Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
niečo z kvitnutia....
DSC02936.jpg  
DSC02983.jpg  
DSC02930.jpg  
1/1
1 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Na jar som si povedala že s orchideami končím, nedá sa umyť okno ,nie to otvoriť. Sú nad radiátorom tak musia byť sústavne vo vode, ináč vädli.
Keď som im to povedala zakvitli,že vyvrátilo kvetináče a kdesi som čítala,že catlejky žijú v symbióze s mravcami, ktoré ich zásobujú kyselinou mravčou, ktorá podporuje kvitnutie-dostali ju a rastlinka po 3 týždňoch nahodila 52 pukov - možno blbec náhoda. Dnes som na tráve doniesla kyselinu pre ďalšie dve, tak uvidím.
P9030005.jpg  
P9030006.jpg  
1/1
5 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

pmajap Pozri príspevok
kdesi som čítala,že catlejky žijú v symbióze s mravcami, ktoré ich zásobujú kyselinou mravčou, ktorá podporuje kvitnutie-dostali ju a rastlinka po 3 týždňoch nahodila 52 pukov - možno blbec náhoda. Dnes som na tráve doniesla kyselinu pre ďalšie dve, tak uvidím.

a kde to písali? vieš priložiť link, please ? Sama som v údive, ale ak to funguje, prečo to neskúsiť mne po balkóne behali na jar mravce, teraz sú niekde zašité....uvidí sa, či aj ostatným to prospeje, či to nebola náhoda jak píšeš, ale 52 pukov je teda požehnane vela na katke ! Dala by som tlieskačíka, ale tu mi to nejde.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

u mňa sa deje malý zázrak... Vanda po roku i viac, po trápení sa vo váze, následnom presadení do substrátu vypúšťa kvetnú stonku...

mame som cez víkend konečne odstránila kejku + nafotila jej "giganty" foto pridám neskôr

a nakoľko je jeseň, zopár phál si vypúšťanové kvetné stonky... takže radosť prenáramná )
2 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Tiež sa mi niekoľké phaly rozhodli zakvitnúť na nových stonkách aj na bočných výhonoch na starých. A tiež posledne kúpené oncidium orntorhynchum púšťa novú kvetnú stonku. Catlejka sa zatial drží, kvetné púzdra sú zdravé, dúfam, že aj rozkvitne. A tiež sa rozhodla dalšie 2 pahluzy vyrašiť . Kejky na Nobilku dorastajú, rovnako aj na dendrophale jedna jediná kejkuša, len korienky zatial nič. Jedine miltoniopsisiu (poslednému) sa tiež akosi nedarí. Asi to s nimi vzdám , ak aj tátom vykape. Verím, že je to prílišným teplom, na noc je vonku, ale cez deň by sa tam upieklo, je v detskej mimo dosah priameho slnka, je to najchladnejšia miestnosť, ale aj tak vädne....a to nie je ani preliate ani suché.....a nové pahluzy nevyháňa Asi mi tento druh nie je súdený aj ked sa mi velmi páči....
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

lesslie Pozri príspevok
pokial su keiky v pohode, tak nevadi, ze je matka sucha, ona sa nezda, ale dava ziviny tym malym ked im podrastu korienky, tak ich daj vsetky dole a do jedneho kochlika, uvidis, ze sa odvdacia vyzera to zlozito, ale ak v oktobri prestanes na mesiac polievat celkom nobilko, a po mesiaci zacnes, dockas sa kvietkov a mozno aj na tych keikach
vcera som ich oddelila, bol najvyssi cas, lebo ta mama je dost sucha, som jej dala dobre napit a tieto 2 presadila, maju dlhe korene, tiez sa zdali dost suche, som ich nechala na noc vo vode, len su trosku krive, snad sa casom narovnaju
0 0
suesin suesin

suesin je offline (nepripojený) suesin

ahojte, konečne aj ja prispejem zalatíčkami
bielo-ružová za 5 euro ale nevedela som akej bude farby o to mám väčšiu radosť
kvitnutie zeleno ružovej síce pred tým bola tmavšia
kvitnutie červenej
a pridávam aj fotky aerides flabellata ako sa mi pekne prebrala, nové výhonky rastlín papučiaka a dendro
a ešte sa chcem s vami poradiť presadiť túto phalu alebo ešte nie?
bielo ružová.jpg  
bieloruzova.jpg  
červená.jpg  
červená detail.jpg  
detail.jpg  

zeleno ruzova.jpg  
ae.jpg  
ae2.jpg  
ae3.jpg  
dendro.jpg  

papuciak.jpg  
papucka.jpg  
presadit.jpg  
presadit2.jpg  
1/1
0 0
ShakirM ShakirM

ShakirM je offline (nepripojený) ShakirM

ja by ju presadila... do len o trosku vacsieho kelimku...
0 0
divokova divokova

divokova je offline (nepripojený) divokova

milovníčka orchideí
andersenka Pozri príspevok
????????


Ja mám tiež vonku cambrie a pár krát bola teplota 3°C.Zatiaľ im to nevadí,tak ich tam snáď tiež nechám
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  P9030440.jpg
Zobrazení: 52
Veľkosť:  44.1 KB Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  P9030449.jpg
Zobrazení: 56
Veľkosť:  47.1 KB Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  P9030451.jpg
Zobrazení: 55
Veľkosť:  39.3 KB
zopár neustále kvitnúcich orchideí mojej mami...
1 0
jaja82 jaja82

jaja82 je offline (nepripojený) jaja82

Zaneprazdnena mamicka na MD
Fuuu ma ich naozaj velmi velmi krasne.Mohla by nam povedaj jej navod na pestovanie ked ich ma taketo nadherne
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

návod na pestovanie?
robí presne to, čo sa neodporúča... vačšinou stoja vo vode... nepresádza ich... a nevšíma si ich... asi preto neustále kvitnú... inak sú celé "lepkavé" a ja si už začínam myslieť, že ten "škodca" od ktorého sú celé lepkavé im neškodí, naopak veľmi prospieva...

tiež nechápem, mne vyraší nová stopka, zakvitne raz, druhý krát a uschne, potom si vypúšťa novú... jej kvitnú vačšinou na pôvodných stonkách takže sú už kilometrové... )))
2 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Sisima, velmi sa snažia a chcú sa zachrániť stoj čo stoj...a teda záchranu vidia v produkcii kvetov a následne semien (čo sa ale pri týchto hybridoch nestane).....všimla som si hned na prvej rastline zľava na tretej fotke, že korene už rastlinu úplne "nadnášajú" nad substrát, akoby sa snažili z tej mokriny dostať von a nadýchať vzduchu....(skús nakuknúť do stredu pod rastlinu, či tam nie je už vytvorená dutina).
prajem mamine dlhé a krásne kvitnutie a čo najzdravšie rastliny, ale myslím si, že sa dlhého veku nedožijú ako dlho ich vlastne má? Lebo moja mama má tiež krásne phaly, ale len po určitú dobu, vydržia kvitnúť v kuse niekolko mesiacov, lenže potom zo dňa na deň vykapú a ked ich vyberiem z kvetináča, sa čudujem, že ešte prežívali, ked korene nemali a bolo tam len čosi zahnívajúce.....
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Sisdima, lepkavé nemusia byť od škodcu (cicavého a pod.) Ak tam nevidíš žiadneho, tak to kludne môže byť reakcia rastlinz na nevhodné podmienky.... niekedy sa to stane aj pri výrazných výkyvoch denných a nočných teplôt alebo ked rastlina rtpí šokom napr. pri zmene stanoviska. Ale nebýva to v takom merítku a rastlina sa obzčajne o pár dní až týždňov prisôsobí a vráti sa do normálu. Toto býva vo forme takých lepkavých kvapôčiek najmä na okrajoch a spodnej časti listov. Moje niektoré phaly to mávali prvé dni, ked som ich doniesla z obchodu domov na parapet, ale teraz to už netvoria. Už aj inú vzdušnú vlhkosť vdaka podmiskám tam máme.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

zaujímavé...
tie najvačšie a najviac kvitnúce má asi 3 a má ich asi 5-6-7 rokov, čo ja viem, možno i viac... kvitnú a rastú neustále, bez prestávky, či nejakého veg. pokoja...
ja naopak, snažím sa jak divá, starám sa o nich, sú jak vo vatičke... no nejdú sa zblázniť od kvitnutia, ani toľko koreňov ani listov nevyháňajú... niektoré mi nekvitnú už 2-3 roky... nejaké mi aj vykapali... jej nechce vykapať žiadna...

začínam si myslieť, že orchidei reagujú opačne... pri zvýšenej starostlivosti sa nesnažia, ale pri chýbajúcej starostlivosti kvitnú (bijú do očí kvetmi) aby si ich človek všimol...

škodcov som u nej nevidela... a to o tých lepkavých kvapkách som nevedela... doma mám pár mesiacov nové policky v oknách a všimla som si na phalách tie lepkavé kvapky, tak som si myslela, že ich niečo cicia...ale tiez som nic nenašla, takže som si vydýchla, že je to mozno len reakcia na zmenu miesta...
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Betina2 Pozri príspevok

a kde to písali? vieš priložiť link, please ? Sama som v údive, ale ak to funguje, prečo to neskúsiť mne po balkóne behali na jar mravce, teraz sú niekde zašité....uvidí sa, či aj ostatným to prospeje, či to nebola náhoda jak píšeš, ale 52 pukov je teda požehnane vela na katke ! Dala by som tlieskačíka, ale tu mi to nejde.

Ospravedlňujem sa, konečne som našla ten článok
www.e-knihovnicka.cz ( č.2/2011),
ale
jedná sa o rod coryanthes. Moja skleróza, tak uvidíme.
Naposledy upravil pmajap : 08.09.11 at 14:30
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

sisima Pozri príspevok
zaujímavé...
tie najvačšie a najviac kvitnúce má asi 3 a má ich asi 5-6-7 rokov, čo ja viem, možno i viac... kvitnú a rastú neustále, bez prestávky, či nejakého veg. pokoja...
ja naopak, snažím sa jak divá, starám sa o nich, sú jak vo vatičke... no nejdú sa zblázniť od kvitnutia, ani toľko koreňov ani listov nevyháňajú... niektoré mi nekvitnú už 2-3 roky... nejaké mi aj vykapali... jej nechce vykapať žiadna...

začínam si myslieť, že orchidei reagujú opačne... pri zvýšenej starostlivosti sa nesnažia, ale pri chýbajúcej starostlivosti kvitnú (bijú do očí kvetmi) aby si ich človek všimol...

škodcov som u nej nevidela... a to o tých lepkavých kvapkách som nevedela... doma mám pár mesiacov nové policky v oknách a všimla som si na phalách tie lepkavé kvapky, tak som si myslela, že ich niečo cicia...ale tiez som nic nenašla, takže som si vydýchla, že je to mozno len reakcia na zmenu miesta...
Na podporu kvitnutia niekedy postačí aj zmena stanoviska, zmena hnojiva alebo zníženie teploty o pár stupňov. Dokonca niekto ich pri lenivosti kvitnuť zavrú do tmavej skrine na niekoľko dní bez vody a svetla. Ked ic po týždni, dvoch znovu postavia na oôvodné miesto, tak vykvitnú....mne sa osvedčila nižšia teplota na noc o niekolko stupňov oproti bežnej teplote ( v zime jednoducho stiahnem radiátor), ale inak kvitnú priebežne....závisí aj od konkrétneho hybridu. Niektoré majú tendenciu viac rašiť z bočných očiek na pôvodnej stonke, u niektorých to nedosiahneš nikdy. Niektpré hybridu, najmä tie žlté, broskyňové a okrové sú chúlostivejšie na škodcov, a napr. tie s prevažyjúcpo farbou ružovou a cyklámenovou sa mi zdajú najmenej náročné, ale zas napr. o bielych sa vraví, že sú najjedmoduchšie a znesú takmer všetko, ale neplatí to všeobecne, možno tie velkokveté...ale tie s menšími kvetmi mne osobne nejako nešli. A potom je tu ešte kategória tmavobordových, všelijakých togrovaných a bodkovaných a u tých je to kus od kusu, niektoré sú nezmary, iné zase chúlostivé....ale čo ja doporučujem ako nezmar na kvitnutie je DTPS (doritis) Aposya, ružová s menšími ale mnohími kvetmi na rozkonárenej stonke, je vyšlachetná už vela vela rokov a kvitne vďačne. To je tá, na ktorej mám teraz okolo 65 kvetov (mám ju aj v albume). A čo som čítala na iných fórach, tak je doporučovaná. DTPS je velmi podobná klasickej phale, ale postupnýcm krížením a šlachtením je velmi tažké bez genetického rozboru určiť, či ide o phaleonopsois či doritis.
1 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

ja mám úžasný problém s dendrobiami... v lete som dostala biele d.nobile, krásne zakvitnuté, vačšina kvietkov uz uschla a opadla a mna chytá hrôza, čo bude ďalej...
jednu dendrophalu som si kúpila a síce ju ešte mám, po jednom pokuse o spásu v lignohumáte aj vyzeralo že sa pozbiera... ale vždy to skončí rovnako... vyraší mu zopár nových výhonkov,listov s korienkami, po čase listy opadnú,korienky ostanú... no des... neviem to s ním...

mám jednu žltozelenú phalu, ale možno už tretím rokom sa s ňou skoro nič nedeje, prírastok za ten čas možno 2 listy a málinko korienkov... iné rastú v pohode, vačšinou na jeseň začnú rašiť nové stonky a do jari kvitnú... o bielej môžem povedať, že má aspoň pár kvietkov počas celého roka... ďalšej bielej už rastie 5-ta stonka, všetky ostatné sú živé, len nič nerašia...

momentálne ma najviac teší rašiaca Vanda a miltonia purple queen
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  P8290387.jpg
Zobrazení: 27
Veľkosť:  29.6 KB
0 0
divokova divokova

divokova je offline (nepripojený) divokova

milovníčka orchideí
Milé žienky - pestovateľky,idem sa vám pochváliť novými prírastkami.Pardon aj páni pestovatelia na vás som skoro zabudla.
P9080299.jpg  
P9080304.jpg  
P9080306.jpg  
1/1
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Anka krásne tá v strede je veľmi zaujimavá, skús detail kvetu urobiť .o)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať