Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
foza foza

foza je offline (nepripojený) foza

večná optimistka
.....a ešte skoro som zabudla na môjho drobčeka /keiku/ má 5 lístkov a už tlačí ďalší......
P1010007.JPG  
P1010009.jpg  
IMGP0598.jpg  
1/1
1 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Ma-Ba Pozri príspevok
Zimama - polopatisticky - miesto kde bol koreň odstrihnutý zasypať - ja používam rozdrvené drevené (gril.) uhlie. Endiex používam na zasypanie listov, ktoré sú poškodené napr. bakteriózou, alebo sú na nich škrvrny. Biele bodky na koreňoch sú pravdepodobne spôsobené pliesňou. Bolo by treba rýchlo presadiť.
Ma-Ba, veľmi pekne ďakujem za odpoveď!
Určite to bola pleseň - takto to vyzeralo v nedeľu, keď som si to všimla.
Predpokladám, že asi som ho veľmi polievala - má menší kochlík ako ostatné, čo mám, tie máčam 1 hodinu a tento som dávala na 1/2 hodiny, ale asi aj to bolo veľa. Či?
AAA 002.jpg  
AAA 003.jpg  
AAA 005.jpg  
1/1
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

henrieta3 Pozri príspevok
nemas blizko baumax, tam maju vzdy
Vďaka za tip , ale včera som bola v Baumaxe, no mali len iný substrát, ten som videla predtým aj v kvetinárstve, ale na dotyk sa mi zdal veľmi jemný, skoro ako "obyčajná" zemina, a tuto od vás skúsenejších viem, že taký by bolo asi málo málo vzdušný. Našťastie dnes som vo Flóre zohnala to, čo som chcela - viď prvý obrázok. Na ďalšej fotke je ten iný, resp. toto je úplne iný (na izbové rastliny), ale ide mi o tú firmu a formu obalu (Agro alebo Floria). Substrát od Florie sa mi zdá vhodnejší - máte niekto skúsenosti aj s tým druhým? Alebo s nejakým ďalším? Vďaka!
AAA 006.jpg  
AAA 007.jpg  
1/1
0 0
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

super

ups, toto nemal byť tu,ale pod fotkami, sorry
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Hoci som teda včera v Baumaxe nepochodila, bola som prekvapená, že majú kravský aj konský hnoj, len som nemala čas to študovať - máte s tým niekto skúsenosti? Čítala som, že niektorí orchidkári zbierajú kravince a potom si to sušia a riedia , ale neskúšali ste to náhodou niekto s týmito hnojivami, čo sa dajú kúpiť?
0 0
kkaja kkaja

kkaja je offline (nepripojený) kkaja

Foza máš ich všetky veľmi pekne a takú ako je na 4,5 foto mám aj ja. Nech sa im aj naďalej takto darí aby ti robili len a len radosť .
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

No tak, poručenobohu, urobila som to, ako najlepšie som vedela... Takto vyzerali korene po vybratí z kochlíka - boli zhnednuté, zošúverené a pokryté tými bielymi bodkami. Dievčence-odborníčky - bola to pleseň a či iná pliaga?
Poodstrihovala som ich a keďže to drevené uhlie nemám, zasypala som ich aspoň Endiexom, lebo ten som náhodou mala, hádam som tým nič nepokazila...
AAA 008.jpg  
AAA 009.jpg  
AAA 010.jpg  
AAA 011.jpg  
AAA 014.jpg  

1/1
0 0
Matasias Matasias

Matasias je offline (nepripojený) Matasias

Študent :)
Zimama Pozri príspevok
Vďaka za tip , ale včera som bola v Baumaxe, no mali len iný substrát, ten som videla predtým aj v kvetinárstve, ale na dotyk sa mi zdal veľmi jemný, skoro ako "obyčajná" zemina, a tuto od vás skúsenejších viem, že taký by bolo asi málo málo vzdušný. Našťastie dnes som vo Flóre zohnala to, čo som chcela - viď prvý obrázok. Na ďalšej fotke je ten iný, resp. toto je úplne iný (na izbové rastliny), ale ide mi o tú firmu a formu obalu (Agro alebo Floria). Substrát od Florie sa mi zdá vhodnejší - máte niekto skúsenosti aj s tým druhým? Alebo s nejakým ďalším? Vďaka!
Ja mam velmi dobru skusenost s tymto substartom . Kupujem ho v Hornbachu (inde som ho zatial nevidel). Orchideam sa v nom vyborne dari.
DSCN1014.jpg  
DSCN1018.jpg  
1/1
3 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

A takto vyzerali korene po zostrihaní - bohviekoľko ich teda nezostalo, ale hádam to drobec prežije... Lístky sú zatiaľ silné a zdravé, okrem toho najspodnejšieho - ten žltne, ale toho sa už nebojím.
Sadila som do mokrého substrátu a až keď som videla, ako sa hneď kochlík zaparil, som si uvedomila, že som neurobila dierky - prvú som spravila pri plnom kochlíku, ale bála som sa, aby som nepoškodila aj tie úbohé zostatkové korene, tak som ho radšej vysypala a urobila to pri prázdnom.
Rozmýšľam tiež, že ho mám v inom "kvetináči" ako ostatné - v takej váze, tak či tam má dosť "vetrania", lebo sa mi zdá, že je dosť natesno. Čo poviete, dievčatá? Vopred ďakujem za Vaše prípadné postrehy!
AAA 020.jpg  
AAA 021.jpg  
AAA 023.jpg  
AAA 024.jpg  
AAA 038.jpg  

AAA 041.jpg  
AAA 042.jpg  
1/1
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Matasias Pozri príspevok
Ja mam velmi dobru skusenost s tymto substartom . Kupujem ho v Hornbachu (inde som ho zatial nevidel). Orchideam sa v nom vyborne dari.
Vďaka! Skúsim si ho zafixovať do oka a budem si všímať, či ho dakde neuvidím, lebo zatiaľ som ho tu u nás nikde nevidela.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Ma-Ba Pozri príspevok
... A s tým polievaním presadených je to tak preto, lebo presadená rastlina, ktorá má menej vody začne tlačiť nové korene, ktoré hľadajú vodu. Keďže sa riadim aj radou jedného odborníka, ktorý mi hovoril, že je dobré nepolievať aj 3 týždne - tak dlho som ale nikdy nevydržala, preto kvetináč postavím na keramzit, alebo na nejaké skalky zeolit alebo hocičo iné dám vodu, aby orchidka mala aj vlhkosť. Niekedy použijem aj vlhký substrát do ktorého presádzam , alebo pred zasadením dobre namočím korene, aby mali aspoň trochu vlahy.
Vďaka aj za takéto pekné vysvetlenie, prečo po presadení nepolievať - keď tomu takto rozumiem, aj si to lepšie zapamätám...
(Toto tu je vôbec výborná vysoká škola orchideárska...! )
0 0
Kathrin6 Kathrin6

Kathrin6 je offline (nepripojený) Kathrin6

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať či je možné ešte zachrániť primrznutú alebo zamrznutú orchideu. Pravdepodobne mi zamrzli dve orchidejky. Majú take svetlo zelené až žlté listy tak neviem či sa s tým dá ešte niečo robiť či sa preberú. Za všetky rady vopred ďakujem.
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Kathrin6 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať či je možné ešte zachrániť primrznutú alebo zamrznutú orchideu. Pravdepodobne mi zamrzli dve orchidejky. Majú take svetlo zelené až žlté listy tak neviem či sa s tým dá ešte niečo robiť či sa preberú. Za všetky rady vopred ďakujem.
mne minulý rok cca vo februári omrzla pri prenose z obchodu do práce..........kvety aj puky opadali, lissty boli ale v poriadku a po roku mi takto robí radosť:
DSC01497.jpg  
3 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Adelka - lignohumát nepoužívam a myslím si, že celkovo je lepšie používať menej hnojiva zvlášť keď nevieme akú tvrdosť má voda.
Už som to písala predtým, že výborným pomocníkom je konduktometer.
A s tým polievaním presadených je to tak preto, lebo presadená rastlina, ktorá má menej vody začne tlačiť nové korene, ktoré hľadajú vodu.
Keďže sa riadim aj radou jedného odborníka, ktorý mi hovoril, že je dobré nepolievať aj 3 týždne - tak dlho som ale nikdy nevydržala, preto kvetináč postavím na keramzit, alebo na nejaké skalky zeolit alebo hocičo iné dám vodu, aby orchidka mala aj vlhkosť. Niekedy použijem aj vlhký substrát do ktorého presádzam , alebo pred zasadením dobre namočím korene, aby mali aspoň trochu vlahy

Majka, ďakujem pekne za radu už aj ich doma dám na misku s vlhkým keramzitom..............a po akej dobe až poliať - ponoriť. Po tých troch týždňoch?
Naposledy upravil andersenka : 20.01.11 at 08:14
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Zimama,v tej vaze alebo akomkolvek nevzdusnom obale dlhodobo drzat orchideu nie je vhodne.Tam prave vznikaju hniloby a plesne.Ja som mala jednu asi rok v hlinenom neglazurovanom,priamo zasadenu a velmi som si to chvalila,korene liezli ako dive,ale potom to zrazu islo dolu vodou,musela som presadit,az smrdel substrat od plesne,vo vnutri vsetko biele,od vtedy len do umelych s dierkami.
1 0
daira daira

daira je offline (nepripojený) daira

Zimama Pozri príspevok
Vďaka za tip , ale včera som bola v Baumaxe, no mali len iný substrát, ten som videla predtým aj v kvetinárstve, ale na dotyk sa mi zdal veľmi jemný, skoro ako "obyčajná" zemina, a tuto od vás skúsenejších viem, že taký by bolo asi málo málo vzdušný. Našťastie dnes som vo Flóre zohnala to, čo som chcela - viď prvý obrázok. Na ďalšej fotke je ten iný, resp. toto je úplne iný (na izbové rastliny), ale ide mi o tú firmu a formu obalu (Agro alebo Floria). Substrát od Florie sa mi zdá vhodnejší - máte niekto skúsenosti aj s tým druhým? Alebo s nejakým ďalším? Vďaka!
Ja mam doma substrat floria a som spokojna aj ked tiez musim vyberat len vazsie kusy kory je to uplne v pohode
0 0
makromolekula makromolekula

makromolekula je offline (nepripojený) makromolekula

babeny chcela som sa spytat o akych prejaniach na Slovennsku viete kde mavaju odkvitnute orchidejky za nizke sumy. Takto si ich vypiplat je ovela vacsia vyzva pre mna. Vela cestujem, takze vzdialenosti nie su prekazka. viem o Baumaxe, a takisto u nas v Nitre v Mlynoch mavaju za 1, 2 eura pekne kusky.
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Dendrobium nobile.

Kolega ho mal na zimnej záhrade. Pred 2 týždňami ho dal do tepla. Zvláštne je, že má puky aj na starých stvoloch ... Už sa teším na kvety.

p.s. moje sú zatiaľ na medziposchodí a ešte ich tam nechám





1 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Zimama Pozri príspevok
Hoci som teda včera v Baumaxe nepochodila, bola som prekvapená, že majú kravský aj konský hnoj, len som nemala čas to študovať - máte s tým niekto skúsenosti? Čítala som, že niektorí orchidkári zbierajú kravince a potom si to sušia a riedia , ale neskúšali ste to náhodou niekto s týmito hnojivami, čo sa dajú kúpiť?
ja som tam vlani kupila kravsky, v granuliach, hnojim nim vsetko, rozdavam vsetkym znamym, ktori maju orchidejky, je vyborny a dlho vydrzi
3 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

makromolekula Pozri príspevok
babeny chcela som sa spytat o akych prejaniach na Slovennsku viete kde mavaju odkvitnute orchidejky za nizke sumy. Takto si ich vypiplat je ovela vacsia vyzva pre mna. Vela cestujem, takze vzdialenosti nie su prekazka. viem o Baumaxe, a takisto u nas v Nitre v Mlynoch mavaju za 1, 2 eura pekne kusky.
nechodim inde, len do kvet., baumaxu, v trznici mavaju mini za 4 eura vecer
v baumaxe treba hladat na zvlastnom stojane, vypredaj, tiez ma to bavi, ale kupujem aj v 1 kvetinarstve
vyzva to je, ale o par som aj prisla, lebo mi bolo luto ich tam nechat, aj ked boli v ubohom stave, keby s dalo zistit, kam ich vyhadzuju, isla by som sa pozriet, nieco by sa urcite naslo, lebo aj 2-3 eura dat za mrtvu rastlinu je skoda
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať