Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

andersenka Pozri príspevok
Adelka - lignohumát nepoužívam a myslím si, že celkovo je lepšie používať menej hnojiva zvlášť keď nevieme akú tvrdosť má voda.
Už som to písala predtým, že výborným pomocníkom je konduktometer.
A s tým polievaním presadených je to tak preto, lebo presadená rastlina, ktorá má menej vody začne tlačiť nové korene, ktoré hľadajú vodu.
Keďže sa riadim aj radou jedného odborníka, ktorý mi hovoril, že je dobré nepolievať aj 3 týždne - tak dlho som ale nikdy nevydržala, preto kvetináč postavím na keramzit, alebo na nejaké skalky zeolit alebo hocičo iné dám vodu, aby orchidka mala aj vlhkosť. Niekedy použijem aj vlhký substrát do ktorého presádzam , alebo pred zasadením dobre namočím korene, aby mali aspoň trochu vlahy

Majka, ďakujem pekne za radu už aj ich doma dám na misku s vlhkým keramzitom..............a po akej dobe až poliať - ponoriť. Po tých troch týždňoch?
s tym suchom by som to neprehanala, prisla som tak o krasnu bielu, nic jej nebolo, len vyschla, vlastne kamaratka, po presadeni nepoliala a bolo po nej
ja koru prevaram, tak je vlhka a do takej sadim, nie do celkom mokrej
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Zimama Pozri príspevok
Vďaka za tip , ale včera som bola v Baumaxe, no mali len iný substrát, ten som videla predtým aj v kvetinárstve, ale na dotyk sa mi zdal veľmi jemný, skoro ako "obyčajná" zemina, a tuto od vás skúsenejších viem, že taký by bolo asi málo málo vzdušný. Našťastie dnes som vo Flóre zohnala to, čo som chcela - viď prvý obrázok. Na ďalšej fotke je ten iný, resp. toto je úplne iný (na izbové rastliny), ale ide mi o tú firmu a formu obalu (Agro alebo Floria). Substrát od Florie sa mi zdá vhodnejší - máte niekto skúsenosti aj s tým druhým? Alebo s nejakým ďalším? Vďaka!
v baumaxe, do ktoreho chodim ja, v BA, maju 2 druhy substratu na orchi, 1 na dotyk jemny, 2. zistis aj cez obal, ze je to kora, zvyknu byt vedla seba, skoro rovnaky obal
urcite nie na izbove rastliny
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Adelka - Nechaj pár dní bez poliatia. Keď vidíš, že substrát je už úplne suchý dopraj jej trochu vody, alebo prelej alebo na chvíľu namoč. Ak je v miestnosti teplo alebo suchý vzduch voda v miske nemôže ublížiť.
Aj tu platí, že každý si musí nájsť svoj vlastný spôsob, ktorý pozostáva zo štúdia, z pozorovania, zo skúšania poradených aj svojich vlastných metód, ale pri rešpektovaní základných potrieb tej ktorej rastliny.
5 0
Matasias Matasias

Matasias je offline (nepripojený) Matasias

Študent :)
Prijemne popoludnie. Uz dlhsiu dobu pozorujem na Brasii taketo skvrnky. Pridu mi ako "vypalene horucou ihlou" . Z mojho pohladu jej neskodia. Len v poslednej dobe sa mi zda, ze je ich viac ... Skusal som hladat aj v knizkach, ale nic podobne som nenasiel ... Listy som poriadne poprezeral a na skodcov to nevyzera. Neviem co s tym
DSCN1019.jpg  
DSCN1023.jpg  
1/1
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Matasias Pozri príspevok
Prijemne popoludnie. Uz dlhsiu dobu pozorujem na Brasii taketo skvrnky. Pridu mi ako "vypalene horucou ihlou" . Z mojho pohladu jej neskodia. Len v poslednej dobe sa mi zda, ze je ich viac ... Skusal som hladat aj v knizkach, ale nic podobne som nenasiel ... Listy som poriadne poprezeral a na skodcov to nevyzera. Neviem co s tym
Mám to aj ja na Cambriách a Miltoniach. Môže to byť od rosenia listov.
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Vyzera to ako hrdza,na takychto,,listnatych,,orchideach to mam aj ja,no mne ked sa nejaky list velmi nepaci,odstrihnem,samozrejme ked ma dost listov.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Mám to aj ja na orchidkách, nerosím. Nejak to neriešim - zatiaľ.
0 0
Matasias Matasias

Matasias je offline (nepripojený) Matasias

Študent :)
Ja tiez nerosim. No takze sa tym nebudem trapit ani ja, kedze vidim, ze dany "problem" nemam jediny.
0 0
daira daira

daira je offline (nepripojený) daira

Aj ja to mam na cambrii doniesla som ju uz taku z obchodu a zatial sa s nou nic zvlastne nejede
0 0
ivuska1212 ivuska1212

ivuska1212 je offline (nepripojený) ivuska1212

Mam dendrophalu :-), musim kupit baterky do fotaku a spravit nejake foto. Inak dnes som prvykrat presadzala orchidejku, tak mi drzte palce, aby to vydrzala :-). A na jednej orchidejke mi rastie keika, zatial ma len 2 listocky asi 2 cm velke, tak cakam, az bude vacsia a budem sadit znovu.
0 0
lavanda lavanda

lavanda je offline (nepripojený) lavanda

henrieta3 Pozri príspevok
nechodim inde, len do kvet., baumaxu, v trznici mavaju mini za 4 eura vecer
v baumaxe treba hladat na zvlastnom stojane, vypredaj, tiez ma to bavi, ale kupujem aj v 1 kvetinarstve
vyzva to je, ale o par som aj prisla, lebo mi bolo luto ich tam nechat, aj ked boli v ubohom stave, keby s dalo zistit, kam ich vyhadzuju, isla by som sa pozriet, nieco by sa urcite naslo, lebo aj 2-3 eura dat za mrtvu rastlinu je skoda
Neviem, ako iné obchody, ale my sme raz boli koncom jesene v Hornbachu a videli sme predavačku, ako vyhadzuje rad-radom všetky nepredané letničky aj trvalky aj s kvetináčmi do veľkých čiernych igelitových vriec. A boli to aj 400-500-korunové rastliny. Pýtala som sa jej, prečo to vyhadzuje, že keby to zlacnili, určite by to ľudia kúpili. Dostala som odpoveď, že majiteľ-Nemec znižovať ceny nechce a že vraj si po všetky tie vyhodené rastliny pošle z Nemecka kamión a odvezie si ich domov a tam ich vyhodí. Vôbec som tomu nerozumela...kúpila som si vtedy dve prilbice za nekresťanské peniaze len preto, lebo mi ich bolo ľúto - ešte kvitli...najradšej by som tie rastliny bola vykúpila všetky. Také plytvanie jednoducho nechápem.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

no konečne začínajú aj mne nahadzovať kvetné stonky moje orchidky
cambria prvé kvitnutie.jpg  
cambria prvé kvitnutie2.jpg  
orch.výhonok zo stonky.jpg  
orchidejka prvé kvitnutie.jpg  
1/1
1 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

len z tejto som bola sklamaná myslela som že je to kvetná stonka,lebo to tak najskôr vyzeralo ale nakoniec sa ukázal že je to len lístok
orchidea,lístok1.jpg  
orchidea,lístok2.jpg  
1/1
1 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Matasias Pozri príspevok
Prijemne popoludnie. Uz dlhsiu dobu pozorujem na Brasii taketo skvrnky. Pridu mi ako "vypalene horucou ihlou" . Z mojho pohladu jej neskodia. Len v poslednej dobe sa mi zda, ze je ich viac ... Skusal som hladat aj v knizkach, ale nic podobne som nenasiel ... Listy som poriadne poprezeral a na skodcov to nevyzera. Neviem co s tym
tak tieto škvrny mám aj já na cambrii,a neviem čo s tým,tak počkám ako sa to vyvinie
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Beba vraj len listok,ved to je nova rastlinka,tes sa!
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Ahojte! Tak takto vyzerá moje posmutnievajúce zátišie - tá prostredná sa minulý týždeň rozhodla, že už bolo dosť a v priebehu 2 dní pozhadzovala všetky kvietky... A tak sa teraz každý deň s vďakou pozerám na tie dve zostávajúce, a v duchu ich prosím, aby ešte chvíľu vydržali , bo potom už nebudem mať žiadnu kvietkatú, bo keby som si kúpila nové kvôli kvetom, už ich nemám kam dať...
AAA 015.jpg  
AAA 016.jpg  
AAA 017.jpg  
AAA 018.jpg  
AAA 019.jpg  

1/1
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

A aby to nebolo tak, že ostatní tu dávate nové prírastky kvietkov, a ja len odkvitajúce , tak sa pochválim aspoň novými lístkami - aj to je pre mňa dôležité...
Toto je prvá orchidka, ktorú som dostala v septembri 2009 od kolegov z roboty - teda aspoň si myslím, že je to ona, vedieť budem určite, až keď zakvitne... Teraz jej idú naraz dva lístky, vyzerá to veľmi milo.
AAA 025.jpg  
AAA 026.jpg  
AAA 027.jpg  
1/1
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Nový lístok sa tlačí aj na jednej z dvoch orchidiek, čo som si kúpila v septembri či kedy to presne bolo ("druhý vrh" - prvý sú narodeninové, ako tá predchádzajúca, druhý sú tieto a tretí pochádza z decembra ).
AAA 028.jpg  
AAA 029.jpg  
AAA 030.jpg  
1/1
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

A toto je dcérina "Fifinka", tiež s novým lístkom.
Tak toto sú moje skromné zelené radosti...
AAA 031.jpg  
AAA 032.jpg  
AAA 033.jpg  
1/1
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

A ešte sa chcem opýtať ohľadne tej poslednej "Fifinky" - možno ste si všimli, že už aj ten nový lístok sa rodí s rozštiepeným koncom, a tu na ďalších fotkách vidno, ako sú tie staršie listy "rozpárané" - neviete niekto, prečo??? Na žiadnej inej sa mi to nerobí, len na tejto jednej. Starám sa o ne rovnako, akurát že je v izbe na opačnej strane bytu (severovýchodnej?).
AAA 034.jpg  
AAA 035.jpg  
AAA 036.jpg  
AAA 037.jpg  
1/1
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať