Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

henrieta3 Pozri príspevok
Je to mozne, ja tu mam teplomer, teraz je tam tiez tolko, ale ked v noci mrzne, staci chvilka, moje listy su chytene este od vlanajska, kvetu ani korenom to asi nevadi, preto to musim nejako vyriesit, uvidis, ale budu korene, elbo aj to namacanie je teraz ine, ako v lete...
ved práveže po odkvitnutí som jej chcela oddych dopriať tak soim ju na schodisko vyložila a takmer neplievala, bola tam asi týždeň-10 dní a takto to dopadlo....teraz ju mám v byte v teplúčku ale dalej od okna, vôbec nepolievam a postupne tie zlé listy odstraňujem, dúfam, že sa po presadení vzchopí. Myslela som že 16-17 st nebude problém ale bola od vonkajšej obvodovej steny asi tak 50-60 cm a od vnútornej priečky na schodisku, čo susedí s bytom asi tak 10-20 cm od steny....že či ju fakt ofúklo potvoru Boli tam aj nobilká tie sú úplne v poriadku a kvitnú
No keby aj neobrástla, tieto sú k dostaniu dosť často v obchodoch tak si určite obstarám, ak by padla za obeť...ale bolo by mi ľúto.
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Betina2 Pozri príspevok
ved práveže po odkvitnutí som jej chcela oddych dopriať tak soim ju na schodisko vyložila a takmer neplievala, bola tam asi týždeň-10 dní a takto to dopadlo....teraz ju mám v byte v teplúčku ale dalej od okna, vôbec nepolievam a postupne tie zlé listy odstraňujem, dúfam, že sa po presadení vzchopí. Myslela som že 16-17 st nebude problém ale bola od vonkajšej obvodovej steny asi tak 50-60 cm a od vnútornej priečky na schodisku, čo susedí s bytom asi tak 10-20 cm od steny....že či ju fakt ofúklo potvoru Boli tam aj nobilká tie sú úplne v poriadku a kvitnú
No keby aj neobrástla, tieto sú k dostaniu dosť často v obchodoch tak si určite obstarám, ak by padla za obeť...ale bolo by mi ľúto.
Ked boli tolko od okna, nemohli zamrznut, nieco predsa vydrzia, moje zatial chranim len tymi obalkami, uz som aj chcela porusit svoju zasadu a dat aspon sem 1 plastove okno, ale musia vydrzat. Velke nobilko ti zakvitlo? Ja som dala do studenej izby, kde nekurim dcerine, ale podla mna je velmi vysusene, mlade z neho 1 kvitne, uvidim. Necham ho tam vytrapit a ked nic ine, budu z neho dalsie orezky. Potom daj foto, ako zakvitlo nob., mas v albume?
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Tak teraz sem napisem celkom novu informaciu, som spominala, ze sa mi nehybu kupene v bot. zahrade, tak som sa isla pozriet, ci nie su preliate a zistila som, ze v 1 su celkom vyschnute korene, nastastie len 2, kora tiez velmi vysusena, asi maju iny interval, ako ostatne, tak ich hned ponamacam a urcite s o par dni, tyzdnov pohnu, aspon listok, koren...
Cize nie vzdy je zle premocenie, niekedy to nepolievanie tiez netreba prehanat...
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

A toto ???? Moja terajšia situácia
Snímka0434.jpg  
Snímka0435.jpg  
Snímka0437.jpg  
Snímka0436.jpg  
Snímka0438.jpg  

Snímka0439.jpg  
1/1
0 0
lbebjak lbebjak

lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

andersenka Pozri príspevok
ja mám síce tiež plastové okno, ale som si dala asi cca 14-15cm na výšku( ale podľa toho aké ma kto okno) , aby aj trosku na skle bolo "odrazovú fóliu" - tú mám aj za radiátorom. A tú som tiež kúpila v Lidli nedávno.........tak uvidím, či im to trošku pomôže, lebo tie čo sú pri skle sú stale vlhké a nie a nie vyschnúť, aj keď sú to malé kochlíky....
Ja som dala medzi okna a podmisky v ktorých mám črepníky cca 1 cm hrubý pás polystyrému tak, aby prečnieval nad rám 1-2 cm. Rastlinky sú od skla ďalej, trochu to izoluje korene a aj listy o to zapriem, ak sa chcú pchať ku sklu. Ale u nás zasa tak veľké mrazy zatiaľ neboli, takže zatiaľ je to v hopo. Ja mám problém skôr s vlhkosťou. Ledva sa mi dostane k 30 - 33% a to už neviem, kam všade by som dala, alebo nastriekala vodu. Klasický panelák. Nemá te nejaký tip?
0 0
lbebjak lbebjak

lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

henrieta3 Pozri príspevok
Tak teraz sem napisem celkom novu informaciu, som spominala, ze sa mi nehybu kupene v bot. zahrade, tak som sa isla pozriet, ci nie su preliate a zistila som, ze v 1 su celkom vyschnute korene, nastastie len 2, kora tiez velmi vysusena, asi maju iny interval, ako ostatne, tak ich hned ponamacam a urcite s o par dni, tyzdnov pohnu, aspon listok, koren...
Cize nie vzdy je zle premocenie, niekedy to nepolievanie tiez netreba prehanat...
Tak to ti ticho závidím, to sa mne stať nemôže. Lepšie trochu prisušiť, ako preliať. Mne odchádzajú skôr na preliatie, lebo ich stále okukujem a neubránim sa, aby som tam sem tam niečo nešpricla aj mimo termínu. Ale .... "kto chce kam, pomôžme mu tam". Držím palce na zdarný proces rozbehu.
0 0
FALKEN FALKEN

FALKEN je offline (nepripojený) FALKEN

žena
MIŠO T Pozri príspevok
A toto ???? Moja terajšia situácia
Jednoducho krása! Poraď ako chrániš a zalievaš - je tu bohatá diskusia o tom. Pretože ja s mojou jedinou nehýbem, je stále na jednom mieste, aj dnes som mala na okne ľad, teplota pod 15°C a všetko OK.
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

Nič mimoriadne. Raz týždenne namáčanie na 7-10 min. Sú na okne- jz strana, ale 3ks mám na východnej strane a zdása že im to lepšie sedí/teraz v zime/.

inák oni teraz len "doháňajú", to čo zameškali / 2-3ks boli bez kvetov 2roky/.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Tiež som mala takú nádheru ako tu dal(a) Mišo T. , ale to iba prvé dva roky ako som to začala s nimi skúšať. Odvtedy sa mi už nedarí s nimi nič.Akonáhle ich polejem, alebo orosím, tak sa na listoch zo spodnej strany objavia akoby biele kryštálky (je to nejaký druh plesne, alebo čohosi takého), Minule som obzerala v Baumaxe jeden druh. Boli iba upevnené v dierkovanom črepníku, bez zeminy, bez kôry, bez všetkého a iba vložené do sklenených pohárov, bez vody a boli nádherné. Nerozumiem tomu. Skúsila som teraz bez ohľadu na druh vybrať ich z kôry a zeminy a poriadne umyť a dala som ich do sklenených váz a pohárov a každý týždeň ich ponorím do roztoku vody z hnojivom tak na pol hodiny a dám späť, ale ani to nepomáha. Asi sa vzdám pestovania tejto nádhery. Mám pocit, že čím sa o ne menej staráte tým sú krajšie. Bola som raz v jednej reštike, mali ich tam krásne, úplne preschnutá kôra, ale orchidejky boli nádherné. Aj teraz v tom Baumaxe som skúšala kôru v črepníkoch a bolo to úplne suché, ale oni krásne kvitli. Všimla som si jednu zákazníčku a tá to skúšala tiež a keď sme sa začali spolu baviť, zistila som, že má podobný problém ako ja. Ako je to vlastne s nimi majú byť v priehľaných črepníkoch, alebo je to jedno???
Takto vyzerali moje pred štyrmi rokmi, to zakvitlo už u mňa, z obchodu prišli ako úplné chuderky.
DSC01324.jpg
Naposledy upravil ela77 : 30.01.12 at 17:09
DSC01324.jpg  
0 0
FALKEN FALKEN

FALKEN je offline (nepripojený) FALKEN

žena
Boli krásne. Ja som tak dostala tú moju jednu tiež pred 4 rokmi a odvtedy som ju neprekladala, polievala 1x do týždňa do misky - ja nerosím, nič nerobím a celé 4 roky kvitne 2x do roka a žiadne tie príznaky čo sa tu opisujú nemám. Preto som sa pýtala Miška. Prakticky ani on nič zvláštne nerobí. Možno netreba preháňať so starostlivosťou .
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

MIŠO T Pozri príspevok
A toto ???? Moja terajšia situácia
su krasne, mas ich nove, alebo uz zakvitli doma?
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

lbebjak Pozri príspevok
Tak to ti ticho závidím, to sa mne stať nemôže. Lepšie trochu prisušiť, ako preliať. Mne odchádzajú skôr na preliatie, lebo ich stále okukujem a neubránim sa, aby som tam sem tam niečo nešpricla aj mimo termínu. Ale .... "kto chce kam, pomôžme mu tam". Držím palce na zdarný proces rozbehu.
to, o com pises, doverne poznam, to uz mam za sebou, niektore krasne uz davno nie su medzi nami, kazdy extrem je zly...
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

ela77 Pozri príspevok
Tiež som mala takú nádheru ako tu dal(a) Mišo T. , ale to iba prvé dva roky ako som to začala s nimi skúšať. Odvtedy sa mi už nedarí s nimi nič.Akonáhle ich polejem, alebo orosím, tak sa na listoch zo spodnej strany objavia akoby biele kryštálky (je to nejaký druh plesne, alebo čohosi takého), Minule som obzerala v Baumaxe jeden druh. Boli iba upevnené v dierkovanom črepníku, bez zeminy, bez kôry, bez všetkého a iba vložené do sklenených pohárov, bez vody a boli nádherné. Nerozumiem tomu. Skúsila som teraz bez ohľadu na druh vybrať ich z kôry a zeminy a poriadne umyť a dala som ich do sklenených váz a pohárov a každý týždeň ich ponorím do roztoku vody z hnojivom tak na pol hodiny a dám späť, ale ani to nepomáha. Asi sa vzdám pestovania tejto nádhery. Mám pocit, že čím sa o ne menej staráte tým sú krajšie. Bola som raz v jednej reštike, mali ich tam krásne, úplne preschnutá kôra, ale orchidejky boli nádherné. Aj teraz v tom Baumaxe som skúšala kôru v črepníkoch a bolo to úplne suché, ale oni krásne kvitli. Všimla som si jednu zákazníčku a tá to skúšala tiež a keď sme sa začali spolu baviť, zistila som, že má podobný problém ako ja. Ako je to vlastne s nimi majú byť v priehľaných črepníkoch, alebo je to jedno???
Takto vyzerali moje pred štyrmi rokmi, to zakvitlo už u mňa, z obchodu prišli ako úplné chuderky.

DSC01324.jpg
nevzdavaj sa. ved boli krasne, mozno mas zly substrat, skus kupit novt, tu koru, dobre prevarit, vysusit, aby vobec nebola vkhka a popresadzat do priesvitnych kochlikov. Kup si aj konsky hnoj v granuliach, daj podla navodu do flase, ked sa roztopi, polejes nim kazdy tyzden. Ale mali by byt aj ocistene suche korene. Mozno su uz vysilene.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Ja už som ich dávala aj do novej kôry, ktorú som dala po trochách do mikrovlnky prepiecť aby tam neboli žiadne zárodky ničoho a nepomohlo až potom som sa rozhodla pre to čo som skúsila teraz, že bez všetkého. Z tej okrasy čo som dala na foto, je už iba jedna. Ostatné sú už nové ale iný druh.
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
lbebjak Pozri príspevok
Ja som dala medzi okna a podmisky v ktorých mám črepníky cca 1 cm hrubý pás polystyrému tak, aby prečnieval nad rám 1-2 cm. Rastlinky sú od skla ďalej, trochu to izoluje korene a aj listy o to zapriem, ak sa chcú pchať ku sklu. Ale u nás zasa tak veľké mrazy zatiaľ neboli, takže zatiaľ je to v hopo. Ja mám problém skôr s vlhkosťou. Ledva sa mi dostane k 30 - 33% a to už neviem, kam všade by som dala, alebo nastriekala vodu. Klasický panelák. Nemá te nejaký tip?
no tak u mňa v izbe sa vlhkosť pohybuje poväčšine medzi 70 - 8O % čo by malo byť vyhovujúce a potvory do kvitnutia sa im nechce :-(
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

túto ponuku som dostala meilom, je to dobrá cena, ak by mal niekto záujem
http://www.abczahrada.sk/detail/sada...telov-orchidei
2 0
nefertiti7 nefertiti7

nefertiti7 je offline (nepripojený) nefertiti7

som záhr.architektka a milujem zeleň a všetko s ňou spojené ...viac
Tiež zbožňujem tieto krásne rastlinky, a doma mám 6 ks a krasne mi kvitnú 2x do roka, posledný prírastok som dostala na Vianoce, drobnú žlto kvitnúcu orchideu. Pre komplexnú starostlivosť Vám napíšem niečo o týchto rastlinkách a ich pestovaní, dúfam, že Vám to pomôže.
Pestovanie orchideí v interiéri.



Tieto nádherné rastliny nás očaria svojou jemnosťou, rozmanitosťou a farebnosťou a názor, že orchidey sú iba pre odborníkov a ľudí s plnou peňaženkou je nesprávny.
Niektoré jednoduché druhy nestoja viac než bežná izbová rastlina a nie je ani náročná na pestovanie, len musíme poznať určité požiadavky, ktoré rastlina potrebuje pre svoj rast a kvitnutie.

Orchidey sú trvalky, okolo 750 rodov .
V prírode je asi 25 000 druhov divorastúcich orchideí, vyšľachtených je okolo 50 000 hybridov, a väčšina divorastúcich pochádza z trópov Ázie, Ameriky, Afriky a niektoré rastú aj v Európe.
Sú zaujímavé tým, že v rastlinnej ríši sa vyvinuli ako posledné, sú teda vývojovo veľmi mladé, a nemajú vytvorené dostatočné genetické zábrany, v dôsledku toho vzniká množstvo medzidruhov a krížencov.

Rozdeľujem ich do dvoch skupín: terestrické a epifytické.

Väčšina orchideí sú epifyty, to znamená, že rastú na iných rastlinách, na stromoch a skalách. Zo vzduchu prijímajú oxid uhličitý, z dažďovej vody a z tlejúcich častí rastlín zasa potrebné živiny, prijímajú a nasávajú ich vzdušnými koreňmi a listami. Tieto pochádzajú zväčša z trópov, v našich podmienkach ich pestujeme v skleníkoch .
Ich kvety sú však také nádherné, že i napriek náročnosti pestovateľských podmienok sú stredobodom pozornosti a o ich pestovanie je záujem.
Kvety sa skladajú z troch vonkajších kališných lístkov a z troch vnútorných korunných lupienkov, ten najmenší z nich vytvára takzvaný pysk, ktorý sa od ostatných odlišuje veľkosťou, farebnosťou i tvarom.

Terestrické predstavujú divo rastúce druhy z drsnejších oblastí a mnohé z nich sú mrazuvzdorné.

Orchidei boli už dávno stredobodom ľudského záujmu. Ako prví opísali túto rastlinu Číňania, orchidey pokladali za symbol tých najlepších ľudských vlastností.
Grécky učenec Teophratos vo svojej stati „ Historia plantarum „ z roku 289 pred Kristom pomenoval rastlinu „orchis“ čo znamená semenník.

Orchidey uprednostňujú veľmi svetlé miesta ale nie na južnom okne bez akéhokoľvek tieňa a bez možnosti vetrania. Najvhodnejšie sú východné alebo západné okná.
Rastliny so silnými mäsitými, kožovitými listami ako má napr. Katleja, znesú podstatne viac svetla a tepla než tie, ktoré majú tenké listy ( Črievičník )
Darí sa im, keď je relatívna vlhkosť vzduchu 60 – 70 %, ideálna teplota 20 stupňov celzia, v miestnosti s ústredným kúrením je potrebné zabezpečiť odparovacie misky s vodou a zabezpečiť dobré vetranie nie prievan.

Väčšina znáša letný pobyt v záhrade, nie však na priamom slnku.
Ak experimentujeme s viacerými náročnými rastlinami, mali by sme si zriadiť orchidárium, kde môžeme teplotu, svetlo a vzdušnú vlhkosť regulovať podľa rastových požiadaviek.
Zalievame iba odvápnenou vodou, prevarenou a tak isto takúto vodu používame na rosenie, nesmie byť chladnejšia než je vzduch, musí mať izbovú teplotu.
Nezalievame často a malými dávkami. Najlepšie ak raz týždenne ponoríme črepník na hodinu do nádoby s vodou.
Hnojíme tekutým hnojivom iba počas obdobia rastu nie v období vegetačného pokoja. Na epifytické orchidey používame len polovičnú dávku. Druhy žijúce na stromoch nemajú žiadne pôdne častice, ktoré by viazali živiny.

Substrát, v ktorom sú pestované epifytické druhy, by mal obsahovať 1 diel bielomachu, 1 diel dreveného uhlia a 3 diely smrekovej kôry, a tieto komponenty rozložíme medzi korene.
Bielomach do určitej miery neutralizuje vápnik vo vode a rozdrvená smreková kôra odpudzuje slimáky.

Pôdne orchidey sa pestujú v substráte kde je 1 diel rašeliny, 1 diel hrubého piesku a 1 diel zotletého bukového lístia. Túto zmes zmiešame s obyčajnou zeminou, ktorú sme pred tým prehriali a tým zničili zárodky možných ochorení.

Majú výrazné farby a tvary. Od žltej, červenej, fialovej a ružovej po bielu, vzájomne sa premiešavajú a vznikajú rôzne odtiene a farebné prechody.
Intenzívne voňajú o škorici , vanilke ale niektoré druhy sú bez vône.

Najčastejšie pestované : Cymbidium – cymbidia, Phalaenopsis – lišajovec, Cypripedium – črievičník, Ophrys – hmyzovník, Paphiopedilum – črievičkovec – pestuje sa v pôde, nenáročná, Dendrobium – dendrobium.

Odontoglossum – odontoglossum – nenáročná, epifyt, Odontioda – umelo vyšľachtený druh, nenáročná, Bletilla, Maxillaria – menej známa, drobno kvetá, Brassavola – náročná na pestovanie, Aerides - tropická orchidea
0 0
Hunter82 Hunter82

Hunter82 je offline (nepripojený) Hunter82

Ahojte,

viete niekto poradit? Moja velka orchidka zacala odchadzat, korene ma ok, vela a zdrave. Listy zacali postupne od spodnych zltnut od rastlinky a odpadavat. Uz mi ich aspon 6 odislo. Mala 3 stonky, zo spodu zacali dreveniet a kvety same opadavat. Listy su zo spodu flakate a celkovo zvadnute, ale poliata je normalne, korene krasne. Prosim poradte co mam robit, nexem o nu prist. Dnes som ju vysypala zo substratu, odstrihla vsetky stonky, zasadim zas. Nemate nejake rady na zachranu? dakujem

PS: skodcov nema, prievan nehrozi
31012012520.jpg  
31012012519.jpg  
31012012521.jpg  
31012012522.jpg  
31012012523.jpg  

1/1
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Starosti mi robí ten flakatý list, každopádne ju izoluj od ostatných, presadenie do nového vzdušného substrátu jej môže len prospieť a ak nemá chytené korene, tak potom už len pozoruj a zisťuj, či nie je nejaký škodca alebo choroba.....ja som najprv myslela, že či náhodou nie roztočec (sviluška česky), ale ten flakatý list tomu nenasvedčuje....avšak gumené listy naznačujú aj problém s koreňmi, preto poriadne popozeraj ich funkčnosť, prípadne porozmýšlaj, či mala v posledných mesiacoch dostatok živín alebo naopak, či nebola prehnojená....avšak podla toho čo vidím na 1 fotke, tak stredová časť koreňov priamo pod bázou rastliny asi nebude celkom OK....nebolo tam predtým napchaté sphagnum? Alebo nebol substrát príliž zotletý?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

A rozhodne ju nepresádzaj do väčšieho črepníka, skôr by som preriedila staré korene, ktoré časom stratili svoju funkciu, v hornej časti rastú aj nové, takže životaschopná zatial je.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať