Zavrieť

Porady

materská 2010

Dostane moja manželka vyššiu materskú ?
Manželka je nepretržite zamestnaná od roku 1999. V apríli 2008 nastúpila na MD a potom na RD. Výška MD bola okolo 320 EUR/mes. čiže denný VZ okolo 19,5 EUR x 0,55 = 10,725 EUR . V apríli 2010 nastúpi na MD s druhým dieťaťom a výška MD bude vyrátana s pravdepodobného VZ, kedže je stále zamestnaná u toho istého zamestnávateľa a nemala príjem v roku 2009. Manželka má ešte nedočerpané 3 dni dovolenky za prvú MD. Ak by manželka po RD pred druhou MD nastúpila do práce a vyčerpala tie 3 dni dovolenky, rátal by sa denný VZ podla par. 54 ods. 2 pism. c) za tieto 3 dni ? Kedže priemer na dovolenku by bol 3,5 eur x 8 hod = 28 eur z toho denný VZ 28 x 0,55 = 15,4 EUR. Je to správne ?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nerátal. Pri nástupe na MD, ak by tesne pred nástupom na MD nebola RD ale čerpala riadnu dovolenku, tak je jej RO stále rok 2009. A vzhladom na to, že v nom nemala žiadny VZ, tak sa berie pravdepodobný VZ v mesiaci nástupu na MD.
0 0
marcini marcini

marcini je offline (nepripojený) marcini

Dakujem za opoved ale podla § 57 ods 1 pism a :
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
takze potom by platil tak ako som pisal par. 54 ods. 2 pism. c)
0 0
hviezdicka2 hviezdicka2

hviezdicka2 je offline (nepripojený) hviezdicka2

Dobrý deň, chcem sa spýtať? Som zamestnaná od r.2004 a momentálne som na RD, v apríli 2010 mám termín pôrodu. Keďže nemám v r.2009 žiaden VZ na nemocenské, materská sa mi bude rátať z pravdepodobného VZ. Čo sa počíta do pravdepodobného VZ: základná mzda + odmeny, alebo len základná mzda bez odmien? A ešte druhá otázka, ak mám v r.2006 podpísaný dodatok k zmluve o zmene výšky mzdy, bude sa mi rátať pravdepodobný VZ z dodatku k zmluve z toho r.2006, alebo z údajov uvedených v pracovnej zmluve z r.2004? Ďakujem moc krát za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

marcini Pozri príspevok
Dakujem za opoved ale podla § 57 ods 1 pism a :
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
takze potom by platil tak ako som pisal par. 54 ods. 2 pism. c)
Nie nerátal by sa zo skutočného VZ podla § 54 ods.2písm.c)m ale z pravdepodobného VZ zamestnanca vid § 57 ods.2 Zákona o sociálnom poistení.
0 0
marcini marcini

marcini je offline (nepripojený) marcini

Stále nerozumiem pravdepodobný VZ podla § 57 ods 1 písm a, sa rata iba vtedy ak zamestnanec nemal prijem V RO podla § 54 ods. 1 a 2 , ale moja manželka bude mať 3 dni dovolenky - cize VZ podla
par. 54 ods. 2 písm. c). Prečo by sa to potom malo rátať na základe
pravdepodobného VZ ?
A podla § 26 ods.5 : Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odsekov 1 až 4 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

marcini Pozri príspevok
Stále nerozumiem pravdepodobný VZ podla § 57 ods 1 písm a, sa rata iba vtedy ak zamestnanec nemal prijem V RO podla § 54 ods. 1 a 2, ale moja manželka bude mať 3 dni dovolenky - cize VZ podla
par. 54 ods. 2 písm. c). Prečo by sa to potom malo rátať na základe
pravdepodobného VZ ?
A podla § 26 ods.5 : Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odsekov 1 až 4 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.
Tvoja manželka nastupuje na druhú MD v apríly 2010. Terajšie nem.poistenie jej vzniklo v r.1999 (t.j. pred rokom 2009), preto sa jej rozhodujúce obdobie určuje podla § 54 ods.1!!! (nie podla odseku 2). Ak by jej prac.pomer/nem.poistenie vzniklo:
- v r.2009, tak by sa RO určovalo podla § 54 ods.2 písm.a)
- v období január až marec 2010, tak podla § 54 ods.2 písm. b)
- ak v apríly 2010, tak podla § 54 ods.2 písm. c)

ods.+písm., ktoré platí pre konkrétneho poistenca a podla ktorého sa zisťuje jeho RO sa určí podla dátumu vzniku NP voči dátumu požiadania o nem.dávku. Pre každého platí len jedno RO.
Ak v danom RO nie je VZ, tak sa berie pravdepodobný Vz v mesiaci nástupu na MD/vzniku PN/vzniku očr a neberie sa iný ods./písmeno daného paragrafu t.j. nemení sa RO.
Naposledy upravil brčko : 08.12.09 at 08:01 Dôvod: upresnenie
0 0
marcini marcini

marcini je offline (nepripojený) marcini

Preto som tam uviedol § 26 ods.5 - Prerušenie povinného nemocenského poistenia, kde podla ods.1 písm. e. je RD prerušením nem.poistenia a podľa ods.5 vznik prerušenia sa posudzuje ako zánik nem. poistenia a skončenie prerušenia ako vznik nem.poistenia tak potom mojej manželke skončilo poistenie nástupom na RD a vznikne skončením RD a nástupom na dovolenku v apríli roku 2010 a preto by sa malo posudzovať podľa
§ 54 ods.2 písm. c) a nie podľa § 57.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

marcini Pozri príspevok
Preto som tam uviedol § 26 ods.5 - Prerušenie povinného nemocenského poistenia, kde podla ods.1 písm. e. je RD prerušením nem.poistenia a podľa ods.5 vznik prerušenia sa posudzuje ako zánik nem. poistenia a skončenie prerušenia ako vznik nem.poistenia tak potom mojej manželke skončilo poistenie nástupom na RD a vznikne skončením RD a nástupom na dovolenku v apríli roku 2010 a preto by sa malo posudzovať podľa
§ 54 ods.2 písm. c) a nie podľa § 57.
ked si prečítaš § 54 ods.5, tak to pochopíš

prepáč, v prvom kole som akosi prehliadla ten § 26. (musím niekedy stihnúť odklepnúť odpoved skôr, ako mi krpec resetne počítač )
Naposledy upravil brčko : 08.12.09 at 13:54
0 0
marcini marcini

marcini je offline (nepripojený) marcini

Veľmi pekne ďakujem teraz je to jasne. Chcel som hlasovať za ale dalo mi to hlasku "Hlasovať môžu len registrovaní užívatelia" , asi preto že som registrovany len teraz v decembri.
Ale ešte jeden dotaz ak môžem : Ak by nastúpila na tie 3 dni dovolenky v roku 2009 z RD a opat sa vrátila na RD ak je to možné. Rátal by sa denný VZ pre MD v roku 2010 iba z týchto 3 dni ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marcini Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem teraz je to jasne. Chcel som hlasovať za ale dalo mi to hlasku "Hlasovať môžu len registrovaní užívatelia" , asi preto že som registrovany len teraz v decembri.
Tlačítko "nahlás" používaš len keď chceš príspevok nahlásiť adminovi alebo moderátorovi ako nevhodný.

Ak chceš poďakovať za odpoveď, stlač tlačítko "oceňujem"
0 0
hviezdicka2 hviezdicka2

hviezdicka2 je offline (nepripojený) hviezdicka2

Dobrý deň, chcem sa spýtať? Som zamestnaná od r.2004 a momentálne som na RD, v apríli 2010 mám termín pôrodu. Keďže nemám v r.2009 žiaden VZ na nemocenské, materská sa mi bude rátať z pravdepodobného VZ. Čo sa počíta do pravdepodobného VZ: základná mzda + odmeny, alebo len základná mzda bez odmien? A ešte druhá otázka, ak mám v r.2006 podpísaný dodatok k zmluve o zmene výšky mzdy, bude sa mi rátať pravdepodobný VZ z dodatku k zmluve z toho r.2006, alebo z údajov uvedených v pracovnej zmluve z r.2004? Ďakujem moc krát za odpoveď.


Poradí mi niekto, prosím vás? Ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pravdepodobný zárobok znamená , že keby si robila tak takú mzdu by si dosiahla (vrátane odmien).
Budú vychádzať z dodatku prac. zmluvy z roku 2006. (napr. pokiaľ si tam mala minimálnu mzdu, tak určite by si dnes takú mzdu nemala, nakoľko dnešná minim. mzda je vyššia, tak by Ti mali uviesť vyšší pravdepodobný zárobok na to tlačivo)
0 0
marcini marcini

marcini je offline (nepripojený) marcini

veronikasad Pozri príspevok
Tlačítko "nahlás" používaš len keď chceš príspevok nahlásiť adminovi alebo moderátorovi ako nevhodný.

Ak chceš poďakovať za odpoveď, stlač tlačítko "oceňujem"
Ale ja som chcel kliknúť na ikonu zelenej ruky s palcom hore a vtedy mi to zahlásilo nie na ikonu "nahlás".
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Aká bude materská, cca august 2010 ak: dcéra skončila VŠ v máji, bola už dobrovoľne poistená-minimum. 28.9.2009 sa zamestnala, hrubá mzda 600,- Eur.
od 1.11.2009 platí dobrov.pripoist.47,74 Eur.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hviezdicka2 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa spýtať? Som zamestnaná od r.2004 a momentálne som na RD, v apríli 2010 mám termín pôrodu. Keďže nemám v r.2009 žiaden VZ na nemocenské, materská sa mi bude rátať z pravdepodobného VZ. Čo sa počíta do pravdepodobného VZ: základná mzda + odmeny, alebo len základná mzda bez odmien? A ešte druhá otázka, ak mám v r.2006 podpísaný dodatok k zmluve o zmene výšky mzdy, bude sa mi rátať pravdepodobný VZ z dodatku k zmluve z toho r.2006, alebo z údajov uvedených v pracovnej zmluve z r.2004? Ďakujem moc krát za odpoveď.


Poradí mi niekto, prosím vás? Ďakujem.
súhlasím s odpovedou Andyke, že podla dodatku z r.2006. Ale daj si pozor, aby ti ozaj uviedla aj tie odmeny, lebo nie je to jednoznačne v zákone napísané a ak by ti uviedla len základnú mzdu (záleží aké sú to odmeny, či za prácu), tak tiež by si to predpokladám dokázala obhájiť, že aj to je správna suma. Poznám totiž taký prípad a mzdárka už nechcela meniť potvrdenie, ked už jedno do SP poslala. Mamičke nepomohlo ani to, že sa obrátila s "reklamáciou" u šefov. Preto sa už pri odovzdaní žiadosti o materské porozprávaj so mzdárkou, akú sumu ti uvedie. Povedz jej, že si si to skúšala aj sama zistiť. LEbo tú sumu v SP vydelia číslom 30 a 55% z toho bude tvoje materské. Zamestnávatela to nič nestojí, len je to trochu oriešok pre mzdárky, čo je to VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD.
Naposledy upravil brčko : 09.12.09 at 12:21
0 0
hviezdicka2 hviezdicka2

hviezdicka2 je offline (nepripojený) hviezdicka2

Ďakujem, moc ste mi pomohli. Potrebovala som vedieť, z čoho sa vychádza pri pravdepodobnom zárobku, lebo v zákone to nie je presne určené. Ďakujem ešte raz.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Známa je SZČO, pre rok 2009 jej nevyšla povinnosť platiť si odvody do SP a zamestnaná bola naposledy v 05/2008. Keďže plánuje v roku 2010 otehotnieť, chcela by sa prihlásiť na DNP a platiť si z maximálneho vymeriavacieho základu. Je pre ňu lepšie prihlásiť sa už teraz v decembri, alebo radšej až od 01.01.2010? ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Odporúčam prihlásiť sa s max. VZ ešte počas decembra.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Jozef Mihál Pozri príspevok
Odporúčam prihlásiť sa s max. VZ ešte počas decembra.
ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jozef Mihál Pozri príspevok
Odporúčam prihlásiť sa s max. VZ ešte počas decembra.
Ináč zaráža ma ako sa správajú odmietavo v SP,
pár ľudom som o takej možnosti DNP povedala. A na SP ich odbili, že to sa ide rušiť.
Je to neskutočné.
0 0
Načítať ďalšie