko ja mám vo svojich poznámkach zo semináru jasný podtitulok: "Záväzky P.Ú.".

apo
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
apo Pozri príspevok
...Na ale na seminári som mal dojem, že sa to týka iba PODVOJNÉHO účtovníctva, ale podľa tebou označeného textu je tam výdavok (náklad) a to by sa malo týkať aj JÚ....
... by som povedal, že vôbec sa to netýka účtovníctva - týka so totiž DP - bude sa upravovať iba základ dane.....
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

IGEN, iba základ dane ale pre subjekt, ktorý vedie podvojné účtovníctvo.

Moja otázka je o tom, či sa to môže týkať základu dane aj subjektu, ktorý vedie JÚ.

apo
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

apo Pozri príspevok
Na ale na seminári som mal dojem, že sa to týka iba PODVOJNÉHO účtovníctva, ale podľa tebou označeného textu je tam výdavok (náklad) a to by sa malo týkať aj JÚ.

Nech nám niekto poradí nakoľko ja mám vo svojich poznámkach zo semináru jasný podtitulok: "Záväzky P.Ú.".
Podľa § 17 ods. 29 ZoDP budú postupovať ÚJ, ktoré zisťujú základ dane podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c), t.j.:


- daňovníci účtujúci v sústave podvojného účtovníctva,
- daňovníci, ktorí na základe povinnosti podľa osobitného predpisu vykazujú výsledok hospodárenia v individuálnej účtovnej závierke podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo...,

to znamená, že povinnosť zvýšiť základ dane o výšku neuhradeného záväzku v zmysle tohto ustanovenia sa netýka dlžníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ďakujem, za potvrdenie výkladu ustanovenia pre záväzky v JÚ.

apo
0 0
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
Ahojte, nie som si uplne istá, tak žiadam o radu. ešte z roku 2001,2003,2004,2005 a 2006 mám neuhradené premlčané podhladávky, vetšinou sú v sume do 10.000,-Sk. Netvorili sa na ne žiadne opravné položky. teraz by som sa ich chcela konečne zbyviť, lebo nenáme šancu ich vymôcť od odberatelov. Možem ich ku koncu roka odpísať v celkovej sume 546/311 to bude nedaňová náklad - pripočitatelná položka.
o tú sumu, ale budem mať nižsí zisk alebo vyššiu stratu. že?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pohľadávky po splatnosti 24 mesiacov ku dňu 31.12.2008 ak u jedného dlžníka jednotlivé pohľadávky neprekročili 10.000 SK a ani v úhrne k 31.12.2008 nám dlžník nedlhuje viac ako 10.000 vrátane pohľadávok splatných môžeme pohľadávky po splatnosti dať do DAŇOVÝCH NÁKLADOV.

apo
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
apo Pozri príspevok
Pohľadávky po splatnosti 24 mesiacov ku dňu 31.12.2008 ak u jedného dlžníka jednotlivé pohľadávky neprekročili 10.000 SK a ani v úhrne k 31.12.2008 nám dlžník nedlhuje viac ako 10.000 vrátane pohľadávok splatných môžeme pohľadávky po splatnosti dať do DAŇOVÝCH NÁKLADOV.

apo
Ahojte, a čo s pohľadávkou z roku 1998. Išlo o faktúru do Ruska v sume cca 2000,-- USD, od tej doby to visí v účtovníctve a už by sme sa toho ozaj chceli zbaviť. Dotyčný Rus už zásielky nepreberá, telefón nedvíha a nám to tu stále lieta v pohľadávkach. Môžem to nejako rozumne zlikvidovať.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Dana7 Pozri príspevok
Ahojte, a čo s pohľadávkou z roku 1998. Išlo o faktúru do Ruska v sume cca 2000,-- USD, od tej doby to visí v účtovníctve a už by sme sa toho ozaj chceli zbaviť. Dotyčný Rus už zásielky nepreberá, telefón nedvíha a nám to tu stále lieta v pohľadávkach. Môžem to nejako rozumne zlikvidovať.
najrozumnejšie nedaňovo odpísať.
0 0
katka katka

katka je offline (nepripojený) katka

Prosím o radu.Máme pohľadávku voči francúzskej firme z r.2006.Firma išla do konkurzu v r.2007 a pohľadávka sa prihlásila na súde vo Francúzsku.V r.2007 som vytvorila opravnú položku na tieto pohľadávky na základe par.20odst.12.
Teraz nám prišlo oznámenie,že spoločnosť ukončila likvidáciu a pre nedostatok majetku naša pohľadávka nebude uspokojená.
Moja otázka je,či odpis tejto zahraničnej pohľadávky je tiež daňovo uznaný,tak ako pri tuzemských pohľadávkach.Zatiaľ som to nikde nenašla,všade sa píše len o tuzemských pohľadávkach.
0 0
double double

double je offline (nepripojený) double

Mám staré pohladávky a závazky z 2001 roka a starsie, nerobil som na ne opravne položky, teraz sa chcem ich zbavit, možem sa riadit starym zákonom z roku 99 kde 75% dám ako danovo uznaný náklad a 25% ako pripočítatelná položka a závazky zrejme do príjmov v plnej výške. A pohladávky po novom do 10 000 SKK mozem celé odpísat danovo uznatelne. Taktiez mozem tento postup uplatit aj pri zahranicných pohladávkach? Este to napisen danovemu riaditelstvu, som zvedavy ci vobec odpisu. Dúfam,že sa nájde nejaky dobrák a poradí mi. Ze INgi)) DaKUJEM
0 0
mipet01 mipet01

mipet01 je offline (nepripojený) mipet01

tu je link, ktorý ti určite pomôže:
epi.sk/Main/Default.aspxTemplate=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=8016&LngID=0

ak ide o premlčané pohľadávky, daňovo odpísať sa nedajú,
ustanovenia aktuálneho ZoDP sa týkajú pohľadávok, ktorých splatnosť nastala po roku 2004, takže do 10 000 SKK si staré pohľadávky daňovo odpísať nemôžeš
0 0
double double

double je offline (nepripojený) double

mipet01 Pozri príspevok
tu je link, ktorý ti určite pomôže:
epi.sk/Main/Default.aspxTemplate=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=8016&LngID=0

ak ide o premlčané pohľadávky, daňovo odpísať sa nedajú,
ustanovenia aktuálneho ZoDP sa týkajú pohľadávok, ktorých splatnosť nastala po roku 2004, takže do 10 000 SKK si staré pohľadávky daňovo odpísať nemôžeš

ahoj, ten link nefunguje, skus este raz

Ale tie pohladávky nemusím pripočítat k ZD proste nezmenia mi teda ZD? závazky zrejme musim pripocítat.
0 0
JANAKU JANAKU

JANAKU je offline (nepripojený) JANAKU

apo Pozri príspevok
Pohľadávky po splatnosti 24 mesiacov ku dňu 31.12.2008 ak u jedného dlžníka jednotlivé pohľadávky neprekročili 10.000 SK a ani v úhrne k 31.12.2008 nám dlžník nedlhuje viac ako 10.000 vrátane pohľadávok splatných môžeme pohľadávky po splatnosti dať do DAŇOVÝCH NÁKLADOV.

apo
Ahojte, nemám v tom celkom jasno. Aj ja mám staré pohladávky :
vystavená suma s DPH splatná firma
2001 6 985,- 02.01.2002 KAPU
2002 7 042,- 13.06.2002 Man
2002 9 265,20 14.08.2002 POK
2002 9 438,- 26.11.2002 Man
2002 2 956,- 23.12.2002 Pell
Nemám tvorené opravné položky. Môžem 31.12.2008 zaúčtovať
6 985,- 546/311 - daňový náklad
7 042,- 546/311 - daňový náklad
9265,20 546/311 - daňový náklad
9438,- 546/311 - daňová náklad
2956,- 546/311 - daňový náklad
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať