Zavrieť

Porady

Materská 2011

Dobrý večer milí poraďáci,
prečítala som tuším všetky príspevky ohľadne materskej, ale aj tak si neviem odpovedať na svoje otázky. Som zatiaľ SZČO a plánujeme s manželom mimčo, ktoré by sa malo (teda aspoň podla našich plánov) narodiť niekedy v marci, apríli budúceho roku.
Od 07/2007 som povinne nemocensky poistená z minima.
Od 11/2008 si platím aj DNP a to z rozdielu min.vym.základu a max.vym.základu.Čo využívam pri PN a OČR.
Chcem sa spýtať, keďže chcem na budúci rok najvyššiu možnú materskú:
1. Ak otehotniem v lete tohto roku, budem musieť ísť na rizikovú PN, ovplyvní mi toto čerpanie PN, ktoré by bolo až pokiaľ by som nešla na materskú výšku maximálnej materskej?
2. Treba platiť odvody do SP počas tejto PN, ak chcem max.materskú?

Pekne prosím pomožte mi sa z toho vymotať.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
releta releta

releta je offline (nepripojený) releta

Ešte raz prosím niekoho , kto by mi vedel odpovedať na moje otázky. Velmi ďakujem vopred
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Aj ja by som Vás poprosila o odpoveď na túto otázku...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

releta Pozri príspevok
Dobrý večer milí poraďáci,
prečítala som tuším všetky príspevky ohľadne materskej, ale aj tak si neviem odpovedať na svoje otázky. Som zatiaľ SZČO a plánujeme s manželom mimčo, ktoré by sa malo (teda aspoň podla našich plánov) narodiť niekedy v marci, apríli budúceho roku.
Od 07/2007 som povinne nemocensky poistená z minima.
Od 11/2008 si platím aj DNP a to z rozdielu min.vym.základu a max.vym.základu.Čo využívam pri PN a OČR.
Chcem sa spýtať, keďže chcem na budúci rok najvyššiu možnú materskú:
1. Ak otehotniem v lete tohto roku, budem musieť ísť na rizikovú PN, ovplyvní mi toto čerpanie PN, ktoré by bolo až pokiaľ by som nešla na materskú výšku maximálnej materskej?
2. Treba platiť odvody do SP počas tejto PN, ak chcem max.materskú?

Pekne prosím pomožte mi sa z toho vymotať.
2. Počas "poberania nemocenského" z DNP sa poistné z dobrovolného poistenia neplatí a samozrejme ani povinné NP počas "PN".

1. ovplyvní aj neovplynví. Ak platíš v súčte z oboch nem.poistení stále z maxima,t.j. teraz v súčte z VZ 1084,55eur (platí do 30.6.2010 od 1.7.2010 sa mení), tak pri nástupe na MD v r. 2011 bude pre teba z oboch nem.poistení rozhodujúce obdobie rok 2010. Z rozhodujúceho obdobia sa vynímajú napr. dni poberania nem.dávok, t.j.aj nemocenského, ošetrovného.

Ak by si bola PN napr. od 1.7.2010, tak by tvoja materská bola rátaná z maxima ale z maxima platného do 30.6.2010 = 1084,55eur (samozrejme pre presnosť, každé NP sa ráta zvlášť, až denná dávka sa zráta), t.j. nové maximum platné od 1.7. materské neovplyvní.

Ak by si PN ani očr nebola, tak by sa zrátali vym.základy v celom roku 2010 a vydelili by sa číslom 365. T.j. za 6mesiacov by bol VZ 1084,55eur a za 6mesiacov nové maximum (pravdepodobne vyššie aj ked uvidíme ako za "zvýši" priemerná mzda za rok 2009 oproti roku 2008, od toho sa odvýja aj maximum pre NP, doteraz platí od 1.7.2010 1,5násobok priemernej mzdy z r.2009).

Ak by si bola PN napr. od 1.1. do 30.6.2010, tak sa ti materské bude rátať z max. VZ platného od 1.7.2010 (to len pre názornosť, viem, že nie si ten prípad)

Dala som takéto jednoznačné prípady, dúfam, že zrozumitelné. Podla reálu to už viete doplniť
0 0
releta releta

releta je offline (nepripojený) releta

Ďakujem za odpoveď brčko, ešte by ma zaujímalo či treba počas PN a OČR platiť poistné do ZP
0 0
lesfre lesfre

lesfre je offline (nepripojený) lesfre

Dobry den,prosim o radu,som SZCO,od 6.aprila 2010som si zacala platit dnp s max.zakladom,predtym som neplatila.Teraz som zistila ,ze som tehotna,trochu skor nez bolo v plane...predpokladany porod je 15.1.2011,zaujima ma,ci budem mat narok na materske,na vyssi rodicovsky,alebo je pre mna zbytocne platit najvyssie dnp..v tom pripade si ho mam znizit?a potom dokedy ho treba platit?a aky by bol vhodny datum nastupu na matersku?dakujem vopred za odpoved,na soc.poistovni,som nemala stastie,uz pred rokom som tam dostala zlu informaciu,keby nie jej,uz rok si platim dnp...a nemam teraz problem..dakujem
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

lesfre Pozri príspevok
Dobry den,prosim o radu,som SZCO,od 6.aprila 2010som si zacala platit dnp s max.zakladom,predtym som neplatila.Teraz som zistila ,ze som tehotna,trochu skor nez bolo v plane...predpokladany porod je 15.1.2011,zaujima ma,ci budem mat narok na materske,na vyssi rodicovsky,alebo je pre mna zbytocne platit najvyssie dnp..v tom pripade si ho mam znizit?a potom dokedy ho treba platit?a aky by bol vhodny datum nastupu na matersku?dakujem vopred za odpoved,na soc.poistovni,som nemala stastie,uz pred rokom som tam dostala zlu informaciu,keby nie jej,uz rok si platim dnp...a nemam teraz problem..dakujem
Platíš si poistenie aj so SZČO?
Dôležité je, či budeš mať splnenú podmienku 270 dní z niektorého poistenia (so SZČO alebo s dobrovoľného). Skús doplniť informácie.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vychádza to natesno - tých 270 dní.
Ak platíš DNP z maxima, tak asi aj zbytočne, ved ako SZCO si platila aspoň z minima, nie?
ako píše saskia-dopln dátumy a sumy, predpokladaný dátum pôrodu.
0 0
lesfre lesfre

lesfre je offline (nepripojený) lesfre

dobry den,SASKIA 26,KEJKA,doplnam informacie,predtym som si neplatila poistne zo szco,v prvom roku som bola oslobodena od platenia a druhy rok to nevychadzalo,takze len od 6.aprila 2010 dnp a v max.vyske,datum porodu 15.1.2011je priblizny,som objednana na vysetrenie..prosim poradte,ako to vychadza.hlavne neviem,ci sa 270 dni rata ku dnu porodu,alebo nastupu na matersku.kazdopadne dakujem za odpovede.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lesfre Pozri príspevok
dobry den,SASKIA 26,KEJKA,doplnam informacie,predtym som si neplatila poistne zo szco,v prvom roku som bola oslobodena od platenia a druhy rok to nevychadzalo,takze len od 6.aprila 2010 dnp a v max.vyske,datum porodu 15.1.2011je priblizny,som objednana na vysetrenie..prosim poradte,ako to vychadza.hlavne neviem,ci sa 270 dni rata ku dnu porodu,alebo nastupu na matersku.kazdopadne dakujem za odpovede.
ak máš od zač. r.2009 nem.poistenie len DNP od 6.4.2010 z VZ 1084,55eur a porodíš najskôr 1.1.2010, tak ti vznikne nárok na materské (samozrejme nesmieš mať nedoplatok).

a)Ak ti vznikne od 1.7.2010 povinné NP szčo, tak sa ti zníži od 1.7.2010 VZ z DNP (v súčte zo všetkých nem.poistení môžeš byť poistená najviac z maxima a uprednostnuje sa naprv povinné NP).

b) Ak by ti od 1.7.2010 povinné NP ako SZčo nevzniklo, tak tvoja materská bude rátaná z maxima v rozhodujúcom období.

Ak nastúpiš na MD v 12/2010, tak bude RO z DNP 6.4.- 30.11.2010, ak nastúpiš na MD v 11/2010, tak bude RO 6.4.-31.10.2010.

Zvýšiť VZ na nové maximum účinné od 1.7. si môžeš najskôr v v 10/2010 s účinnostou od 1.11.2010( má význam len ak platí b) ), t.j. ak by si nastúpila na MD v 11/2010, tak vôbec zvýšenie neovplyvní výšku materského.
2 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

brčko napísala vyčerpávajúcu odpoveď!
0 0
lesfre lesfre

lesfre je offline (nepripojený) lesfre

brcko,dakujem pekne,takze narok mi vznikne,ak porodim v januari 2011\je tam maly preklep ten rok 2010]a od 1.7.2010 mi povinne np ako szco nevznikne,tak pre mna plati,ze si v oktobri 2010 zvysim vz,ak teda nastupim na md v decembri.este sa smiem spytat,kedy mam a ci mam prestat platit dnp pri nastupe na md a ci je rozhodujuci nejaky datum v decembri pri nastupe na md.este raz dakujem brcko,za vas cas a rady.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o posudenie mojej teorie. prave som zistila, ze som tehotna, TP 12.4.2011.
Takze rozhodujuce obdobie pre vypocet materskej by mal byt rok 2010.
V roku 2010 som bola od 7.1. do 30.4. zamestnana. Od 1.5. som evidovana na UP.
DNP si platim od 12.10.2009 do 12.4.2010 z VZ 585€
od 13.4.2010 z VZ 1085€.
Ak by som isla v najblizsich dnoch na SP zrusit DNP a zalozit nove s terajsim maximalnym VZ, moja materska by mala byt maximalna, ze??? Potom po 6 mesiacoch od zalozenia(niekedy vo february 2011) by som si mohla VZ znizit zmenou na minimum, vyska materskej by aj tak zostala maximalna. Je to pravda?

A este jeden doplnok, v najblizsich mesiacoch by som mala dostat " prispevok na podnikanie" teda musim si zalozit zivnost, Ovplyvni toto zalozenie zivnosti nejak moju matersku? mam si dat na nieco pozor?
Dakujem pekne za pomoc.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

strakulka22 Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o posudenie mojej teorie. prave som zistila, ze som tehotna, TP 12.4.2011. Gratulujem
Takze rozhodujuce obdobie pre vypocet materskej by mal byt rok 2010. Ano
V roku 2010 som bola od 7.1. do 30.4. zamestnana. Od 1.5. som evidovana na UP.
DNP si platim od 12.10.2009 do 12.4.2010 z VZ 585€
od 13.4.2010 z VZ 1085€. Ved to je dostatočná výška, nerušila by som DNP, nakoľko už 14.10.2010 by si mohla ísť na PN ak by trebalo a bolo by vyrátané z VZ 1085 EUR. Rozdiel medzi týmto VZ a maximálnym Ti urobí max. 17 eur mesačne menej.
Ak by som isla v najblizsich dnoch na SP zrusit DNP a zalozit nove s terajsim maximalnym VZ, moja materska by mala byt maximalna, ze??? Ano, ale nerobila by som to . Potom po 6 mesiacoch od zalozenia(niekedy vo february 2011) by som si mohla VZ znizit zmenou na minimum, vyska materskej by aj tak zostala maximalna. Je to pravda? Ano je to tak. Ak si necháš VZ 1085 a nebudeš meniť, tak zmenu na minimum urobíš už k 1.1.2011 a ked si vyrátaš 17 eur x 6,5 mesiaca 110 eur by si dostala naviac oproti dnešnému stavu, tých 110 eur ušporíš na odvodoch ak si znížiš VZ k januáru, ak budeš potrebovať skôr PN-ku tak tam získaš tie peniaze.

Nerušila by som VZ, máš vysoký.

A este jeden doplnok, v najblizsich mesiacoch by som mala dostat " prispevok na podnikanie" teda musim si zalozit zivnost, Ovplyvni toto zalozenie zivnosti nejak moju matersku? Materskú nie, ale nemôžeš živnosť pozastaviť ani prerušiť, takže nebudeš mať nárok na vyšší rodičovský príspevok ak sa nezmenia zákony. mam si dat na nieco pozor?
Dakujem pekne za pomoc.
v texte.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Dobry vecer Xanti, dakujem za odpoved.
Xanti, a ked mi ten pracovny pomer uz skoncil k 30.4.2010, nebudu mi pocitat matersku v obdobi od toho 1.1.2010-30.4.2010 len z vymeriavacieho zakladu DNP 585€ a az od 1.5.2010 do 31.12.2010 z toho VZ 1085€?
Ja som totiz od 1.5.2010 robila zmenu vysky VZ na DNP, nerusila som DNP a nezacinala nove, takze preto si myslim, ze by bolo asi lepsie teraz ho prerusit a zacat nove s maximalnym VZ.

A co sa tyka toho prispevku na podnikanie, ak by som si zivnost nechala pocas materskej aktivnu a potom ju prerusila pocas rodicovskej, aby som mala narok na vyssi rodicovsky, musela by som vratit len urcitu cast toho prispevku na podnikanie, nie celu sumu, mam pravdu?
Dakujem pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

strakulka22 Pozri príspevok
Dobry vecer Xanti, dakujem za odpoved.
Xanti, a ked mi ten pracovny pomer uz skoncil k 30.4.2010, nebudu mi pocitat matersku v obdobi od toho 1.1.2010-30.4.2010 len z vymeriavacieho zakladu DNP 585€ a az od 1.5.2010 do 31.12.2010 z toho VZ 1085€?
Ja som totiz od 1.5.2010 robila zmenu vysky VZ na DNP, nerusila som DNP a nezacinala nove, takze preto si myslim, ze by bolo asi lepsie teraz ho prerusit a zacat nove s maximalnym VZ.
súhlasím, ale po 6 mesiacoch ho už neznižuj. Od príp. zníženia do nástupu na materskú už neuplynie 26 týždňov.

A co sa tyka toho prispevku na podnikanie, ak by som si zivnost nechala pocas materskej aktivnu a potom ju prerusila pocas rodicovskej, aby som mala narok na vyssi rodicovsky, musela by som vratit len urcitu cast toho prispevku na podnikanie, nie celu sumu, mam pravdu? Nedá sa zrušiť zmluva s UP a príspevok vôbec nebrať ? Zbytočne si komplikuješ život.
Dakujem pekne
odpoveď v texte
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

strakulka22 Pozri príspevok
Dobry vecer Xanti, dakujem za odpoved.
Xanti, a ked mi ten pracovny pomer uz skoncil k 30.4.2010, nebudu mi pocitat matersku v obdobi od toho 1.1.2010-30.4.2010 len z vymeriavacieho zakladu DNP 585€ a az od 1.5.2010 do 31.12.2010 z toho VZ 1085€?
Ja som totiz od 1.5.2010 robila zmenu vysky VZ na DNP, nerusila som DNP a nezacinala nove, takze preto si myslim, ze by bolo asi lepsie teraz ho prerusit a zacat nove s maximalnym VZ. No skúsila som si urobiť priemer. Priemerné VZ vychádza na cca 918 EUR tj. materská z toho by bola cca 505 eur.
Mala si DNP založené aj v roku 2009? Lebo ak áno, tak by bolo lepšie zrušiť a urobiť nové, škoda že si tak neurobila v tom máji. Lebo aj PN by sa Ti rátala z DNP z roku 2009 z VZ, ked si ho mala aj vtedy uzavreté.


A co sa tyka toho prispevku na podnikanie, ak by som si zivnost nechala pocas materskej aktivnu a potom ju prerusila pocas rodicovskej, aby som mala narok na vyssi rodicovsky, musela by som vratit len urcitu cast toho prispevku na podnikanie, nie celu sumu, mam pravdu? Ano máš pravdu, vracala by si alikvotnu čiastku, z dotácie.
Dakujem pekne
v texte
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

<TABLE border=0 cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%"><TBODY><TR><TD style="BORDER-BOTTOM: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-RIGHT: 1px inset" class=alt2>Pôvodca textu príspevku: strakulka22
Dobry vecer Xanti, dakujem za odpoved.
Xanti, a ked mi ten pracovny pomer uz skoncil k 30.4.2010, nebudu mi pocitat matersku v obdobi od toho 1.1.2010-30.4.2010 len z vymeriavacieho zakladu DNP 585€ a az od 1.5.2010 do 31.12.2010 z toho VZ 1085€?
Ja som totiz od 1.5.2010 robila zmenu vysky VZ na DNP, nerusila som DNP a nezacinala nove, takze preto si myslim, ze by bolo asi lepsie teraz ho prerusit a zacat nove s maximalnym VZ. No skúsila som si urobiť priemer. Priemerné VZ vychádza na cca 918 EUR tj. materská z toho by bola cca 505 eur.
Mala si DNP založené aj v roku 2009? Lebo ak áno, tak by bolo lepšie zrušiť a urobiť nové, škoda že si tak neurobila v tom máji. Lebo aj PN by sa Ti rátala z DNP z roku 2009 z VZ, ked si ho mala aj vtedy uzavreté.


A co sa tyka toho prispevku na podnikanie, ak by som si zivnost nechala pocas materskej aktivnu a potom ju prerusila pocas rodicovskej, aby som mala narok na vyssi rodicovsky, musela by som vratit len urcitu cast toho prispevku na podnikanie, nie celu sumu, mam pravdu? Ano máš pravdu, vracala by si alikvotnu čiastku, z dotácie.
Dakujem pekne

</TD></TR></TBODY></TABLE>VeronikaSad- to znamena, ze ak by som si teda teraz prerusila DNP a znovu sa hned prihlasila z maxima, musela by som platit z maxima, az do nastupu na MD? Nemohla by som si ho po 6 mesiacoch zmenit na minimum bez prepusenia DNP???
Xanti - ano DNP som mala aj v roku 2009 od 12.10. 2009. Veru skoda, ze som v tom maji nespravila prerusenie.
Ak si teda teraz zacnem nove DNP, nablizsich 6 mesiacov sa mi bude aj PN pripadne OCR pocitat z minimalneho VZ, ze?
Dakujem Vam obom velmi pekne.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

strakulka22 Pozri príspevok
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="100%"><tbody><tr><td style="border: 1px inset ;" class="alt2">
</td></tr></tbody></table>VeronikaSad- to znamena, ze ak by som si teda teraz prerusila DNP a znovu sa hned prihlasila z maxima, musela by som platit z maxima, az do nastupu na MD? Nemohla by som si ho po 6 mesiacoch zmenit na minimum bez prepusenia DNP??? No mohla, ale je lepšie mať vyššie DNP, lebo počas materskej neplatíš, počas PN neplatíš, a potom po materskej by si mala stále nárok na maximálne OCR abo PN. Preto Ti Veronika písala,
že škoda znižovať tak krátko pred materskou VZ na minimum.

Xanti - ano DNP som mala aj v roku 2009 od 12.10. 2009. Veru skoda, ze som v tom maji nespravila prerusenie. No obrovská škoda, lebo aj PN od toho 10/2010 by sa rátala z VZ z roku 2009
Ak si teda teraz zacnem nove DNP, nablizsich 6 mesiacov sa mi bude aj PN pripadne OCR pocitat z minimalneho VZ, ze? Ano presne tak.
Dakujem Vam obom velmi pekne.
v texte
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

XANTI - a na PN a OCR mam narok aj pocas cerpania rodicovskej dovolenky?
Velka vdaka, pomohla si mi, aj Veronika.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

strakulka22 Pozri príspevok
XANTI - a na PN a OCR mam narok aj pocas cerpania rodicovskej dovolenky?
Velka vdaka, pomohla si mi, aj Veronika.
Počas rodičovskej áno,
počas materskej nie. A nie je začo.
1 0
Načítať ďalšie