Zavrieť

Porady

Registrativny poriadok

Vie mi niekto poradiť, aký zákon hovorí o tomto poriadku? V televíznych správach hovorili, že treba podľa nejakého predpisu dať si schváliť tento registratívny poriadok v štátnom archíve. Vie niekto ako to má vyzerať?
Díky za každú radu.
Usporiadat
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

alena
Ešte som sa s tým nestretla, alebo stretla a neviem, že je to zberný hárok.
Je to zjednodusena evidencia, ktora obsahuje len kolonky:
Poradove cislo, datum, od koho to prislo, vec, poc. listov a poznamka
0 0
decembrovka decembrovka

decembrovka je offline (nepripojený) decembrovka

Môj ty bože, čítam Vašu výmenu názorov na RP. Čo som zle zachytila informáciu, že spracovanie uvedeného "birokratického" dokumentu sa odkladá o 2 roky?
0 0
kikimi kikimi

kikimi je offline (nepripojený) kikimi

Kristina M.
Bubika
otazocka znie, ci to ozaj posunuli koli nam a nie nahodou koli sebe z dovodu casovej tiesne. Ja som RP poslala na schvalenie zaciatkom februara a dodnes nemam ziadnu odpoved :O)
Ja si skor myslim, ze to posunuli, lebo sa ti hore nevedeli dohodnut. Zamysleli ste sa vobec, aky je to dobry dzob take archivnictvo? Ved je to trvaly zdroj prijmov vlastnikov takeho archivu. A viete, ze popri statnych archivov zacali vznikat aj sukromne? No a v tom vidim ja dovod posunutia. Asi nedostali licenciu ti, ktori ju dostat mali a tak......ale vdaka za to posunutie.....
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

kikimi
Ja si skor myslim, ze to posunuli, lebo sa ti hore nevedeli dohodnut. Zamysleli ste sa vobec, aky je to dobry dzob take archivnictvo? Ved je to trvaly zdroj prijmov vlastnikov takeho archivu. A viete, ze popri statnych archivov zacali vznikat aj sukromne? No a v tom vidim ja dovod posunutia. Asi nedostali licenciu ti, ktori ju dostat mali a tak......ale vdaka za to posunutie.....
A viete kolko ziadosti od socialnej poiistovne take "sukromne archivy" denne dostavaju ? (Mimochodom nejde o archivy ale o registraturne strediska oni len zaistuju ulozenie pisomnosti a sleduju lehoty ulozenia kedy ich maju skartovat alebo odovzdat do ozajstneho archivu. Nepotrebuju ziadne licencie len tri roky praxe a priestory, cize kazdy kto to splni moze zacat ale musi sa o pisomnosti aj starat. To neni len naplnit regale a chodit pozerat na ucet.)
Napr.
Ked potrebuju v soc. poistovni niekomu vypocitat dochodok a nemaju dostatok podkladov, alebo ak sa niekto voci vymeranemu dochodku odvola kam sa asi obratia?...
A viete si predstavit kolko osobnych spisov a mzdovych listov zostalo po zrusenych podnikoch v ktorych pracovalo tisice ludi a kedze system bol taky aky bol tak tieto udaje poistovna nema. A kedze to nie su archivne dokumenty ale len "obycajne" osobne spisy(mzdove listy a pod. cize nie uctovne zaznamy o ktorych kazdy rozprava ako by boli jedinym co firma vyprodukuje), ktore sa mozu skartovat po uplynuti lehoty tak bud ich ma za povinnost uchovavat ten kto ich vyprodukoval, jeho nastupca alebo to co nazyvas sukromny archiv.
Kolko ludi este pojde do dochodku nez nabehne novy system a kolko ludi este bude potrebovat udaje pre vypocet dochodku, alebo pre pripad ze mu ho zle vymeraju? ...
Teraz ak mate spatne vypocitany dochodok staci vypatrat kde skoncila registratura byvaleho zamestnavatela (spravidla v niektorom "sukromnom archive") a poziadat ich o vyhotovenie kopii dokladov a je to.

Rozdat tieto dokumenty byvalym zamestnancom tiez nie je riesenie, lebo by sa tym znizila ich hodnovernost. Co teda? Zrusit uplne zakon aby ti co im tony spisov (jedine co ich drzi v tom aby ich neskartovali je zakon o archivoch a registraturach) zavadzaju ich vyhodili do smeti, alebo posunut termin o dva roky a zakon zrealnit???
Naposledy upravil miro_mr : 11.06.05 at 14:55
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Ja neviem ľudkovia, mám info priamo od vedúceho archívu - vraj v médiách narobili paniku, posunuli to údajne len takým, čo to už robili - majú na prepracovanie termín do 2007 , ale ostatní, čo ešte registratúru nikdy nerobili majú pôvodnú povinnosť, takže všetko treba spraviť do 30.6.2005 - toť len info čo som dostala - ja som svojím klientom dala kontakt na firmu a nech spravia ako uznajú za vhodné - ja si to vybavím a hotovo.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

sway
Ja neviem ľudkovia, mám info priamo od vedúceho archívu - vraj v médiách narobili paniku, posunuli to údajne len takým, čo to už robili - majú na prepracovanie termín do 2007 , ale ostatní, čo ešte registratúru nikdy nerobili majú pôvodnú povinnosť, takže všetko treba spraviť do 30.6.2005 - toť len info čo som dostala - ja som svojím klientom dala kontakt na firmu a nech spravia ako uznajú za vhodné - ja si to vybavím a hotovo.
Pan veduci archivu zase hovori nieco ine ako jeho nadriadeni - netrap sa s tym to je normal. Kedze situacia je aka je a MV nebude vyzadovat smernice skor ako za 2 roky, tak si treba dat "pohov". Ak smernice nemusis mat z ineho dovodu napr. ak zavadzate system kvality podla ISO9000:2000 tak sa neponahlaj.
V parlamente je aj navrh na zrusenie tejto povinnosti pre podnikatelov, co ak by sa schvalilo by bola rovnaka KORUNOVANA BLBOST ako vyzadovanie 20 stranovych smernic od malych podnikatelov.
Kedze ale doslovny vyklad zakona je taky ze sa neda v praxi dodrzat o vyhlaske ani nehovoriac, bolo by vhodne zakon poriadne pripravit a zmenit ho tak aby bol v sulade s realnym zivotom. Ak by k tomu zosuladeniu nahodou doslo, verim tomu ze smernice vo firme uz nebudu obsahovat postupy, ktore sa hodia do uradu a nie do firmy v 21 storoci. Rovnako je potrebne tieto veci zosuladit s europskymi normami, ktore sa touto problematikou vo vyrobnej a obchodnej sfere podrobne zaoberaju.
Takze ak by som si dal schvalit smernice teraz tak by potom ich bolo treba zmenit co by bola zbytocna robota.
Preto si myslim, ze kto smernice nepotrebuje napr. z dovodu spominaneho systemu ISO9000 nech sa nikam neponahla ked nemusi radsej nech si system premysli aby ked ho zavedie bol firme na uzitok.
Naposledy upravil miro_mr : 11.06.05 at 18:50
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

17:04 - Ministerstvo vnútra zaslalo na publikovanie do Zbierky zákonov novelu vyhlášky k zákonu o archívoch a registratúrach, ktorá posunie pre podnikateľov konečný termín na predkladanie a schvaľovanie registratúrnych poriadkov a plánov na 30. jún 2007.

- toto je uverejnené na stránke pravdy.sk zo včera
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

Takže to platí pre všetkých aj PO aj FO. Neviem prečo mi minulý týždeň pani v archíve povedala, že FO musia odovzdať Metodický pokyn do 30.6.2005 ale s.r.o. nie. Najlepšie by bolo, ak by to vyriešili tak ako v Čechách.
0 0
S21 S21

S21 je offline (nepripojený) S21

ja som poslala registratúrny FO 10.5.05 na schválenie do archívu s tým, že účinnosť od 1.1.06. Prišlo mi späť, že schvaľujú, ale neopečiatkovali, len poslali papier a s účinnosťou od 1.6.2005. Čumáci
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

S21 ako si posielala ten Metodický pokyn, dala si tam hlavičku FO, alebo ako? A dávala si aj nejakú žiadosť? A načo to vlastne je dobré, keď ti to nepotvrdili.
0 0
S21 S21

S21 je offline (nepripojený) S21

posielala som žiadosť, regis. poriadok a plán, ktorý som si upravila a podstatne zjednodušila, do poriadku som pod nadpis vložila meno, priezvisko a adresu a ičo, do plánu detto.

žiadala som o schválenie alebo rpipomienkovanie, myslím, že vzor je tu niekde na porade

no bola by som radšej, keby mi na môj poriadok a plán dali štempel, že je to ok, nie len ten list, ale nevadí, aj tak dobre
0 0
katika katika

katika je offline (nepripojený) katika

Prosim ta miro mr, co odporucas mam radsej poslat registraturny poriadok na schvalenie, alebo to nechat o tie dva roky. Kazdy pise inac a ja sa neviem rozhodnut. Dakujem
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Včera mi prišiel schválený poriadok a plán.O dva roky môže byť všetko ináč,tento poriadok už nebude platný,tak budeme zas a zas prerábať.Ja by som chvíľu počkala čo sa bude diať. Ja som nad poriadkom pracovala od minulého roku. Písala som na archív,poslali mi odpoveď na môj mail. Nakoniec tá odpoveď bola nesprávna.Potom som v poriadku mala napísané že budeme používať čiernu pečiatku,neskôr ma upozornili,že čiernu nie,že treba modrú.3 x som ho prerábala,a vidíte ako to dopadlo.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

katika
Prosim ta miro mr, co odporucas mam radsej poslat registraturny poriadok na schvalenie, alebo to nechat o tie dva roky. Kazdy pise inac a ja sa neviem rozhodnut. Dakujem
ok ako tu dalej Luna pise v sucasnej dobe je taka prax ze archiv od teba bude pozadovat veci, ktore sa tebe nemusia pacit ako je napr. farba peciatky a ine veci, ktore su v spisovej sluzbe dlhe roky zauzivane, ale nemaju oporu nikde v zakone (podnikatel musi povinne robit len to co je v zakone prikazane a toto nikde nenajdes). Archivy ich vyzaduju lebo tak boli zvyknute.

Ak uz mas mernice vypracovane tak kludne ich posli na schvalenie a skuste vo firme podla nich nejaky tyzden ist. Zivot ukaze v com su neprakticeke. Potom ich upravit tak aby sa dali pouzivat a poslat znovu na schvalenie. Tym sa dostanete do stavu ze budete mat poriadok a aj zavedeny dobry system. Pri zmene smernic ale mozes narazit na stejne problemy - vyzadovanie veci, ktore v zakone nie su uvedene.


Druha moznost je vypracovat smernice moderne a podla svojho gusta a dat ich schvalit, co to urobi.

a tretia je pockat ako sa situacia vyvynie.
Ja by som vyuzil posun terminu na sledovanie situacie a az bude mozne kludne predlozit smernicu taka aka mi vyhovuje tak ju predlozim.
Nemyslim tym ze by som cakal cele dva roky, lebo ono sa to vyvynie urcite skor. Toto plati vsak len tam kde nemusis mat smernicu vypracovanu z ineho dovodu ako je napr system kvality a pod.


Preco to hovorim:
zakon az na to ze hadze vsetky FO do jedneho vreca je napisany celkom dobre a moderne. Jedinou vecou ktoru mu mozno vytzknut je ze zavadza pojem Registreaturny zaznam tam, kde cely svet hovori o Dokumente.
Nikde v zakone nenajdes tie bveci na ktore najviac podnikatelia nadavaju (spominane razitzko a pod)
Smernice tym ze popisem fungujuci system a dam schvalit je dobra vec, lebo zavedie vo firme system, ktory musia zamestnanci dodrziavat a budovat tak informacnu zakladnu firmy - vo smete sa to zavadza z dovodu ze je to treba v dnesnej dobe, a my sme to mali zakonom - boli sme trochu v predu aj ked smernice boli zastarale ale system je nutny. Takze v tomto zmysle kto chce v dobe informatizacie spolocnosti zvladnut naval informacii, neda sa to robit systemom "kazdy inak a kazdy dobre".
Problem je len v zrealneni pohladu archivov na obchodnu a vyrobnu sferu, ktora ma uplne ine poziadavky ako statne urady.
Podobne vsak ako je system kvality mozne zaviest v urade rovnako ako vo fabrike a j system spravy dokumentov je mozne zaviest v urade aj vo fabrike tak aby fungoval a pomahal. Je to tym ze norma za produkt povazuje vyroboik, sluzbu ale aj uradnicku pracu. Podobne tym ze pojem informacie sa zobecnil do registraturneho zaznamu je mozne system spravy registratury zaviest rovnako uspesne v poniku ako v urade, ale treba prisne zohladnit odlisnosti.
Aby vsak uradnik urcoval vyrobarovi co ma ako robit a kam buchnut razitko a akej farby to su veci ktory ktore nielenze nemaju oporu v zakone ale vyvolavaju zbytocne odpor voci systemu spravy informacii ktory je inak velmi uzitocny.
Naposledy upravil miro_mr : 14.06.05 at 10:05
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
Toto vyslo dnes v zbierke c. 109/2005

251
VYHLÁŠKA
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
z 10. júna 2005,
ktorou sa mení vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 628/2002 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky podľa § 33 zákona č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov ustanovuje:
Čl. I
Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 628/2002 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov sa mení takto:
V § 43 ods. 1 sa slová „1. januára 2006“ nahrádzajú slovami „1. januára 2008“ a slová „30. júna 2005“ sa nahrádzajú slovami „30. júna 2007“.
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 30. júna 2005.
Vladimír Palko v. r.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
prikladám plné znenie novely ako vyšlo v zbierke
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte všetci, je tu toho toľko o tej registratúre, aj som chcela prečítať všetky príspevky, ale vzdala som to. Možno to, čo sa spýtam, už tu je, ospravedlňujem sa. Ja mám také praktické otázky:

1. Aký je rozdiel v ukladaní spisov, ktoré majú znak uloženia "A" a napr. "A-10"?
2. V podacom denníku musia byť všetky doklady?

Ďakujem.
050616162942_72.gif  
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

AntekaK
Ahojte všetci, je tu toho toľko o tej registratúre, aj som chcela prečítať všetky príspevky, ale vzdala som to. Možno to, čo sa spýtam, už tu je, ospravedlňujem sa. Ja mám také praktické otázky:

1. Aký je rozdiel v ukladaní spisov, ktoré majú znak uloženia "A" a napr. "A-10"?
2. V podacom denníku musia byť všetky doklady?

Ďakujem.
Ked mas v plane A-10 tak po 10 rokoch od roku kedy bol spis ukonceny pojde takyto spis do archivu na veky.
Kdezto ak nedas lehotu 10 rokov tak takyto dokument pojde do archivu az po zaniknuti spolocnosti.

V podacom denniku nemaju byt vsetky dokumenty. Treba tam evidovat len tie na ktore sa dennik hodi. Napr. korespondencia.
0 0
Čiči Čiči

Čiči je offline (nepripojený) Čiči

Na stránke MŠ SR www.minedu.sk REZORTNÉ PREDPISY nájdeš podrobný reg. poriadok i s prílohami, aktualizovaný od 1.1.2006
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať