Zavrieť

Porady

Zálohová FA + DPH

Mám zaevidovanú zálohovú faktúru spolu s DPH za nesiac jún. Úhrada tejto faktúry bola až v mesiaci september. V mesiaci jún som mal nárok na odpočet DPH, alebo až po obdržaní faktúry (nie zálohovej) v mesiaci október
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lydinka Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa poradit. Klient vystavil zálohovú fakturu na 500000,- /Qplatca dph, JU/ dna 14.09.2007 - dph v tejto fakture vyčislená nie je. odberatel tuto uhradil pár dní po vystavení, ale klient ostru fa ešte nevystavil, s odovodnením, že tých 500000,- je na materiál, ktorý sa stále dokupuje a že ostrú fa mu vystaví vlastne až po skončení diela. Je to takto správne? Ďakujem
Nepostupuje správne, musí vystaviť faktúru s dph k dátumu prijatia zálohovej platby. §9 odst.4 Zákon o dph.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

ciže by mal vystavit ostrú fa aj s vyčíslenou dph s dátumom zdanitelného plnenia ktorý je zhodný s dátumom prijatia platby?
Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lydinka Pozri príspevok
ciže by mal vystavit ostrú fa aj s vyčíslenou dph s dátumom zdanitelného plnenia ktorý je zhodný s dátumom prijatia platby?
Dakujem
NIe je to ešte tzv. ostrá faktúra, pretože k celkovému dodaniu ešte nedošlo, je to iba faktúra k prijatému preddavku, t.j. dátum dodania=dátum prijatia platby.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Dakujem velmi za pomoc, páá
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Vystavila som zálohovú platbu, kde bolo uvedené: "Fakturujeme Vám zálohu na ...... Celkom k úhrade (cena s DPH) 476.000 Sk".
Suma nebola rozpísaná na základ a DPH. Odberateľ túto faktúru uhradil 2.10.2007. Na akú sumu má byť správne vystavený daňový doklad - faktúra k prijatej platbe? Je to:
- základ 476.000 + DPH 90.440 = spolu 566.440

alebo

- základ 400.000 + DPH 76.000 = spolu 476.000?
Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Llívia Pozri príspevok
Vystavila som zálohovú platbu, kde bolo uvedené: "Fakturujeme Vám zálohu na ...... Celkom k úhrade (cena s DPH) 476.000 Sk".
Suma nebola rozpísaná na základ a DPH. Odberateľ túto faktúru uhradil 2.10.2007. Na akú sumu má byť správne vystavený daňový doklad - faktúra k prijatej platbe? Je to:
- základ 476.000 + DPH 90.440 = spolu 566.440

alebo

- základ 400.000 + DPH 76.000 = spolu 476.000?
Ďakujem.
Lívia, "faktúru k prijatej platbe" vystavuješ k prijatej platbe, t.j. na sumu akú si prijala = 476.000 Sk, teda s rozpisom 400.000+76.000 Sk
0 0
Rakova Rakova

Rakova je offline (nepripojený) Rakova

Prosím vás o radu. Mám tiež ten problém že som uhradila zálohovú platbu 26.1.2009, s týmto dátumom mi došiel aj daňový doklad - doklad o prijatej platbe. Ostrá faktúra s dátumom dodania a vystavenia je 4.2.2009. Môj klient je ale platcom DPH od 1.2.2009. Môže si uplatniť DPH v 2/2009, alebo nemôže lebo tak mohol v 1/2009??? Pomôžte prosím
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Rakova Pozri príspevok
Prosím vás o radu. Mám tiež ten problém že som uhradila zálohovú platbu 26.1.2009, s týmto dátumom mi došiel aj daňový doklad - doklad o prijatej platbe. Ostrá faktúra s dátumom dodania a vystavenia je 4.2.2009. Môj klient je ale platcom DPH od 1.2.2009. Môže si uplatniť DPH v 2/2009, alebo nemôže lebo tak mohol v 1/2009??? Pomôžte prosím
Trošku je to domotkané
Ty si uhradila zálohovú platbu 26.1. Dodávateľ vystavil daňový doklad na uvedenú zálohovú platbu. "Ostrá" faktúra bola 4.2.2009.

Píšeš "Môj klient" - to je kto?? , ten za ktorého si uhrádzala zálohovú platbu???.

Ak áno, tak ak sa stal platiteľom DPH, a má od dodávateľa faktúru z dátumom dodania 4.2.2009, tak má nárok na DPH v 2/2009. Na "ostrej" faktúre je predsa DPH za celé plnenie a potom je tam odpočet zálohy. Akurát Ty ten odpočet zálohy nerozpíšeš aj na DPH, lebo si si DPH zo zálohy neuplatňovala.
0 0
Rakova Rakova

Rakova je offline (nepripojený) Rakova

Ahoj Muška, ten môj klient uhradil zálohu a má na to aj Daň. doklad 26.1.2009. Dodávatelia odviedli DPH v 1/2009. Pokiaľ by klient bol platcom DPH tak si ju môže uplatniť už v januári, ale on je platcom od 1.2.2009. Ostrú faktúru s odpočtom 100% zálohy má s dátumom 4.2.2009 aj s dátumom dodania tovaru. Už som tu mala názor ale v inej téme že si nemôže uplatniť. TAk teraz neviem čo mám robiť.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Rakova Pozri príspevok
Ahoj Muška, ten môj klient uhradil zálohu a má na to aj Daň. doklad 26.1.2009. Dodávatelia odviedli DPH v 1/2009. Pokiaľ by klient bol platcom DPH tak si ju môže uplatniť už v januári, ale on je platcom od 1.2.2009. Ostrú faktúru s odpočtom 100% zálohy má s dátumom 4.2.2009 aj s dátumom dodania tovaru. Už som tu mala názor ale v inej téme že si nemôže uplatniť. TAk teraz neviem čo mám robiť.
Postupuješ presne tak, ako Ti napísala Muška v príspevku č. 49

Ty - Tvoj klient zaplatil zálohu v 1/2009. Dostal doklad na odpočet Dph, lebo Tvoj dodávateľ má povinnosť vystaviť takýto doklad k prijatej platbe.

Vzhľadom k tomu, že v mesiaci 1/2009 Tvoj klient nie je platca Dph, doklad k platenému preddavku si neuplatní, lebo nie je platiteľ Dph.

V mesiaci 2/2009 sa Tvoj klient stane platiteľom Dph, dostane faktúru za dodanie tovaru. Dodanie je v mesiaci 2/2009 preto v tomto mesiaci mu vznikne právo na odpočítanie dane a môže si ho uplatniť v celej výške dane aká je uvedená na faktúre za dodanie tovaru.

To, že na doklade je odpočítaná dph z titulu faktúry k prijatému preddavku, toto si Tvoj odberateľ nevšíma, lebo on si daň z titulu predavku neuplatnil, lebo v čase platenia preddavku nebol ešte platiteľ dph.

Preto si teraz môže uplatniť celú daň na faktúre.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ešte jeden príklad z netu:

Našla som na nete
PRÍKLAD č. 14:
Zdaniteľná osoba poskytla dňa 22. 7. 2008 preddavok 119 000 Sk platiteľovi DPH na dodanie tovaru. Preddavok bol poskytnutý v plnej výške ceny plnenia. Dňom prijatia preddavku 23. 7. 2008 vznikla platiteľovi daňová povinnosť z prijatej platby a 1. 8. 2008 vyhotovil faktúru. Zdaniteľná osoba prijala faktúru 9. 8. 2008 a platiteľom dane s mesačným zdaňovacím obdobím sa stala 1. 9. 2008. Tovar bol dodaný 3. 10. 2008.
Riešenie:
V daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie september 2008 si platiteľ môže odpočítať daň z majetku. Tovar, na dodanie ktorého bol dňa 22. 7. 2008 poskytnutý preddavok, nemá v čase registrácie v majetku (nebol jej dodaný), daň z poskytnutého preddavku si nemôže odpočítať. Daň si platiteľ odpočíta z celej hodnoty dodaného tovaru v zdaňovacom období október 2008.
0 0
Rakova Rakova

Rakova je offline (nepripojený) Rakova

Dievčatá, veľmi pekne vám ďakujem. Ste veľmi milé a šíkovné :-).
A ak by bol platcom už aj v 1/2009 a tovar by dostal v 2/2009(aj ostrú fa). Tak by si mohol odpočítať DPH? alebo to môže až po dodaní tovaru? Chcem už mať v tom totálne jasno:-). Ďakujem, ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Rakova Pozri príspevok
Dievčatá, veľmi pekne vám ďakujem. Ste veľmi milé a šíkovné :-).
A ak by bol platcom už aj v 1/2009 a tovar by dostal v 2/2009(aj ostrú fa). Tak by si mohol odpočítať DPH? alebo to môže až po dodaní tovaru? Chcem už mať v tom totálne jasno:-). Ďakujem, ďakujem
Áno, nárok na odpočet by si uplatnil. Ak bola záloha zaplatená v januári a dodanie až vo februári, dodáv. by z prijatej zálohy bol povinný vyhotoviť doklad s rozpisom dph k prijatej zálohe a na základe neho by si uplatnil dph už v januári.
0 0
Rakova Rakova

Rakova je offline (nepripojený) Rakova

Ďakujem a prajem, pekný dník :-)
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

????? že by
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Pekný dník, chcela by som poprosiť o radu- či je to tak správne. Nejedná sa o zál.FA- ale iba o PPD- mám PPD s dát.28.4.2009 - záloha na prepravu- je tam suma rozúčtovaná na základ a DPH - k tomuto PPD nemám žiadnu zál. FA. Potom mi prišla vyúčtovacia FA k tomuto dokladu s dát. vyhotov. a dodania služby 30.4.2009.
Teraz neviem pri ktorom doklade (aký dátum ) mám zaevidovať DPH?
Pri klas. zál.FA a následne vyúčtovacej- zapisujem DPH s dátumom vo vyúčtovacej FA- tam je aj rozpísaná väčšinou.
V tomto prípade si nie som istá- či je to podľa § 49ods.1 zákona o DPH
1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Z tohoto mi to vychádza, že by som ju mala zaevidovať dňom28.4.2009 - z PPD- aj keď na vyúčtovacej FA je dátum dodania30.4.2009.
Fakt neviem, či správne rozmýšľam.
Ďakujem vopred za radu- veľmi by mi to pomohlo- lebo sa neviem s tým pohnúť.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
L-M Pozri príspevok
Pekný dník, chcela by som poprosiť o radu- či je to tak správne. Nejedná sa o zál.FA- ale iba o PPD- mám PPD s dát.28.4.2009 - záloha na prepravu- je tam suma rozúčtovaná na základ a DPH - k tomuto PPD nemám žiadnu zál. FA. Potom mi prišla vyúčtovacia FA k tomuto dokladu s dát. vyhotov. a dodania služby 30.4.2009.
Teraz neviem pri ktorom doklade (aký dátum ) mám zaevidovať DPH?
Pri klas. zál.FA a následne vyúčtovacej- zapisujem DPH s dátumom vo vyúčtovacej FA- tam je aj rozpísaná väčšinou.
V tomto prípade si nie som istá- či je to podľa § 49ods.1 zákona o DPH
1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Z tohoto mi to vychádza, že by som ju mala zaevidovať dňom28.4.2009 - z PPD- aj keď na vyúčtovacej FA je dátum dodania30.4.2009.
Fakt neviem, či správne rozmýšľam.
Ďakujem vopred za radu- veľmi by mi to pomohlo- lebo sa neviem s tým pohnúť.
rozmýšlate správne...dátum dodania je jednoznačne 28.4.2009 kedy došlo k prijatiu zálohy...avšak netrápil by som sa s tým pretože je to v jednom mesiaci takže daň bude uplatnená správne bez ohľadu na to či to zaevidujete 30.4. alebo 28.4.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
rozmýšlate správne...dátum dodania je jednoznačne 28.4.2009 kedy došlo k prijatiu zálohy...avšak netrápil by som sa s tým pretože je to v jednom mesiaci takže daň bude uplatnená správne bez ohľadu na to či to zaevidujete 30.4. alebo 28.4.
Ďakujem veľmi pekne
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

Zdravím.

Prosím Vás iba jedna malá otázočka, potrebujem vystaviť zálohovú faktúru ale neviem či na nej mám aj základ dane a daň, alebo iba sumu spolu.
Môžete mi prosím poradiť?
ďakujem.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

JanaKop Pozri príspevok
Zdravím.

Prosím Vás iba jedna malá otázočka, potrebujem vystaviť zálohovú faktúru ale neviem či na nej mám aj základ dane a daň, alebo iba sumu spolu.
Môžete mi prosím poradiť?
ďakujem.
Ak sa vystaví zálohová faktúru - akoby žiadosť o zaplatenie preddavku, uvádza sa požadovaná suma, bez rozpisu na základ dane a daň.

Táto zálohová faktúra ešte nie je doklad na odpočet dph.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať