Zavrieť

Porady

vznik s.r.o.

edep edep

edep je offline (nepripojený) edep

prosím o radu,

začínam účtovať v PU, a neviem si rady so vznikom s.r.o.,
sú dvaja konatelia, vložili do pokladne 120.000, ostáva im zaplatiť 80.000,
musia vytvoriť ešte zákonný rezervný fond (5% z ktorej sumy?).
mám použiť aj 701??

nesprávne som sa opýtala, som tu začiatočník,
ide mi o všetko, čo sa týka zaúčtovania vzniku s.r.o.,
1. vloženie peňazí do pokladne (splatenie vkladu spoločníkov 84.000 + 36.000) mám zaúčtovať 211/353 alebo 211/701?
2. nesplatený vklad (80.000) - 353/411 ?
3. rezervný fond (majú to v spolčenskej zmluve, že pri vzniku vytvoria 5%)
zaúčtujem 353/421 ?

nemám predstavu čo iné by sa mohlo ešte účtovať pri vzniku s.r.o.

ďakujem veľmi pekne Erika
Naposledy upravil edep : 16.02.05 at 22:08 Dôvod: zle zadaná otázka
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Spomínaný účet 419 som nepoužila, nakoľko v čase vzniku spoločnosti už mám imanie zapísané v OR a prvý účtovný zápis som urobila momentom vzniku, t.j. už po zapísaní imania.
AVO a keby si v čase vzniku spol. nemala imanie zapísané v OR použila by si účet 419? Teda napr.:

353/419 vznik spol.nezapísané ZI 200 tis.
353/417 RF ak je daný zmluvou, že sa tvorí?
378/353 vklad splatený správcovi
221/378 správca vkladu odovzdal peniaze
419/411 zapísanie spoločnosti do OR

Ďakujem
Naposledy upravil evina : 02.07.05 at 15:15
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Evina, mne sa zdá, že táto možnosť je nereálna a nemá ako a kedy vzniknúť, pretože vznik akejkoľvek spoločnosti je spojený so zápisom do OR, kde sa povinne uvádza imanie, t.j. je pri vzniku zapísané.

Neviem aký iný prípad by mohol pripadať do úvahy. Ja účet 419 používam iba pri zmenách imania už vzniknutých spoločnosti (t.j. nová zmena oproti pôvodne zapísanému imaniu).

Čo sa týka naznačeného účtovania správy vkladu, tak je to veľmi elegantné riešenie, ale ja som s ním pri vzniku neuvažovala (hoci som ho tiež mala), lebo pre účtovanie vzniku už tento zápis nebol potrebný.
Naposledy upravil Jana Acsová : 11.06.05 at 07:22
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

AVO
Evina, mne sa zdá, že táto možnosť je nereálna a nemá ako a kedy vzniknúť, pretože vznik akejkoľvek spoločnosti je spojený so zápisom do OR, kde sa povinne uvádza imanie, t.j. je pri vzniku zapísané.

Neviem aký iný prípad by mohol pripadať do úvahy. Ja účet 419 používam iba pri zmenách imania už vzniknutých spoločnosti (t.j. nová zmena oproti pôvodne zapísanému imaniu).

Čo sa týka naznačeného účtovania správy vkladu, tak je to veľmi elegantné riešenie, ale ja som s ním pri vzniku neuvažovala (hoci som ho tiež mala), lebo pre účtovanie vzniku už tento zápis nebol potrebný.
Spločnosť vzniká dňom podpisu spoločenskej zmluvy /alebo sa mýlim?/, v tom čase ešte nie je k dispozícii výpis z OR. Myslela som na tot obdobie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nie, vtedy je len založená, preto neuvažujem s nezapísaným imaním. Sú dva základné pojmy pri spoločnostiach: založenie (podpis spoločenskej zmluvy) a vznik (zápis do OR). Účtovné prípady spojené so založením spoločnosti premietam do bodu 2 - tak ako som uviedla v príspevku, pričom účtujem dátumom vzniku t.j. zápisom do obchodného registra. Odôvodnila som si to aj tými A4 poznámkami, ktoré som si pripojila k otváracej súvahe. Bolo to pre mňa najprijateľnejšie riešenie, ktoré som si aj spoznámkovala, tak ako som uviedla, aby som na nič nezabudla, keď mi to budú kontrolovať.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

AVO
Nie, vtedy je len založená, preto neuvažujem s nezapísaným imaním. Sú dva základné pojmy pri spoločnostiach: založenie (podpis spoločenskej zmluvy) a vznik (zápis do OR). Účtovné prípady spojené so založením spoločnosti premietam do bodu 2 - tak ako som uviedla v príspevku, pričom účtujem dátumom vzniku t.j. zápisom do obchodného registra. Odôvodnila som si to aj tými A4 poznámkami, ktoré som si pripojila k otváracej súvahe. Bolo to pre mňa najprijateľnejšie riešenie, ktoré som si aj spoznámkovala, tak ako som uviedla, aby som na nič nezabudla, keď mi to budú kontrolovať.
Áno máš pravdu som si to poplietla, myslím založenie a vznik./ja v tej prílohe nevidím účtovanie, máš ho tam alebo nie?/. Keďže v tejto oblasti sú stále fakt problémy aj po toľkých rokoch, skúsme tu dať nejaký vzorový príklad účtovania. Sú tu napr. skutočnosti: spoločnosť je založená podpisom spoločenskej zmluvy, ZI môže byť splatené celé /ale ešte nie zapísané-alebo splatené len čiastočne/ pred podaním návrhu do OR , a potom nasleduje výpis z OR. Berme pri tom do úvahy aj tvorbu RF /vychádzajme z toho, že ju máme zakotvenú v zmluve/ a vklad splácame prostredníctvom správcu. Je zrejmé, že veľa ľudí má s tým problémy, už to je vidno aj stále z tej potreby účtovať všetko cez 701 /ja to nerobím/. Čo Ty na to?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
O.K. Chceš aby som uviedla svoj postup?
(V poznámkach účtovanie nieje, lebo tam zdôvodňujem formu otváracej súvahy a zahájenie účtovania dňom vzniku spoločnosti.)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

AVO
O.K. Chceš aby som uviedla svoj postup?
Áno bola by som rada.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zahájenie účtovania s.r.o.:
Spoločenská zmluva podpísaná 15. 4. 2005:
- základné imanie 500000,00 Sk,
- 2 spoločníci v pomere 60:40,
- 60 % splatené nepeňažným vkladom (stroj),
- 40 % peňažne.
Dohodnuté, že pri založení spoločnosti musí byť splatený celý nepeňažný vklad a 50 % peňažného vkladu. Poverený správca vkladu, ktorý má vklady prijať do 30.4.2005.
- pri vzniku spoločnosti sa tvorí rezervný fond vo výške 5 % ZI 25000,00 Sk v pomere k upísaným vkladom s tým, že rezervný fond musí byť splatený do 1 roka od vzniku spoločnosti.
Zápis spoločnosti do OR: 12. 5. 2005:
1. Otváracia súvaha na tlačive predpísanom MF SR ku dňu 12.5.2005, kde vyznačím účty 353 vo výške 500000,00, 411 500000,00, 417 25000,00. V účtovníctve otvorím počiatočné stavy na 353, 411, 417 analyticky podľa spoločníkov (tu by pripadala do úvahy tá 701, ak to softvér neumožní inak).
2. Účtovné zápisy 12.5.2005:
042/353AE 300000,00 splatenie nepeňažného vkladu
211/353AE 100000,00 splatenie peňažného vkladu (ostane otvorené 100000,00 nesplatená časť a nesplatený RF)
041,518/211 - zriaďovacie výdavky podľa toho, či presiahnu sumu pre dlhodobý majetok.
022/042 - zaradenie stroja (ak ho používam ihneď, t.j. karta, zaraďovací protokol)
a to je hádam všetko.
Ostatné prípady už účtujem podľa vzniku účtovného prípadu. Ak som na niečo zabudla, tak ma upozorni.
Naposledy upravil Jana Acsová : 11.06.05 at 08:22
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

AVO
Zahájenie účtovania s.r.o.:
Spoločenská zmluva podpísaná 15. 4. 2005:
- základné imanie 500000,00 Sk,
- 2 spoločníci v pomere 60:40,
- 60 % splatené nepeňažným vkladom (stroj),
- 40 % peňažne.
Dohodnuté, že pri založení spoločnosti musí byť splatený celý nepeňažný vklad a 50 % peňažného vkladu. Poverený správca vkladu, ktorý má vklady prijať do 30.4.2005.
- pri vzniku spoločnosti sa tvorí rezervný fond vo výške 5 % ZI 25000,00 Sk v pomere k upísaným vkladom s tým, že rezervný fond musí byť splatený do 1 roka od vzniku spoločnosti.


Netreba rozlíšiť medzi ešte nezapísaným a zapísaným ZI /vo vbeľa publikáciách to je tak uvedené a ja to považujem za dosť komplikované/
Zápis spoločnosti do OR: 12. 5. 2005:
1. Otváracia súvaha na tlačive predpísanom MF SR ku dňu 12.5.2005, kde vyznačím účty 353 vo výške 500000,00, 411 500000,00, 417 25000,00. V účtovníctve otvorím počiatočné stavy na 353, 411, 417 analyticky podľa spoločníkov.
2. Účtovné zápisy 12.5.2005:
042/353AE 300000,00 splatenie nepeňažného vkladu
211/353AE 100000,00 splatenie peňažného vkladu (ostane otvorené 100000,00 nesplatená časť a nesplatený RF)
041,518/211 - zriaďovacie výdavky podľa toho, či presiahnu sumu pre dlhodobý majetok.
022/042 - zaradenie stroja (ak ho používam ihneď, t.j. karta, zaraďovací protokol)
a to je hádam všetko.
Ostatné prípady už účtujem podľa vzniku účtovného prípadu. Ak som na niečo zabudla, tak ma upozorni.
Netreba ešte rozlíšiť medzi zapísaným a nezapísaným ZI /niektoré publikácie to uvádzajú a mne sa to zdá príliš komplikované a pravdupovediac zbytočné/?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
evina
Netreba ešte rozlíšiť medzi zapísaným a nezapísaným ZI /niektoré publikácie to uvádzajú a mne sa to zdá príliš komplikované a pravdupovediac zbytočné/?
Evi, všetko imanie už je zapísané v registri, je iba nesplatené.
Nesplatené imanie je signalizované účtom 353, ktoré je 2. riadkom súvahy (ak sa nemýlim, nechce sa mi ju ísť hľadať), takže v súvahe pekne svieti.
Naposledy upravil Jana Acsová : 11.06.05 at 08:32 Dôvod: Vymazaný text bol iba pre účastníka porady.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať