Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Napríklad príspevok č. 376 od mira h., ktorý píše o uznaní RO po prerušení z dôvodu neplateného voľna, a sú aj mnohé ďalšie, len hľadaj.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Je to na strane č.38, to aby sa ti ľahšie hľadalo.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

ajobs
Je to na strane č.38, to aby sa ti ľahšie hľadalo.
Ďakujem, aj za predchádzajúce odpovede.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Zdravim vsetkych expertov na matersku a rodicovsky prispevok! Kedze som sa s touto problematikou doposial moc nestretla prosim vas o pomoc. Riesim problem, ci zena na materskej moze mat uzatvorenu dohodu o vykonani prace a ake povinnosti, resp. obmedzenia jej z toho vyplyvaju? Ak mozem poprosit napiste mi niekto aj to aky je rozdiel medzi materskou a rodicovskym prispevkom? Vopred vsetkym dakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
saman
Zdravim vsetkych expertov na matersku a rodicovsky prispevok! Kedze som sa s touto problematikou doposial moc nestretla prosim vas o pomoc. Riesim problem, ci zena na materskej moze mat uzatvorenu dohodu o vykonani prace a ake povinnosti, resp. obmedzenia jej z toho vyplyvaju? Ak mozem poprosit napiste mi niekto aj to aky je rozdiel medzi materskou a rodicovskym prispevkom? Vopred vsetkym dakujem.
Výška odmeny na DoVP nie je obmedzená, pozri si tieto píspevky, máš tam aj podmienky, ktoré musíš splniť http://www.porada.sk/showthread.php?t=14850.
Materská dovolenka trvá 28 týždňov (pri dvoch deťoch a osamelej žene 37 týždňov) a súvisí bezprostredne s tehotenstvom a narodením dieťaťa, doba do 3 rokov veku dieťaťa, ak ostaneš s ním doma a staráš sa o neho, je obdobie poberania rodičovského príspevku.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Ajobs vrela vdaka... mi to pride srandovne, ze take veci vysvetluje zene chlap. Pekny den
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
saman
Ajobs vrela vdaka... mi to pride srandovne, ze take veci vysvetluje zene chlap. Pekny den
To nevadí, hlavne, že ti to pomôže.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Materská dovolenka a materské je niečo iné ako rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok. Na tomto linku nájdeš odpoveď len čo sa týka rodič. príspevku, ale ako je to s dohodou pri materskom???
ajobs
Výška odmeny na DoVP nie je obmedzená, pozri si tieto píspevky, máš tam aj podmienky, ktoré musíš splniť http://www.porada.sk/showthread.php?t=14850.
Materská dovolenka trvá 28 týždňov (pri dvoch deťoch a osamelej žene 37 týždňov) a súvisí bezprostredne s tehotenstvom a narodením dieťaťa, doba do 3 rokov veku dieťaťa, ak ostaneš s ním doma a staráš sa o neho, je obdobie poberania rodičovského príspevku.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ja by som potrebovala poradiť v tejto veci: Predpoklad. termín pôrodu mám stanovený na 28/04/2006, nástup na materskú dovolenku by mal byť najneskôr 17/03/2006(6 týždňov). Avšak ja chcem pracovať aspoň do konca marca 2006. To znamená, že na materskú dovolenku by som nastúpila napr. 1/4/2006, teda 4 týždne pred termínom pôrodu. Mne to potom vychádzalo tak, že prídem asi o 2 týždne materského. Avšak dnes som volala do soc. poisťovne v Žiline a tam mi pani oznámila, že pokiaľ nastúpim na materskú dovolenku neskôr(aj o 1 deň), budem materské poberať len 22 týždňov odo dňa nástupu na mater.dovolenku(to sa mi zdá príliš nespravodlivé). No mne to podľa zákona o sociál. poistení vychádza tak, že materské budem dostávať odo dňa nástupu na mater. dovolenku, no najdlhšie do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu. Inak rozmýšľam, že si v decembri zoberiem neplat. voľno, aby som si tak prerušila rozhod. obdobie a navýšila si VZ, len neviem, či to bude mať ešte vôbec nejaký význam, keď nechcú toto prerušenie uznávať.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
misurka
Materská dovolenka a materské je niečo iné ako rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok. Na tomto linku nájdeš odpoveď len čo sa týka rodič. príspevku, ale ako je to s dohodou pri materskom???
Popri materskom (28,resp. 37 týždňov) nie je možné pracovať na DoVP,resp. v pracovnom pomere, pretože by si nesplnila ustanovenie § 30, ods. b) zákona o soc.poistení, ktorý hovorí, že nemocenskú dávku môžeš poberať len vtedy, keď nemáš príjem považovaný za vymeriavací základ zamestnanca. Ale môžeš byť SZČO, tam toto obmedzenie neplatí.
0 0
atomant atomant

atomant je offline (nepripojený) atomant

Zdravim Vas,

chcel by som sa Vam vsetkym podakovat za cenne rady ohladom materskej, hlavne clenom: Jozef Mihal, ricij, rolandik, miro h., a dalsim ktori mi dali cenne rady.
Podarilo sa nam prilepsit na materskej dost vela, asi 5tis mesacne :-).
DAKUJEME!!!

Posilame srdecny pozdrav (aj do SP),
a prajeme Vam pekny a prijemny den!

atomant

PS: Nas pribeh najdete okolo #254!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Aj my ti želáme všetko dobré.
0 0
zorica zorica

zorica je offline (nepripojený) zorica

Dobry den, potrebujem poradit ohladom materskej. Dna 15.6.2005 som nastupila na matersku, dovtedy som platila soc. odvody aj ako SZCO / s miestom podnikania v DS/ a aj ako zamestnanec /ako konatelka a riaditelka srocky v BA /.Soc odvody ako zivnostnicka som platila asi 10 rokov ale ako zamestnanec len 256 dni.Za posledny rok kym som nastupila na matersku som zaplatila spolu 72.000 Sk do soc. poistovne.Soc. poistovna sa tvari, ze mam narok len na matersku ako SZCO, ze odvody sa nezratavaju, takze mi vysla najnizsia materska.ZNAMENA TO, KEBY SOM AJ AKO ZAMESTNANEC PLATILA PLNYCH 270 DNI,DOSTANEM MATERSKE????Socialka totiz od mojho lekara ziadala 2 tlaciva na matersku. Znie to smiesne, ale keby som mala 5 firiem dostanem 5 materskych.???Totiz na socialke na pravnom oddeleni sa tvaria, ze ano.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Žiaľ som teraz doma-však je večer a zákony mám v práci, no v zákone o sociálnom poistení je krátky paragraf o tom, že jednotlivé poistenia sa počítajú osobitne. Ak si teda v zamestnaní nebola poistená 270 dní, nemáš odtiaľ nárok na materské. Škoda tých 14 dní, bolo by sa bývalo dalo sa prihlásiť u priateľského zamestnávateľa aj spätne (pri vstupe do zamestnania by sa zamestnanec prihlásil o dva týždne do SP skôr...)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
zorica
Dobry den, potrebujem poradit ohladom materskej. Dna 15.6.2005 som nastupila na matersku, dovtedy som platila soc. odvody aj ako SZCO / s miestom podnikania v DS/ a aj ako zamestnanec /ako konatelka a riaditelka srocky v BA /.Soc odvody ako zivnostnicka som platila asi 10 rokov ale ako zamestnanec len 256 dni.Za posledny rok kym som nastupila na matersku som zaplatila spolu 72.000 Sk do soc. poistovne.Soc. poistovna sa tvari, ze mam narok len na matersku ako SZCO, ze odvody sa nezratavaju, takze mi vysla najnizsia materska.ZNAMENA TO, KEBY SOM AJ AKO ZAMESTNANEC PLATILA PLNYCH 270 DNI,DOSTANEM MATERSKE????Socialka totiz od mojho lekara ziadala 2 tlaciva na matersku. Znie to smiesne, ale keby som mala 5 firiem dostanem 5 materskych.???Totiz na socialke na pravnom oddeleni sa tvaria, ze ano.
Musíš napísať trochu viac o platení na NP ako SZČO a ako zamestnanec-koľko dní si platila, odkedy-dokedy, aby sa dalo určiť rozhodujúce obdobie. Mám k dispozícii list od SP, kde píšu, že do obdobia 270 dní nemocenského poistenia je možné započítať aj obdobia iných nemocenských poistení, ktoré spadajú do obdobia 2 posledných rokov.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Poradíte aj mne?
Som zamestnaná na 1/2 pracovný úväzok od 1.11.2004 - min. mzda koeficient 1,2. (VZ r. 2004 = 8004,- VZ r.2005 = 48754,-). Podľa toho by moja "materská" mala byť nejakých cca. 2200,- Sk ???? Termín pôrodu je 4/06. Nedám radšej výpoveď? Rodičovský príspevok je vyšší.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Alebo si zvýšim plat? Bŕŕ... - odvody.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ermon
Poradíte aj mne?
Som zamestnaná na 1/2 pracovný úväzok od 1.11.2004 - min. mzda koeficient 1,2. (VZ r. 2004 = 8004,- VZ r.2005 = 48754,-). Podľa toho by moja "materská" mala byť nejakých cca. 2200,- Sk ???? Termín pôrodu je 4/06. Nedám radšej výpoveď? Rodičovský príspevok je vyšší.
Ak si zamestnaná (nie SZČO), spĺňaš podmienku 270 dní nemocenského poistenia ako zamestnanec. Tu je dôležité, aby si sa tesne pred materskou zamestnala buď v inej firme s vyšším vymeriavacím základom - ideálne by bolo 23.738 Sk mesačne, alebo s rovnakej firme si si vybrala niekoľko dní neplateného voľna, ktoré má rovnaký následok ako zánik a vznik nemocenského poistenia. Toto prerušenie podľa § 26, ods.1 a) by malo po stiahnutí z novely zákona o soc. poistení z NR SR ostať v platnosti aj na budúci rok. Potom by materské bolo 55% z tohto VZ = cca 13.000 Sk (podľa počtu dní).
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Vďaka ajobs... Musím sa zamestnať v inej firme tesne pred materskou? Alebo môžem si teraz v mojej rozviazať pracovný pomer a potom povedzme v "januári" sa opäť v mojej firme zamestnať z vyšším VZ? S prosím ťa čo znamená podľa počtu dní?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ermon
Vďaka ajobs... Musím sa zamestnať v inej firme tesne pred materskou? Alebo môžem si teraz v mojej rozviazať pracovný pomer a potom povedzme v "januári" sa opäť v mojej firme zamestnať z vyšším VZ? S prosím ťa čo znamená podľa počtu dní?
Závisí to od termínu pôrodu. Podľa mňa by bolo pre teba najlepšie rozhodujúce obdobie február 2006 (pretože má len 28 dní), pretože ak počítame napr. termín pôrodu okolo 16.4.2006, potom nástup na MD by mohol byť od 1.3.2006 (6-8 týždňov pred termínom pôrodu), a teda RO február 2006. Stačí, keď si zoberieš v januári 2006 ( napr.30. a 31.1.2006 ) neplatené voľno, a potom si zvýšiš VZ vo februári 2006 na 23.738 Sk. Denný VZ potom bude 23.738/28 dní=847,7857 Sk, z toho 55% 466,2822 Sk. Takže v mesiaci, ktorý má 31 kalendárnych dní bude tvoje materské 14.455 Sk, v mesiaci s 30 kalendárnymi dňami 13.989 Sk. Vychádza to celkom fajn.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať